R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 939
48 189
113
Dudi, ezt orosz források állítják, mások meg azt, hogy izraeli eredetü a radar. Azt hiszel el amit akarsz.

Ez alap igazság: mindenki azt hisz el amit akar. Tegyük fel izraeli eredetű a radar. Hagyjuk a PL-12-t. Azok a szintén esetleg külföldi radarral gyártott nem PL-12, hanem R-77ek, amiket MOST gyárt és szállít a Vympel pl. Indiának/Malajziának, és HIVATALOSAN kisebb mennyiségekben az orosz légierőnek, HIVATALOSAN CSAK TESZTELNI, azokban nem tök mindegy, ha a fej külföldi is akár? Szerinted nem nézték meg, fejtették már az évek alatt vissza, az évek alatt, amióta gyártják? Tényleg azt hiszed, hogy az orosz hadiipar pont erre képtelen? Tényleg más dimenziókban gondolkodunk mi, teljesen. Szerintem azért egy csillagháborús terv, a maga eszközeivel, egy Glonass, picit komolyabb kihívás, mint belerakni egy radart egy rakéta orrába...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 408
14 207
113
Valami régi TopGun-ban olvastam még annó. Homályosúlnak az emlékek.
Amúgy mi van molniva, hogy így üzenget? Még mindíg ki van tíltva?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 939
48 189
113
Molni üzeni:
A Sivatagi Viharhoz.
http://www.rjlee.org/air/ds-aakill/


Ezeket mind F-15 gépekkel lőtték le, ennek olyan radarja van, hogy miután befogta a célt annyira lecsökkenti a teljesítményét, hogy még lássa a célpontot, de annak a besugárzásjelzője ne lépjen működésbe.

Ezt nem tudom,hogy honnan szedte Mackensen főleg, hogy ajánlja az F-15 írásomat. Szó nincs erről, sem az AN/AP-63-mal sem a markonyi AN/APG-70-nel repülő F-15C nem tudott ilyet. Az LPI üzemmód a jenkiknél az F-22-őn jelent meg, mechanikus pásztázású radarral nem megy. Viszonylag pontos ismertetése az LPI-nek meg a Haditechnikai összefoglalóban van, a köv. változatban még pontosabb lesz.
Akkor jól sejtettem én, hogy ez az új AESA radarok sajátja, az egyik fő előnye pont ez a mechanikus radarokkal szemben, hogy sokkal kisebb kisugárzott jelerősséggel tud célpontot követni. Azzal azért és ez csak saját nézet, hogy ez a lecsökkentett kisugárzott jelerősség, mennyire tudja teljesen észrevétlenül követni a célt, ha annak értelmes besugárzásjelzője van, vannak fenntartásaim. Egy régi-elavultnak gyanúsan nem elég, igen, egy Rafale-ra ráállítva, Spectra rendszer vagy jelez, vagy nem. A pénzemet arra tenném, hogy vagy de.

Ahogy én gondolm, az igazi előrelépés ezen a vonalon az ez lehet: hálózat alapú hadviselés, hogy még be se kelljen kapcsolni a radarját annak a gépnek, amelyik lövi a rakétát, elég az, ha valaki más detektálja, akár teljesen más irányban repülő Awacs, átlöki a koordinátákat a vadásznak, és az ellövi az aktív fejes rakétát a cél irányában. Na így lehet szerintem teljesen váratlan kill-t elérni, hogy É -ről érzékeli a megtámadott a besugárzást, nyugatra veszi az irányt, majd onnan váratlanul bekap egy már feléje régebben elindított Amraamot/PL-12-t/orosz gépágyú sorozatot:p egy olyan géptől, ami eddig passzivan rejtőzködött.
 

Eltorro

Active Member
2010. szeptember 27.
1 394
2
38
AESA nagyobb pásztázási sebességet biztosít és ugyanolyan tömeg mellett nagyobb teljesítményű, mivel a mozgató mechanizmus helyére is feldolgozó elektronika kerülhet.
Kisugárzott jel sokkal inkább függ a jelfogók és a feldolgozó technika fejlettségétől, mint attól, hogy fix antennás, vagy ide-oda billegtetik.
+A radartechnika külön tudományág aminek a legnagyobb tudorai időnként összeülnek és bemutatják, hogy mit hoztak össze (természetesen csak a nyilvános részt).
Pl. az egyik Haditechnikában voltak ábrák is, hogy egy F-15 méretű célról visszaverődő fogott jel mennyiben különbözik a Mig-21 és valamelyik (akkor) modern orosz radar között. Gyönyörű koordináta rendszerben ábrázolt görbék voltak, de nekem semmit se mondott :D .
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 939
48 189
113
Molni üzeni:

Látom egyesk nem értik a problémát.

Attól, hogy végre 20 év után láttak pár R-77 sínt le ne vezesse már senki nekem, hogy általános szintű képességről van szó. A NATO minden elsővonalas vadásza AMRAAM shooter, orosz R-77 meg még mindig nem volt rendszerben álló gépen fotón, csak sín...

Még ha R-77 sínt se láttam volna rendszerben álló gépen, sem lennék róla meggyőzve, hogy nem tudnak az Amraamhoz hasonló képességű rakétát indítani. A jóég tudja csak, hogy mit bütyköltek bele a sokat látott R-27 ekbe, és hogy mennyi van ténylegesen az új rakétákból, meg melyik gépükre lehet feltenni a síneket. Ezt te sem tudhatod. Sejtheted. Lehet véleményed. Tényként ezt viszont nem közölheted.

Molni üzeni:

Az sem érv, hogy az R-77 élettartama alacsony. Az R-73 és R-27-é még alacsonyabb mégis cipelik őket. (20-25 óra táján van gépre téve.) R-77.
http://trishulgroup.blogspot.hu/2009/07/r-77-bvraam-handlingstorage-procedures.html
A bili akkor borult ki, mikor a tárolásból elővett rakéták elég nagy része nem ment át a teszteken és gépre függeszhető minősítést nem kaptak. Az AGM-142 rakétákkal kapcsolatos gondok is ekkor voltak.
Szemétkedés nélkül, most aztán hogy a jelenlegi R-27, R-73 rakéták élettartam amit az orosz légierő használ, az mennyi, ha van R-77, akkor azokkal milyen arányban áll, azt egy magyar/nyugati hírforrás, kb. találgatja. Az orosz, az lehet tudná, de ha elmondja, menekülnie kell.

Molni üzeni:
Tehát még mindig ott tartnuk, hogy egy (?) Szu-30SzM-en volt, de csak sín. Ezen kívül lehet platfrom a Szu-27SzM3 és az algériaiak által visszadobot MiG-29SzMT. Hát ez nem sok gép...
Szóval nem értem a rugózást. Az AIM-120 elterjedése után 20+ évvel az oroszok még mindig az SARH légiharc rakéta korában élnek és mutatóban van nekik R-77 vagy úgy sem.
Ezek megint hogy hány gépük tud indítani aktív radaros rakétát, és abból pontosan milyen tipust, szerintem zsíros hadi titkok.

Életed rátennéd, hogy a gyakran látott összes készülstégi R-27 rakéta testben belül SARH rendszer van(ha igen, olcsó poén, de van infrás is :p)? A sajátomat én pl. nem, akárhányszor fogja ezt leírni bármilyen angolszász forrás, vagy itthon az aranysas, akkor sem...

De még arra sem, hogy csak sínek vannak az R-77 valamely mostani még nem lejárt szavatosságú verziójához, mondjuk a korszerűsített Szu-35, Szu-30, Szu-27Sm meg Mig-29SMT/Mig-35 gépekhez. Az meg már így együtt nem is olyan kevés ám. Ezek a gépek nyugati mércével mérve is korszerűek már, nem egy elavult szovjet örökségbeli Szu-27P ről, vagy Mig-29 9-12 ről beszélünk már ebben a kategóriában.

Molni üzeni:
Az, hogy exportra gyártják az nem jelent semmit hazai felhasználás tekintetében... Az USA is részt vette a Spartan progrban, az USAF-nek meg nem kellett és ment annak, aki kérte vagy a Boneyardba...
Az hogy exporta gyártanak valamit, az ahogy hoztál rá példát, azt NEM JELENTI KÖTELEZŐEN, hogy kell nekik, és rendszerbe is állítják, én félreértés ne essék, nem állítom, hogy rendszerbe van állítva az R-77 jelenlegi vagy régi verziója az orosz légierőben. Amit viszont ha valaki gyárt exportra valamit, jelent: Hogy képes olyat gyártani. Ha kell, SAJÁT magának is. Ha hiányzik ez a képessége, és KELL NEKI. Ha megvan ez a képesség máshonnan, vagy nincs rá szüksége, nem rendszeresíti magának, ennyi. Ennek analógiájára, az oroszoknak vagy van valami teljesen más megoldásuk arra, hogy "elég hosszú és megbízható/korszerű botjaik" legyenek a vadászaiknak, ezért nem kell a már több mint 20 éve rendszeben tartott jelenlegi tudásunk szerinti legfejlettebb rakétavezérlési megoldás nekik, vagy amit én gondolok, a legprózaibb ok, hogy ez megvan nekik is. Azt kizártnak tartom, persze jobban nem tudom bizonyítani ezt feléd, mint ahogy te sem felém az ellenvéleményed, hogy SARH rendszerrel bohóckodnának 20 évvel az amraam után, és a 94 es saját R-77 után, mint a legjobb rendszeresített megoldás. Van még ott valami náluk a batyuban...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 024
58 855
113
Sőt, lehet azért nincs R-77 nekik nagy számban amiért a PAKFA belső fegyverterébe 6 db helyet csak 4 db rakéta lesz!
Az R-77-et túl kicsinek és kevésbé fejleszthetőnek találták, ezért nagyobb rakétákat akarnak majd alkalmazni.

Gondolom a Vimpel R-37 lesz ez a rakéta.
Méretéből adódóan ebbe már komoly radar is belefér, ráadásul 300 km körüli hatótávolságot tud.
A Szu-27 család terhelhetősége ráadásul nagyon magas, szóval 8-10 db-ot is simán elvihet ebből a 600 kg-os rakétából.

(de létezik a KS-172 is, ami papíron még brutálabb)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 018
8 704
113
Nem vagyok vitaképes, mert elsősorban angolszász szaksajtót/bulvár olvasok. De.. az R-37, akárcsak elődei,(pld. R-33) de vissza lehet menni a Tomcat Phoenix-ig, elsősorban bombázók, AWACS és tartálygépek ellen lettek kifejlesztve. Az R-33-al vadásztak volna a Tomahawkokra is.. (mondjuk azok sem térnek ki a rakétatámadás ellen). A nagy nehéz és kevésbé manőverzőképes rakéták vadászgépek elleni felhasználása szerintem kétséges. Másik elgondolkodtató dolog, hogy most fejleszteni R-37 nagy hatótávolságú rakétákat (meg a KS-172 :), amikor az USA lecseréli a majd 3000 gépét low visibilityre, szerintem rossz megoldás, hiszen az ellenséget is látni kéne, és ha még hagyományos doppler-impulzus lokátorok vannak az orosz gépek nagy részében, PESA egy kis részében AESA meg a holdban (és a PAK-FA protokban 2020-ig) ha azok sem látják az amerikai gépeket nagy távolságról, akkor ezek a rakéták a 4++ os gépek ellen, vagy szintén a B-1,2 kivételével ismét az AWACS és tartályképek ellen lesznek csak használhatóak? A 4++- sak EF2000, Rafale Gripen, talán kimanőverezik a nagy távolságból indított rakétákat. Ha érzékelik azokat, illetve a támadók lokátorait. A svédek várják mint a messiást az METEORT. ŐK racionálisan látják, hogy Oroszország Anyácska kb. 10-15 évig még nem fog jelentős mennyiségű alacsony érzékelhetőségű gépet gyártani, és a orosz elektronika lemaradása miatt, a nagyobb csapástávolságról indított METEOR az orosz nehézgépek ellen hatásos, az orosz 4++ gépek viszont lehet, hogy szintén kimanőverezik.. (ha érzékelik a rakétákat). Két lopakodó egymás elleni harcban meg lehet, hogy visszatérünk a hőérzékelő rakétákhoz (azt nem lehet leárnyékolni annyira) és a gépágyúhoz, mert ha a egyik látja is a másikat, az indított aktív radaros rakéta sem fogja látni a minilokátorával..
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
<blockquote rel="akagi">Már megmondtam! Ez tuti!
A laser technika versenyben tuti az orosz fölény! Részleteket egy vidéki kisvárosban tud részleteket mondani a "főnök", aki benn volt a " sűrűjében", de nincs meghatalmazásom a közlésre, hogy ki Ő,és akar- e nyilatkozni.
Könnyítésnek: Olvassatok egy kis "népszabit" a nyolcvanas évek elejéről! Tudom, hogy @-va sok! De megéri! Ha a Tűzoltóság közleményeit olvasod. A XIII. és a IV. kerűlet az elsődleges szempont. Huhh! Elég körmönfont vagyok?

