R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni válasza:
laiki
nov 27 23:56

Miféle meglátás minőst? A felsorolt és kihagyott felhasználók közül több is kb. egy tucat példányt, ha vett vagy annyit sem. Egy volt szovjet utódállam milyen "meglepő", hogy orosz gépet vesz...
Milyen "meglepő", hogy Kína orosz gépet vett, mikor SEHONNAN MÁSHONNAN nem tudott volna hasonló kategóriás gépet venni, mert a 1989-es vérengzés után embargó volt nyugat felől kína felé.
Nagyobb mennyiségben két orszába sikerült eladni, ahol volt választási lehetősége a vásárlónak. India és talán Algéria. Mindenki más kb. annyira jelentős vadászgép üzemeltető, mint kis hazánk, vagy még annyira sem...

A gép nem csuklóból lesajnált. Már megint az van, hogy olyna mondasz, amit én nem. Ez valami kényszer sokaknál, hogy így kommunikálnak...? Fel kellene fogni, hogy hova sikerült eladni. India is annyira elégedett vele, hogy az MMRCA tendes során nem további Szu-30MKI beszerzés lett, hanem Rafale. Az A-50-be is izraeli radat raktak.
Az Szu-30MKI egy jó platfrom, de összességében azért vannak elég komoly hiányosságai.

Egyébként nem értem, hogy más bukott export gép sikeres azt hogyan igazolja más gép sikerességét. A legyártott Szu-30MK gépek cirka 35%-a oda került, ahol nemi volt más választás. A másik cirka 40% oda, ahol hagyományosan több lábon állás van (India).
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni válasza Zsoltinak:
zsolti
08:24

Már a bevezetőd is elég furcsa. Sehol nem állítottam, hogy az R-27ER HMZ-je és kinematikai hatótávja kisebb lenne, mint bármelyik AIM-120... Elég nagy ökörség is lenne ilyet állítani.

A baj az, hogy az SARH rávezetés miatt hiába a nagyobb indításitáv borítékolható még 1 v 1-ben is, hogy a rád dobott AIM-120 már rácsippant, amikor te még végfázisos rávezetés csinálsz. Több vs több gép esetén több irányból a baj még súlyosabb. ARH rakétávak egyszerűen semmiféle iránytartása nem kell, ha nem akarsz túl sokáig vagy egyáltalán MCG-t adni. A végfázisban nem kell a cél felé repülni sőt, távolodni is lehet tőle. A R-27ER-nél meg még a feltételezett LOAL képességgel is oda kell fordulni a cél felé. Mivel a keresés és a lock is időbe kerül ez olyan szintű közöttség, ami egyszerűen kétvállra fektati a SARH gépeket egy dinamikus környezetben. Mondom és kipróbáltam repszimben, ahol felül volt modellezve az R-27ER és Szu-27Sz platfrom képessége és mégis hülyére pofoztak az F-16 gépek AMRAAM-mal úgy, hogy az RWR tűpontos és soha nem hibázik, tehát nagyban segíti a kimanőverezését az AMRAAM-nak.

A baj az, hogy a képességet te abból extrapolálod, hogy logikus vagy sem én nem abból, hogy telt-e rá vagy valóban megcsinálták. Az én forrásomat (a papír alapút), te leszarod, de erre semmiféle forrást nem tudott adni senki.. Gyönyörűszép... Te meg nemcsakhogy extrapolálod a LoaL-t, de még azt is, hogy egymás közt dobálják az MCG-t a gépek. Ilyet még az AMRAAM--nál sem vallottak be. Még Kopp Karcsi sem ment fel ennyire durván a feltételezésekbe.

Az utolsó mondatod meg 100% sztereotípia. Az orosz gépek és technika egyáltalán nem volt olcsó a maga idejéban. Ezért ment csődba a Szu...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni üzeni:
Mai nap utolsó kommentje részemről.

Ha már valaki kérdezte. Az SARH AAM vadászgépek közötti légiharcban kukába való. Ezt nem én mondom, ez a valóság. Tessék megnézni a világ komoly légierőit. Na melyik használ SARH-t? Kb. az, akinek nincs más lehetősége. Na, az nem is elsővonalbeli légierő minőség terén. Igen, az orosz sem az. Lehet, hogy ez egyeseknek sokkoló, de a rögvalóság ez. AIM-7-et mikor látott bárki utoljára rendszeresen NATO vagy jenki gépet használóknál? Franciáknál miért is van MICA ER? R-77 viccből van? Hát a japánok és kínaiak saját ARHrakétája? Derby (még, ha nem is elterjedt.)? Japán, szaúdi, izraeli F-15-ön mikor volt utoljára Sparrow? Számomra döbbenetes, mikor valaki ennyire tojik a valóságra...

