Tavaly ősszel még azt mondták, hogy idén készen lesz az elektro kemence. Ehhez képest most rendeltek meg egy megvalósíthatósági tanulmányt. Ez erősen időhúzásnak és látszat tevékenységnek látszik.
Erre vártak, várnak.
Megszületett a megállapodás.
index.hu
A Liberty technológiai partnere, a CISDI megkapja a pénzügyi támogatást a dunaújvárosi acélműben megvalósuló nagyberuházáshoz – tájékoztatott közleményében a vállalatcsoport. A CISDI Engineering és a Kínai Export- és Hitelbiztosító Társaság (Sinosure) között elvi hitelbiztosítási megállapodás született.
A Liberty Steel Group a GFG Alliance része, amely a Sanjeev Gupta és családja tulajdonában lévő globális vállalkozások és befektetések hálózata.
A
megállapodás 1,3 milliárd eurós összegre vonatkozik, és utat nyit a
Liberty évi hárommillió tonnás elektromos ívkemencés létesítményének finanszírozása, azaz a berendezések exportja és telepítése előtt Dunaújvárosban
– írják a közleményben. Az elvi megállapodás megkönnyíti azoknak a további támogatásoknak és garanciáknak a megszerzését, amelyek alapján véglegesítik a beruházás tőkeszerkezetét.
Új szintre emelik a magyar acélipart
Az új létesítmény üzembe helyezésével az egyre elavultabbá váló szénalapú acélgyártási módszereket a legújabb, fenntartható acélgyártási technológiával váltják fel.
A két új, 150 tonna kapacitású ívkemence (EAF) a korszerűsített, másodlagos kohászati létesítménnyel együtt képes lesz az acélhulladék újrahasznosítására, valamint a redukciós vaspellet közvetlen fölhasználására
– ismertették a közleményben. Az így előállított kiváló minőségű acéllemezeket a meleghengermű dolgozza majd fel. Az új üzem a korábbi technológiával összevetve lehetővé teszi, hogy a gyárt
ás közvetlen szén-dioxid-kibocsátását mintegy 80 százalékkal csökkenthessék.
Az 1,3 milliárd euró értékű beruházási csomag magában foglalja a meglévő meleghengermű és horganyzósor korszerűsítését, valamint új gyártósorok telepítését,
amelyek a védelmi és autóipari termelés magyarországi gyártóbázisait szolgálják majd ki.
A bejelentés egybeesik a CISDI képviselőinek Liberty Dunaújvárosban tett látogatásával. „A CISDI tovább folytatja a már megkezdett műszaki és megvalósíthatósági tanulmányok készítését, mielőtt az új, zöldacélgyártásra alkalmas ultramodern acélműgyártási műszaki specifikációját véglegesíti” – írják.
A látogatás során a CISDI és a Liberty szakértői a svájci NPT és a német RCG szakembereivel együttműködve tervezik a termelő berendezések optimális elrendezését, valamint a technológia működtetéséhez szükséges áram-, gáz-, víz- és gőzellátási segédberendezéseket.
Zöldacélüzemmé válhat a dunaújvárosi gyár
Thomas Gangl, a Liberty Steel Europe vezérigazgatója kijelentette: „Fontos mérföldkőhöz érkeztünk, amely megalapozza, hogy a Liberty dunaújvárosi gyára a fenntartható acélgyártási technológiák terén élenjáró, modern zöldacélüzemmé váljon.” Elmondta, hogy a projekt a tervezett ütemben halad.
Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár hozzátette, hogy folyamatosan követi a zöldacélprojekt haladását, amely beruházás nemzetgazdasági szempontból stratégiai fontosságú.
Az üzemben a CISDI legmodernebb elektromos ívkemencéje, öntőüst, vákuumos gázmentesítés, lemezöntő és mesterségesintelligencia-alapú vezérlőrendszer kerül beépítésre, amely „világszínvonalra emeli az üzem hárommillió tonnás termelési kapacitásait jelentős szén-dioxid-kibocsátás-megtakarítás mellett” – ismertette XIAO Peng, a CISDI elnöke.
A Sinosure Shanxi részéről HE Zhigang hozzátette: „Ez a beruházás azért is fontos, mert egyben a magyar acélipar szén-dioxid-mentesítését és modernizációját támogató fejlett kínai technológia bemutatója is lesz. A Liberty Dunaújváros és a CISDI együttes erőfeszítése aláhúzza a Kína és Magyarország közötti erősödő együttműködést, és megmutatja, hogy a fenntartható acélgyártási technológiákba történő beruházás milyen hatalmas potenciális előnyökkel jár.”