Nyolcvanas évek eleje? Biztos?</blockquote>
Biztos! Elég sok szakember ment ki tőlünk anno a SZU-ba "nagy teljesítményű tirisztor" szereléséhez.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 939
48 189
113
Sőt, lehet azért nincs R-77 nekik nagy számban amiért a PAKFA belső fegyverterébe 6 db helyet csak 4 db rakéta lesz!
Az R-77-et túl kicsinek és kevésbé fejleszthetőnek találták, ezért nagyobb rakétákat akarnak majd alkalmazni.

Gondolom a Vimpel R-37 lesz ez a rakéta.
Méretéből adódóan ebbe már komoly radar is belefér, ráadásul 300 km körüli hatótávolságot tud.
A Szu-27 család terhelhetősége ráadásul nagyon magas, szóval 8-10 db-ot is simán elvihet ebből a 600 kg-os rakétából.

(de létezik a KS-172 is, ami papíron még brutálabb)

Lehet akár ez is.
Én nem gondolnám ugyanakkor, hogy csak hatalmas méretű, és hatótávolságú légiharc rakétákban gondolkozna ma bárki is az oroszoknál(sem), főleg mert valóban terjed a lopakodó képesség, a régi típusokat is ahol lehet próbálják csökkenteni RCS-ben, tehát közel sem biztos, hogy vadászgép vadászgép ellen ki tudja majd használni az akár több száz km-es hatótávolságot.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
<blockquote rel="czulu"><blockquote rel="akagi">Már megmondtam! Ez tuti!
A laser technika versenyben tuti az orosz fölény! Részleteket egy vidéki kisvárosban tud részleteket mondani a "főnök", aki benn volt a " sűrűjében", de nincs meghatalmazásom a közlésre, hogy ki Ő,és akar- e nyilatkozni.
Könnyítésnek: Olvassatok egy kis "népszabit" a nyolcvanas évek elejéről! Tudom, hogy @-va sok! De megéri! Ha a Tűzoltóság közleményeit olvasod. A XIII. és a IV. kerűlet az elsődleges szempont. Huhh! Elég körmönfont vagyok?

Nyolcvanas évek eleje? Biztos?</blockquote>
Biztos! Elég sok szakember ment ki tőlünk anno a SZU-ba "nagy teljesítményű tirisztor" szereléséhez.

