[Open ISV] Fegyverzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Ha már IFV, akkor szerintem számba kellene venni, milyen kész tornyok, gépágyúk, gránátvetők, géppuskák és irányított páncéltörő rakéták vannak ma a a piacon, azok adatait összevetve kellene kiválasztani a megfelelőt.

GrGLy

A hangsúly nem arra irányult, hogy újra kezdjünk erről egy vitát, hanem, hogy mi a munkamegosztás közted és köztünk. : )

TG
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
Na , közben sikerült nagyjából végigolvasom a napi termést. :D

fradelma

"20 tonnánk van megvédeni a lövészeket! "

20 tonna, csupaszon, kiegpáncél és egyéb nyalánkságok nélkül. :)

Amúgy, szerintem, IFV-nél 8 fő, APC-nél 8-10 fő (plusz mindkét esetben 2-3 fő a járműszemélyzet) az ideális létszám.

A légi szállíthatóság miatt 20 tonna üzemkész állapotban, legénységgel "kellékekkel".
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 242
76 803
113
fradelma

Az IFV-nek nem fontos a könnyű légi szállíthatóság mert általában az IFV-t nem könnyű lövészek használnak hanem gépesített lövészek azoknak pedig nem kell sietni.
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
fradelma

Az IFV-nek nem fontos a könnyű légi szállíthatóság mert általában az IFV-t nem könnyű lövészek használnak hanem gépesített lövészek azoknak pedig nem kell sietni.

akkor mehet a plussz páncél. milyen szint legyen az alap?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 242
76 803
113
Ott kellett volna kezdeni ahol most járunk és csak utána okoskodni fegyverzetről,meghajtásról,kerékről vagy lánctalpról,tömegről stb...

Ha engem kérdeztek akkor a további menet az lenne,hogy van egy IFV amiben el kell férnie 7+3 embernek és a felszerelésüknek.
Ezután meg kell határozni azt a védettséget amit elvárunk ettől a járműtől,majd következik a meghajtás módja és az,hogy kerék vagy lánctalp.

Lehet elölről kezdeni mindent.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Elég sokat írtatok amíg nem voltam, egy darabig volt mit olvasnom.

Ha már IFV lett a jármű, találjuk már ki, hogy mitől IFV az IFV!
Milyen páncélvédelemtől?
Milyen tűzerőtől?
És ez kihozható-e az eddigi paraméterekből?
(10x10, D/E, 8 méteres hossz stb....)

A védelemmel foglalkozó topikban ki lett találva egy páncél, illetve ki lett számolva a súlya, és az, hogy milyen védelmet tud adni.
Elvileg megvéd a 12.7/0.50BMG kaliberű fegyverek találatától, a 14.5 mm-s fegyverekétől is valószínűleg megvéd, és a rendelkezésre álló adatok alapján 1000 méternél messzebbről a 30 mm-s gépágyúk tüzétől is véd. (A jármű elején a döntött páncél miatt jobbak az értékek)
Szóval megkérdezném, hogy ez elég-e IFV-nek?

Fegyverzet: 30 mm-s gépágyú, mint főfegyver elég-e szerintetek? Távirányítású legyen-e?

Mert ezek a paraméterek beférnek egy maximum >25 tonnás keretbe. Erről kéne valami szavazás, mint a múltkor.

Ha ezt eldöntöttük akkor kiderül, hogy át kell-e tervezni a járművet az alapjaitól vagy sem?...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 242
76 803
113
Alapnak tekinthetjük azt,hogy szemből ellenálljon a 2A42/2A72 páncéltörő lőszerének(igazából a Puma a saját APFSDS lőszerének is ellen áll) oldalról pedig a 14,5-ös páncéltörő lőszernek.Ezen kívül a jármű szemből oldalról és felülről is ellen áll a PG-7V gránátoknak.Ezt a Puma tudja 31,5 tonnával.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
dudi

