Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 926
8 291
113
Sziasztok!
A elektornikai ellentevékenység és RCS-ben nem vagyok nagy szaki.A RAFALE Spectra rendszere, hogy pontosan mit tud, arról sok info nincs, de egy gyakorlati tapasztalatról viszont be tudok számolni. A görög lérakosok mondták egy gyakorlaton egyik ismerősömnek, akik ott voltak (nem tudom se a rakéta típust, se az alakulatot), hogy a légierőben rendszeresített F-4, F-16, gépek nem jelentenek veszélyt, gyakorlatilag minden gépet el tudnak kapni, de a Mirage-2000-5 olyan ellentevékenység rendszerrel vannak felszerelve, hogy a lokátoraik (nem tudom, hogy felderítő, vagy tűzvezető/rakétairányító) több km-el arrább látják a Délibábokat, mint ahol valóságban tartózkodnak.
Ezek még ICMS2 néven egy előbbi Serval/Sabra/Spiral - típusváltozattól függ rendszerekkel vannak felszerelve. A Serval az RWR+ csapdaszóró, a MATRA/THALES Spiral az ECM rendszer. Ezeket fejlesztette tovább a THALES a RAFALE-hoz, és az új változatot nevezték el Spectra-nak, ha jól tudom..
Ez valószínűleg nem terelés volt, mert nekem meg egyik támaszponton mondta egy ott szolgáló katona, hogy szerinte az EW-t tekintve a Mirage-2000-5 a legjobb gépük..
 
S

speziale

Guest
Sziasztok!
A elektornikai ellentevékenység és RCS-ben nem vagyok nagy szaki.A RAFALE Spectra rendszere, hogy pontosan mit tud, arról sok info nincs, de egy gyakorlati tapasztalatról viszont be tudok számolni. A görög lérakosok mondták egy gyakorlaton egyik ismerősömnek, akik ott voltak (nem tudom se a rakéta típust, se az alakulatot), hogy a légierőben rendszeresített F-4, F-16, gépek nem jelentenek veszélyt, gyakorlatilag minden gépet el tudnak kapni, de a Mirage-2000-5 olyan ellentevékenység rendszerrel vannak felszerelve, hogy a lokátoraik (nem tudom, hogy felderítő, vagy tűzvezető/rakétairányító) több km-el arrább látják a Délibábokat, mint ahol valóságban tartózkodnak.
Ezek még ICMS2 néven egy előbbi Serval/Sabra/Spiral - típusváltozattól függ rendszerekkel vannak felszerelve. A Serval az RWR+ csapdaszóró, a MATRA/THALES Spiral az ECM rendszer. Ezeket fejlesztette tovább a THALES a RAFALE-hoz, és az új változatot nevezték el Spectra-nak, ha jól tudom..
Ez valószínűleg nem terelés volt, mert nekem meg egyik támaszponton mondta egy ott szolgáló katona, hogy szerinte az EW-t tekintve a Mirage-2000-5 a legjobb gépük..

Az alapján amit mondasz az inkább egy "cross-eye" jamming lehetett. Szó volt róla, hogy az olaszok hasonlóval szerelnék fel a saját EF-jeiket, de nem tudom, hogy végül megtették-e. (ott az volt a trade-off, hogy a cross-eye-hoz két külön adó kell, és emiatt ez az EF mindkét szárnyvégi pod-ját elfoglalta volna, így viszont nem lett volna vontatott csali). A dolog lényege, hogy a rendszer képes szöghibát generálni az ellenséges radar mérésében, vagyis máshol látja a gépet, mint ahol van.
 
M

molnibalage

Guest
Az alapján amit mondasz az inkább egy "cross-eye" jamming lehetett. Szó volt róla, hogy az olaszok hasonlóval szerelnék fel a saját EF-jeiket, de nem tudom, hogy végül megtették-e. (ott az volt a trade-off, hogy a cross-eye-hoz két külön adó kell, és emiatt ez az EF mindkét szárnyvégi pod-ját elfoglalta volna, így viszont nem lett volna vontatott csali). A dolog lényege, hogy a rendszer képes szöghibát generálni az ellenséges radar mérésében, vagyis máshol látja a gépet, mint ahol van.
Hpasp mester reakciói.

  1. Jöhetnek azok a források
  2. A Monopulse radarok ellen lettek kitalálva a következő technikák: Skirt Frequency Jamming, Image Frequency Jamming, Cross Polarization, Cross Eye Jamming
    Mindegyiknek több a hátulütője, mint az előnye, így inkább az ALE-50 lett a megoldás.
  3. Két repeater kell hozzá.
  4. A dolog lényege és célja a track-breaking (monopulse rendszerű radarok általában tűzvezetőek), nem pedig a cél koordinátásainak meghamisítása.
    lásd 201..202 oldal
    falcon.blu3wolf.com/Docs/Electronic-Warfare-Fundamentals.pdf
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and sirdavegd

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/LOC-HAK-480-3-1-4.pdf

29. oldalon. 63 rakéta indítással, 32 tűzmegyitásból 22 db gépet lőttek le. A tűzmegnyitások számára viszonyítva élesben harci gépek ellen egy konfliktusban ez sanszosan rekord. Ez 68% a tűzmegynyitásokra nézve. Közelében nem volt ennek sehol semmi a hidegháborúban.

Nekem egy kicsit túl szép is. Oké, hogy a HAWK egy korszerű és hatásos rendszer volt, no de ennyire?
 
M

molnibalage

Guest
Nekem egy kicsit túl szép is. Oké, hogy a HAWK egy korszerű és hatásos rendszer volt, no de ennyire?
A HAWK pont olyan fejlett volt, mint a Kub úgy, hogy annál kb. 8 évvel korábban állt hadrendbe. Monoimp. antennája volt, CW megvilágítással bír, annyival volt gyengébb a Kub-nál, hogy nem egy járművüön volt a 360 fokos keresőradar és a tűzvezető, de ellenben a Kub-ban volt low level keresőradaja is. A rakéta kinematikája alapból tudta a MiM-23A-val a 15G-t, a MIM-23B-től dual thrust és 40 km-es HMZ.

Az arab gépeken meg RWR szerintem nem volt 1973-ban és az arab pilóta olyan volt, amilyen. Nekem is kicsit gyanús magas a szám, de a Kub-ok eredményessége után azért annyira én nem lepődnék meg,
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 897
78 135
113
Nyugaton mi van az ASTER/Patriot meg a MANPADS között?Tudom,hogy létezik NASAMS de az kb annyira elterjedt,hogy semennyire.
 
M

molnibalage

Guest
Nyugaton mi van az ASTER/Patriot meg a MANPADS között?Tudom,hogy létezik NASAMS de az kb annyira elterjedt,hogy semennyire.
HAWK és NASAMS. Az ASTER-ből van kétféle HMZ-s ahogy a SAMP/T-nél is több féle rakéta van. Mivel a NASAMS elvi szinten mindent tud kezelni, és a Patriot elős változata 68,5 km HMZ-s valójában ma egy ESSM ARH-s változattal 55 km táji HMZ-t tud, ami közel van ahhoz. Nagyon széles az elvi spektrum, a hadrendbe állított SAM meg igen kevés. Meg persze ma alig van 30+ éves alap Patriot. Kb. annyira lehet gyakori, mint az Sz-300PMU 75 km-es HMZ-vel. Itt ott még van, de ritkaság.
 
M

molnibalage

Guest
Szumma szummárum, az 1500kg-os kategóriájú bomba akárhogy is nézzük túl nehéz, túl hosszú, túl nagy az átmérője.
Mindig is így gondoltam. Számomra megfejthetetlen rejtély, hogy miért ragaszkodnak hozzá mind a mai napig.

Ha csak az átütőerőt nézzük, akkor elgondolkodtató például akár a törökök tandem robbanófejessé átalakított Mk-84-es leszármazotta, ahol a kumulatív első töltet növeli az átütést, vagy akár simán megoldható lenne egy akár még kedvezőbb alaktényezőjű (értsd: hosszított) rakéta póthajtású Mk-84-es alapú siklóbomba, amire amúgy vannak példák.
Milyen célok ellen fejlesztették ki? Csak nekik van ilyen? PGM?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 545
55 988
113
A kérdésem az, hogy mivel lőhették le?
Az nekem egyértelműnek tűnik, hogy a felvételt készítő kamerának nincs köze a harci cselekményhez, csak rögzített.
 
M

molnibalage

Guest
A kérdésem az, hogy mivel lőhették le?
Az nekem egyértelműnek tűnik, hogy a felvételt készítő kamerának nincs köze a harci cselekményhez, csak rögzített.
https://sg.hu/forum/uzenet/1074537255/86335

Gagyi sz-200? Mai szemmel nézve
A csúcstechnikához mérve bizonyos szempontból igen és nem. A főbb faktorok:
  • A HMZ tiszteletet parancsoló ma is, csak éppen startfokozatos 7+ tonnás rakétával úgy, hogy kismagasságú cél ellen a min. HMZ 17 km táján van. Lásd az összefoglalóban.
  • Még nagy sebességű célok ellen nagy oldaltávolsággal is elég jó a HMZ.
  • Az eredeti hardveres végletesen elavult már a '80-as évek végén is. (Kíváncsi lennék, hogy az ide hozott Vegák milyen számítógépekkel bírtak.)
  • A rakéta félaktív, ami azt jelenti, hogy az ALE-50 elvileg működik ellene.
  • Ha nincs vontatott csali, akkor ma is számottevő fenyegetés, mert a végfázisban nem húz füstöt, nem tudod mikor kell kitérni. A rávezető állomás ellen elvileg léteznek zavarási formák, de ezeket kombinálni kell manőverezéssel. Ha van AWACS és az látja az emelkedő rakétát, akkor nagyobb távolságon van idő horizont alá süllyedni, de az nincs ingyen keróban és sok másban sem.
Harmadik világban ma is számottevő rendszer a Vega szerintem, az USA meg semmire sem jó. Elcsapja az első BGM-109 vagy más CM salvo... Az meg nem érv, hogy akkor körberakod Pancírral, mert akkor értelmesebb lecserélni Sz-300PMU2-re.

Ajánlom meleged a HT összfoglaló idevágó részeit.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 349
13 933
113
Nem tudjuk, hogy a repülő milyen magasságban volt. Az is lehet, hogy MANPAD-dal szedték le.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis