[Open ISV] Meghajtás, erőátvitel

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
Mondjuk érdekes lenne ha valami hasonlót bele tudnánk tenni a járműbe meghajtásként:
http://www.pact.ac.uk/facilities/PACT-Core-Facilities/Gas-Turbine/gas-turbine-system
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
100 kw energiával nem sokra mennél egy ISV-nél (inkább 500 kellene), elektromosság szempontjából sajnos csak ennyit termel, meg még 150 kw hőt, ami pont nem kell nekünk :)
Ez inkább lakossági felhasználásra van, ahol megtermeli pl az áramot meg a melegvizet. A méreteire kiváncsi lennék, azt nem kaptam meg.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
joker

Alapvetően nem kell 200 Kw-nál több energiát előállítani folyamatosan. Pont ez a lényege a D/E hajtásláncoknak.
(Ebben az esetben gázturbinának).
Ugyanis egy jármű csak gyorsításkor használ föl nagy energiát, egyenes futáshoz ehhez képest minimálisat.
Ha szuper kondenzátorokban eltárolod az energiát, majd gyorsításnál leadod akkor az 200 Kw alap + 300 Kw szuper kondenzátoros energia is lehet amíg gyorsítasz. 500 Kw-nak meg elégnek kell lennie.
Lassításnál energiát tárolhatsz el, de menet közben sem állandó a fogyasztás. Ha jó a vezérlésed (PMU) akkor egy ilyen megoldással sok energiát spórolhatsz meg.
A D/E elképzelésünknél is ugyan ez az elv, itt most a dízelt egy kisméretű gázturbinára cseréljük ki, ennyi.
Ráadásul nem is konkrétan ezt építeném be, hanem valami hasonló, járműbe valót.
De ez csak egy ötlet. Lehet marad a dízel, még nem tudom én sem, hogy mi lesz :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Mondjuk érdekes lenne ha valami hasonlót bele tudnánk tenni a járműbe meghajtásként:
http://www.pact.ac.uk/facilities/PACT-Core-Facilities/Gas-Turbine/gas-turbine-system


Nekem az szúrt szemet, hogy, ha kivesszük a vizet a képletből, akkor 270 fokos a kiáramló gáz hőmérséklete. Ez egy hőképalkotós kamerán kilométerekről világítana, ami nem túl előnyös, pláne éjszakai, rejtettenek szánt műveleteknél. Na meg, egy gázturbinának nagyon nagy levegőigénye is van. Bár, ha sivatagi környezetben nem nagyon kell használni, akkor ez nem akkora gond (az amik rengeteget szívtak az M1 gázturbinájával Irakban, mert komolyabb szűrőt a levegőigény miatt nem tehettek rá és emiatt a beszívott homok szépen ledarálta a kompresszor- és turbinalapátokat).



Ugyanis egy jármű csak gyorsításkor használ föl nagy energiát, egyenes futáshoz ehhez képest minimálisat.
Ha szuper kondenzátorokban eltárolod az energiát, majd gyorsításnál leadod akkor az 200 Kw alap + 300 Kw szuper kondenzátoros energia is lehet amíg gyorsítasz. 500 Kw-nak meg elégnek kell lennie.

Ez igaz, ha sík terepen kell közlekedni. De ha egy hegyre kell felmászni (Ausztria, Svájc, stb.), akkor változik a képlet, mert ott már a puszta haladáshoz is komoly energia kell. Kérdés, hogy az aksi/kondenzátor tárolt energiája kitartana-e a kellő ideig.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
wolfram

Jogosak a felvetéseid.
A gázturbinát pont az általad említett okok miatt nem támogattam anno. Ilyen kicsi szerkezetnél a porleválasztás szerintem megoldható, viszont a többi hátrány létezik.

A hegyi terepben igazad van. A jármű meghajtását úgy kell méretezni, hogy ez is menjen.

