R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
Amiket nekem hamisítottak híranyagot, abban az állt, hogy irakban több tucat gépet lőttek le Sparrow-al. A flotta nagy része valóban Iránba menekült/földön pusztult el, de jócskán lettek rakéták által légiharcban lelőve. Volt ha jól emlékszem gépágyús és lézervezérelt siklóbombás (Mi-8 ellen) győzelem is, elvétve. A legtöbb légi győzelem rakéta volt viszont. A sidewinder/sparrow arány meg tényleg csak nagyon fejből és halvány emlék alapján, ilyen 20/80 % megoszlásra rémlik. A szar félaktívtól nem is olyan rossz ez...

Az Amraam minden bizonnyal létezik, megfogtál :p. Ellenben te mire alapozod azt az állítást, hogy az R-27ER, vagy az R-77 biztosan csak reklámanyag, és nincs belőle oroszhonban?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Kb 30+/- gépet lőttek le (híradástól függően) ezek legtöbbje Mig23 volt
https://en.wikipedia.org/wiki/Air_engagements_of_the_Gulf_War#23_December_2002
Messzemenő következtetéseket nem vonnék le a dologból.
Nem mondtam, hogy nincs oroszhonban, hanem, hogy nincs rendszerben. Ezek szerint az orosz légierő köszöni szépen de nem kér belőlük, inkább megvárja míg kifejlesztenek valami jobbat.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 051
82 509
113
Ezek szerint az orosz légierő köszöni szépen de nem kér belőlük, inkább megvárja míg kifejlesztenek valami jobbat.

Na végre, hogy megértetted a lényeget...:)))
Az R-77 -et senki nem gyártja-az szovjet fejlesztés, amit Kijevben gyártottak szériában még a SZU alatt. SZU után konyec -megszunt a gyártása. Pont.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
És én mit magyaráztam mostanáig?
https://youtu.be/1rmo3fKeveo
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
Mig-23/Mig-25/Mirage-F1/Mig-29, ezekből azért veszett gazdagon, 37 gép lett légiharcban lelőve a Wiki szerint, úgy hogy volt köztük elvétve helikopter, és Su-22 is. Nagyját Sparrow-al. Tehát ebben megegyezünk akkor, kb. két tucat vadászgép le lett lőve, félaktív rakétával. Szerintem azért még a mig-23/mig-25/mirage-f1 is mozgékony-vadászgép jellegű célpontnak megfelel, a mig-29 meg pláne. Vagy akkor miből lehet messzemenő következtetést levonni, a vadászgép az már csak az F-22/J-20?

A másik dolog, amiben vitázom veled 2 napja, az meg tényleg az, ugye a kinek van hosszabb botja dolog(amiből én mindig presztízskérdést csinálok, hogy kinek van :p) az az, trollkodás off mellett, hogy NEM tudhatod, van e R77 rendszerben, NEM tudhatod, van e aktív radaros R27 rendszerben, és úgy általában, hol tartanak az oroszok rakétafegyverzetben.

HA azt állítod, hogy fix nincs nekik semmi, BIZONYÍTSD, de ne ilyen eszmefuttatással, hogy csak régi képeken van fényképen, ha hozok új gépeken lévőt, vagy Boki linkel ilyet, akkor az meg csak próba/teszt/kísérlet, tuti nincs rendszerben, meg amúgy is sehol sincsen fent a neten hiteles forrástól, hogy lenne nekik, és még a MAKS on is csak fából van kirakva a makett. Ez nekem kevés ahhoz, hogy meggyőzzenek. Ellenben ha azt mondod, szerinted nincs, mert nem látsz erre elég bizonyítékot, hogy van nekik, és te az oroszokért izgulnál egy orosz - török TELJESEN a valóságtól elrugaszkodott, hipotetikus CSAK légiharcban, mert szerinted csak infrás és gépágyú lenne nekik, a török amraamal szemben, ahhoz persze szíved joga, és máris lököm a virtuális baráti jobbomat, azzal a kiegészítéssel, hogy szerintem meg másképp van/lenne ez, de elfogadom a véleményed...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Kb 30+/- gépet lőttek le (híradástól függően) ezek legtöbbje Mig23 volt
https://en.wikipedia.org/wiki/Air_engagements_of_the_Gulf_War#23_December_2002
Messzemenő következtetéseket nem vonnék le a dologból.
Nem mondtam, hogy nincs oroszhonban, hanem, hogy nincs rendszerben. Ezek szerint az orosz légierő köszöni szépen de nem kér belőlük, inkább megvárja míg kifejlesztenek valami jobbat.

