R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"NAGYON meg lennék lepve, ha nem pattannának fel hirtelen a mostani képeken eddig rendszeresen láthatóknál korszerűbb rakéták rájuk, jó gyorsan, rendszer szinten."

A Hibini zavarót sem mutogatták mégis ha kellett felpakolták rá pedig nem a 90 évek fejlesztése.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 949
8 407
113
A mindenesetre tény, hogy orosz gépeken spotterek által (pedig most már vannak, és sokan) készített képeken nem látni, sem aktív R-27, sem R-77 függesztménnyel képeket. A Hibini zavaró más tészta, szerintem nem sok van belőle, viszont kiváló próbalehetőség volt, és kellett egy kis hipe az orosz haditechnikának. Azonban egy több mint 10 éves alapváltozatú rakétából szinte egyetlen képen sem látni amint vöröscsillagos gépeken van, az több mint elgondolkoztató. Én nem írnám le, hogy rendszerben van, azt sem, hogy nincs de a saját véleményem szerint minimális mennyiség és lehet, hogy nincs is rendszerben, de ha repülnek is velük, azok még mindig csak tesztrepülések, vagy harcászati eljárásokat dolgoznak rájuk ki.. de ez saját vélemény.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Aki exportként megvette azok szintén ezt csinálják? Tesztrepülések, harcászati eljárások? Hány éve?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 051
82 509
113
Aki exportként megvette azok szintén ezt csinálják? Tesztrepülések, harcászati eljárások? Hány éve?

Az oroszoknak van raktáron megfelelo mennyiségu R-77, az hogy nem hordozzák az orosz gépek tobbek kozott az az oka, hogy specifikus tárolási korulményeket igényelnek a rakéták....stb.
Az oroszok az új fejlesztésekre oszpontosítanak mint a K-77M, K-77-1 és hasonló, azokat tesztelik, fejlesztik, de még nem hozzák az elvárt paramétereket....
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Boki
<i>"Az oroszoknak van raktáron megfelelo mennyiségu R-77, az hogy nem hordozzák az orosz gépek tobbek kozott az az oka, hogy specifikus tárolási korulményeket igényelnek a rakéták"</i>

No erről a két állításról kellene valamilyen hiteles link, és akkor szerintem túl lehetne lépni ezen az "oroszoknak van v. nincs R-77" vitán... :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
@Boki
<i>"Az oroszoknak van raktáron megfelelo mennyiségu R-77, az hogy nem hordozzák az orosz gépek tobbek kozott az az oka, hogy specifikus tárolási korulményeket igényelnek a rakéták"</i>

No erről a két állításról kellene valamilyen hiteles link, és akkor szerintem túl lehetne lépni ezen az "oroszoknak van v. nincs R-77" vitán... :)

Ne viccelj már :p Erről hoz neked valaki "hiteles linket" 1. HAZUDIK. 2. Mehet menedéket kérni az Usa-ba, mint ahogy onnan szökdösött az oroszokhoz Assange... Ez az, amit csak józan ésszel lehet sejteni. Egyébként összefoglalom, a lényeget, mindenkinek, akinek van mersze gondolkodni, és nem csak a kész tényeket elhinni, amit valami "roppant hiteles" forrásban olvasott:

1. Boki rakott fel képeket, ahogy már 10 éve indítottak belőlük tesztpéldányokat. Tesztek tehát megvoltak.
2. Annyira sikertelenek ezek a tesztek nem lehettek, mert a mai napig sorozatban gyártják a rakétát, s mert több ország is úgy döntött, MEGVESZI, és RENDSZERBEN tartja őket(pl. India/Kína) a mai napig.
3. Boki rakott fel olyan képeket is, ahol nagy böhöm vörös csillagos(tehát orosz) gépeken vannak fent ezek az aktív radaros rakéták.
Mi kell még, most komolyan? Putyin aláírásával egy adóbevallás szerű hivatalos formanyomtatvány, amin darabra fel van tüntetve, hogy mennyi, és melyik rakéta hol és pontosan milyen harcászati jellemzőkkel van letárolva náluk? Bizonyítani persze nem tudom, ahogy más sem az ellenkezőjét, nekem az a véleményem, van nekik, s olyan körülmények vannak kialakítva, ha jön a parancs, gyorsan tudnak annyit gyártani még, hogy bőven elég legyen...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 051
82 509
113
@Boki
<i>"Az oroszoknak van raktáron megfelelo mennyiségu R-77, az hogy nem hordozzák az orosz gépek tobbek kozott az az oka, hogy specifikus tárolási korulményeket igényelnek a rakéták"</i>

No erről a két állításról kellene valamilyen hiteles link, és akkor szerintem túl lehetne lépni ezen az "oroszoknak van v. nincs R-77" vitán... :)

Mi az a hiteles link?:)) Az orosz légiero, vagy a védelmi minisztérium, vagy a Defense News mert az nincs!

