R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Ha jól emlékszem Putyin 2007-től (???) indította újra a DA portyáit Nyugat-Európa és Amerika hátsó udvarában. Azóta rendszeresen lődöznek H-55-ösöket a Tuplojevek, évente vagy egy tucatot a hadgyakorlatokon. De ezt még az Aranysas is megírta, ahogy a H-101/102 párosról is írt. Meglepő talán az volt, hogy MOST bevetették, de nem az hogy van nekik. A Kalibr dettó.
Persze, eddig nem lőttek vele senkit élesben, és ez már átlépte az napilapok ingerküszöbét. De Népszabadság valószínűleg a Tomahawk-ok szolgálatba állításáról sem adott hírt anno.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Igen tudom, olvastam én is, de azért csak megfektették őket, nem?
Továbbmegyek, lényegesen sokkal nagyobb erőcsoportosítással igen sok gépet vesztett a fél világot maga mögött tudó szövetséges koalíció is Irakban. Jugoszlávia meg egy csöpp pici kis ország, kb. velünk egy szinten, aztán F-117 hullott le.

Nézd, azért a veszteségeket a bevetésszámra vetítve érdemes vizsgálni, az Öbölben ez nagyságrendileg 40 gép volt asszem kb 100 ezer bevetésre (43 nap alatt). Jugóban meg 2 gép a 24 ezerre (78 nap alatt). Grúziában ellenben az 5 nap alatt volt 5 gép, néhány száz bevetésre (összesen biztos nem több mint 1500-2000). Ez azért jelentős különbség, de persze tisztában vagyok vele, hogy ebbe azért nem roppant bele az orosz légierő. De a nyugat se a 40-be vagy a 2-be.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"hagynák a hajtóművüket kínaiak által szétszedetni és megvizsgáltatni, ismerik a módszereiket Szergejék"

Én elhiszem Szergejék mindent megpróbálnak de jól láttuk mi volt korábban. Kína megvette aztán ha kellett és tudta koppintotta, Sergej szerződés... ellenére.
Persze vannak dolgok amiket nehéz, de elég nagy rutinjuk van a "reverse engineering"ben.

És ez nagyon visszaüt. Oo legnagyobb export konkurense Kína lett, úgy, hogy sokszor kvázi a saját termékükkel kell Oroszoknak versenyezniük az export piacon. Nagy üzlet nekik eladni azt meg kell hagyni.

"Úgy beszélsz a történelemről mintha kellettünk volna a nyugatnak csak a gaz ruszkik keresztül húzták a bulit. "

Azért Sztálinnal... ez nem úgy ment, hogy de őket is még szeretnénk. És igen nem kockáztattak egy 3.vhut értünk.

"nálunk a vidám barakkban azért nem volt olyan rossz ehhez képest."
Mihez képest? Sogorék? NSZK? És amikor nálunk nem volt rossz nagyon írjuk fel, hogy mi hitelből éltünk jól, azért volt a boltban hús is és nem csak ecet.
konteokkal meg itt végképp nem foglalkoznék.

demográfia: Tényleg nem értem mi ez a nagy izgulás US miatt. Bevándorlók 90+% katolikus gyökerű spanyol ajkú. Egy muszlim gyökerekkel rendelkezőhöz képest kifejezetten könnyen integrálható és nagy rutinjuk is van ebben. Eközben Angolul még nem tud rendesen de már vhogy benne van az amit én egészséges nacionalizmusnak hívok és kemény dicséret a good citizen. Eközben 40év alatt ~2000->2040 300->380millióra nő US lakossága. Egészséges növekedés.
Ehez képest EU/Oo bajban van, muszlimok aránya nő, integrálni sokkal nehezebb őket ráadásul nincs ennek itt évszázados hagyománya...
Kína pedig baromi gyorsan fog nagyon csúnyán mint Japán/ROK vagy épp MO elöregedő társadalommá válni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Fade, azért ki kell egészítsem az USA hurrá optimizmusod azzal a beszámolóval, amit kint élő ismerősék meséltek, mikor jöttek látogatóba: A latinoktól konkrétan félnek a középosztálybeli fehérek, jobban mint a feketéktől. Biztos csupa csupa rosszindulatú, rohadt rasszista külvárosi klántag, de azért meséltek olyat, hogy kiugróan magas köztük a bűnözők aránya, erőszakosak, segélyeken tengődnek, akit nem szippant fel az Army, az jó eséllyel vagy becsületes emberként megreked a társadalom legallján, fekete mosogatóként, vagy elmegy az alvilág felé. Aztán ÁLLÍTÓLAG elég sok összezördülés van a filippinók, puerto-rico-i, mehhikkói csikkánók közt, gyakran automata fegyverekkel is, utcán. A fekete tesók meg csak szinesítik ezt a kis palettát, szó szerint... Szóval ez a "de jó hogy növekszik az USA" demográfiai hurrá optimizmusod pl. kint élő ismerősöm NEM osztja. De ahogy nézem, a jelenleg legesélyesebb leendő Mr. President, Trump sem igazán... Abban igazad van, hogy ott a muszlim vallás MÉG nem nyert úgy teret, mint pl. Francia o.-ban. De azért csak jelzem, van ott egy fekete ember, aki saját bevallása szerint pont muszlim, valami Obama. No, komolyra fordítva, a demográfiai mutatók azért ha minden mindegy alapon nézzük, afrikának jósolnak a régiók közül igen fényes jövőt, aztán meg tudjuk hogy ez még sem feltétlenül igaz.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Grabo112: </b>
Visszavonom a korábbi maliciózus megjegyzésem Veled kapcsolatban.