Holnap, ha lesz rá időm és erőm, akkor a BMS4-gyel azonos helyzetben SL 5k 15k és 25k lábon fogok légiharc rakétákat eregetni. A repszimes korlátok miatt azonos loft és egyé guidance értékeket állítok be, hogy a többi paraméter azonos legyen és csak a vizsgált számítson. Mivel ezen modellező érékek valós és repszimes leképezése úgy is ismeretlen...

B
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 121
2 050
113
Az USA nagy hanyatlásában azt se felejtsük el, hogy bárhol a világon a zöldhasú diktál (még ÉK-ban is) és nem a rubel, nem a jüan.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Az USA nagy hanyatlásában azt se felejtsük el, hogy bárhol a világon a zöldhasú diktál (még ÉK-ban is) és nem a rubel, nem a jüan.

Most még. Én amondó vagyok, a fentebbi két hosszabb posztot író fórumtársnak is csak ennyit tudok mondani, várjuk ki a végét. Nekem nem hiányzik egyik országnak sem a bukása, legyen nektek igazatok, csak jelenleg úgy látom, 20 év múlva már nem az a világ lesz, főleg az USA szempontjából, ami most van.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni üzenete:
Összehasonlítás a BMS4.33-mal. A loft értékek az SARH rakétáknál azonos volt, az R-27ER-nél ha igény van rá, akkor AIM-120B/C-hez hasonló loftolás mehet.

Az indítás M0.9 sebességnél volt 10k láb magasságban vízszintesen repülő nem manőverező cél ellen. Elég beszédes diagramok, jól látszik az, hogy az átmérőnek mekkora hatása van és azt, hogy az AIM-120C-nél a nagyobb single thrust és loftolás megy. Az R-27ER-nél ennek hiányába jobban lassul, de loftolásnál ez kicsit javulhat. Szándékosan úgy indítottam a rakétát, hogy a cél HMZ-n kívül legyen kicsivel. A cél repült 15k lábon.

http://www.mediafire.com/view/nh8oi155bwsrzv5/15k-feet-AAM-profile.xlsx

Ma ennyire volt erőm, de igény esetén megcsinálom 1-2k lábon és és 25k lábon repülő célok esetén is.

Üdv
Balázs
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Hülyék az oroszok! Miért nem vesznek AIM 120C-t? Csak tíz darabot. A többi meg "ingyen" volna. Ja! Jól meg vannak az R27 verzióival is. Hát Istenem! Ki, mivel főz!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Igen, ott lehet a lényeg Akagi, hogy ők megvannak vele, valószinűleg teljesen jól... Lehet nem használják Balázs diagramjait, de ha most itt leskelődik egy - két humintes közüllük a HTKA-n, akkor majd megveszik a kínaiaktól a PL-12-t, hogy ne legyenek ennyire szarban. Vagy csak gyártanak maguknak is R-77et, ki tudja... Ha ezt megteszik, egy csapásra versenyképessé válhatnak a BMS 4.33 ban :p.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Hát szerintem elég nagy szarba kerülnek, ha összeakadnak az AMRAAM shooter török F-16-osokkal. Még, ha el is könyvelitek, hogy a félaktív légiharcrakéták vannak annyira használhatóak mint az aktívak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Ez az egész vita már kb. 323423 poszt óta értelmetlen. Szerinted nagy szarba kerülnek, szerintem nem ez dönt. Molni szerint kukába való, Laiki szerint nem feltétlenül, sőt előnyei is vannak. Én engedelmetekkel maradnék továbbra is abban a "tévhitemben" hogy mivel másnak akár el is adnak aktív fejes rakétát, ha nincs nekik, annak oka van. Ez az én véleményem, elfogadom a tiéteket.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Hát szerintem elég nagy szarba kerülnek, ha összeakadnak az AMRAAM shooter török F-16-osokkal. Még, ha el is könyvelitek, hogy a félaktív légiharcrakéták vannak annyira használhatóak mint az aktívak.
Tudod Mecki, ott van még a "csiribi-csiribá"!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Boki, volt róla szó, hogy az Sz-400 asok, meg a Szu-35 ösök árát Kína PL-12 ben törlesztené az Oroszok felé:p?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Amúgy kis :p jel a végén pont azért volt ott, hogy látható legyen, ezt nyilván én is tudom, s nem komolyan kérdeztem meg, s a 32434234 db posztban velem vitázók felé volt egy kis gúny, kikacsintás...
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote rel="zsolti">Az mint harceljárás, szerintem tökéletesen működik, ha SARH al kell ARH ellen küzdeni, amit pár posztal feljebb leírtam, csak ezek szerint átszaladtál rajta, hogy Head -on nál(mert csak ott van értelme ennek az ellenfél ARH s rakétáját ellövi, majd azonnal kifordul, és így játszik a kinematikai hatótávokkal), taktikai lépcsőkben, egymástól eltolva mélységben repülnek a géppárok. A legelső pár ellövi az SARH rakéta szalvót kombinálva R-27ET-vel akár(hogy duplázódjon azonnal a zavarás igénye, ne legyen okos menekülésnél a forszázs, stb egyéb előnyök...), majd KIFORDUL ugyan úgy, a felé jövő ARH Amraam hullám elől. S a mögötte érkező második lépcső vezeti célba, a szintén kiforduló F-15/16 ra a SARH R-27 ER-t.

Igen. A félaktív irányítás egyik előnyös tulajdonsága ez. Nem kell a saját rakétádnak alávilágítanod. Bárki, aki tudja, hogy a rakétát milyen frekvenciára hangolták, meg tudja világítani a célt.

Ez nem csak radaros féllakív irányításnál van így, hanem lézeresnél is. De miközben az evidens mindenkinek, hogy egy félaktív lézervezérlésű bomba, vagy rakéta kaphatja a célmegjelölést bármilyen külső forrásból, addig arra nem gondolnak, hogy ez rádió frekvencián is pont ugyanígy van.

Van még ezen kívül jó pár előnyös tulajdonsága a félaktív irányításnak.

Természetesen nem állítom, hogy veri az aktív vezérlést. Annak is megvannak az előnyei és hátrányai. Csak nem kellene a félaktív rakétákat könnyedén leírni. </blockquote>



Aktiv felaktiv elonyok hatranyok ?

Pont ezeket egyesitik illetve kuszobolik ki az uj ESSM Block II verziojanal ahol dual iranyitast raktak bele. Egyszerre tudja a felaktiv es az akttiv iranyitast plusz meg van data link is. Ha esetleg az ellen valami hamis celt vilagit meg mert tudja a frekit akkor a daalink alapjan eszleleik hogy a raketa kezd elterni a szandekozott celtol es utasithatjak is hogy maradjon az aktiv iranyitas altal befogott celon de magatol is eszleleli ha a ket cel kulonbozo lett es kepes dontest hozni melyiket koveti.

Ezt mar nagysagrendel nehezebb zavarni igy.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni üzenete:
@zsolti
Jah, hogy persze értelmetlenné válik, mikor fizikai modellezéssel látszik a probléma... Milyen elegáns... Nem "Molni szerint a kukába való" az SARH. Melyik részét nem érted annak, hogy mustass komoly olyan elsővonalbeli légierőt, ahol az elsődelges légiharc fegyverzet nem ARH rakéta....?! Ja, hogy az egész NATO egyes totál csóró ex. VSz államok kivételek és minden más középhatalom a nagyvilágban is ilyet használ. Japán, Dél-Korea, Kanada, Ausztália, stb. Ja, hogy az orosz mérete és múltja ellenére pont emiatt másodvonalasnak tekinthető ebben témában és ez nem fér bele te és sokak világképébe...? Erről én nem tehetek... Tessék már észrevenni, hogy az orosz fegyveres erők nagy részt még mindig abból élnek, ami a Szu idején és annak szétesése után lendületből még gyártottak egy ideig. Azt is, hogy a német GDP egyedül kétszerakkora majdem, mint az orosz. Na, ehhez képest tessék megnézni a német "fegyverkezés" mértékét. Teljesen nyilvánvaló, hogy mik az oroszok határai és mennyire túltólják már most is. Nekik ez politikailag belefér... Viszont még így is csak ennyire telik.

Bocs, de ez ilyen kommenttel lehet emelni a vérnyomásomat, de nagyon. Meg a munkahely "zseni" főnököm "tuti" ötleteivel...

Üdv
Balázs
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Minek?Ami lényeg benne(aktív radar)az orosz fejlesztés.

Ezt már több helyen is olvastam, hogy az R-77 aktív radarja lenne benne, de szerintem ez az exportváltozat SD-10-re igaz.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ez az egész vita már kb. 323423 poszt óta értelmetlen. Szerinted nagy szarba kerülnek, szerintem nem ez dönt. Molni szerint kukába való, Laiki szerint nem feltétlenül, sőt előnyei is vannak. Én engedelmetekkel maradnék továbbra is abban a "tévhitemben" hogy mivel másnak akár el is adnak aktív fejes rakétát, ha nincs nekik, annak oka van. Ez az én véleményem, elfogadom a tiéteket.

Ok, hogy nem hiszel molninak, meg nekem, de miért nem hiszel a saját szemednek? Kérlek googlizd körbe az élvonalbeli légierőket és nézd meg, hogy ki NEM használ aktív radaros rakétákat?