Leírom érthetobben ...:))
Az R-77 bol még a szovjet gyártásból van nekik raktáron .Kijevben gyártották 1991-ig a "Komunist" gyárban. Az orosz Vimpel cég az R-77 export verzíoját gyártja az RVV-AE-t , ami nem ugyanaz az R-77-el, mivel nyugati elektronika van benne. Ez miatt ez a verzió nincs rendszeresítve az orosz légieronél és nem is lesz! Kisebb mennyiségben gyártanak az orosz légieronek is teszteléshez, hadgyakorlatokhoz. A korszerusített (csak orosz alkatrészekbol) fejlesztett változatok még tesztelés alatt-nincsenek rendszeresítve. Kb 3-4 év múlva
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
1. az ilyesmit azért, ha a legkorszerűbb fegyverzetet amivel rendelkeznek épp, kellett mutogatni, ebben hagyományosan nem erősek az oroszok, sem a kínaiak.

Nono, azért nézegesd végig a J11 topikot is.
http://htka.hu/kozosseg/discussion/48362/shenyang-j-11-15-flanker-b/p1
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
Végignéztem. Nagyon sok érdekes dolgot láttam leírva onnan is. A nagy részét pont te szállítottad le, tudom. De most "hiteles" linket azért ilyen kérdésben ne várjon senki szerintem, hogy kinek mi van, mennyi, és az pontosan mit tud, nemdebár?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Csak a fotókra gondoltam. Egy rakás van amin PL-12 rakéták vannak a gépeken. Szóval nem nagyon tittkolják.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 949
8 407
113
Tény, hogy India és Kína rendszeresítette R-77 néven Oroszországban gyártott és külsőleg arra hasonlító légiharc rakétákat.
Milyen aktív lokátoruk van? Ki gyártotta, Olasz? Francia? Dél-Afrikai? Izrael? ezek biztos integrálva vannak a Szu-30 kínába és indiába exportált változataival (malájok nem rendszeresítették az R-77-est?)
Az is tény, hogy természetesen van néhány fénykép. A tesztek megvoltak - akkor.. Azért ne felejtsük el, hogy a 10 évvel ezelőtti teszteken résztvevő repülőgépek nem azonosak pld. a SzU-35 szériapéldányokkal. Oda is integrálva vannak a 10 éves rakéták? Más a lokátor, más a fedélzeti számítógép stb. Gondolom azért csak indítottak a sorozatgyártás előtt..
Számomra elgondolkoztató, hogy a nyugati alkatrészektől mentes fegyverük még mindig famakett a MAKSz-on.. Meg az is, hogy egy Szu-35, vagy PAK-FA elavult R-27-essel, vagy éppen nem irányított rakétablokkokkal repül. (Amit persze fényképeznek hivatalos, és nem hivatalos módon). Mikor láttuk az F-22-est vagy F-35-ös AIM-7F/M stb-vel, vagy UV blokkal repülni.
Lehet magyarázni a bizonyítványt, de szerintem tekintélyes mennyiségű klf. R-27-es változat van legyártva, ezek jelenleg a legpotensebb hazai BVR A-A fegyvereik, amelyből nagy számban van. A Krimi "éles" helyzetben sem láttunk egyetlen képet sem, R-77-esel felfegyverzett Szuhojról, pedig az ukrán, mellett a fekete-tenger felett "félig-meddig éles helyzetben" őrjáratoztak nyugati gépek.. Én is szeretem az orosz repülőgépeket, de el kell ismerni, hogy bizony a lokátortechnika, fegyverzetelektronika fejlesztésében (+ a lemezes munkákban is) komoly lemaradásban vannak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
<blockquote>1. az ilyesmit azért, ha a legkorszerűbb fegyverzetet amivel rendelkeznek épp, kellett mutogatni, ebben hagyományosan nem erősek az oroszok, sem a kínaiak.

