[Open ISV] Fegyverzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Szűkűlő csővel tudnál ilyen nagy sebességet elérni ("squeeze bore principle") és persze az ehhez járó különleges lövedékkel. (puha fém külső rész és benne a keményfém, űrméret alatti lövedék vagy szintén űrméret alatti nagy hosszúság/átmérő arányú lövedék leváló köpennyel, mint az ApFSDS)

Az ilyen csövek élettartama viszont korlátozott.

A leváló köpeny rontja a pontosságot,szerintem.
A cső valóban jóval hamarabb selejt,viszont az elmélet szerint ahány lövés majdnem annyi találat. Ha 300 lövést veszek hasra ütve már is több mint 200 találatot számolok,akár ember akár technika a célpont.Ez nagyon rossz arány?A csövet pedig utána felfúrjuk és nagyobb kaliberü gépuskának elhasználjuk ;-)
A lövedéket viszont valamivel be kéne vonni a súrlódás miatt.
 
2013. december 7.
934
4
18
A mai lőpor és lövedék már normál sima csővel is feltornázza 1800m/s-re a torkolati sebességet, Ezt még Gerlich csővel megfejelve cirka 2800 m/s jönne ki. (anno a deutschok az akkor elérhető 750 m/s értékekről mentek fel 1200 m/s-re ami manapság is igencsak tiszteletreméltó érték lenne, főleg hogy akkoriban jó súlyos lövedékekkel lődőztek...)
Ennél többet már a lőporok sem tudnak.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Ezeket a kúpos csöveket nem lehet könnyű legyártani a kívánt minőségre. A lőport is le kellene cserélni mint írtam,valami gyorsabb égésüre.A Gerlich tipusú lövegnek milyen volt a pontossága? Mert az a lényeg ennél a fegyvernél.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Valahol itt a fórumon olvastam, hogy az oroszok új önjáró lövegei(?) úgy lesznek kifejlesztve, hogy a lövés pillanatában az ágyúcsőben elektromágnesesség gerjesztődik, ami tovább gyorsítja a lövedéket. Ha valaki jobban emlékszik vagy több infót tud akkor leírhatná.
 
2013. december 7.
934
4
18
Baromi pontosak voltak, (hiszen nagyhatótávolságú pct ágyúként használták őket) emellett eredetileg mesterlövész és vadászpuskákhoz lettek puskákhoz lett kifejlesztve az elv.

Sokan úgy gondolják, hogy az II vh-s német pctg ágyúk pustán energetikai téren voltak "olyn jók". A nyugati szövetségesekkel szemben ez tuti így is volt (pl a Sherman ágyúja első változatban a nevetséges 180 m/s kezdősebességgel bírt) de az oroszokkal szemben nem volt energetikai fölénye a német ágyúknak. Sem Hkágyúk sem vontatott pct ágyúk terén sem. DE: pontosságban viszont verték az oroszokat, akiknek ágyúi a nagyon brutális hátrasikló mechanizmus miatt nem tették lehetővé a célzás helyesbítését, ismételt lövésekkel, mert lövéskor az egész platform elmozdult, felágaskodott a földről. A T-34-ben pedig nem is volt hátrasikló mechanika, az ágyú elrántotta kicsit az egész Hk-t.
500 méternél nagyobb távolságra semmit nem tudtak 2...3 lövéssel eltalálni. A németek viszont a youtube-on is van elég felvétel, 2...3 lövésből kilométerekre hozták rutinszerűen a "volltreffer"-t.
 
2013. december 7.
934
4
18
Hogy ma miért nincs Gerlich csöves Hk ágyú? A Leo2 ágyúcsöve maximális erejű töltettel 50 lövés után kiadja a lelkét. Ehhez képest a Gerlich elv még tovább csökkentené az éelttartamot. Egy 2 lövéses élettartam nem lenne túl felhasználóbarát
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Valahol itt a fórumon olvastam, hogy az oroszok új önjáró lövegei(?) úgy lesznek kifejlesztve, hogy a lövés pillanatában az ágyúcsőben elektromágnesesség gerjesztődik, ami tovább gyorsítja a lövedéket. Ha valaki jobban emlékszik vagy több infót tud akkor leírhatná.

Erre én is kiváncsi lennék. Én csak olyanról hallottam,hogy a lövedékek pontos sebességét mérik így a cső végén.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
Hogy ma miért nincs Gerlich csöves Hk ágyú? A Leo2 ágyúcsöve maximális erejű töltettel 50 lövés után kiadja a lelkét. Ehhez képest a Gerlich elv még tovább csökkentené az éelttartamot. Egy 2 lövéses élettartam nem lenne túl felhasználóbarát

50 lövés az nagyon kevés.Én 200-300 lövésről tudtam.Ezután egyből cserélik vagy csak romlik a teljesítménye "kicsit"?
 
2013. december 7.
934
4
18
Nem csőbetét hanem csőcsere. A farrészt nem kell cserélni.
Különböző erejű lőszereik vannak hozzá, a legerősebb lőszerrel és folyamatos ismétléssel áll elő az 50 lövéses élettartam.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Most hirtelen nem találtam róla semmit, de úgy emlékszem, hogy csak a csőbetétet cserélik ki. Persze ha olyan extrém igénybevételnek teszik ki mint amit írtál, valószínűleg kukás lesz a löveg.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Lehet a 2A46-tal keverem, vagy nem tudom. Én abban a hitben éltem, hogy betétes. Tényleg, miért nem?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem túl drága 50 lövés után kukázni egy csövet? Az kb egy teli tár (42 lövedék). Ilyennel nem tudom hogy nyerne háborút bárki is, hacsak minden lövésük nem lesz telitalálat és csak páncélosokra kell lőjjenek. Mert egy szíriai helyzetben, városi környezetben mindenre lőve a fél országnak szervízelnie kellene.
 
2013. december 7.
934
4
18
Valami nagyon különleges kovácsolási eljárással készítík, nem fúrják, hanem mélyhúzás-szerű eljárással gyártják. Végül is ez a magyarázata annak, hogy mindenki tőlük veszi, amúgy csak egy cső amit bárki elő tudna állítani.
 
2013. december 7.
934
4
18
joker: de mezei célok ellen jóval gyengébb lőpor van a töltényben. Azokkal a lőszerekkel 300 lövésig el lehet menni. A cső árapedig valami tízezer-százezer dollár nagyságrendű lehet (erre nem találtam forrást csak gondolom), helyben lehet cserélni (klasszikus körmös befogás. Bedugják és elforgatják)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
A 300 lövés sem sok, de mégiscsak használhatóbb. De egy tank vs. tank csatában biztosan a legerősebb lövedéet fogják használni, mert messzebről kilőhetik az ellenfelet, ami abban az esetben életbevágó. Na de nem okoskodok, elvégre az egyik legjobb ha nem a legjobb harckocsi, biztosan tudják mit csinálnak.
Jó lenne egy összehasonlítás a többi top harckocsival, hogy ott a csövet vagy a betétet mennyinként cserélik, az mennyi pénz és mekkora meló. Logisztikai szempontból csak a betétet viszont biztosan könnyebb kezelni.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
És akkor az ötletet meg lehetne valósítani,vagy halva született?
Akár a nagy pontosság,akár a lövedék sebesség tekintetében.