Egyrészt: miért lenne fix telepítésű az IFV alapú légvédelem? Az, hogy lövés közben nem mozog, az még nem jelenti azt, hogy fix.
Másrészt a hang alapú de digitalizált kommunikáció azért könnyebben azonosítható, mert az analóg hangot, hiába digitalizálod, tömöríted, akkor is nagyobb adatforgalmat generál, mint egy koordinátákat pötyögő hálózati kommunikáció.
Mondok egy példát. A Spotify sokkal hamarabb lemeríti, a mobil internet kapcsolatodat, mint ha csak szövegesen használod a fórumot. Ezen felül konfiguráció kérdése, hogy egy katonai hálózatban milyen gyors legyen a refresh. Pl. tök felesleges folyamatosan egy IFV-nek vagy egy harckocsinak másodpercenként többször helykoordinátákat küldenie magáról a rendszernek, elég mondjuk 1-2 percenként ezt megtennie, hely koordinátával és irányvektorral, mivel ezek nem 5Mach sebességgel mozgó eszközök. Ha így tenne, feleslegesen spammelné tele a hálózatot haszontalan információval.
Viszont egy - real time - hangkommunikáció esetén (értsd nem egy Mars-Föld viszonylatban) nem csak nagyobb lesz az adatforgalom, de amíg a JTAC rátenyerel az adás gombra, addig - ha kis csomagokban is a digitális platform miatt, de - folyamatos az adatáramlás a JTAC felöl. Ez egy sokkal könnyebben bemérhető kommunikációt eredményez.
Még egy megjegyzés:
Az adatáramlás a hálózati rendszerekben nem csak nem folyamatos és nem körkörös, de minden hálózati elem egyben relé/switch is egyben.
Megmagyarázom.
A folyamatosat már levezettem az előbb. A körköröst nem akarom túlzottan túlmagyarázni, (ezekhez én sem értek) de már az otthoni wifi routered (ha nem túl régi), vagy a mobiltelefonod is alkalmazza az úgynevezett beam forming-ot. Erről egy kis videó:
Az "útválasztási" funkcióról pedig annyit, hogy egy hálózati felhasználó (mondjuk egy IFV) egyben önmaga is "átjátszóként" vagy más néven routerként is működik.
Azaz ha te egy adatcsomagot elküldesz az IFV-d számítógépe segítségével, az nem biztos, hogy most ugyan azon az útvonalon jut be a központba, mint mondjuk 5 perc múlva. Ha mondjuk te vagy az oszlop elején, és elindítod az adatcsomagot, akkor lehet, hogy az először a menetoszlop végén lévő járműhöz megy, ami továbbküldi majd a zászlóalj/kommunikációs központjába. Ezek nem fix routok. De ha mondjuk a menet nem szándékosan de közelebb kerül a szomszédos század/zászlóalj "reléjéhez", akkor azon keresztül is mehet a jelátvitel a központba. Lényegi késlekedést nem fog okozni a dolog. Az adatcsomag tartalmazza a tényleges információt, meg a címzettet is. Ezen túl meg persze ott a műholdas kommunikációs lehetőség is, de azt most hagyjuk. Légvédelmet azzal nem lehet rendezni.
Viszont, ha az általam felvázolt légvédelmi módba kapcsolod az IFV tornyát, akkor pillanatok alatt felépül az irányított nagy frekvenciás adatkommunikáció a FDC/tűzvezető jármű és az egyes IFV-között, és az FDC-nek csak az aktuális céladatokat kell sugároznia.
Amennyiben a hálózatba kapcsolt IFV rá tud állni a célra (értsd nincs akadály előtte), akkor onnantól a tűzvezetését a saját EO tornya megoldja a befogás után.
Az tudja mérni a távolságot és a cél sebességét is.
Ha megnézed a fenti automata gránátvetős videót, akkor úgy képzeld el a rendszert, mintha az IFV adná az FLW200+ tornyot. Csak 30-35mm-es air burst lövedékekkel.