Én amúgy az üzemanyagcella+szuper kondenzátor híve vagyok, csak ezt a legnehezebb megcsinálni :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
fip7

Ez az üzemanyagcellás/kondis dolog jól hangzik, igaz kissé radikális, de ez persze egyáltalán nem baj, sőt éppen ellenkezőleg. :) Csak hát, a hidrogénesek nem igazán szerencsések, a hidrogén nehéz tárolhatósága és alacsony energiasűrűsége miatt... Szóval a metanolos/etanolos, vagy valami hasonló lenne megfelelőbb.
De szerintem a dízel/elektromos is jó és ahhoz egyszerűbb üzemanyagot is szerezni bárhol.

Tényleg, a tömeggel most hogy álltok? Még mindig ragaszkodtok max. 20 tonnához?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
wolfram

"Szóval a metanolos/etanolos, vagy valami hasonló lenne megfelelőbb."

Ebben gondolkodtam/tunk.

"Tényleg, a tömeggel most hogy álltok? Még mindig ragaszkodtok max. 20 tonnához?"

Az a baj, hogy 3-an dolgozunk a projekten, a rendes munkánk mellet :)
Kicsit megfeneklettünk.
A 20 tonna az elfogadott koncepció (gumikerekes) miatt lényegében kőbe van vésve. Ha ennél nehezebb lenne a jármű, akkor nem lenne életképes.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Az a baj, hogy 3-an dolgozunk a projekten, a rendes munkánk mellet :)
Kicsit megfeneklettünk.

Azért csak kitartás! :) Kíváncsi vagyok rá, hogy végül mit hoztok össze. :)

A 20 tonna az elfogadott koncepció (gumikerekes) miatt lényegében kőbe van vésve. Ha ennél nehezebb lenne a jármű, akkor nem lenne életképes.

Hát, ha nyolckerekes lesz és 8-10 katonát (plusz a személyzet) el kell vinnie, akkor szerintem nem fog kijönni 20 tonnából teljesen felpáncélozva és IVF verziónál még fel is fegyverezve, legyen bármennyire is új, avagy forradalmi anyagokból... Persze ez függ attól is, hogy milyen védettségi szintet akartok.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
wolfram

"Hát, ha nyolckerekes lesz és 8-10 katonát (plusz a személyzet) el kell vinnie, akkor szerintem nem fog kijönni 20 tonnából teljesen felpáncélozva és IVF verziónál még fel is fegyverezve, legyen bármennyire is új, avagy forradalmi anyagokból... Persze ez függ attól is, hogy milyen védettségi szintet akartok. "

Én egy valódi IFV-t nem tartok reálisnak. Csak egy IFV tűzerejű APC-t.
Az IFV (pont a súlya miatt) az én felfogásom szerint csak lánctalpas lehet :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Én egy valódi IFV-t nem tartok reálisnak. Csak egy IFV tűzerejű APC-t.
Az IFV (pont a súlya miatt) az én felfogásom szerint csak lánctalpas lehet :)

Milyen paramétereket értesz valódi IFV alatt? Mert, legalábbis ahogy látom, már nagyon elmosódott a határ a modern APC-k és az IFV-k között, mióta ez a moduláris rendszer divatba jött.

Egyébként én valahol 30 tonna körül húznám meg a határt a kerék és a lánctalp között. Mert egy 30 tonna feletti kerekesnél már nem ártana a 10 kerék a megfelelő talajnyomás miatt, úgy meg igen hosszú lenne a jármű (ha meg kisebb ármérőjű kerekeket kap, akkor a terepjáróképesség romlik). Viszont, szerintem 20 tonnából nem lehet kijönni, mert ha a járműre raksz egy tornyot, 30-40 millis főfegyverrel, az már önmagában, a torony páncélozottságtól is függően, 1.5-től kezdve akár 4-5 tonna is lehet.
Pl. Kongsberg Protector, NEMO:
http://www.patria.fi/3d39a280484d83b5824da2aaf25ff097/Patria+AMV+8x8+Kongsberg+Protector+MCRWS.pdf

http://www.globalsecurity.org/military/world/europe/patria-amv-specs.htm

Vagy akár a LANCE moduláris torony, ami szintén úgy 2.5-3.5 tonna.

