Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 082
113
Mivel nem látok rá, elfogadom és remélem, hogy igazad van. De azért mind láttunk már fura döntéseket itthon minden területen. :D
Mert azt is látni kell, hogy nem csak technikai paramétererek, költséghatékonyság alapján születnek meg a döntések. Ez politika is, mint minden komolyabb beszerzés.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Mert azt is látni kell, hogy nem csak technikai paramétererek, költséghatékonyság alapján születnek meg a döntések. Ez politika is, mint minden komolyabb beszerzés.
Ez sem újdonság. De ha jól dekódolom az itt folyó beszélgetéseket, akkor azért kb. azt várnám, hogy a szakmai előkészítés során kiderülnek bizonyos prioritások, amiket a politikai alapú döntések során is figyelembe vesznek. Kb. ez lenne a normális eljárás, hacsak nem Wilkie úr intézi a beszerzéseket. :)

Ami a drónok elleni légvédelmet illeti (hogy a témánál maradjunk), nyilván nem molni az egyelten, aki utánaszámolt ezeknek a dilemmáknak, és bizonyára Dudinak is igaza van, hogy ennél is alaposabb vizsgálatok is a döntéselőkészítők rendelkezésére állnak.

Van bennem bizalom, csak már túl sokat éltem ebben az országban ahhoz, hogy naivan bízzak az optimálisan racionális megoldásban. És nekem az anyagból az jött le, hogy alapvetően egyféle racionális megoldási út van a drónleküzdésre, ami viszont szűkíti a politikai játékteret.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 836
113
Ez sem újdonság. De ha jól dekódolom az itt folyó beszélgetéseket, akkor azért kb. azt várnám, hogy a szakmai előkészítés során kiderülnek bizonyos prioritások, amiket a politikai alapú döntések során is figyelembe vesznek. Kb. ez lenne a normális eljárás, hacsak nem Wilkie úr intézi a beszerzéseket. :)

Ami a drónok elleni légvédelmet illeti (hogy a témánál maradjunk), nyilván nem molni az egyelten, aki utánaszámolt ezeknek a dilemmáknak, és bizonyára Dudinak is igaza van, hogy ennél is alaposabb vizsgálatok is a döntéselőkészítők rendelkezésére állnak.

Van bennem bizalom, csak már túl sokat éltem ebben az országban ahhoz, hogy naivan bízzak az optimálisan racionális megoldásban. És nekem az anyagból az jött le, hogy alapvetően egyféle racionális megoldási út van a drónleküzdésre, ami viszont szűkíti a politikai játékteret.

Az EW zavarás is ott van bár az nagyon drága mulatság.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 082
113
Ez sem újdonság. De ha jól dekódolom az itt folyó beszélgetéseket, akkor azért kb. azt várnám, hogy a szakmai előkészítés során kiderülnek bizonyos prioritások, amiket a politikai alapú döntések során is figyelembe vesznek. Kb. ez lenne a normális eljárás, hacsak nem Wilkie úr intézi a beszerzéseket. :)

Ami a drónok elleni légvédelmet illeti (hogy a témánál maradjunk), nyilván nem molni az egyelten, aki utánaszámolt ezeknek a dilemmáknak, és bizonyára Dudinak is igaza van, hogy ennél is alaposabb vizsgálatok is a döntéselőkészítők rendelkezésére állnak.

Van bennem bizalom, csak már túl sokat éltem ebben az országban ahhoz, hogy naivan bízzak az optimálisan racionális megoldásban. És nekem az anyagból az jött le, hogy alapvetően egyféle racionális megoldási út van a drónleküzdésre, ami viszont szűkíti a politikai játékteret.
Leírtam már évekkel korábban, hogy NEM ilyen egyszerű ez, hogy egyféle racionális megoldás van a drónleküzdésre!

Melyikre? Milyen kategóriára ?! HALE/MALE UAV mint pl. egy Reaper vagy Global Hawk? Tökéletes költséghatékony lesz rá még a legkomolyabb nagy/közepes hatótávolságú _SZ-3/400 vagy BUK, Patriot, Aster 30 SAM, egy GH többe kerül mint 2 modern F-16! Ha a NASAMS elér(né)i, az is jó lehet(ne)!

Törökök tizen huszon milliós ANKA-S vonala? Tökéletes rá még mindig egy TOR/Panzir/NASAMS/Aster15 vonal!

Egy valamiféle kisebb, könnyebb, filléresebb vagy akár öngyilkos drón a célpont? AHEAD 35mm+ erőnyerő megoldás!

Minatűr drón SWARM, vagy házilag eszkábált esetleg fillérekért beszerzett és harctéren átfabrikált kézigránát ejtő DGI Phantom kategória ? Egyes célok ellen, de pláne tömegben alkalmazott SWARM ellen simán jó lehet az EW, valamint az energia fegyverek.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and endre

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Milyen jó, hogy a gépkarabélyos topicot említed!
Csak mert azt tudtommal rendszeresen követed.
Vagy ezek szerint mégsem annyira követed az eseményeket?
Most válaszoltam.
Annyira kiütött a jenkik hülyesége, hogy csak mostanra regenerálódtam :)

Benfentesnek tetszik lenni?
Tavaly szeptemberben a Kutatók éjszakáján volt erről előadás, akkor kitárgyaltuk.
Több, egymástól független belső forrás szerint Spz PUMA lesz.