Kicsit pontosabban, ha már terjesztjük az igét. Öbölháborús koalíciós légi győzelem összesen a fegyverszünetig: 41.
Ebből AIM-7M Sparrow-val 26
AIM-9 Sidewindwer-el 10
GAU-8 gépágyúval (A-10) 2
Hibás manőverezésből földnek ütközéssel 2
LGB bombával (lebegő/lassan repülő heli) 1
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem tudhatom, de sejthetem. És eléggé bízom a "megérzéseimben", ha gondolod szivesen fogadok veled is Szu-35 kínai eladására:)
A megérzéseim pedíg megfigyelésekre és összehasonlításokra alapúlnak. Az egyik lényeges axióma amire érdemes alapozni, hogy mondjuk egy országban a szervezetek, intézmények nagyjából egy szinten működnek. Ha pl. van egy befuccsolt országod, velejéig korrupt adminisztrációval, akkor valszeg a fegyveres erők is hasonló cipőben járnek, de nem csak ők, hanem a hadiipar is (egészségügy, oktatás stb.).
Ha pedig a hadiipar korrupt és becsődölt, miért a légvédelmi rakéta gyártás lenne kivétel?
Nézd végig az orosz fejlesztéseket. A nyolcvana években történtek az utolsó legjelentősebbek. Aztán jöttek a nyomorúságos kilencvenes évek és csak a kétezres évektől kezdődött egy keserves ujraindítás. Azóta megjelentek új fejlesztések de ezek végig rendszeres csúszásokat szenvedtek és 10 évbe kerültek mire létrejöttek (fregattok, korvettek, kémhajók, Szu-35 stb.) 5 gen vadászgépre nem is jutott pénz, be kellett vonni az indiaiakat is, hogy pénzeljék a projektet.
Tehát összegezzük. Raktáron elfekvőben még lehetnek R-77 rakéták, de nem a légierőnél. A légierő nem használja mert ha használná tudnánk róla. Úgy ahogy tudunk a többiről, amit más légierők használnak.

Szerintem azért még a mig-23/mig-25/mirage-f1 is mozgékony-vadászgép jellegű célpontnak megfelel, a mig-29 meg pláne

Ezeket mind F-15 gépekkel lőtték le, ennek olyan radarja van, hogy miután befogta a célt annyira lecsökkenti a teljesítményét, hogy még lássa a célpontot, de annak a besugárzásjelzője ne lépjen működésbe. Ezek régebbi gépek, régebbi besugárzásjelzőkkel. Úgy robbantak fel, hogy a pilóták nem is tudták, hogy lőnek rájuk. Viszont török F-16 esetében ez a trükk, nem hiszem, hogy bejön.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
Sztem a világon az Usa-nál korruptabb ország nincsen. Ott intézményesítették, és leánykori nevén lobby-nak hívják. Ettől még hogy korrupt, és van szellemváros Detroit, lázongó Ferguson, olyan társadalom, ahol mostanra 17 millió ember él gettóban, a mostani elnök ha már megemlítetted az egészségügyet, az "Obamacare" végett lesz örökve beégve a társadalmuk emlékezetébe, még nem hinném hogy feltétlenül a béka segge alatt van a haditechnikájuk:p.

Szu-35 nem kell nekik, de a hajtómű az kéne sztem :p. Majd előbb utóbb lopnak azt is valahonnan, nem féltem én a Kínai cyber kémeket, megoldották az F-35 öt is, szőröstül, bőröstül.

Az F-15 láthatatlan gyilkos radarjáról még nem hallottam, de jó teória, miszerint 20 évvel ezelőtt még a nem lopakdó is lopakodó killt ért el, ha nyugati volt, a mostani keleti ezt meg sosem fogja tudni :p

Nem fogunk ebben a kérdésben egyet érteni sztem :D.

Peace!
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Van némi igazságod, mert annak idején az USA-ba e emigrált a fejlesztő mérnök a SZU-ból. Legalább is ezt tanították nekünk a főiskolán!
Bocs! Mea Culpa! Nem olvastam végig a hozzászólások előzményeit!
Ezért mindenkitől elnézést kérek!
Első a gyerek!
Üdv mindenkinek, aki olvassa!
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Az amerikaiaknak és az oroszoknak van még egy-két meglepetés a tarsolyukban, a masszív űrkorszak kellős közepén nagyon leragadtunk a légiharc rakétáknál. Nem a vadászgépek és nem a légiharc rakétáik fogják eldönteni a háború kérdését (ha lesz) amerikai-orosz viszonylatban, ezt megígérem.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Zsolti, ez egy haditechnikai fórum, ott van pl Molni cikke érdemes lenne elolvasnod. Ami a lopakodást illeti, egy vadászgép azt látja a radarján ami a szögtartományában van. Pl oldalra és hátra nem "lát". Egy vadász a radarján egy Boing 747 sem lát 10 kilóméterről, ha az történetesen a háta mögött van.
Az ilyen kis vicces csúsztatások meg kezdenek kicsit kínossá válni

miszerint 20 évvel ezelőtt még a nem lopakdó is lopakodó killt ért el, ha nyugati volt, a mostani keleti ezt meg sosem fogja tudni :p
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Már megmondtam! Ez tuti!
A laser technika versenyben tuti az orosz fölény! Részleteket egy vidéki kisvárosban tud részleteket mondani a "főnök", aki benn volt a " sűrűjében", de nincs meghatalmazásom a közlésre, hogy ki Ő,és akar- e nyilatkozni.
Könnyítésnek: Olvassatok egy kis "népszabit" a nyolcvanas évek elejéről! Tudom, hogy @-va sok! De megéri! Ha a Tűzoltóság közleményeit olvasod. A XIII. és a IV. kerűlet az elsődleges szempont. Huhh! Elég körmönfont vagyok?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Hölgyek, Urak!
A lopakodás mennyit ér, ha elindul az "armadia"?
Várom a válaszokat!
Na! Ne, hogy ne tudjanak egymásról!?
És @hatod, ha nem veszed észre! Legfeljebb: zavarhatod!
Úgy viselkedünk, mint a gyerekek: bi,bi, bííí! Nekem ez van!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
Zsolti, ez egy haditechnikai fórum, ott van pl Molni cikke érdemes lenne elolvasnod. Ami a lopakodást illeti, egy vadászgép azt látja a radarján ami a szögtartományában van. Pl oldalra és hátra nem "lát". Egy vadász a radarján egy Boing 747 sem lát 10 kilóméterről, ha az történetesen a háta mögött van.
Az ilyen kis vicces csúsztatások meg kezdenek kicsit kínossá válni

<blockquote>miszerint 20 évvel ezelőtt még a nem lopakdó is lopakodó killt ért el, ha nyugati volt, a mostani keleti ezt meg sosem fogja tudni :p
</blockquote>

Hahaha, ha már komolytalanul viccelődök, az ne legyen kínos, ha már nekem nem az amit mondtam, neked ne legyen az :p

Azt azért nem értem, hogy hogy jön mondjuk egy Sirenia/Berjoza besugárzásjelző működéséhez az, hogy egy vadászgép az orrába telepített és előre használatos lokátora hátra/vagy akár csak a szögtartományán kívül nem lát... Meg hogy ezt miért kéne nekem Molni cikkéből "megtanulni"? Meg egyébként melyikből? Teljesen másról beszéltünk eddig, ahol én belátom, még csak hasonló nevezőre sem fogunk jutni. Jól van ez így, nincs ezzel baj.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 407
79 397
113
Csak,hogy tisztázzuk:a PL-12 orrában az R-77-hez készült radar oroszok által kínai pénzből modernizált változata van beépítve.
Ebből az következik,hogy ha akarnak/van rá pénzük az oroszok képesek a PL-12 szintjén lévő rakétát gyártani,hisz annak a lelkét is ők tervezték.

Az oroszok rendelkeznek R-77 rakétával és annak fejlesztett változataival is ez kétségtelen tény.A kérdés az,hogy az orosz légierőben ven-e rendszeresítve valamilyen R-77.Igazából ha van is biztos,hogy nem az eredeti R-77 van nekik mert azok üzemideje már régesrégen lejárt!!!

Összegezve azt lehet teljes biztonsággal kijelenteni:

1;Az oroszok rendelkeznek az R-77 valamilyen modernizált változatával.

2;A légierőben már biztosan nincs rendszerben az eredeti R-77 mert azok üzemideje már lejárt.

Amit nem tudunk:

1;Milyen típusú R-77-tel rendelkeznek az oroszok.

2;Az a típusú R-77 amivel rendelkeznek az oroszok rendszeresítve van-e a légierőnél.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Már megmondtam! Ez tuti!
A laser technika versenyben tuti az orosz fölény! Részleteket egy vidéki kisvárosban tud részleteket mondani a "főnök", aki benn volt a " sűrűjében", de nincs meghatalmazásom a közlésre, hogy ki Ő,és akar- e nyilatkozni.
Könnyítésnek: Olvassatok egy kis "népszabit" a nyolcvanas évek elejéről! Tudom, hogy @-va sok! De megéri! Ha a Tűzoltóság közleményeit olvasod. A XIII. és a IV. kerűlet az elsődleges szempont. Huhh! Elég körmönfont vagyok?

Nyolcvanas évek eleje? Biztos?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Dudi, ezt orosz források állítják, mások meg azt, hogy izraeli eredetü a radar. Azt hiszel el amit akarsz.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 783
46 924
113
Csak,hogy tisztázzuk:a PL-12 orrában az R-77-hez készült radar oroszok által kínai pénzből modernizált változata van beépítve.
Ebből az következik,hogy ha akarnak/van rá pénzük az oroszok képesek a PL-12 szintjén lévő rakétát gyártani,hisz annak a lelkét is ők tervezték.

Az oroszok rendelkeznek R-77 rakétával és annak fejlesztett változataival is ez kétségtelen tény.A kérdés az,hogy az orosz légierőben ven-e rendszeresítve valamilyen R-77.Igazából ha van is biztos,hogy nem az eredeti R-77 van nekik mert azok üzemideje már régesrégen lejárt!!!

Összegezve azt lehet teljes biztonsággal kijelenteni:

1;Az oroszok rendelkeznek az R-77 valamilyen modernizált változatával.

2;A légierőben már biztosan nincs rendszerben az eredeti R-77 mert azok üzemideje már lejárt.

Amit nem tudunk:

1;Milyen típusú R-77-tel rendelkeznek az oroszok.

2;Az a típusú R-77 amivel rendelkeznek az oroszok rendszeresítve van-e a légierőnél.

Valami hasonló az én véleményem is. Eddig ez áll a legközelebb amit itt láttam leírva ahhoz, ahogy gondolom.

Nem lebecsülve általam az Usa/Kínai repipart-rakétatechnikát részemről(valószínű az Usa a top, Kína meg mára valahol az oroszok közelében lehet ahogy én sejtem), azért engem tényleg szórakoztat, mikor emberek elemezgetik azt, hogy "mert nem látszik hogy van aktív radaros rakétájuk, meg mert szar az egész orosz ipar/mikroelektronika úgy ahogy van, az ország korrupt, és romokban" így nekik tuti nincs semmi amivel lehetne legalább "hasonló hosszú bottal" lőni egy török F-16ra, csak az infrafejes rövid hatótávolságú R-73, UB blokk, meg gépágyú... Most tényleg, határozottan ezt kijelenteni, szerintem tudván azt, hogy Armata platform, Boreyek, S-500/Topol-M, Jarsz, csalikkal pakolt csúcs technikás kitérő MIRV fejek, Szu-30/35/T-50 fejlesztődik/gyártódik abban az országban, sztem. merész. Persze le lehet vezetni a mikroelektronikából is mindent, de akkor Japánnak és Dél Koreának kéne lennie a két legnagyobb high tech fegyvergyártó országnak, és hát azért sejthető, hogy nem ők azok...

Egyszerűen nekem a józan eszem nem engedi azt hogy bemesélje bárki, hogy egy ország, aki GYÁRT másik alkatrészekből akár idegen eredetű aktív fejjel összeszerelt R-77et Indiának, Kínának, és az ő fejlesztései alapján van a Kínai PL-12 is fejlesztve, az magának ne tudna legalább hasonlót csinálni. Ha saját erőből nem megy, egyszerűen visszafejtik az idegen eredetűt legyen az izraeli, francia, bármi(valsz. meg is tették), de hát ugye a PL-12 -t meg ők fejlesztették akkor, ha igaz az, amit Dudi írt. Innentől megvan a lényeg. Utána mit nem tudnak gyártani, rakétahajtóművetm, vagy aerodinamikailag előnyös új rakéta testet? Az oroszok?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni üzeni:

Látom egyesk nem értik a problémát.

Attól, hogy végre 20 év után láttak pár R-77 sínt le ne vezesse már senki nekem, hogy általános szintű képességről van szó. A NATO minden elsővonalas vadásza AMRAAM shooter, orosz R-77 meg még mindig nem volt rendszerben álló gépen fotón, csak sín...

Az sem érv, hogy az R-77 élettartama alacsony. Az R-73 és R-27-é még alacsonyabb mégis cipelik őket. (20-25 óra táján van gépre téve.) R-77.
http://trishulgroup.blogspot.hu/2009/07/r-77-bvraam-handlingstorage-procedures.html
A bili akkor borult ki, mikor a tárolásból elővett rakéták elég nagy része nem ment át a teszteken és gépre függeszhető minősítést nem kaptak. Az AGM-142 rakétákkal kapcsolatos gondok is ekkor voltak.

Tehát még mindig ott tartnuk, hogy egy (?) Szu-30SzM-en volt, de csak sín. Ezen kívül lehet platfrom a Szu-27SzM3 és az algériaiak által visszadobot MiG-29SzMT. Hát ez nem sok gép...
Szóval nem értem a rugózást. Az AIM-120 elterjedése után 20+ évvel az oroszok még mindig az SARH légiharc rakéta korában élnek és mutatóban van nekik R-77 vagy úgy sem. Az, hogy exportra gyártják az nem jelent semmit hazai felhasználás tekintetében... Az USA is részt vette a Spartan progrban, az USAF-nek meg nem kellett és ment annak, aki kérte vagy a Boneyardba...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni üzeni:
A Sivatagi Viharhoz.
http://www.rjlee.org/air/ds-aakill/


Ezeket mind F-15 gépekkel lőtték le, ennek olyan radarja van, hogy miután befogta a célt annyira lecsökkenti a teljesítményét, hogy még lássa a célpontot, de annak a besugárzásjelzője ne lépjen működésbe.

Ezt nem tudom,hogy honnan szedte Mackensen főleg, hogy ajánlja az F-15 írásomat. Szó nincs erről, sem az AN/AP-63-mal sem a markonyi AN/APG-70-nel repülő F-15C nem tudott ilyet. Az LPI üzemmód a jenkiknél az F-22-őn jelent meg, mechanikus pásztázású radarral nem megy. Viszonylag pontos ismertetése az LPI-nek meg a Haditechnikai összefoglalóban van, a köv. változatban még pontosabb lesz.