Oerlikon Skyranger (Rheinmetall)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Mondd el, hogy mivel másabb? Még a gépágyú is koppra azonos.
Jah, csak a célok picit különböznek.
Gondolj bele, hogy milyen célsebességekkel dolgozik az egyik, és milyennel a másik.
Kis méretű, közeledő célokkal, rövid hatótávolságú ágyúval, pár másodperces leküzdési limitekkel. Itt miliszekundumokról beszélünk. Mindennel növelni kell a leküzdési hatékonyságot, mert nem biztos, hogy lesz második esély.
Már a CIWS is kihívásokkal küzd a tengeren, pedig ott 4500 lövés/percet tudnak összehozni.
Elvileg a keresőradarokkal is tudnál céladatot adni, de pont amiatt építenek fix tűzvezető radarokat a régebbi (de pl.: a Pantsirba is) rendszerekbe, hogy nagyobb legyen a mintavételi sebesség a célzott, és csökkentett felderítési szögtartományban.
De egy csapatlégvédelemnek miért kellene feltétlenül mozognia tüzelés közben?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 045
11 982
113
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Ha menetből tud vízszintesen lőni akkor 45 fokos csőállásnál miért nem tud? Az pedig azért nem mind1, hogy milyen kaliber, mert a nagyobbnak nagyobba reakcióereje.
Mekkora a 2 gépágyú tűzgyorsasága? :rolleyes:
Melyiket nehezebb célon tartani? Egy Dragunovot egyes lövéssel, vagy egy PKM-et sorozat lövés közben?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Érjük utol a Szovjetuniót!

"The 360° rotating turret is fully stabilised and capable of firing on the move. The turret rotation and autocannon elevation mechanisms provide very good speed and guidance accuracy. The hydraulically driven aiming mechanisms have been proven to be very reliable."

https://en.wikipedia.org/wiki/ZSU-23-4_Shilka#Turret_and_guns
A Shilkat milyen célok ellen fejlesztették ki? Hagy kérdezzem már meg? Attól, hogy valamivel tudsz menet közben lőni, az nem jelenti azt, hogy el is tudsz vele bármit is találni...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Ha menetből tud vízszintesen lőni akkor 45 fokos csőállásnál miért nem tud? Az pedig azért nem mind1, hogy milyen kaliber, mert a nagyobbnak nagyobba reakcióereje.
A cél jellemzők tök mások!
A Puma és Lynx földi célpontjai nem mozognak 3 dimenzióban többszáz vagy akár 1000 km/órával.

Nem kizárt, hogy mozgásból is lehet sikeres az elfogás, de a gyártó ezt nem garantálja, mert simán lehet olyan célpont pl. 1200-zal földközelben döngető vadászgép amit már nem tud lekövetni ha ő maga is mozog!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Jah, csak a célok picit különböznek.
Gondolj bele, hogy milyen célsebességekkel dolgozik az egyik, és milyennel a másik.
Kis méretű, közeledő célokkal, rövid hatótávolságú ágyúval, pár másodperces leküzdési limitekkel. Itt miliszekundumokról beszélünk. Mindennel növelni kell a leküzdési hatékonyságot, mert nem biztos, hogy lesz második esély.
Már a CIWS is kihívásokkal küzd a tengeren, pedig ott 4500 lövés/percet tudnak összehozni.
Elvileg a keresőradarokkal is tudnál céladatot adni, de pont amiatt építenek fix tűzvezető radarokat a régebbi (de pl.: a Pantsirba is) rendszerekbe, hogy nagyobb legyen a mintavételi sebesség a célzott, és csökkentett felderítési szögtartományban.
De egy csapatlégvédelemnek miért kellene feltétlenül mozognia tüzelés közben?
Nem kell telitalálat, ezért van az AHEAD technológia.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and ravenlord