<b>Fade:</b>
Jaltán és a teheráni konferencián a SZU mellett azért volt egy USA és GB is, akik ab ovo nem is tervezték, hogy K-Európa nem a szovjetek övezete lesz. A II. VH története és háttere sem teljesen az, amit tanítottak és tudni illik...
A magyar királyi tévén szokott menni Kun Miklós Rejtélyes XX. század című műsora, sokáig nem néztem, de mostanában rákaptam, mert elképesztően jó háttér dolgokat mutat be. Mindenkinek javaslom, erősen árnyalni fogja a történelmi eseményeket és el kell szakadni az egyszerűsített noir féle világnézettől.
Hitelek: szinte az egész nyugati világ - élén az USA-val - is hitelekből finanszírozza saját magát, ennek bedurvulása az 1970-es évektől indult.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Fade, nekünk is azt mondták a nyugati parton az ottani wasp-ok, amikor benyögtük, xy Walmart-ba mennénk, konkrétan lehülyéztek, hogy oda csak koszos mexikóiak és niggerek járnak, fehér be nem teszi a lábát a jelzett intézménybe, hovatovább nem is illik, mert még valami baja esik.
Egyáltalán, majdnem ua van mint az EU-ban, aki teheti az nem keveredik a másik bagázzsal a hétköznapokban sem, külön lakóövezetek vannak fehérnek és a színeseknek, és azon belül is még. Van fehér Meki, színes Meki, csak nem reklámozzák, aki ott él tudja melyik az "övé".
Nekem nem úgy tűnt mintha annyira keverednének, sőt.
Egy haver most jött haza Miamiból, ott meg a kubaiak viszik a pálmát, átvitt értelemben és szó szerint is.
Semmiféle integráció nincs nagyobb részben, csak úgy hogy a jelentősebb számban ott élők rákényszerítik a kisebbre a "kultúrájukat" ... Lásd fehér rap, kaja, öltözködés, szleng használata. De meg nem integráció, hanem beolvasztás.

Mz:
Kun Miklóst én is nézem folyamatosan, a régieket a médiaklikken, olyan izgalmas sztorikat ad elő amitől az embernek egyből koppan, hogy bizony teljesen más háttere van a XX. századi történelmi eseményeknek mint azt az iskolában és a fősodratú médiában tálalják a népnek. Volt amikor egy papír, egy megnyilatkozás, egy apró momentum döntően befolyásolta az európai história irányát... Ajánlom mindenkinek.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"Fade, nekünk is azt mondták a nyugati parton az ottani wasp-ok, amikor benyögtük, xy Walmart-ba mennénk, konkrétan lehülyéztek, hogy oda csak koszos mexikóiak és niggerek járnak, fehér be nem teszi a lábát a jelzett intézménybe, hovatovább nem is illik, mert még valami baja esik.
Egyáltalán, majdnem ua van mint az EU-ban, aki teheti az nem keveredik a másik bagázzsal a hétköznapokban sem, külön lakóövezetek vannak fehérnek és a színeseknek, és azon belül is még. Van fehér Meki, színes Meki, csak nem reklámozzák, aki ott él tudja melyik az "övé"

Huu ez komoly! ?