Akkor a védelem topikba tervez olyat ami jobb, és meglátjuk, hogy mennyire megvalósítható.
Amúgy egy 14.5 mm-t álló páncélt papírnak hívni elég érdekes. Úgy érzem valahogy nem vagy teljesen kibékülve ezzel a projekttel :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 242
76 803
113
8 főt szállíthat a 3 fős kezelőszemélyzet mellett.IFV-nél ne álmodozzunk 20 tonnás alap tömegről,szerintem még a 27 tonna is nehezen tartható.
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
Itt most azon dolgozunk, hogy új technológiai elemekkel megvalósítható, jelenlegieknél jobb járművet tervezzünk! A D/E eddig az egyetlen újszerű elem. Mivel sokadszor akadunk meg a suly/védettség problémán, szerintem nyugodtan megállapíthatom a következő legfontosabb kérdés:<b> jobb súly/védettség arányú páncél</b> megtalálása!

Az eldöntött, kerekes futómű kérdéshez pedig ne ugráljunk vissza, mert azt csak akkor látom indokoltnak, ha a súlyban nagyon elszállnánk.

Azt pedig valóban megbecsültem korábban, ha a Boxert analógiaként veszem, és az új elemek alapján kivonom a megspórolt súlyt akkor a 35 tonna eredeti tömege helyett valahol 27-nél tartunk. És ott vetettem fel , hogy a páncélon tudunk-e "hozni" pár tonnát. De ez a másik topik témája.

<b>Az viszont ide is és oda is tartozik, hogy mekkora súly keret van a torony/fegyverzetre</b>, hogy végre lehessen becsülni a teknő paramétereit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 242
76 803
113
Vissza kell térnünk a futóműre is mert egy IFV-nek nagyon jó terepjáró képesség kell.
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
Vissza kell térnünk a futóműre is mert egy IFV-nek nagyon jó terepjáró képesség kell.

ebben a kérdésben pont emiatt merült fel "mint új elem" a 10x10 <b>kerekes</b>.

ha mindig visszaugrálunk, akkor :-( az indiai repgépfejlesztés tempoval haladunk. a súly kérdés mindkét megoldásnal úgyis felmerül, úgyhogy most egy kicsit átköltözöm a páncél topikra...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 642
113
Fradelma, szerinted miért nem használ senki 10X10 kerékképletet? Linkeltem lóla képeket, hogy létezik. Megcsinálták már rég. De mégsem jön be a dolog.
 

vtata

New Member
2012. március 24.
8
0
1
Nos, ha már a fegyverzetről van szó, és IFV a cél, akkor mit szóltok a következő ötlethez:

Az IFV-ken többnyire szokott lenni valamilyen ATGM a "keményebb" célok ellen, pl. a BMP1-nél a löveg felett Maljutja, a Bradley-n a torony oldalán egy dupla TOW indító, stb...

Amire én gondoltam, az az, hogy ilyesmiből néhányat el lehetne helyezni a jármű testébe integrálva, függőlegesen (hasonlóan a hadihajókon alkalmazott VLS rendszerhez), cserélhető konténerekben. Egy ilyen nagyságrendileg 30*30*150 centiméteres konténerből 2-3 darabot elhelyezni a járműben (nem feltétlenül a küzdőtérben) valószínűleg nem lehet túl nagy gond, cserébe maga a (távirányítható) torony kompaktabb lehet. Mivel erősen páncélozott célokat hatékonyabb felülről támadni, az sem igazán hátrány, hogy nem vízszintesen indul a rakéta.
Ami hátránya lehet egy ilyen rendszernek, az a némileg kisebb hatótávolság, cserébe viszont gyakorlatilag 0 reakcióidővel lehet tankelhárító rakétát indítani (nem kell a megfelelő irányba forgatni a tornyot), ráadásul szükség esetén egyszerre többet is (akár különböző célokra, ha a célra vezetés megoldott).
Hogy milyen elven irányított rakétát célszerű alkalmazni, az egy következő kérdés lehet, komolyabb megfontolást igényel.