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Nem kell telitalálat, ezért van az AHEAD technológia.
Terepen haladva 1 fokos kilengés azért nem számít olyan nagynak, ugye?
Milyen messze is lesz a lövedék a céltól, ha 1 fokot mozdul el a cső, 3000 méteren? Nekem valami 51 méter jött ki (de én már régen számoltam szögfügvényekkel).
Hogy mennyire nem könnyű műfaj ez erre jó példa a megboldogult molni ilyen irányú számolásai, de hogy ne őt reklámozzam ide teszem az Ausztrál kormány 2004-es tanulmányait.
Ez egyértelműen manőverező célra és MRAD elmozdulási értékekre van számolva. Nem nehéz ebből levezetni, hogy a fokokban mérhető pontatlan célzás mennyivel rosszabb eredményeket fog adni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Terepen haladva 1 fokos kilengés azért nem számít olyan nagynak, ugye?
Milyen messze is lesz a lövedék a céltól, ha 1 fokot mozdul el a cső, 3000 méteren? Nekem valami 51 méter jött ki (de én már régen számoltam szögfügvényekkel).
Hogy mennyire nem könnyű műfaj ez erre jó példa a megboldogult molni ilyen irányú számolásai, de hogy ne őt reklámozzam ide teszem az Ausztrál kormány 2004-es tanulmányait.
Ez egyértelműen manőverező célra és MRAD elmozdulási értékekre van számolva. Nem nehéz ebből levezetni, hogy a fokokban mérhető pontatlan célzás mennyivel rosszabb eredményeket fog adni.
Gondolom nem láttad, hogy mit tudnak a modern stabilizátorok, semmilyen 1fokos kilengés nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Gondolom nem láttad, hogy mit tudnak a modern stabilizátorok, semmilyen 1fokos kilengés nincs.
Próbáld onnan megközelíteni hogy Oerlikonnál nem hülyék ülnek és ha meg tudnak oldani, hogy menetből pontosan is tüzeljen légicélokra, akkor megoldanák.
Amúgy meg nem különösebben probléma ha megáll néhány másodpercere tüzelni aztán megy tovább. Egy cél legépágyúzása kb 5-6 másodperc vagy még annyi sem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Gondolom nem láttad, hogy mit tudnak a modern stabilizátorok, semmilyen 1fokos kilengés nincs.
Tökéletes lövegstabilitás nem létezik, csak míg egy szárazföldi eszköz esetén 2000 méteren mindegy, hogy mondjuk 1,5 méteren belül hová csapódik a lövedék
De a fixen a toronytestbe beépített, vagy a merev tengelyen forgó radarokat hogyan stabilizálod pontos célkövetéshez?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Tökéletes lövegstabilitás nem létezik, csak míg egy szárazföldi eszköz esetén 2000 méteren mindegy, hogy mondjuk 1,5 méteren belül hová csapódik a lövedék
De a fixen a toronytestbe beépített, vagy a merev tengelyen forgó radarokat hogyan stabilizálod pontos célkövetéshez?
Az AHEAD-nak a 2 méter is tök mind1 főleg ha egy SZU-25 vagy KA-52 a célpont...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Az AHEAD-nak a 2 méter is tök mind1 főleg ha egy SZU-25 vagy KA-52 a célpont...
Modernebb SPAAGok mind tudnak menetből célzottan tüzelni.De ezt kellő pontossággal csak jó minőségű terepről,inkább útról,és lassú menetből képesek megcsinálni.Tyúklépésnesnél nagyobb sebességnél,meg kicsit is rosszab terepről már pontatlanok.Értelmesebb rövid megállásbol tüzelni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 703
113
A BW 16 db skyrangert rendelt 2026-ban szállítja nekik az RM


A német Bundestag költségvetési bizottsága ma adott zöld utat új Skyranger légvédelmi harckocsik beszerzésének a hadsereg számára. Amint jól értesült körökből hallani, első lépésben összesen 19 légelhárító löveg harckocsit kell telepíteni a 3. alprojekt részeként, amelynek középpontjában a drónvédelem áll (Counter-Unmanned Aircraft System, C-UAS). ) közel 650 millió eurós volumen kerül megrendelésre. A gyártási költségek mellett a fejlesztési részesedések is benne vannak az árban. A teljes összegből hozzávetőleg 37 millió euró járulékokból származik. A fővállalkozó a Rheinmetall védelmi és autóipari konszern, amely a Skyranger 30-ra épülő rendszert 30 x 173 mm-es kaliberben fejleszti.

Mint elhangzott, a csomag egy próbamintát és 18 sorozatú légvédelmi harckocsit, valamint 8 átrakodó járművet és 8 műhelyfelszerelést, valamint 18 fedélzeti szimulátort tartalmaz. A későbbi 30 további légvédelmi harckocsi beszerzésére is meg kell rendelni. A projektet szinte teljes egészében a Bundeswehr speciális alapból finanszírozzák.
vs.

Mobile air defence: Rheinmetall to supply the Bundeswehr with Skyranger 30 on Boxer platform – order worth almost €600 million

Key Facts
  • Germany orders Boxer based Skyranger 30
  • Order worth €595 million, incl. VAT
  • One prototype and 18 production vehicles ordered; option for 30 more systems; prototype ships in late 2024
  • Component of Germany’s NNbS air defence system
  • Part of European Sky Shield Initiative; other countries have also ordered the Skyranger 30

The Bundeswehr has tasked Rheinmetall with another important air defence project. The Düsseldorf-based Group will soon be supplying the German armed forces with the Skyranger 30 mobile air defence system. Worth €595 million (including value added tax), the contract encompasses delivery of a prototype and another 18 series production vehicles. In addition, an option exists for a further 30 systems. The prototype is to be delivered by the end of 2024.

Just last month, the Bundeswehr entrusted Rheinmetall and its partner contractors with developing a system for short- and very short-range air defence known as the NNbS, in which the Skyranger 30 will constitute a key component.

An essential part of the NNbS, the Skyranger 30 is embedded in the German government’s European Sky Shield Initiative, in which Germany, acting within a NATO context, has assumed the role of lead nation in ground-based air defence in Europe.

The Skyranger 30 bridges an acute existing capability gap in mobile air defence. The system constitutes an optimum combination of mobility, protection, flexibility and precision, making it a match for new challenges in the short- and very short-range threat spectrum. A hybrid solution, the system’s turret combines the highly effective 30mm x 173 KCE revolver gun, surface-to-air missiles and the necessary sensor suite, all on a single platform. The Skyranger 30 systems earmarked for Germany will be armed with Stinger missiles. Depending on customer requirements, the system can be fitted with various modern guided missiles such as the Mistral, Stinger or special C-UAS missiles.

A meticulously thought-out combination of different effectors, excellent mobility, a large elevation span and state-of-the-art sensors enable autonomous as well as networked operations. Thanks to Rheinmetall’s programmable airburst ammunition, the system is especially effective against drones. The compact turret is integrated into an 8x8 Boxer wheeled armoured vehicle.

The first customer is Austria, which recently ordered thirty-six Skyranger 30 systems. Other NATO and/or EU member states have also expressed an interest in the system or are already in the process of procuring it. In December 2023, Hungary tasked Rheinmetall with developing a concept for a Skyranger 30 turret for the future air defence variant of the Lynx KF41 tracked armoured vehicle. Lithuania is also studying the Boxer-mounted Skyranger 30, while Denmark plans to procure the Skyranger 30 solution in combination with another wheeled armoured vehicle.

As recently as December 2023, a functional demonstrator version of the Skyranger 30 underwent successful live fire field trials at the Group’s proving ground in Ochsenboden, Switzerland, proving itself in stationary mode and on the move. The functional demonstrator resulted in important new findings that will make fabrication and integration of the German verification model faster and less risk prone.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
vs.


Mobile air defence: Rheinmetall to supply the Bundeswehr with Skyranger 30 on Boxer platform – order worth almost €600 million

Key Facts
  • Germany orders Boxer based Skyranger 30
  • Order worth €595 million, incl. VAT
  • One prototype and 18 production vehicles ordered; option for 30 more systems; prototype ships in late 2024
  • Component of Germany’s NNbS air defence system
  • Part of European Sky Shield Initiative; other countries have also ordered the Skyranger 30

The Bundeswehr has tasked Rheinmetall with another important air defence project. The Düsseldorf-based Group will soon be supplying the German armed forces with the Skyranger 30 mobile air defence system. Worth €595 million (including value added tax), the contract encompasses delivery of a prototype and another 18 series production vehicles. In addition, an option exists for a further 30 systems. The prototype is to be delivered by the end of 2024.

Just last month, the Bundeswehr entrusted Rheinmetall and its partner contractors with developing a system for short- and very short-range air defence known as the NNbS, in which the Skyranger 30 will constitute a key component.

An essential part of the NNbS, the Skyranger 30 is embedded in the German government’s European Sky Shield Initiative, in which Germany, acting within a NATO context, has assumed the role of lead nation in ground-based air defence in Europe.

The Skyranger 30 bridges an acute existing capability gap in mobile air defence. The system constitutes an optimum combination of mobility, protection, flexibility and precision, making it a match for new challenges in the short- and very short-range threat spectrum. A hybrid solution, the system’s turret combines the highly effective 30mm x 173 KCE revolver gun, surface-to-air missiles and the necessary sensor suite, all on a single platform. The Skyranger 30 systems earmarked for Germany will be armed with Stinger missiles. Depending on customer requirements, the system can be fitted with various modern guided missiles such as the Mistral, Stinger or special C-UAS missiles.

A meticulously thought-out combination of different effectors, excellent mobility, a large elevation span and state-of-the-art sensors enable autonomous as well as networked operations. Thanks to Rheinmetall’s programmable airburst ammunition, the system is especially effective against drones. The compact turret is integrated into an 8x8 Boxer wheeled armoured vehicle.