</blockquote>

Én '86-ra tippelek...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 939
48 189
113
Nem vagyok vitaképes, mert elsősorban angolszász szaksajtót/bulvár olvasok. De.. az R-37, akárcsak elődei,(pld. R-33) de vissza lehet menni a Tomcat Phoenix-ig, elsősorban bombázók, AWACS és tartálygépek ellen lettek kifejlesztve. Az R-33-al vadásztak volna a Tomahawkokra is.. (mondjuk azok sem térnek ki a rakétatámadás ellen). A nagy nehéz és kevésbé manőverzőképes rakéták vadászgépek elleni felhasználása szerintem kétséges. Másik elgondolkodtató dolog, hogy most fejleszteni R-37 nagy hatótávolságú rakétákat (meg a KS-172 :), amikor az USA lecseréli a majd 3000 gépét low visibilityre, szerintem rossz megoldás, hiszen az ellenséget is látni kéne, és ha még hagyományos doppler-impulzus lokátorok vannak az orosz gépek nagy részében, PESA egy kis részében AESA meg a holdban (és a PAK-FA protokban 2020-ig) ha azok sem látják az amerikai gépeket nagy távolságról, akkor ezek a rakéták a 4++ os gépek ellen, vagy szintén a B-1,2 kivételével ismét az AWACS és tartályképek ellen lesznek csak használhatóak? A 4++- sak EF2000, Rafale Gripen, talán kimanőverezik a nagy távolságból indított rakétákat. Ha érzékelik azokat, illetve a támadók lokátorait. A svédek várják mint a messiást az METEORT. ŐK racionálisan látják, hogy Oroszország Anyácska kb. 10-15 évig még nem fog jelentős mennyiségű alacsony érzékelhetőségű gépet gyártani, és a orosz elektronika lemaradása miatt, a nagyobb csapástávolságról indított METEOR az orosz nehézgépek ellen hatásos, az orosz 4++ gépek viszont lehet, hogy szintén kimanőverezik.. (ha érzékelik a rakétákat). Két lopakodó egymás elleni harcban meg lehet, hogy visszatérünk a hőérzékelő rakétákhoz (azt nem lehet leárnyékolni annyira) és a gépágyúhoz, mert ha a egyik látja is a másikat, az indított aktív radaros rakéta sem fogja látni a minilokátorával..

Hogy ne lennél vitaképes, egy ilyen témában, ahol mindannyian csak tapogatózunk a sötétben? Semmivel sem tudhatsz te kevesebbet vagy többet gyanítom, mint én, vagy akár Mac/Molni. Mind találgatunk, és vannak elképzeléseink, sejtelmeink, olyan dolgokra/hírmorzsákra alapozva, s azokat tovább gondolva, amik vagy igazak, vagy félig igazak, vagy teljes hazugságok. Látunk néha fényképeket, és videókat. Egymásnak teljesen ellentmondó adatokat, statisztikákat, táblázatokat, de egy közös csak: minden oldal másképp meséli el a saját igazát.

Azzal a résszel, hogy most nem feltétlenül lesz szükség a légiharcban vadászok ellen, amikor terjed az alacsony észlelhetőség a világon, sok száz km es hatótávolságú légiharc rakétákra, egyet is értek. Persze azzal a kitétellel, hogy ha viszont valaki kifőz erre egy ellenszer megoldást(most legyen ez valami hő/infra egyéb más hosszú hullámhosszt használó rádiólokációs eszköz), az megint borítani fog mindent, és hatalmas taktikai előny lehet máris az extra "hosszú bot". Kétségeim sincsenek efelől egyébként, hogy gőzerővel megy a fejlesztés, minden komoly haditechnikával rendelkező országban ilyen céllal. Hogy hol tartanak? Természetesen nem tudom. Hogy mit sejtek? Azt hogy jelenleg nincs még kész ilyen bevált technika, de előbb utóbb lesz. Mert semmi technológiai előny nem tart örökké, ez az élet rendje. A Stealth képesség nagy húzás volt Irak óta, jelenleg a csúcs valószinű, de az meg biztos, hogy nem tart ki örökké ez sem, mint ahogy semmi.