És tessék mondani Egerszegi János fegyvermérnök mennyi kilométer gyalogolt le teljes menetfelszerelésben, vagy csak mellényben harci körülmények közepette, miközben lőttek rá? Mert nem mindegy ám, hogy az 5 teli tár hány kiló, vagy hogy egy raj támogató fegyver rakasza milyen nehéz!
Szerintem szakadjunk le a 20 éves Haditechnikai füzetekről, amikor inkább azon megy a vita, hogy a szakaszban hány drónkezelő legyen, meg hogy minél több tüzérségi megfigyelőt képezzünk, meg hogy miért indítanak irányított rakétákat 2-3 cigarettázó katonára/igazhitűre Szíriában.
A jelek szerint többet, mint a döntéshozó tábornok urak.
Vagy legalábbis tud gondolkodni.
Nem mindegy a tömeg, valóban, de első a hatásosság!
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Leírtam már évekkel korábban, hogy NEM ilyen egyszerű ez, hogy egyféle racionális megoldás van a drónleküzdésre!

Melyikre? Milyen kategóriára ?! HALE/MALE UAV mint pl. egy Reaper vagy Global Hawk? Tökéletes költséghatékony lesz rá még a legkomolyabb nagy/közepes hatótávolságú _SZ-3/400 vagy BUK, Patriot, Aster 30 SAM, egy GH többe kerül mint 2 modern F-16! Ha a NASAMS elér(né)i, az is jó lehet(ne)!

Törökök tizen huszon milliós ANKA-S vonala? Tökéletes rá még mindig egy TOR/Panzir/NASAMS/Aster15 vonal!

Egy valamiféle kisebb, könnyebb, filléresebb vagy akár öngyilkos drón a célpont? AHEAD 35mm+ erőnyerő megoldás!

Minatűr drón SWARM, vagy házilag eszkábált esetleg fillérekért beszerzett és harctéren átfabrikált kézigránát ejtő DGI Phantom kategória ? Egyes célok ellen, de pláne tömegben alkalmazott SWARM ellen simán jó lehet az EW, valamint az energia fegyverek.
Jogos, túlzottan leegyszerűsítettem a kérdést a kisméretű drónokra és a fizikai megsemmisítésre. (Naná, hogy olvastam idevágó vitáitokat az elmúlt években :)) Mondandóm lényege csak az, hogy a jól alkalmazott matek nem hazudik, és reméljük, hogy ezt a politika is figyelembe veszi.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 082
113
Jogos, túlzottan leegyszerűsítettem a kérdést a kisméretű drónokra és a fizikai megsemmisítésre. (Naná, hogy olvastam idevágó vitáitokat az elmúlt években :)) Mondandóm lényege csak az, hogy a jól alkalmazott matek nem hazudik, és reméljük, hogy ezt a politika is figyelembe veszi.
Figyelembe veszi mostanában. Nekem meggyőződésem ahogy leírtam többször is, hogy végre az irány (H-145M, Leo2, Bren, lőszergyártás, Hirtenberger megvásárlás, bérfejlesztésre kísérletek, kompetens Miniszter a HM élén etc.) jó! Nem, nincs itt a Kánaán, de jó az irány, amihez hasonlót a rendszerváltás óta még nem nagyon láthatott senki...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 836
113
Most válaszoltam.
Annyira kiütött a jenkik hülyesége, hogy csak mostanra regenerálódtam :)


Tavaly szeptemberben a Kutatók éjszakáján volt erről előadás, akkor kitárgyaltuk.
Több, egymástól független belső forrás szerint Spz PUMA lesz.


A jelek szerint többet, mint a döntéshozó tábornok urak.
Vagy legalábbis tud gondolkodni.
Nem mindegy a tömeg, valóban, de első a hatásosság!

Nem nem az az első.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Hehe, molni majdnem az Indexen...

2020-03-03-20-35-50-Index.jpg


... ezt majd alkalom adtán fel lehet használni ellene.
:D
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 515
4 886
113
Érdekes hogy a szíriai események során az iráni belső oldalakon sorra veszik a rövid távolságú védelmi rendszereiket, azokat a saját tapasztalatok alapján elemzik. Az is egybeesik hogy az új fejlesztésből elsőnek a mobil 35mm rendszert említik elektro optikai kiegészítővel , és időzített gyújtójú lőszerrel. Ezek szerint megoldották a gyártását. A legnagyobb meglepetés a tervezett rakétás rendszer leírása lepett meg. Véletlenül bukkantam erre a cikkre ami szinte az iráni leírásra hajazik. A írás az iris-t slm rendszerről szól. A képen a háttérben álló radar tökéletesen hajazik az iráni elszórtan megjelenő leírásokhoz. Bár a kivitelezés eltérhet de a 360 fokos mobil radar (forgatás nélkül) a függőleges indítás , a kombinált irányítás , az elvárt hatótáv és működés, a multi felhasználás, mind a rendszer mint a rakéta esetében ugyan az.
https://topwar.ru/39161-kompaniya-dil-difenz-provela-ispytaniya-zrk-iris-t-slm.html
https://worddisk.com/wiki/File:ILA_Berlin_2012_PD_104.JPG/
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti