[Open ISV] Fegyverzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Mi lenne akkor, ha 1(vagy 2) M61 Vulcan-t helyeznénk el a kis, távirányítható toronyban. Élő-erő ellen tökéletesen elég, PCT. lőszerrel, szerintem a ház falakat is átviszi(városi harc, fal mögé bújó ellenség), lehet a 2xM61 jobb fedező tüzet tudna adni, mint a 20-30mm-es gépágyúk. Ha meg találkozik egy páncélozott járművel, TOW-ot indíthatna rá. Úgysem az a feladata, hogy hk.-kal harcoljon. És kisebb torony is elég nekik és a torony is kisebb, könnyebb lehet, ami előnyös a számunka.

Vélemény?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 741
113
mijki

A probléma az lenne vele, hogy nem minden puha célt tud kilőni.
100 méterről is csak 12 mm a PCT. képessége. Ez nagyobb távról még egy BTR-80 ellen sem elég.
Összehasonlítás képen a "csúcskategóriás" orosz 30 mm-s pct. lőszer 160 mm-s értékkel rendelkezik.
A 12 mm lehet, hogy még egy modern mellény átlövéséhez is kevés.
Mindenre meg nem lehet pct. rakétát indítani.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Sajnos nem találtam átütési adatokat, viszont találtam egy MK149 APDS lőszert M61-hez, ami egy 12mm-es urániumos pct. lőszer. Ennek talán nagyobb átütése lehet, mint a sima pct. lőszernek.
Mk149 Broshure
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Urániumos lőszer mérgező, drága és nehézkes a gyártása, mert nem férsz hozza az alapanyaghoz. Olcsóbban kijössz ha nagyobb kaliberrel éred el ugyanazt az átütőhatást. Viszont kérdés, hogy kell-e akkora átütőhatás, vagy jobb lenne több muníciót magaddal vinni nagy tűzsebesség mellett. Szerintem a GAU-19 tökéletes lenne, aktív védelemnek is megfelelne, és harckocsi elleni rakétából 4-6 darabot még melléje ha szükség lenne rá.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 233
76 780
113
v

egy M61 hatásos lőtávolságban sincs egy 30-as gépágyúhoz képest.És ezen semmivel nem tudsz segíteni.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
És ha valami ilyesmi torony lenne az ISV-n? Ez se tűnik valami nehéznek. Mellé vágunk egy M240-et és kész a tökéletes torony. :D
wmrmk30go3.jpg

Rheinmetal RMK30
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
Én leginkább egy olyan toronyra szavaznék, ami szintén über moduláris... 30-as gépágyú, illetve 7.62-es géppuska alapból... és variálható lenne, hogy mellé gránátvető, páncéltörő rakéta vagy légvédelmi rakéta rakható fel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 741
113
xfotel

Szerintem a BMP-3 a legjobban felfegyverzett IFV a piacon, (Kínának van hasonló) , viszont az a torony igen sok helyet foglal. Elvileg nekünk nincs ennyi helyünk, illetve eddig távirányítású toronyban gondolkodtunk.
De ettől még a BMP-3M elég jó cucc!
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Sziasztok!

Szerintetek lenne értelme egy olyan fegyver integrálásának,ami a mai mestelövész fegyverek pontosságát töbszörösen felülmúló tűztámogatásra lenne képes?
Hogy mire is gondolok? Olyan,20-25g-os 7,62-es lövedékre,ami 2500-3000m/s-mal képes repülni,ezáltal növeli a pontosságot.
Sajnos pontos adatokat nem tudok,de két kilométerről 20centis körbe,80%-os találati arány már nem lenne rossz szerintem.Nem tudom,hogy ez így elérhető lenne-e.Valszeg új lőszert kellene kifejleszteni,új csövet stb.Valszeg drága lenne és hosszú ideig tartana,és persze nem váltana ki más fegyvert sem.Viszont,ha valóban kis járulékos károkat akarunk akkor nem lenne rossz.
Nincs magas végzetségem,nem sokat foglalkoztam HT-val,úgyhogy ne várjatok sokat tőlem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 741
113
Igazából te egy railgun-ra gondolsz szerintem.
http://en.wikipedia.org/wiki/Railgun

Maga az ötlet nem rossz csak szerintem nagyon nehezen kivitelezhető.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Sziasztok!

Szerintetek lenne értelme egy olyan fegyver integrálásának,ami a mai mestelövész fegyverek pontosságát töbszörösen felülmúló tűztámogatásra lenne képes?
Hogy mire is gondolok? Olyan,20-25g-os 7,62-es lövedékre,ami 2500-3000m/s-mal képes repülni,ezáltal növeli a pontosságot.
Sajnos pontos adatokat nem tudok,de két kilométerről 20centis körbe,80%-os találati arány már nem lenne rossz szerintem.Nem tudom,hogy ez így elérhető lenne-e.Valszeg új lőszert kellene kifejleszteni,új csövet stb.Valszeg drága lenne és hosszú ideig tartana,és persze nem váltana ki más fegyvert sem.Viszont,ha valóban kis járulékos károkat akarunk akkor nem lenne rossz.
Nincs magas végzetségem,nem sokat foglalkoztam HT-val,úgyhogy ne várjatok sokat tőlem.

Ha a kiindulási pontnak a 2000m-ről 80%-os találatot vesszük egy 20 centis körbe, az valami brutális pontosságú lőszert meg csövet és fegyvert jelent. Itt a fórumon volt róla szó, hogy a reklám szerint van 1 MOA alatti mesterlövész fegyver, de a valóságban 1.5 az már nagyon nagyon jó, sőt tömegtermelésben ritkaság, 1 alá meg a spéci egyedi darabokon kívül semmi nem megy be, de az is csak a megfelelő lőszerrel és hideg csővel.
Szóval mennyi az a MOA? (ha hülyeséget írnék akkor javítsatok ki, de én így értettem a hallottak alapján). Egy MOA, vagyis szögperc, az egy foknak az egyhatvanad része. Az angolszász egyszerűsített változatban ez 100 yardon 1 inch (2,54cm), a pontosabban meg 1,047 inch. 100 méteren ez 2,908333 cm, 2000 méteren a lineáris változás miatt 58,16667 cm szórást jelent. Ez a kör sugara, amibe beletalálsz egy 1 MOA-s szórású fegyverrel 2000 méterről, ha a kör közepébe célzol. Te 20 cm-t választottál átmérőnek, 80% találati aránnyal, ha elosztjuk a kettőtt egymással, akkor egy 25 cm átmérőjű kör jön ki, 100%-os találati aránnyal (ez az egy számítás improvizáció volt). Annak a körnek a sugara 12,5 cm, az egy MOA szórás akkora távból meg 58,16667 cm. A kettőt elosztva megkapjuk, hogy 0,2149 MOA szórású fegyverről beszélünk. Ilyen jelenleg nincs a piacon, főleg nem 7,62-esben, akkora távra már nagyobb kaliberrel szoktak lőni. Egy mozgó vagy járó motrú jármű ezen felül további rezgéseket generálhat, a cső meg 2 lövés után kimelegedik annyira, hogy (valamennyit) romoljon a pontossága, aztán a szélirány és sebesség, a hőmérséklet, páratartalom, szintkülönbség, Föld forgása, a golyó pörgéséből adódó pályagörbülés mind mind befolyásolják az alapból lehet ha nagyon pontos fegyvered találati arányát.
Lehet ha meg lehet csinálni, vannak itt mérnökök akik meg tudják mondani ennek a realitását, de nagyon drága lesz vele lőni és biztosan nem lesz tömegtermék egyik hadseregben sem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 233
76 780
113
joker

Egy jó minőségű katonai mesterlövész fegyver(pl G22)jó minőségű katonai mesterlövész lőszerrel 100 méteren 0,5MOA-t tud biztosan.Az amiről te beszélsz(személyre szabott egyedi fegyver bronzból esztergált lőszerrel)azok a fegyverek 0,25 vagy jobb MOA ártéket tudnak.

Az 1.5 MOA az egy kalap fos!!!Az M16A4 az új M855A1 lőszerrel tud 1 MOA-t 100 yardon.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Igazából te egy railgun-ra gondolsz szerintem.
http://en.wikipedia.org/wiki/Railgun


Maga az ötlet nem rossz csak szerintem nagyon nehezen kivitelezhető.

A hatása valóban ugyanaz.Azonban szerintem annak még sok idő kell hogy beérjen,ha egyáltalán be fog.Az energiasűrűséggel van többek között a gond szvsz. A másik pedig az,hogy a nagysebességű lövedékeket általában a lőtáv növelése miatt fejlesztik,én viszont inkább a pontosság miatt próbálnám+kinetikusE.
Valóban nehéz eset lenne megcsinálni.Viszont a projektbe újítást visz ez is,tehát vitázni sem árt róla.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
joker

" Itt a fórumon volt róla szó, hogy a reklám szerint van 1 MOA alatti mesterlövész fegyver, de a valóságban 1.5 az már nagyon nagyon jó, sőt tömegtermelésben ritkaság, 1 alá meg a spéci egyedi darabokon kívül semmi nem megy be, de az is csak a megfelelő lőszerrel és hideg csővel."

Én úgy tudom ma már a 0,5 MOA bár ritka de azért nem lehetettlen.A spéci kisérleti stb. 0,2MOA-t is tud

Wiki:"A military-issue battle rifle or assault rifle is usually capable of between 3-6 minute of angle (MOA) (1-2 mrad) accuracy.[19] A standard-issue military sniper rifle is typically capable of 1-3 MOA (0.3-1 mrad) accuracy, with a police sniper rifle capable of 0.25-1.5 MOA (0.1-0.5 mrad) accuracy. For comparison, a competition target or benchrest rifle may be capable of accuracy up to 0.15-0.3 MOA (0.05-0.1 mrad)." Én is speckó cső+lőszerre gondoltam.


"Ilyen jelenleg nincs a piacon, főleg nem 7,62-esben, akkora távra már nagyobb kaliberrel szoktak lőni"

Valóban jól látod a kaliber problémát,viszont én <b>25</b>g-os
cserebogárról írok aminek a keresztmetszeti ellenállása jobb mint a 12,7-esé.Avval meg már lőttek ki embert 2800m felet.Igaz nem egy lövésből.Az együgyü és tartalmatlan fantáziálásomban a következőt gondoltam ki.
A lövedéknek mindenképpen csökkenteni kell a súrlódását valamilyen bevonattal.Polimer,Teflon stb.Lehet hogy már itt bukta van de menjünk tovább. A csőnek nehéznek kell lennie pont az általad is írt probléma miatt.Akár 150-200kg.Csöszájfék nélküli,tökömtudja mien tipusú fémből. A zárnak egyszerü forgó-toló rendszerüt képzelek elektromos vagy más meghajtással. Még anyit,hogy a lőport is cserélni kellhet gyorsabb égésü,nagyobb erejü anyagra.Attól függően mit bír a lőszer.
Jó ha nem túl hosszú a cső,ha nagyobb a gyorsulás.

" Egy mozgó vagy járó motrú jármű ezen felül további rezgéseket generálhat, a cső meg 2 lövés után kimelegedik annyira, hogy (valamennyit) romoljon a pontossága, aztán a szélirány és sebesség, a hőmérséklet, páratartalom, szintkülönbség, Föld forgása, a golyó pörgéséből adódó pályagörbülés mind mind befolyásolják az alapból lehet ha nagyon pontos fegyvered találati arányát."

Tűzvzető számítógép?
tracking-point.com/

Persze tudom,hogy sok probléma lenne a kifejlesztésével de jó gondolkodni rajta.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 741
113
Nekem igazából az a bajom ezzel a kis kaliberrel, hogy értelmetlen olyan páncélzat ellen ami nem homogén. Ugyanis ilyen kis kaliber a járműben nagyrészt repeszekkel okoz kárt. Élő erő ellen pedig vannak nagy kaliberű repeszlövedékek amik jobbak.
Így néznek ki a ma használatos lövedékek:
934173.jpg

http://popgun.ru/files/g/42/orig/934173.jpg

Magánvéleményem az, hogy ezek közül a legjobb kompromisszum a 35X228-as Orleikon.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Nekem igazából az a bajom ezzel a kis kaliberrel, hogy értelmetlen olyan páncélzat ellen ami nem homogén. Ugyanis ilyen kis kaliber a járműben nagyrészt repeszekkel okoz kárt. Élő erő ellen pedig vannak nagy kaliberű repeszlövedékek amik jobbak.
Így néznek ki a ma használatos lövedékek:
934173.jpg

http://popgun.ru/files/g/42/orig/934173.jpg

Magánvéleményem az, hogy ezek közül a legjobb kompromisszum a 35X228-as Orleikon.


Nem páncél ellen (bár átütésben kiváncsi lennék rá 500m-ről),
hanem kimondottan prec.támadáshoz. Pl.:saját egység 1000m-re,
hírtelen ellen rajtuk üt,közelharc,káosz stb. Oda én nem küldenék repeszg-t.Azonban így hathatós támogatást tudnánk adni.Persze ez nem túl általános és mint írtam,nem váltana ki más fegyvert.
Arról nem is beszélve,hogy ha civil is van a pályán,nem sok alternatíva áll rendelkezésre.
 
2013. december 7.
934
4
18
Szűkűlő csővel tudnál ilyen nagy sebességet elérni ("squeeze bore principle") és persze az ehhez járó különleges lövedékkel. (puha fém külső rész és benne a keményfém, űrméret alatti lövedék vagy szintén űrméret alatti nagy hosszúság/átmérő arányú lövedék leváló köpennyel, mint az ApFSDS)

Az ilyen csövek élettartama viszont korlátozott.
 
2013. december 7.
934
4
18
A Vulcan-al az a fő gond hogy hamar elfogy a lőszer. Az egy speciális légicél elleni ágyú. arra a feladatra jó. Annyira nem is pontos mint gondolnád. A forgó csőköteg már eleve, a centrifugális eőhatás miatt, szétszórja a lövedékfolyamot.
 
2013. december 7.
934
4
18
Nagy kaliberű löveg nem kéne rá, ritkán lesz az kihasználva és annyi helyet és súlyt foglal hogy más fegyver felszerelésére nem marad lehetőség. 30...40 mm-es főfegyver, pct rakéta, 8...12mm géppuska és 82mm-es aknavető. Ez utóbbi már jó hatékonyságú élőerő ellen, akadály mögé rejtözőtt ellenfél ellen is kiváló, és könnyű is.