Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Gagyi sz-200? Mai szemmel nézve
Az Sz-200-nak nagyon nagy robbanófeje van, ekkora távolságban robbanva az F-15-ből csak a hajtóművek maradtak volna egészben, a sárkányt lebontották volna róluk a repeszek és a légnyomás, szóval ez valami kisebb rakéta lehetett (ráadásul az nagyméretű, nagy és profi személyzetet igénylő rendszer, nem éppen gerilla-fegyver). MANPAD-nak viszont túl nagy volt a hőképe, az annak elérhető magasságban manapság már nemigen repülnek harci bevetést, úgyhogy annál valami nagyobbnak kellett lennie. A hőkép és a robbanás mérete alapján úgy néz ki mintha egy légiharc-rakéta lett volna a tettes, csak éppen a papucsosoknak nincs légierejük (legalábbis eddig nem volt), így inkább valami kis-közepes méretű és hatómagasságú SAM lehetett a tettes.
 
M

molnibalage

Guest
Az Sz-200-nak nagyon nagy robbanófeje van, ekkora távolságban robbanva az F-15-ből csak a hajtóművek maradtak volna egészben, a sárkányt lebontották volna róluk a repeszek és a légnyomás, szóval ez valami kisebb rakéta lehetett (ráadásul az nagyméretű, nagy és profi személyzetet igénylő rendszer, nem éppen gerilla-fegyver). MANPAD-nak viszont túl nagy volt a hőképe, az annak elérhető magasságban manapság már nemigen repülnek harci bevetést, úgyhogy annál valami nagyobbnak kellett lennie. A hőkép és a robbanás mérete alapján úgy néz ki mintha egy légiharc-rakéta lett volna a tettes, csak éppen a papucsosoknak nincs légierejük (legalábbis eddig nem volt), így inkább valami kis-közepes méretű és hatómagasságú SAM lehetett a tettes.
Sg-n ott van Cifu posztja, sanszosan berhelt R-73 volt a tettes. A gép biztonságan érezhette magát MANPAD zóna felett, de az R-73 HMZ nagyobb.
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Mint laikusnak, nekem úgy tűnik, hogy a pilóta magabiztos volt, hogy nincs veszélyben, az infracsapdát azért dobhatta, mert figyelmeztette az indításra valami érzékelő, nem lehetett olyan magasan, hogy kitérő manőverbe kezdjen, utánégetőt gondolom menekülés kapcsán adta rá.
 
M

molnibalage

Guest
Jól látom,hogy az infracsapda előtt utánégetőt kapcsol?
Igen.

Mint laikusnak, nekem úgy tűnik, hogy a pilóta magabiztos volt, hogy nincs veszélyben, az infracsapdát azért dobhatta, mert figyelmeztette az indításra valami érzékelő, nem lehetett olyan magasan, hogy kitérő manőverbe kezdjen, utánégetőt gondolom menekülés kapcsán adta rá.
Szerintem infracsapdát csapta el a rakéta csak túl közel volt a géphez. Utána a lezuhanást nem látni és roncsot sem prezentált eddig senki.

Nem tudni, hogy ez milyen F-15 volt, hogy S vagy SA. SA-n elvileg van MAWS. A fura az, hogy a pilóta nem manőverezett. Az, hogy az utánégető felkapcsolása lehetett véletlen, de az is lehet, hogy a pilóta inkább megpróbált kimenni a HMZ-ből mert látta/érzékelte a rakétát, de ez nem megállapítható. Zord szerint fordult is, hiszen a gépet bedöntötte, de a kamera látószöge miatt nem megállapítható a fordulás mértéke sem.

A legfurább az, hogy csak két csapdát dobott. Orsózva tucatszám kellett volna szórni.
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Igen.


Szerintem infracsapdát csapta el a rakéta csak túl közel volt a géphez. Utána a lezuhanást nem látni és roncsot sem prezentált eddig senki.

Nem tudni, hogy ez milyen F-15 volt, hogy S vagy SA. SA-n elvileg van MAWS. A fura az, hogy a pilóta nem manőverezett. Az, hogy az utánégető felkapcsolása lehetett véletlen, de az is lehet, hogy a pilóta inkább megpróbált kimenni a HMZ-ből mert látta/érzékelte a rakétát, de ez nem megállapítható. Zord szerint fordult is, hiszen a gépet bedöntötte, de a kamera látószöge miatt nem megállapítható a fordulás mértéke sem.

A legfurább az, hogy csak két csapdát dobott. Orsózva tucatszám kellett volna szórni.
A földön mutatják a roncsokat, ha valaki be tudja azonosítani, az te vagy, tedd meg a kedvünkért, nem értem azt a összevissza röpködést, amikor a sniperoknál is alapelv, hogy 2x nem lövünk ugyanonnan, csapjon le 2 kört, de itt össze-vissza repkedett.
 
M

molnibalage

Guest
A földön mutatják a roncsokat, ha valaki be tudja azonosítani, az te vagy, tedd meg a kedvünkért, nem értem azt a összevissza röpködést, amikor a sniperoknál is alapelv, hogy 2x nem lövünk ugyanonnan, csapjon le 2 kört, de itt össze-vissza repkedett.
COIN környezetben nagyon nem. A gép sanszosan MANPAD zóna felett repkedett, csak az R-73 HMZ még 0 méter és 0 m/s kezdősebességgel is magasabbra felmegy. Ez lehetett a bibi, erre nem számítottak sanszosan.

Én nem vagyok a gépek szerkezetének nagy felismerője, de a videón én nem láttam F-15-re egyértelműen utaló darabokat. A hajtóműnek sokkal inkább egybe kéne lenni és másnak is. A Sivatagi Vihar és AF után a lehuzant iraki gépek típusa a földon erőlködés nélkül azonosítható volt.

Ez egy 29-es. Látszik a 6 fügegsztőpont, de a rakéta is elég uralkodó. Bár így nézve lehet, hogy ezt a földön kapták szét? Mert hangárok vannak mögötte...

MiG-29_wreck.jpg



Ez AF alatt lelőtt 29-es. Erőlködés nélkül azonosítható.
mig-29-wreck.jpg


F-117-es lelövés. Erőlködés nélkül. Sárkány, kabin, hajtómű.
https://theaviationist.com/2014/03/27/vega-31-shot-down/
http://www.linearossage.it/aerei-nato/
https://www.truthinmedia.org/Kosovo/War/day4up2.html

Szintén AF, F-16.
30732911.F16.jpg


Ezt elvileg egy MiG-23-as lőtte le.
a11.jpg


Ezek alapján a betett videó - már elnézést - de engem mosolyságra késztet. Szürke színű miniális mennyiségű fémdarab. Akárhány lelőtt gépet nézek meg rohadtul nem így néznek ki... Sehol egy azonosítható fődarab, semmi.

Nekem űgy tűnik, hogy volt egy majdnem siker, ami mellé aztán gyártanak néhány fémdarabbal propaganda videót... Fenntartom, hogy én is tévedhetek, de a fentiek alapján semmi nem mutat arra, hogy leeseett az F-15.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 429
55 330
113
Köszönöm a válaszokat!

Lehet hülye kérdés lesz tőle, de Strela-10 vagy OSA nem lehetett? A környéken ezek rendszerben álltak Szíriában és Irakban is. Ki tudja honnan mi került a lázadókhoz.
Ettől még az R-73 teória is életszerű a számomra.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 429
55 330
113
A hosszabb videó alapján szerintem biztosra vehetjük a találatot, viszont közel sem biztos, hogy lezuhant a gép. Az arab-izraeli háborúban is volt olyan F-15 amit R-60-al találtak el, mégis haza repült.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Kicsit megszaporodtak mostanában a gyanúsan magasra felérő, MANPAD-szerű lelövések.
Megpróbálok valamit keresni, hátha van összefüggés a múltkori Reaper-es esettel.
 
M

molnibalage

Guest
Köszönöm a válaszokat!

