[Open ISV] Fegyverzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
A nyakamat rá merem tenni,hogy pl a Boxer teljes hajtáslánca sokkal olcsóbb lenne mint amiről ti beszéltek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 370
54 999
113
dudi

A HM Rába teherautóiba MAN BUSZ motor van, csak katonai célra minimálisan módosítva lettek! :
http://www.mantruckandbus.it/man/media/migrated/doc/mn_muk_1/Diesel_engines_for_vehicles_D08.PDF

A Leopard 2 -ben lévő MTU motort meg D/E mozdonyokhoz használják!

Minimálisan kéne mindent módosítani csak!
A motorunk szintén egy ilyen MAN motor, a generátorunk egy Bombardier generátor amit vonatok ALJÁN a FORGÓVÁZBA építenek be! Ott ki van téve a környezet hatásainak, nálunk motortérben lenne.
Elektromotorok dettó, egy nyitott kocsifelni és egy zárt APC felni közt is nagyon nagy a különbség.
Akkumulátorok szintén szeparált helyen vannak már gyárilag! Nálunk meg még plusz rekeszben vannak.

A 7068-s alumínium ötvözet bugája 5000 $/tonna. Ez kb.: 1 millió forint nekünk meg max. 14 tonna kéne. Ezt fel is kell dolgozni stb... De így is mennyi lenne???
Közel nem járunk szerintem itt milliárd forintokhoz, szerintem még 100-200 millió forint közt lehetünk valahol.
Majd az érzékelők dobják majd meg az árat, nem azok amiket eddig összeraktunk!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
fip7

Biztos vagyok benne,hogy nem minimálisan módosítottak mert a katonai szabványok totál mások mint a civil társaik.Lást pl a Raptor agyát jelentő számítógépet aminél a te pc-d is 1000x jobb teljesítményű.Itt nem a teljesítményen van a hangsúly hanem a különbségen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
Vagy egy-két élő példa:Az ARMY egy civil túrabakancs mililtaryzált változatát használja ennek ellenére ég és föld a kettő.De ugyan ez igaz a MARINE ILBE zsákjára és még egy csomó mindenre is.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Lehet mégis össze kéne vonni az egészet egy topikba. Jó volt az úgy mint az elején.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Lehet mégis össze kéne vonni az egészet egy topikba. Jó volt az úgy mint az elején.

Nem, mert akkor pl. egy résztéma miatt 3-10-szer annyi oldalt kéne visszaolvasni, mint résztémák esetén. Néha van egy kis off-topik, de ez törvényszerű, ha meg elkezdek csúnyán nézni, akkor úgyis mindenki visszatér az eredeti témához :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Ok, akkor részemről elég egy távirányított nehézgéppuskatorony. Ha szállítójármű a tényleges cél.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Túl nagy. Ilyen van a MLI-n is. Elég egy ilyen is:
http://www.army-guide.com/eng/product3373.html
Ez van az Armadillon.
 

Zulu Alfa Kilo

New Member
2013. augusztus 24.
19
0
1
PSZH-feladatkörhöz ez is tökéletesen elegendő:
http://www.army-guide.com/eng/product4271.html
Ahová ennél vagy pláne az előzőnél nehezebb fegyverzet kell, oda már nem a HTKA-M1-et küldeném.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 370
54 999
113
Vagy ez is elég lehet:
http://www.kmweg.com/home/armament-systems/remote-controlled-weaponstations/flw-200/product-information.html

dudi

Amíg nem építjük meg addig nem fog kiderülni, hogy melyikünknek van igaza :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
A 12,7-es totálisan elégtelen fegyverzet.De valami hasonlóra lenne szükség 30-asban.
 

Zulu Alfa Kilo

New Member
2013. augusztus 24.
19
0
1
OFF TOPIC
egyébként azért a fenti izraeli motyó, mert egyik személyes kedvencem :) másrészt régi fixa ideám, hogy az elfekvőben levő T55-jeink kiváló alapjai lennének egy ilyesmi toronnyal (meg klímával meg körbe-kamerákkal meg rácsokkal) afféle városi BTR-T szerepkörre, ahová BTR-80 meg BMP már nem mernék beküldeni
ON
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Mire neked több mint egy 12,7-es? Nem akarunk vele harcolni, csak önvédelemre kell a fegyver. Ha harcolunk vele, az max nagyon legyengített ellenség ellen lenne.
Egy rakás nyugati PSZH-n nem is volt beépített fegyver csak tetőre szerelhető.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 033
113
Zulu Alfa Kilo


Nincs elfekvő T-55 itthon.Azokat is megsemmisítették a fegyverzetcsökkentési egyezmény keretein belül.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Én is úgy érzem, hogy egy kicsit kezdünk elszállni. Én azt gondoltam, hogy ebben a kérdésben már meglévő fegyverek közül próbál majd választani a társaság, és nem próbál, a valóságban még ne létező technológiákat kipróbálni. Azért simacső és simacső között van különbség. Ahogy Dudi is írta azt hogy hol alkalmaznak huzagolást és hol sima csövet annak oka van, és ahogy írta azért nem alkalmaznak simacsövet egy gépágyúnál, mert az alapvetően a leválóköppenyes űrméret alatti páncéltörő lövedékhez találták ki. Csakhogy pl egy 2A45-ös harckocsi élettartama 5000 lövés, de a leválóköppenyes űrméret alatti páncéltörő lövedék 5 lövésnek számít. Most ezt gondoljuk el egy gépágyúnál. A Mi-24 négycsövű 2A624-es géppuskájának az élettartama 8000 lövés volt úgy hogy 4000 lövés után nagyjavítani kellett (persze vannak ennél nagyobb élettartmaú lövegek is, de azok tömege és ára jóval nagyobb. Ezért szerintem ezeken el kellene gondolkodni azoknak akik új fegyvert akarnak kifejleszteni

Én úgy gondolom, hogy új harcjárműnél egy műszaki kockázat éppen elég, és ez már megvan a meghajtásnál. Ugyan akkor nem gondolom, hogy ez drágább lenne mint a már meglévők, de ha mégis akkor is igen, minden új technológia kifejlesztésére pénzt kell áldozni először. ha nem így tennénk akkor még a harcjármű még mindig egyenlő lenne az asszír harci kocsival.

Alapvetően én az új harcjárműnél a GyHJ (IFV) fegyverzetű változatot részesítem előnybe, a PSzH.nak (APC) nem sok értelmét látom. Úgy gondolom, hogy az univerzális fegyver igazából semmire sem jó, és az univerzális harcjárműre is igaz ez. Egy GYHJ-nak a legfontosabb feladata nem az ellenséges harckocsik elleni harc, legalább is szerintem.

Én egy távirányítású toronyban gondolkodnék, amely tartalmaz:

-1db 25-40mm-es gépágyút az ellenséges páncélozatlan és könnyebben páncélozott céljai illetve a fedezékben lévő élőereje ellen, amely elég nagy csőemelkedéssel kell rendelkeznie, hogy 150 m/s sebesség alatti légicélok, és magasan lévő célok elleni is alkalmazható legyen (ez persze megfelelő toronyforgási sebességgel is kell, hogy járjon).

-2db irányított páncéltörő rakéta, legalább 4000 m-es lőtávolsággal, tandemfejjel és legalább 600-800mm-es páncélátütő képesség (igazából ezt nem tudom, ez csak egy vitaindítónak szánt adat)

-1db 7,72mm-es géppuska az élőerő ellen

-Én elgondolkodnék a fegyverzetbe integrálni egy 40m-es automata gránátvetőt is az élőerő ellen. Ez nem annyira új ötlet, anno a Cobra helikopteren is alkalmaztak ilyet, illetve a izraeliek a helységharc miatt tettek egy könnyű-aknavetőt a Merkaváikra. Szerintem ennek alkalmazása egyre jobban előtérbe kerülhet a helységharcban, ugyan akkor viszonylag olcsó, túlságosan nem növeli a költségeket, ugyanakkor természetesen növeli és bonyolítja a tornyot, ami viszont negatívum.

A gránátvető a régi Marder mintájára akár egy külön távirányítású toronyban is lehetne, bár ekkor el kell gondolkodni az elhelyezésén, a várható alkalmazási irányon és azon, hogy ne zavarja a főfegyverzet kilövési szögét.

TG
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Szerintem akkor vissza kéne térni az egésznek az elejére és letisztázni, hogy mit is akarunk. Ha jól emlékszem PSZH-ról volt szó nem GyHJ-ről.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Hm... azon gondolkodom egyébként, hogy ahelyett, hogy mindenki leírja, ő mit látna a gép tetején (ami lássuk be azért elég szubjektív dolog tud lenni), inkább s<b>zedjük össze, hogy reálisan mi ellen kellhet fegyver</b>, az pedig már adja az űrméretet, lőszertípust, tűzgyorsaságot, torony funkcióit, stb.-t.

Ambasa hsz.-e alapján kezdjük a dedikált APC és IFV feladatkörű járművekkel és mondjuk kezdő kérdésnek: légi célokat le tudjon-e küzdeni az egyik vagy a másik?

(Akik esetleg most csatlakoznak be: nagyon leegyszerűsítve az APC "berohan" gyalogsággal, kirakja azokat, aztán spurizik is ki és távolról támogat, az IFV ellenben helyben is marad (de javítsatok ki, ha hülyeséget írok).)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@Mackensen

Ugyan eredetileg Open APC (PSzH) néven kezdtünk, de igazából én mindkettő kialakítást (APC és IFV) pártolom, még ha többen azt is mondják, hogy ezt lehetetlen egy járművön megvalósítani. Am az alapfunkció a gyalogosok támogatása, bármilyen formában.