Ezen a nyomon elindulva akár tervezhető lenne olyan jármű-változat, ahol a küzdőtér egy részébe is ilyen indító-konténerek kerülnek, és ez amolyan páncélvadászként jó kiegészítés lehet a "hagyományos" IFV-k mellé (magasabb egységenként 1-2 darab).
Ezek akár lehetnek modulárisak is, pl. minden "utas" helyére beépíthető 2-4db indító konténer, így elég szabadon variálható a deszant/tűzerő aránya, persze ebben az esetben nyitott kérdés a tetőpáncélzat kialakítása.

Feltételezve, hogy a járművek bírnak valamilyen modern, nagy sebességű és megbízhatóságú, titkosított adatátviteli rendszerrel (ami repülőgépeknél már standard, és szerintem egy előremutató harcjárműnél sem célszerű kihagyni), illetve megfelelő integrált szenzorrendszerrel (éjjellátó, lézeres célmegjelölő, esetleg, tekintve, hogy harcjárműről van szó, FLIR), simán kivitelezhető egy olyan megoldás, hogy bármely IFV irányzója indíthat és célra vezethet ATGM-et a (például) század szinten hozzájuk rendelt, nagyobb mennyiségű rakétával ellátott járműről.
Mi több, akár lehet ez automatikusabb is, bármely jármű irányzója (vagy adott esetben egy megfelelően felszerelt gyalogos, vagy akár egy taktikai UAV is) kijelölhet egy célt, és azt, hogy mely járműről (vagy járművekről!) indul rá rakéta, már egy megfelelően intelligens, decentralizált számítógéprendszer döntheti el, figyelembe véve a baráti, rakétaindításra alkalmas járművek helyzetét, állapotát, a rendelkezésre álló muníció mennyiségét, stb...

Valószínűleg elég hatékony lehet bármilyen, akár aktív védelmű jármű ellen 3-4 darab, különböző irányból érkező, megfelelően időzítve felülről becsapódó legalább Javelin-kategóriájú rakéta :)

Természetesen ha már ilyen szintű hálózatalapú hadviselésről beszélünk, figyelembe vehetjük, hogy ezekbe az IFV-be integrált indítókonténerekbe nem csak ATGM tölthető, hasonlóan a "nagy" VLS-rendszerhez itt is elképzelhető többféle töltet. Gondolok például (akár konténerenként több) kis hatótávolságú légvédelmi rakétára, vagy akár egy kis, "eldobható" taktikai UAV-re, vagy bármilyen egyéb, függőlegesen indítható "high tech" fegyverre.

Elvileg lenne lehetőség repesztöltetű irányított rakéták alkalmazására is, de azért valljuk be, "puha" célok ellen sokkal költséghatékonyabb a gépágyú :)

Mit gondoltok?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
vtata

Az IFV változatban biztos nincs rá hely , viszont dedikált járműként nem tűnik rossz ötletnek.
 

fradelma

Member
2013. augusztus 24.
88
0
6
<b>ÉBRESZTŐNEK:</b>

Amikor a 30 mm-es sima csővel rendelkező gépágyúról beszéltem, ennek a "nagytesójára" gondoltam:
http://www.haborumuveszete.hu/rovatok/fegyverek/lo/modern_mesterlovesz_fegyverek_2/

http://www.steyr-aug.com/amr.htm

Ha a 15 mm-es űrméret alatti szánystabilizát átvisz 1000 méterről 40 mm-es homogén páncélt, akkor az analóg 30 mm-es is "elég potens", szó szerint ütőképes lehet. Átütőképes :) kb 80 mm homogén páncélig?

Szivesen megnéznék egy próbalövészetet 3 év múlva egy magyar eszközzel pl: Puma(30mm) <b>A</b>(nti)<b>T</b>(ank)<b>W</b>(eapon) vs. T-55
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 242
76 803
113
fradelma

Ez egy mesterlövész fegyver amibe a hagyományos lőszer is arany árban van,gondolj bele abba,hogy mi lenne a helyzet a speciális lőszerrel.