Nono, azért nézegesd végig a J11 topikot is.
http://htka.hu/kozosseg/discussion/48362/shenyang-j-11-15-flanker-b/p1</blockquote

Sok jó kép van fent, a PL-12 vel megpakolt gépekről, igen. De ezt ők azért nem a 90 es évek óta fejlesztik.

Az orosz(még szovjet) légierő közel 20 éve volt abban a fázisban, amikor tesztelték intenzíven az R-77-et, mint első aktív fejes rakétájukat. Abból az időszakból meg vannak fent képek bőven, midenféle szovjet gép alatt láttam már fényképen R-77et, Mig-23/29/31, komplett szuhoj család stb...

Azt gondolom, az oroszoknak már nem az R-77 család és annak fejlesztése a jövő, és inkább valami meteor kategóriába eső pöcörőt kalapálhatnak jelenleg.

Hívjuk mondjuk R-37 nek, vagy valami másnak. Az csak az én véleményem, hogy ha kell, tudnának most is hova nyúlni, akár ma délutánra, hogy a készültségi gépeiken jelenleg legtöbbször látható régi félaktív R-27 helyett mást cuppantsanak fel, vagy akkorát maszkirovkáztak(és most ez nem a vicc helye), hogy abba kókányoltak bele valami kis effektív aktív radarocskát/rakétahajtóművet, s már ilyenek vannak zömmel a raktáraikban is letárolva.

Mert félreértés ne legyen, onnantól mindegy hogy R-77, 37, vagy 27 nek néz ki kívülről az a szivar, attól még pont ugyan azokat a harcászati előnyöket fogja tudni hozni a régi félaktív vezérléssel szemben, mint a nyugati ellenpárok, ha ez is aktív radaros.

S hogy éppen mi hol tart, a tényleges harcászati paraméterekben, egy Amraam, Meteor, PL-12, R-27/37/77 nél, azt csak a jóég tudja, és ő sem pontosan, valószínűleg...

Ez most lehet elsőre(tudom sokatoknak sokadszorra, ill. N+1re is) szánalmasnak hangzik, de én semmin nem lennék meglepődve...

A világ röhög, hogy 35 éves technikát raknak a vadászaik szárnya alá a mai napig, de ha picit másabb elöl az érzékelő, kicsit másabb a rakéta motor, mint 83' ban az eredetinek volt, a mérete megvan hozzá, hogy egy mai napig jó és elég nagy hatótávolságú/romboló erejű harceszköz legyen. Aztán ember/spotter legyen a talpán, aki fényképről megmondja, hogy az R-27 ben belül mi van, EA aktív radaros verzió e, avagy sem, pláne hogy a raktárban mi és mennyi van letárolva...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Zsolti, az oroszok becsődöltek a kilencvenes években. Putyin alatt kezdenek helyrejönni. Amit most látsz elkészült projekteket, bő tíz éve kezdtek nekik. Gyanítom, hogy ezen a téren is jönnie kell valaminek, de per pill a legtöbb orosz vadász, más vadászgép ellen csak infra/gépágyú kombóval tud szembeszállni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 747
57 149
113
Mackensen

<i>" Gyanítom, hogy ezen a téren is jönnie kell valaminek, de per pill a legtöbb orosz vadász, más vadászgép ellen csak infra/gépágyú kombóval tud szembeszállni."</i>

Nah ne....
Ez már kezd fájdalmas lenni!
Először nincs R-77.
Aztán aztán már R-27-ből sincs aktív radaros.
Most meg már a fél aktív vezérlésű R-27 is eltűnt!!!
Még egy napot várunk és már R-73 sem lesz....aztán a gépágyút is kiszerelik és marad a műrepülés....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
Tény, hogy India és Kína rendszeresítette R-77 néven Oroszországban gyártott és külsőleg arra hasonlító légiharc rakétákat.
Milyen aktív lokátoruk van? Ki gyártotta, Olasz? Francia? Dél-Afrikai? Izrael? ezek biztos integrálva vannak a Szu-30 kínába és indiába exportált változataival (malájok nem rendszeresítették az R-77-est?)