Lehet hülye kérdés lesz tőle, de Strela-10 vagy OSA nem lehetett? A környéken ezek rendszerben álltak Szíriában és Irakban is. Ki tudja honnan mi került a lázadókhoz.
Ettől még az R-73 teória is életszerű a számomra.
Működőképes Osza 99,99%, hogy nincs Irakban 10+ éve. Sztrela-10-ről lövésem nincs. Jemenbe Iránbó kerülnek be dolgok Hpasp szerint. Nekem lövésem nincs az egész konfliktusról, engem a technika érdekel főleg.
 
M

molnibalage

Guest
A hosszabb videó alapján szerintem biztosra vehetjük a találatot, viszont közel sem biztos, hogy lezuhant a gép. Az arab-izraeli háborúban is volt olyan F-15 amit R-60-al találtak el, mégis haza repült.
Nem értek egyet. Szerintem a flare-t csapta el a rakéta. Ha a gépet csapta volna el, akkor totál máshogy nézne ki a találat. Referenciának...



 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Sg-n ott van Cifu posztja, sanszosan berhelt R-73 volt a tettes.

Cifu pedig egy másik emberre hivatkozik, aki megint csak alátámasztás nélkül nevezi meg a rakétát. Ez inkább sanszosan senkinek fingja sincs.
Jemenbe Iránbó kerülnek be dolgok Hpasp szerint.
Pedig érdemes lenne követned a jemeni eseményeket.
Nem feltétlenül COIN környezet, de a szaúdiak és szövetségeseik ezt erőltetik, a veszteségeik is ehhez mérhetők (szó szerint papucsos, bedrogozott huti egységek ellen).
A háború előtti jemeni haderő kb. fele a hutik oldalára állt, köztük a rakétaerők is. Minden van ott ami a jemeni hadseregnek volt, nem kell oda vinni ilyeneket. Több helyen írják a Sztrela 10-et is.

 
M

molnibalage

Guest
Pedig érdemes lenne követned a jemeni eseményeket.
Nem feltétlenül COIN környezet, de a szaúdiak és szövetségeseik ezt erőltetik, a veszteségeik is ehhez mérhetők (szó szerint papucsos, bedrogozott huti egységek ellen).
A háború előtti jemeni haderő kb. fele a hutik oldalára állt, köztük a rakétaerők is. Minden van ott ami a jemeni hadseregnek volt, nem kell oda vinni ilyeneket. Több helyen írják a Sztrela 10-et is.

Nincs erőm ehhez. Meg a források gondolo olyan objetívek, mint a HT biztpolosok egy része. Engem a technikai rész érdekel, mert az ideológiafüggetlen jó esetben...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 429
55 330
113
molnibalage

Ismerem ezeket a videókat, de ettől még az F-15-s sztori az R-60 al valós.
De az Etióp-Eritét háborúban is volt olyan, hogy egy MIG-29-et R-27 talált el (közelségi gyújtó) és végül a megrongálódott gép leszállás közben tört csak össze, addig haza repült. Vannak ilyen extrém esetek is, még ha nem is túl gyakoriak.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 049
113
Hát ezt ide rakom .
Ez már komolyan erőnek számít?
2017 év végi adat

DTKhniKUQAAy3fY.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Nem, mert az A-6 minden, csak nem Fleet Defender. Amúgy igen, az A-6 jó kis gép volt, de a Navy akart egy szuperszonikus vedővadászt is, aminél a hatókört már a hatvanas években meghatározták, a mai napig nem engedtek belőle, de ilyen gépet még nem kaptak a pénzükért, pedig mindig sokkal többet költöttek, de folyton rossz koncepciók mentén avatkoztak be a fejlesztésekbe.
Jelenleg a SH-k repidejének 20%-a kb. tankeres bohóckodásra megy el, ami nettó pazarlás. Ezen felül a COIN hadműveletben a szuperszonik igény 0 volt. Tehát igenis realitás lett volna megtartan legalább csökkentett A-6 századokat, századonkért 8 géppel a 12 db helyett. A PGM-mel elég ütősek lennének. Végső esetben meg egyébként alkalmasan fleet BARCAP-re is. Ha van benne Hornet szintű radar (márpedig SAR-hoz kell), akkor AIM-120 platform is lehet. A BARCAP + bomber elfogás során sem nagyon száguldoznak a gépek. Jó helyen kell lenni és kész. Arra van az AWACS.