Azzal a résszel, hogy pusztán azért egy rakéta ne lenne hatásos vadászgép méretű, és mozgékonyságú célok ellen, mert pl. az R-33 nem az ellen lett fejlesztve, hanem lassabb, és nem manőverező robotrepülők(és nagy böhöm Strat bombázók ellen), ne ezzel nem értek egyet. Ilyen alapon, mekkora már egy S-300 rakétája? A válasz, MARHA nagy, bármelyik légiharc rakétához képest. Le lehet vele lőni vadászgép méretű célt? A válasz: sanszosan le, igen jó százalékban.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 024
58 855
113
Szerintem az F-22/PAKFA kategóriájú gépek közötti harcban értelmezhetetlen a BVR. Szóval itt teljesen mindegy, hogy AIM-120/R-77 vagy R-37 a BVR rakétád, ugyanis nem látja a célt...
Az, hogy egy modern AESA radar egy repülőben mit tud, az meg nem igazán lényeges akkor amikor az aktív radaros rakétáknak akkora felületű radarja van, mint egy 0,33L-s üditösdoboz....
(AIM-120/R-77 esetén)

Viszont az R-37 a 4. generációs gépek ellen elég hatékony lehet:
1. Nagyobb méretű radarja van, több elektronika fér bele, így nehezebb zavarni.
2. Nagyobb robbanófeje van, így több kárt okozhat, illetve nagyobb távolságból is elműködhet közelségi gyújtóval.
3. A 300 km-s hatótávolság nem azt jelenti, hogy onnan fognak lőni vele, hanem azt, hogyha 100 km-ről ráindítják egy 4. gen. gépre akkor az valószínűleg nem tud megszökni előle.
4. Az R-37 nagyon gyors rakéta, 6 Mach-al repül, így gyorsabb, mint az R-77 vagy az AIM-120.
5. Messzebbről indítható, mint a Meteor, vagyis a hagyományos orosz 4. gen. gépek előnyben lehetnek a nyugati 4. gen. gépekkel szemben BVR esetén.
6. A manőverezési képességeivel nem vagyok tisztában, de attól, hogy valami nagyobb még nem biztos, hogy rosszul manőverezik.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 018
8 704
113
Van ezekkel a nagy méretű légiharc rakétákkal még egy probléma, amelyről nem igazán írnak. A nagy függesztmények megnövelik az RCS-t, márpedig a nagyobb rakétának, a kormányfelületei is nagyobbak, ha jól akar manőverezni (kevés a példa az oldalsó gázsugaras kormányzásra). Tehát pld. a Gripen F/G vszeg a Rafale-el hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, tehát a Szu-27/30/35 sorozatú gépeknél kevésbé látható lokátorral. (itt is vannak farkasfogak, radarabszorbens festék, beömlőnyilásnál árnykolás stb. De a bazi nagy METEOR és másik oldalon R-37 miatt, előbb lehet érzékelni.. Itt megint érdekes kérdés, hogy annyival nagyobb a hatótávolság és a csapásmérőképesség, mint a láthatóság. Gondolom érdekes paradoxon volt a tervezőknek, és a rendszeresítőknek..
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
<i>"6. A manőverezési képességeivel nem vagyok tisztában, de attól, hogy valami nagyobb még nem biztos, hogy rosszul manőverezik."</i>

Gondolom, hogy igen, nem nagyon lehet túl nagy vezérsíkokat, szárnyakat, bármit rárakni.
Illetve nyílván amiatt is nehezebb a manőverezése egy ilyen rakétának, mert gyorsabb.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 939
48 189
113
Szerintem az F-22/PAKFA kategóriájú gépek közötti harcban értelmezhetetlen a BVR. Szóval itt teljesen mindegy, hogy AIM-120/R-77 vagy R-37 a BVR rakétád, ugyanis nem látja a célt...
Az, hogy egy modern AESA radar egy repülőben mit tud, az meg nem igazán lényeges akkor amikor az aktív radaros rakétáknak akkora felületű radarja van, mint egy 0,33L-s üditösdoboz....
(AIM-120/R-77 esetén)

Viszont az R-37 a 4. generációs gépek ellen elég hatékony lehet:
1. Nagyobb méretű radarja van, több elektronika fér bele, így nehezebb zavarni.
2. Nagyobb robbanófeje van, így több kárt okozhat, illetve nagyobb távolságból is elműködhet közelségi gyújtóval.
3. A 300 km-s hatótávolság nem azt jelenti, hogy onnan fognak lőni vele, hanem azt, hogyha 100 km-ről ráindítják egy 4. gen. gépre akkor az valószínűleg nem tud megszökni előle.
4. Az R-37 nagyon gyors rakéta, 6 Mach-al repül, így gyorsabb, mint az R-77 vagy az AIM-120.
5. Messzebbről indítható, mint a Meteor, vagyis a hagyományos orosz 4. gen. gépek előnyben lehetnek a nyugati 4. gen. gépekkel szemben BVR esetén.
6. A manőverezési képességeivel nem vagyok tisztában, de attól, hogy valami nagyobb még nem biztos, hogy rosszul manőverezik.

1. valószinűleg igaz szerintem is
2. ez biztosan igaz
3. nem biztos hogy azokkal a pontos számokkal, de a no escape zone is növekszik, ez is tény
4. szerintem még senki nem tudja hogy mennyi az a mach szám, de minnél gyorsabb, annál jobb, így arra fognak törekedni hogy sok legyen, szerintem is
5. hogy mi honnan lesz indítható, azt csak a jóég tudja, sem erről, sem a meteorrol nincsenek pontos, hiteles információd sztem neked sem
6. erre hoztam példát, pl. S-300 de lehet Patriot is, ami nagy, és kiválóan manőverezik, leveri a vadászgép méretű célt is az égről, ez a "ha nagy a rakéta, nem jó vadászgépre" elmélet sztem ép ésszel beláthatóan hamis
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 024
58 855
113
kelepisti

Igazad van, jobban növelik az RCS-t.
Viszont a Gripen eleve kisebb RCS-ről indul, mint egy Szu-35/30.
Viszont a Szu-35 radarja sokkal nagyobb teljesítményű, mint a Gripen/Rafale/EF radarja. Vagyis ezzel az orosz vas kompenzál.
Érdekes dolgok ezek...

A PAKFA-nál viszont nem számít RCS szempontjából a nagyobb rakéta méret, mert a gépben van.

zotyek78

A kisebb vezérsík nagyobb sebesség mellet arányosan nagyobb kormányzóerőt fejt ki.
Vagyis egy ilyen gyors rakétának nem biztos, hogy óriási vezérsíkok kellenének.
De pontos választ a manőverező képességre nem tudok adni...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 018
8 704
113
Aztán itt jön a kavar, mert nagyobb a teljesítménye, tehát bekapcsolt állapotban, még távolabbról látszik.. Érdekes kérdések ezek.
A lérakoknál a S-300/Patriot HQ-9 stb. komplexumok rakétái persze, hogy le tudnak durrantani vadászgép méretű repülőtesteket, még "bombákat is". Ha orosz lérakoknál vagyunk az Sz-75, 125 vagy Kub. stb. is le tudod leszedni, bár az Sz-75-öt már a Wiesel gépekkel is kimanőverezték (A-6 mod, vagy F-105 mod).. Itt inkább a rakéta sebessége, a lérak radarjának besugázás rövidsége ami döntő. Amennyiben hosszan besugározzák a gépeket, stb. akkor azok kimenekülnek a célterületről (márha nem jóval a hatótávolságon belül kapcsolják be a lérakok radarját, és indítják a rakétákat. A lérak szerepe szerintem nem elsősorban az ellenséges repülőgépek lelövése, hanem a támadás célpontjának oltalmazása, az ellenséges repülőeszközök csapásmérésnek megakadályozása.. Nem véletlenül a 5.gen repülőgépeken kívül, sem az orosz 300+, sem a kínai, sem a nyugati lérak kompelxumokkal szemben nem volt támadás az utóbbi 10-15 évben.. (Az F-22-esek néhány bevetése gondolom a Pancir-ok hatótávolságát kikerülve lett tervezve..)
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Van egy érdekes ötletem. Nincs adatom arról, hogy egy R-37 kategóriájú rakétának mekkora az RCS-e, de szerintem kellően nagy. Nyilván a külső függesztmény alapvetően sokkal nagyobb mértékben növeli a gép RCS-ét mintha csak egy rakéta lebegne a szárny alatt, de most nem is erre akarok kilyukadni.

Hanem egy teljesen más megközelítésre. Ha kellően nagy a rakéta RCS-e akkor radarral lazán látják. Ha teszem azt 50 mérföldről kiszúrják a rakétát, ami egy modern AESA-val szerintem nem irreális, akkor baszhatják az indítást, mert ilyen észlelési távnál a világon semmi nem talál el. Ha mondjuk csak 30 mérföldről veszik észre, M5-el minimum közeledik és még vegyük hozzá a pilóta reakció idejét is, akkor már elég húzós az egész.

Nyilván jöhet a kérdés, hogy mekkora az esélye annak, hogy az indítás után megfelelően kis késletetéssel tudják észrevenni a levegőben lévő rakétát. Normál esetben igen kevés, mert nem foglalkozol ezzel. De ha előre tervezik, egy adott magassági zónát pásztázva (hülye leszel egy ilyen rakétát kis magasságból indítani, szinte az összes üzemanyagot bedarálja, hogy felkapaszkodjon) a kötelék 1-2 gépe bőven felhasználható arra, hogy ilyen rakétákat keressen.

Nem utolsó sorban ez jelentős kisugárzással jár amit jó eséllyel a másik oldal észre is fog venni, de egy CAP köteléknél ez teljesen mindegy. Más problémát én nem látok ezzel.

Egyébként az ötlet onnan jött, hogy szimulátorban az orosz radargyilkos rakétákat viszonylag kis távolságon belül (5-10 mérföld) régi változatú APG-63-al el lehet kapni, és kellően gyors reakció mellett AMRAAM vagy winder indítással még le is lehet őket szedni. Mondjuk az átlag reakció valahogy így néz ki:

> ott repül valami, lock
> M4-el repül.. az mi ?!
> vizuális azonosítás
> nincs ott semmi

:D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 111
81 189
113
Félreértettetek!

Az oroszok gyártanak az eredeti R-77-nél modernebb R-77-et exportra és hazai tesztelésre.Ezek a rakéták tisztán orosz alkatrészekből készülnek így teljesen lényegtelen,hogy mit terveztek a kínaiaknak vagy mit nem.

A PL-12-ben az orosz(R-77)9B-1348 modernizált változata van*.
Ha valaki másként tudja akkr írja le,hogy i a konkrét típus és,hogy hogy került a rakétába.

*Ezen kívül orosz még az inerciális navigációs rendszer és a pályakorrekciós jelek vételére szolgál berendezés.Ami kínai az a rakétatest,harci rész,közelségi gyújtó,kormányrendszer, rakétahajtómű.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 939
48 189
113
Blaze, én pl. nem hiszek 100km -es indításokban, de még 50mérföldesben sem nagyon manőverező vadászgépek ellen. Persze rápróbálni rá lehet mindenre, főleg hálózat alapú hadviselésnél, ha te nem használsz semmi kisugárzást, megvannak a rendszerből az adataid az ellenséges gépről, amit épp feléd terelnek, összejöhet az extra nagy indítási távról elért légiharc kill, de továbbra is vannak fenntartásaim az ilyen sok száz km -ekkel. Attól függetlenül persze, a nagy és gyors rakéta előny, mert a NOZ ja mindig több lesz, mint a kicsi és lassu rakétáé, ha azonos színvonalon raknak bele rakétameghajtást. Nagyon kiváncsian várom a jövőjét ennek az iparágnak, a meteor sem lesz egyszerű, sztem, ott is látunk majd csodát még, sokan sokat várnak attól is, meg az új egyéb fejlesztésektől is.