Ezek jó kérdések. FOGALMAM sincs. Gyaníthatóan hadititok hogy mit tud az aktív lokátor, tán még az is, ki gyártotta... Ezért ha látod bárhol magabiztosan leírva, hogy ez van, vagy az van, szerintem nem árt kételkedni. Boki adatai szerint, a malájok is rendeltek R-77et(orosz forrás, a gyártó honlapja). Hogy biztosan igaz e ez? Természetesen NEM.

Az is tény, hogy természetesen van néhány fénykép. A tesztek megvoltak - akkor.. Azért ne felejtsük el, hogy a 10 évvel ezelőtti teszteken résztvevő repülőgépek nem azonosak pld. a SzU-35 szériapéldányokkal. Oda is integrálva vannak a 10 éves rakéták? Más a lokátor, más a fedélzeti számítógép stb. Gondolom azért csak indítottak a sorozatgyártás előtt..

Erre az a válaszom, hogy jelenlegi legkorszerűbb gépeikre integrálva vannak nem csak 10 éves rakéták, hanem 35 éves alapkonstrukciós R-27 ek is. Lehet látni viszonylag újabb orosz gépek alatt is elvétve R-77 est is, fénykép alapján. Annyit gyanítom indítottak, amennyit kellett, ahhoz, hogy biztonságosan lehessen indítani a jelenlegi korszerűbb/újabb szuhojokról, nem látom okát, mivel lenne egy Szu-27szm3/Mig-31BM ról indítani nagyobb kockázat, mint a régi szu-27/mig-31 verziókról... Tudom e ezt igazolni, hiteles linkkel?
Természetesen NEM.

Számomra elgondolkoztató, hogy a nyugati alkatrészektől mentes fegyverük még mindig famakett a MAKSz-on.. Meg az is, hogy egy Szu-35, vagy PAK-FA elavult R-27-essel, vagy éppen nem irányított rakétablokkokkal repül. (Amit persze fényképeznek hivatalos, és nem hivatalos módon). Mikor láttuk az F-22-est vagy F-35-ös AIM-7F/M stb-vel, vagy UV blokkal repülni.
Erre megint csak ötletelés részermről, és nem bizos hogy így van:
Amiből pénzt csinálnak, az nyugati alaktrészekből van építve, eddig is az fogyott inkább mindenből a világpiacon. Az ki van állítva, vehető, vihető. Gyártják, szállítják is. Aki akar, és tud fizetni, kap belőle. A saját használatra gyártott orosz belsős meg famakett? Azon sem lennék meglepődve, ha még a közelében sem lenne ez sem a valódinak, ami egyáltalán van/készül/fejlesztődik. Nem hinném még azt sem, hogy azt eladnák jó szívvel Kínának/Indiának. De ez csak az én véleményem. Ha másnak gyártják, eladásra is, az izraeli/olasz/francia cuccot, és maguknak nem tudnak hasonlót csinálni saját forrásból, nem látom az okát, hogy miért ne gyártanának maguknak is ilyet? Ott volt a Mistral hordozók esete, nem volt szabad hajóépítő kapacitás, hát meg akarták venni. Sok minden van, amiben a szovjetúnió/oroszország le volt/van maradva, azért a rakétatechnológia véleményem szerint nem az...
Lehet magyarázni a bizonyítványt, de szerintem tekintélyes mennyiségű klf. R-27-es változat van legyártva, ezek jelenleg a legpotensebb hazai BVR A-A fegyvereik, amelyből nagy számban van. A Krimi "éles" helyzetben sem láttunk egyetlen képet sem, R-77-esel felfegyverzett Szuhojról, pedig az ukrán, mellett a fekete-tenger felett "félig-meddig éles helyzetben" őrjáratoztak nyugati gépek.. Én is szeretem az orosz repülőgépeket, de el kell ismerni, hogy bizony a lokátortechnika, fegyverzetelektronika fejlesztésében (+ a lemezes munkákban is) komoly lemaradásban vannak.
Biztosan hatalmas mennyiségű R-27 van legyártva náluk, idáig egyet értek veled. Ezek lennének e a legpotensebb AA fegyvereik? Hát megint csak a tököm tudja. Te magabiztosan tudod, hogy igen. Jó neked. A Krími "éles" helyzetben, milyen harcérintkezés volt az orosz és az ukrán légierő között? Ha jól tudom, bementek, azt mondták "einstand", azt még ezt megfejelte az, hogy átugrott úgy szőröstül bőröstől zászlóshajóstul hozzájuk az ukrán tengerészeti erők 97% a is, meg álló helyzetben "találtak" egy pár ezrednyi ukrán Mig-29 est... Nem Amraamskij kellett oda, hanem tréler, hogy visszaszolgáltassák az ukránoknak őket... Nos, a lemezes munka, az látszik szemmel. Már a két szuhojokat gyártó üzem közt is vannak eltérések. A lokátortechnikában/fegyverzetelektronikában hogy hol állnak, én megint csak nem tudok nyilatkozni, pont nincsenek "hiteles" bennfentes forrásaim. Te miből indultál ki, mikor ezt megállapítod? IRBIS-t használtál már élesben? Esetleg egy Szu-27szm3 kabinjában ülve nem voltál elégedett az avionikával? Sok a meghibásodás, nem elég jó a lokátor hatótáv, könnyedén zavarták a radarodat :p?
Mert most azért, mert ezt mondja az aranysas pl. én még kövezzetek meg, nem hiszem el azonnal, tényként.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Mackensen

<i>" Gyanítom, hogy ezen a téren is jönnie kell valaminek, de per pill a legtöbb orosz vadász, más vadászgép ellen csak infra/gépágyú kombóval tud szembeszállni."</i>

Nah ne....
Ez már kezd fájdalmas lenni!
Először nincs R-77.
Aztán aztán már R-27-ből sincs aktív radaros.
Most meg már a fél aktív vezérlésű R-27 is eltűnt!!!
Még egy napot várunk és már R-73 sem lesz....aztán a gépágyút is kiszerelik és marad a műrepülés....

A pilóta oldalfegyverét és szibériai fenyőből készült önvédelmi csúzliját/gumipuskáját kifelejtetted?! :))
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
Mackensen

<i>" Gyanítom, hogy ezen a téren is jönnie kell valaminek, de per pill a legtöbb orosz vadász, más vadászgép ellen csak infra/gépágyú kombóval tud szembeszállni."</i>

Nah ne....
Ez már kezd fájdalmas lenni!
Először nincs R-77.
Aztán aztán már R-27-ből sincs aktív radaros.
Most meg már a fél aktív vezérlésű R-27 is eltűnt!!!
Még egy napot várunk és már R-73 sem lesz....aztán a gépágyút is kiszerelik és marad a műrepülés....

Igen, ez most nekem is mosolyt hozott megint Mac úr!. Azért az az a csak infra+gépágyú állítás bár én tényleg minden alternatívát szeretek megvizsgálni, mielőtt elvetem, nekem is súlyosnak tűnik elsőre :p. Trollvonalat toljuk megint :D???
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A félaktív radaros nem a legjobb, kis méretű és manőverező légi célok ellen (amilyenek általában a vadászgépek). R-77 legjobb tudomásom szerint nincs rendszerben, R-27EA meg reklámanyagokon láttam.
Persze, ha ti hinni akartok, akkor részemről nyugodtan higgyetek amit akartok.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
A félaktív radaros nem a legjobb vadászgépek ellen? Ezt tudják az Iraki légiharcokban használt Sparrow-ok is? Úgy tudom, igen sok gyorsan mozgó iraki vadászt lelőttek velük... Ha én még nem láttam Amraamot élőben, csak reklámanyagban, ill. fényképben, akkor az sincs sehol a világon? Mert nekem pont annyira kézzelfogható jelenleg az Amraam is, mint egy R-77/R-27 EA. Fényképen látom őket. Aztán persze mindenki annak a forrásnak hisz, meg azt gondol, amit akar.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem a legjobb és azt tudják az iraki légiharcokban használt Sparrowok is. Az iraki háborúl alatt elég kevés iraki vadászt lőttek le, mivel a légierő jelentős részét még a földön semmisítették meg.
Amraamot elég sok hiradásban is láthatsz amint a gépeken csüng.
Persze lehet azok is hamisak és mi mind a mátrixban csücsülünk, csak nekem és neked kölönböző híranyagokat hamisítottak.