Az első vásárló Ausztria, amely a közelmúltban harminchat Skyranger 30 rendszert rendelt. Más NATO- és/vagy EU-tagállamok is érdeklődést mutattak a rendszer iránt, vagy már folyamatban van annak beszerzése. 2023 decemberében Magyarország megbízta a Rheinmetall-t, hogy dolgozzon ki egy Skyranger 30-as torony koncepcióját a Lynx KF41 lánctalpas páncélozott jármű leendő légvédelmi változatához. Litvánia a Boxerre szerelhető Skyranger 30-at is tanulmányozza, míg Dánia a Skyranger 30-as megoldás beszerzését tervezi egy másik kerekes páncélozott járművel kombinálva.

Még 2023 decemberében a Skyranger 30 funkcionális demonstrációs változata sikeres éles tűzes tereppróbákon esett át a csoport svájci ochsenbodeni próbapályáján, és bizonyítást nyert álló módban és mozgásban is. A funkcionális demonstrátor olyan fontos új eredményeket eredményezett, amelyek gyorsabbá és kevésbé kockázatossá teszik a német verifikációs modell elkészítését és integrálását.
Qrvadrága.Egyszerűen túl drága.Nem ér ennyit.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Qrvadrága.Egyszerűen túl drága.Nem ér ennyit.
Tényleg k. drága, de ha egy darab megvéd a drónoktól egy Leopard 2 vagy Lynx századot akkor bőven ér annyit. Kb. 1-2 Leopard2 árába kerül, de 8-10x annyi értékre vigyáz. Szerintem ez alapján áraz az RM...meg "kulcsra kész" hasonló megoldás sincsen.
(Tudom szerinted upgradelt Gepard kellene - ne mondd el! ;) )
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Tényleg k. drága, de ha egy darab megvéd a drónoktól egy Leopard 2 vagy Lynx századot akkor bőven ér annyit. Kb. 1-2 Leopard2 árába kerül, de 8-10x annyi értékre vigyáz. Szerintem ez alapján áraz az RM...meg "kulcsra kész" hasonló megoldás sincsen.
(Tudom szerinted upgradelt Gepard kellene - ne mondd el! ;) )
600 milkábol MINDEN Leora veszek egy 30DEFA RCWSt,ami még MANPAD inditót is tartalmaz.Plusz megveszem az összes belga-holland Gepardot,és csontra modernizálom,GreenLotust teszem rá sima radar helyett-és még egy 35milis lőszer szerelőszallagra is marad belőle.
És nagyságrenddel nagyobb légoltalmi képességet kapok,mint 18db Skyrangerrel....
Dugja fel az RM magának a Skyrangerét ennyi pénzért.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
600 milkábol MINDEN Leora veszek egy 30DEFA RCWSt,ami még MANPAD inditót is tartalmaz.Plusz megveszem az összes belga-holland Gepardot,és csontra modernizálom,GreenLotust teszem rá sima radar helyett-és még egy 35milis lőszer szerelőszallagra is marad belőle.
És nagyságrenddel nagyobb légoltalmi képességet kapok,mint 18db Skyrangerrel....
Dugja fel az RM magának a Skyrangerét ennyi pénzért.
Szerintem már nem elérhetek ezek a Gepardok: vagy az ukránoknál vannak vagy odaszánják őket.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Szerintem már nem elérhetek ezek a Gepardok: vagy az ukránoknál vannak vagy odaszánják őket.
Akkor a japánoktol Type87eket,vagy a törököktöl Korkunt,vagy megveszem a búroktol a komplett 35milis gá családjukat,a Rookat SPAAG toronnyal az élen,és arra teszek GreenLotus komplexumot.......De 30milisbe is vannak rendszerek,amik előszedhetők,és modernizálva tudnak ugyan annyit,mint ez.Pl Widcat torony.
Túl drága a Skyranger.Messze nem ér ennyit.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
A képen látható széria(?) torony nagyon másnak ígérkezik az eddig ismert protóhoz képest:
  • 7,62-es géppuskát teljesen elhagyták - mondjuk 2-3 ABM lőszer egy egész rajt elintéz, szóval végül is nem olyan nagy baj. Így talán több hely marad a rakétáknak.
  • Az oldalán két nagyon eltérő panel látható - nem teljesen egyértelmű melyik a radar.
  • Csak a jobboldalon vannak ROSY ködgránátvetők
  • Két optika van tornyon: ez egyik a harcjárművekre (pl IFV, hk.) jellemző parancsnoki panoráma optikának tűnik, mögötte a nagyobb légvédelmi optika látható. Célkövető radar nincs az optika mellett - mondjuk ez eddig is opcionálisan volt kérhető a prosik szerint.

GHWN35-KX0-AAKWh4.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre