R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 795
113
grabo112

A "mi lett volna ha" eszmefuttatásod tetszetős.
Annyit megjegyeznék a témával kapcsolatban, hogy egy "első csapásra" mind két oldalon olyan 1000+ gép szállt volna fel. Ha ezek egy része koncentrálódik egy adott légtérben az olyan 2-300 ellenséges és ugyan ennyi saját gépet jelent.
Szerintem ma se nagyon létezik olyan vadászgép ami ennyi célpontot képes szelektálni, akkoriban meg végkép nem volt.
Szerintem a BVR rakétákhoz sem volt ennyi különböző tűzvezetési csatorna.
Így meg azért érthetőbb az, hogy az oroszok miért a látóhatáron belüli légiharc képességre fektettek nagyobb hangsúlyt a MIG-29-Szu-27 páros megtervezése során.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Akkor most valamilyen Szu 27 származékot lőttek le, vagy a mai fotó korábban és máshol készült?

A törökök Szu-24-et lőttek le, hogy a sajtó honnan vett más fotókat, az az ő bajuk (meg azoké, akik elhiszik).
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 348
5 029
113
Bocs, hogy közbeszólok, tudom, hogy ez itt OFF, de miért feltételezed, hogy a szovjetek a Space Shuttle terveit ellopták?
Nem off. A szovjetekről köztudott (és az oroszokra is igaz), hogy mindent ellopnak ("elhírszerzik" :D), ami nincs lebetonozva, de esetenként még azt is, ami le van.
Amit írtál, az igaz ugyan, de nem cáfolja, hogy az ihletet "valahonnan" kapták és elég részletes információik voltak róluk. Baromi részletes információik. Elképesztően baromi részletesek.

Mekkora csend lett itt hírtelen:)))))
Meglepő módon mindenki képes volt felismerni a két téma jelentősége közötti iszonyatos különbséget. :)

Akkor most valamilyen Szu 27 származékot lőttek le, vagy a mai fotó korábban és máshol készült?
A fotó egy bemutatón készült, régebben.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Zsolti!
Leginkább neked szól Molni üzenete:
@zsolti 05:58
Kultúráltan személyeskedni? Egy valami gyenge vicc akart lenni vagy csak oximoron szó jelentését nem ismered? Ez nem arról szól, hogy hanyatt kell esni. Láthatólag még ezt sem fogod fel. Úgy "vitázol", hogy

ad.1 Közlöd, hogy leszarod a forrásaimat.
ad.2 Te nem adsz semmilyen más forrást.
ad.3 Ezek után/előtt még van képed beszólni, hogy honnan van önbizalmam és még kötekszel is.

Gratulálunk, a belépő szintű trollságon ez már túl van. t onnan öcslém...

A szócső meg azért van, mert pont a magadfajta trolloktól repült le a gépszíj túl sokszor és vágtak ki. Nem viccből üzenek így.

Ami meg a mostani Szu-24 leszedés kapcsán megy és a mellékes ICBM és stratégiai elrettentés a Szu-27 topik. Jaj... A hajam égnek áll annyi hülyeséget hordtak össze egyesek. Nem tudom, hogy pazaroljam-e arra az időmet, hogy reagálok rá. Félelmetes, hogy egyeseknek mekkora téveszméi vannak és a háborút afféle videójátékként vagy nem tudom miként élik meg főleg, a stratégiai elrettentés. Ha nagyon nem lesz mit csinálom már a héten vagy a jövő héten, akkor talán reagálok azokra is, de csak a Szu-27 topikban elhangzottakra, de másik topikba kérem majd meg akagit, hogy válaszoljon.. Nem viccelek, a hajam eldobtam attól, amit olvastam a Szu-27 topikban.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
<blockquote rel="Roni">Szerintem két felfegyverzett szu-30sm gép sem járt volna jobban.

Ha nagyjából egálban van a két helyszínen lévő rendszer, akkor általában az jár jobban, aki először lő. A hosszú távú következmény az már más kérdés.</blockquote>

A venezuelai Su-30 lelövése (Kolumbia által) szintén egy hasonlóan kétes határmenti valami volt nemrég.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Zsolti!
Leginkább neked szól Molni üzenete:
@zsolti 05:58
Kultúráltan személyeskedni? Egy valami gyenge vicc akart lenni vagy csak oximoron szó jelentését nem ismered? Ez nem arról szól, hogy hanyatt kell esni. Láthatólag még ezt sem fogod fel. Úgy "vitázol", hogy

ad.1 Közlöd, hogy leszarod a forrásaimat.
ad.2 Te nem adsz semmilyen más forrást.
ad.3 Ezek után/előtt még van képed beszólni, hogy honnan van önbizalmam és még kötekszel is.

Gratulálunk, a belépő szintű trollságon ez már túl van. t onnan öcslém...

A szócső meg azért van, mert pont a magadfajta trolloktól repült le a gépszíj túl sokszor és vágtak ki. Nem viccből üzenek így.

Elgondolkodtál már azon, hogy miért vagy TE a "trollok" hadának kiemelt célpontja? Finoman kezdtem a "kételyeim" felhozni, s nem leszartalak kapásból, de TE okoskodva, "MÉRNÖK VAGYOK plebeljusok", meg "HÁT NEM IGAZ HOGY MÉG EZT SEM OLVASTAD EL AZ F-15 ÍRÁSOMBAN" stílussal szeretsz válaszolni, ahogy elnéztem egyébként, nem csak nekem, nagyjából mindenkinek aki nincs egy véleményen veled.

Milyen más forrást adjak meg, mikor a legtöbb dolog amit én kritizáltam, pont úgy hangozhatott el tőlem, hogy szerintem erre nincs pontos adat, mert kb. titkos. Azt én értem, hogy az Aim-7F, meg a régi R-27 verzióról már vannak elérhető anno BELSŐ HASZNÁLATRA tervezett hiper szuper adatok, amiket te már meg tudsz szerezni, mert már nem is olyan titkos, de általában szerintem nem arról vitatkoztunk mi sem, hogy 30-40 évvel ezelőtt mi volt, hanem tolod itt az "orosz" mindenben szar egyoldalú okásságod, amire én ilyeneket kérdeztem vissza, hogy pl. BIZTOS NINCS NEKIK aktív fej? BELELÁTSZ a mostani R-27 be? ÉLETED feltennéd rá:D?

Szóval igen, már kötözködöm, de én azt gondolom, ha teljesen az elejétől megnézed, én tisztelettel kezdtem feléd, csak ez idővel átalakult. Én pl. eleinte azt írtam, hogy az F-15 írásod kiváló rendszerező munka, látszik hogy sok munkaórád benne van, elismerésre méltó. Ahogy téged, vagy a szakmai ismereteid sem minősítettelek soha, egy szintig. Te viszont nagyon sokszor osztod a népet, felém is jött a burkolt vagy nem burkolt "nulla tudás", "kevered a szezont a fazonnal" duma.

Nos nyilván, innentől nagyon nem kell finomkodjak nekem sem, s egyszerűen csak leírom én is, hogy szerintem TE egy beképzelt, öntelt, hatalmas egóval és önbizalommal rendelkező önjelölt szakértő vagy, a PC-d mellől, aki még abban is kételkedem, hogy volt e valaha katona...
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"még abban is kételkedem, hogy volt e valaha katona... "

"Attól hogy valaki nem volt bokorbújó még nem jelent semmit"

Ezt még évekkel ezelőtt Molni írta de meg maradt bennem:DDD
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Molninak ahogy én láttam eddig, semmi nem jelent semmit, csak az, hogy ha SZERINTE hiteles adatból Ő KISZÁMOLTA, és letesztelte a BMS Falcon 4.0 ban...
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 401
8 661
113
Molnival vitatkozni olyan mint sündisznót simogatni, lehet de minek? Ha ő egyszer leírt valamit azt az Atyaisten is alapműnek, axiómának tekinti.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molnival vitatkozni olyan mint sündisznót simogatni, lehet de minek? Ha ő egyszer leírt valamit azt az Atyaisten is alapműnek, axiómának tekinti.
Pedig aranyos állat a szuszogó süni simogatva! Hamar barátkozik!
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
<blockquote rel="dudi">Tényleg aranyos a kaktuszmalac.
Csak kutyád ne legyen mert akkor nincs barátság a sünivel :D A múlt éjjel alig tudtam megmenteni a kis szúróst!
</blockquote>
Pedig itt van kutya, macska, süni, gyík és erdei sikló tökéletes egyetértésben. Kivétel a vakond!
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 488
113
Molni válasza:

@zsolti 20:23
Túl sokak kedvenc sztereotípiája az, hogy az orosz fegyverekben van anyag, igénytelenek, megbízhatóak, stb. Nem pont Afrikában kellett volna ezt bizonyítani...? Ja, hogy de és nem sikerült. Ráadásul orosz gépek harcolta orosz gépek ellen tök azonos légiharc fegyverzettel.

Autósfórumokon is gyakran feljött ez a régi autókban még volt anyag, a Zsigulikban, Volgákban még volt anyag, stb.
Szerintem ezt a felfogást egyrészt az szülte, hogy ahol gyengébb minőségű alapanyag vagy gyártástechnológia állt rendelkezésre, ott "vastagabban" kellett méretezni.
Gondolom a Szovjetunióban <i>általában</i> nem feltétlenül jobb anyagminőségeket tudtak felhasználni még a repülőgépgyártásnál sem, mint Nyugaton.
Meglehet nézni, hogy mennyivel nehezebb az eddig gyártott Astra a konkurenseinél, mert ezen a modellen még nem használtak olyan szilárdságú acélokat, mint a konkurensek.
Lap alján a mérések:
http://totalcar.hu/tesztek/2014/04/22/ki_mond_nagyobbat/
Ugye milyen demagóg baromság lenne összehasonlítani az öntöttvas blokkos, kardántengelyes, merev hátsóhidas, laprugós Volga kombival? :)
http://www.delpestibusz.hu/87v2.html

Azóta azért már ők is léptek:
http://totalcar.hu/tesztek/2015/10/02/bemutato_opel_astra_k_2015/

A másik ok amit sejtek, hogy a szovjet - jelen esetben - repülőgépek robusztussága mögött egy szükségszerűség volt.
Mégpedig a rendelkezésükre álló futópálya minősége.
A betonlapokból álló felület miatt kénytelenek voltak úgy megtervezni a gépeket, hogy ne "peregjenek szét" egy "sima" leszállástól.
Nézzétek meg 48 perc 55 másodperctől, mit kap a Blinder a leszállás után(!) fél percig!
https://www.youtube.com/watch?v=NIvi609tV-4
Így már érthető számomra pl. a szerelőajtók drabális rögzítése egy nyugati géphez képest.
Nyilván akkor még nem is beszéltünk a füves repülőteres üzemelésre is szánt géptípusokról.
Azt gondolom, hogy más jellegű a terhelés egy repülőgép hordozós üzemelésű gép számára és más ez a tortúra.
Szerintem egyszerűen máshogy lett "masszív" egy szovjet gép, mint egy teszem azt amerikai.
Molni, a "zsoltinak" szánt, általam idézett válaszod második részéről meg annyit gondolok, hogy "szovjetes" üzemeltetési szemlélet - pejoratív értelemben vett - zsoldos használattal súlyosbított eredménye.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
A múlt század hetvenes évek elején dogoztam a BDNH (VDNH) himicseszkaja (kémiai) pavilonjában. Valami keményebb acélból kellett kivágni kézifűrészel egy kissebb darabot vagy száz idomból. A magammal vitt magyar fűrészlap fogazata már az ötödik után "sima" volt. Kaptam orosz fűrészlapot....simán vitte a százat!
Volt benne "anyag".
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
zsolti: Nem azért de molni ad meg forrást, te nem de igazad van.
És simán lehet molni grafikonjai elavultak és kitudja mikor aim7, r27 van rajtuk... de igen ezek vannak, te meg dobálozol a semmivel.
Nehéz nem téged trollnak nézni...

Esetleg ha ráérsz olvasd el légiharcról... szoló írásait elég jó alapozó. Igen fontos, neked is jobb lesz. Ha pedig vmi nem kerek nincs meg a forrás kérdezz és meg fogod kapni.

haubagoi: "Ugyanis, ha a másiknak megsemmisült/kimerült a rakétapajzsa, akkor elegendő kevés számú atomtöltet célbajuttatása is, mert az védelem hiányában garantáltan betalál."

Tényleg csak ezt emelem ki mert nagyjából ezt fejtegeted végig. Hogy mért nem:
Orosz, US kategóriában anélkül is. Egy SS-18 elvisz 10db 0.75MT fejet meg 40 decoyt.
van mondjuk rendszerben 50db. Az bzzeg 2500db cél. Termikus szakaszban lelőni meg nem lehet.
2500db cél és ez csak SS-18.
2500db ellenrakéta kéne csak ennek elhárítására. De ez csak a nuki triád egyik lába és annak is csak egy része és abból se a legpotensebb.

A nuki elrettentés lényege, hogy egyik fél se kockáztatja meg még a lehetőségét se. És ezt mellesleg nem csak az Orosz/US de az Angol, Brit, Kínai nuki elrettentés is tudja.

és megjegyezném, hogy US sok idön keresztül a nuki megtorlás réme nélkül változtathatta volna Szut nuki sivataggá mégsem tette.
Mert rendesek: :p

"Azért voltak harckocsik, mert ezek is egy hadi rendszer részét képezték, és nyilván mentek volna amíg tudnak, rombolni amit érnek."
De egy általad vizsgált nuki holokausztba mennek rombolni és? 7000+ atomtöltet volt mindkét oldalon, https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_and_towns_in_Russia_by_population#Cities_and_towns
lapozd végig... még az Orosz/US... falvakra is jut. Megsemmisült minden és innen nincs felállás, az ABM tankban még persze sakkozhatnak amíg el nem fogy a kaja... meg "rombolhatnak már ha találnak vmi rombolni valót.
 

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
815
793
93
T. Molni!
Annak idején olvastad azaranysas régi cikkében , hogy a lengyel f16 pilóta azt találta mondani. Az R 27 rakettya magasabb , nagyobb sebességel megy mint azamram? Mig 21 mind örökké
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 488
113
A múlt század hetvenes évek elején dogoztam a BDNH (VDNH) himicseszkaja (kémiai) pavilonjában. Valami keményebb acélból kellett kivágni kézifűrészel egy kissebb darabot vagy száz idomból. A magammal vitt magyar fűrészlap fogazata már az ötödik után "sima" volt. Kaptam orosz fűrészlapot....simán vitte a százat!
Volt benne "anyag".

:)

Érthető, hogy ott is megvoltak a prioritások.

Jó apám csavargyárban dolgozott, hááát nem a legjobb minőségű csavarokat, anyákat gyártották, de a szovjet bringákon idővel a csavaranyák le lettek cserélve a CSIV-esre, mert a szovjet elég "lágy" volt.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Mondjuk az oroszoknál az volt szerintem régen az egyik gond, hogy minden a hadiiparnak volt alárendelve, így ezek a innováviók nem kerültek ki a civil életbe. Ott lett volna verseny (jobbat, olcsóbbat,stb) a fejlesztésre.. Értékes éveket veszítettek el bizonyos helyeken.

Az egyik kedvenc példám a csapágy. Na az botrányos volt