És akkor még csak az alappáncél van a gépen, amit a megfelelő védettséghez növelni kell, már, ha követelmény a manapság szokásos "all around 14.5 AP (ez ma már az APC-knél is gyakori) és esetleg még szemből a 30 mm AP (mint az IFV-knél). Tehát, a jármű alaptömege maximum 14-15 tonnánál semmiképp nem lehetne több. Ez meg nem tudom, hogy hozható lenne-e... A nagy mértékben aluminiumból készült VBCI APC verziójának (amin nincs torony sem) üres tömege 18 tonna: http://www.nexter.ca/VBCI.pdf

Na szóval, lényeg a lényeg, véleményem szerint a várható max tömeget olyan 25 tonnára kéne növelni az IFV verzió (ilyen változat pedig pedig kéne, hisz úgy eladhatóbb a járműcsalád is) esetén és a meghajtást is ehhez méretezni. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
wolfram

Mi 20 tonna körül húztuk meg ezt a határt az APC esetén. Az IFV verzió ettől csak a fegyverzetében térne el elvileg.
Ugyanis lánctalpas IFV-ből lehet APC-t és szerintem MBT-t is csinálni, ha jól tervezed meg.
De gumikerekes APC-ből szerintem nem lehet teljes értékű IFV-t csinálni. Egy normális IFV 40 tonna körül mozog.
Teljesen más a páncélzat is és a meghajtás is. Egy IFV-t fel kell készíteni RPG találatra a passzív páncél terén is, egy APC-t értelmetlen szerintem. (Ár/érték arány a feladat függvényében)

Igazából a 14.5 mm-s lövedékek elleni védelem nem nagy kunszt. Ez 5-6 centiméter RHA-t jelent. Én alumínium alap vázban, és arra felcsavarozható/becsúsztatható műanyag lapokban gondolkoztam.
Részletesen nem fejtem ki, mert az OFF lenne, meg nem is tartunk ott, de 8 cm vastag Dynema szálerősítéses műanyag "lemez" súlya 1 centiméternyi hengerelt acéllal egyenértékű. Viszont 1 centiméter acélnál jóval nagyobb védelmet nyújt. RPG-k ellen haszontalan, de az ellen nem is kell védenie. Arra ilyen APC szinten én aktív védelmet használnék.

A fegyveres résznél még nm tartunk. Súlyt is csak akkor tudunk mondani ha már megszületik az alapkoncepció és van mit számolnunk.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Mi 20 tonna körül húztuk meg ezt a határt az APC esetén. Az IFV verzió ettől csak a fegyverzetében térne el elvileg.

Pont erre akartam rámutatni, hogy a torony miatt biztosan nehezebb lesz (akár több tonnával is) az IFV verzió, még az APC-vel azonos védettségi szinten is, vagyis, ha pluszpáncélt már nem kap, tehát a meghajtásnál, vagyis a szükséges motorteljesítménynél ezt bele kell kalkulálni. :)

Ugyanis lánctalpas IFV-ből lehet APC-t és szerintem MBT-t is csinálni, ha jól tervezed meg.
De gumikerekes APC-ből szerintem nem lehet teljes értékű IFV-t csinálni. Egy normális IFV 40 tonna körül mozog.

Egyetértek. Egy, a mai viszonyoknak és követelményeknek megfelelő IFV valóban akár 40+ tonna is lehet. Mint a GCV 60-80 tonnás monstrumai is mutatják. És itt már elengedhetetlen a lánctalp. De akkor a 25-30 tonnás, gyakran gumikerekes IFV-knek kéne egy külön elnevezési kategória, mittudomén, "könnyű IFV", vagy valami hasonló...

Teljesen más a páncélzat is és a meghajtás is. Egy IFV-t fel kell készíteni RPG találatra a passzív páncél terén is, egy APC-t értelmetlen szerintem. (Ár/érték arány a feladat függvényében)

Szerintem a mai, 750+ mm RHA-n is áthatoló, tandem fejes gránátok (PG-7VR, meg társai) ellen egy APC-t nem is nagyon lehetne felpáncélozni...


Igazából a 14.5 mm-s lövedékek elleni védelem nem nagy kunszt. Ez 5-6 centiméter RHA-t jelent. Én alumínium alap vázban, és arra felcsavarozható/becsúsztatható műanyag lapokban gondolkoztam.
Részletesen nem fejtem ki, mert az OFF lenne, meg nem is tartunk ott, de 8 cm vastag Dynema szálerősítéses műanyag "lemez" súlya 1 centiméternyi hengerelt acéllal egyenértékű. Viszont 1 centiméter acélnál jóval nagyobb védelmet nyújt. RPG-k ellen haszontalan, de az ellen nem is kell védenie. Arra ilyen APC szinten én aktív védelmet használnék.

Igazad van, komolyabb RPG-k ellen úgy sem védene a páncél, akkor kár is amiatt növelni a tömeget. Viszont, azt nem tudom, hogy a spéci űrméret alattiakhoz is jó lenne-e a Dynema. Mint pl. a nagy kedvencemhez: http://guns.wikia.com/wiki/Raufoss_Mk_211
Szerintem ezekhez már elkélne némi kerámia is, ha párszáz méteren belülről várható, hogy ilyet lőnek ki a járműre.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 756
113
Ez hasznos lehet:
http://siva.bgk.uni-obuda.hu/jegyzetek/Gepjarmu_uzemanyagellatas/GUB_2013_19EA.pdf
 

silversisko

Active Member
2011. december 15.
158
160
43
Kárpátalja kérdéséhez csatlakozva remélem azért legalább utalás lesz arra, hogy folyik-e valami a háttérben....
 

Baz Bauer

New Member
2018. december 31.
1
0
1
Sziasztok! Első bejegyzés ezen a forumon. Miért vettettétek el alapból a teljesen elektromos erőátviteli rendszert? Ha megnezitek már a 2020 körûl forgalomba kerülő járműveket a gyártóik jelentősen megnövekedett töltési és energia tárolási hatékonysággal reklámozzák 2025-re ígérik a solid state akkumlátorokat ami alpvetően meg fogja valtoztatni a piacot. A teljesítménnyel már most sincs gond, pl a horvát Rimac concept 2 kb. összteljesítményben 1400kw-os motorokkal 600km hatótávval bír. Egy csomó előnye van: Jelentősen lecsökkent hőkép, megbízhatóság (50-100 alkatresz a több ezerhez kepest ezzel csökken a logisztikai és raktározási költség kevesebb spanner etc), sokkal kevesebb idő amit a katonák a karbantartással javitással kell hogy töltsenek, a zöldek nem ugrálnak a benzinzabáló motorok miatt, nagyjából hangtalan (helyi botrázó parasztok kiképzési területeken ill ellenséges megfigyelők) és gyakorlatilag ahol van elektromosság tölthetőek . Ha egy 8-10 óra folyamatos! üzemidőt kihúznak egy töltéssel az mar nagyon jó lenne. Én egy modern nyugati harckocsin szolgálok és gyakorlatilag minden nap veszek fel üzemanyagot vizet kajat stb. Ha a németek (VW) altal 2020 körül ígért 450kw töltés megvalósul akkor 30-60 perc alatt a jarművek feltölthetőek lennenek ami parhuzamban van azzal az idovel amit en toltok 8 tonna uzemanyag napi felvetelevel.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 689
32 349
113
Ami az elektromos kiegeszito hajtast erinti elonykent a lopakodas jobban irva settenkedes. Korlatozott ideig korlatozott tavolsagon.

Ami a hatranya plusz egy dolog ami beszarhat.mar bocsanat.

Emellett az arnovekedest es a belsoter hely csokenese i voltak a fo ervek ellene ha jol emlekszem.

Es akkor ebbol volt egy merlegeles es a konkluzio. Ha jol emlekszem. /de az meg egy masik forummotor volt meg./ azota ha szerinted valtozott a helyzet jol tetted hogy feltetted a kerdest. /amugy is udv./