"Osmin gatyába ráz" sorozatot néztem régebben mikor két tűzoltót edzett és mikor a fekete környékre értek akkor mentek a bekiabálások hogy "mit keresnek itt fehérek" majd Osmin nyugatta őket hogy ezek "tűzoltók és hősök velem vannak"

Én azt hittem hogy az iylenek már feledésbe merültek a 60-70 években.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Molni válasza:
@zsolti 19:06
Az ilyen kommentekkel lehet felbőszíteni engemet. Alig bukoltan beszólsz, csak kérdem én, hogy hol az érvelés és a műszaki tartalom...? Hm...? Egyébként meg, ha már így kérdezed, a te önbizalmad miből is fakad...?

@zsolti 19:41
Ameddig az R-27 félaktív addig nincs miről beszélni. Pont. Az ARH rakétákkal szemben olyan tatikai hártányokkal jár a dinamikus vadászok közötti légiharcban, hogy egyszerűen értelmetlen vele számolni. Kettőt találhatsz, hogy miért nem használ ilyet ma komoly elsővonalbeli légierő...

@zsolti 20:10
Az USA demográfiájnál legalább kor és struktúra probléma nincs az oroszoz és kínaihoz képest. Egy várossal érvelni meg a megalol. Igen, Detroit és a volt régi nagy autógyártó városok hanyatlanak. A történelem már csak ilyen. Ellenben akkor miért nem sorold fel azon városkoat, amik szárnyalnak? Ja, hogy akkor a kommentnek semmi értelme nem lenne...

A déli államok meg legfeljebb polgárháborúval tudnak kiválni, mert az USA törvényei (?) / alkotmánya (?) értelmében nincs erre lehetőség. Pont. Röviden. Mikor utoljára volt ilyen, akkor azt ma Polgárháború néven tanítják történelem órán...
https://www.youtube.com/watch?v=S92fTz_-kQE

@zsolti 20:22
Semmi baj nincs a manőverező képességvel, ha a max. G-re gonoldsz, de az R-27R már a AIM-7F-fel sem vette fel a versenyt kinematikai hatótáv terén, pedig annál 10 évvel újabb alsó hangon. Rosszabb fajlagos imp., nincs dual thrust hajtómá és alsó hangon kb. 25%-kal nagyobb légellenállás van a nagyobb átmérője miatt. Folyamatos bőszítés és szarkasztikus kommentek helyett jó lenne műszaki paraméterekkel és kérdésekkel foglalkozni. Az F-15-ös íársban ott vannak az adatok és a források is a mellékeltek között...

@zsolti 20:23
Túl sokak kedvenc sztereotípiája az, hogy az orosz fegyverekben van anyag, igénytelenek, megbízhatóak, stb. Nem pont Afrikában kellett volna ezt bizonyítani...? Ja, hogy de és nem sikerült. Ráadásul orosz gépek harcolta orosz gépek ellen tök azonos légiharc fegyverzettel.

@zsolti 21:15
Az meg a te tudásod és objektivitásodat tökéletesen mutatja, hogy nem a fajlagos veszteséget nézed. Grúzia felett az orosz gépek repültek több százezer vagy százeres nagyságrendű bevetést? Tudtommal nagyon nem. Alig ezres nagyságrendű bevetés alatt vesztettek néhány nap alatt cirka 5 gépet. Tehát az ODS a koalíciós fajlagos veszteségek cirka többszörösét hozták össze úgy, hogy saját gyártású fegyverzetnek mentek neki, tehát az utolsó csavarig ismerték azokat kivéve a minimális izraeli cuccot. (Fejből egy gép adata van meg, kb. 13 ezer F-16 bevetésből elveszett 3 db gép.


@Kulso_1954
Teljesen mindegy, hogy hányat képes. A MiG-31 négyet képes, de ha eltekintünk a rakéta nagyobb HMZ-től, akkor sem előnyös ez vadászgépek ellen.

@joke 19:33
Ez is megint tipikus ferdítés.

Az Armata valóban új dolog, de attól, mert valami új, attól a harcértéke nem feltétlen jobb, mint a nyugati rendszeré. Az Aramata legfőbb koncepció váltása, hogy nem ítéli szinten biztos halálra a legénységet találat esetén. Viszont semmi olyat nem tud szinte ezen kívül, amit a meglevő legkorszerűbb nyugati harkocsik vagy a tervezett M1A3 ne tudna vagy ne lehetne azonkon megvalósítani. Azokon már a '70-es években sem volt probléma a küzdőtér és a lőszertároló elszigetelése.

Az, hogy új orosz fegyverzet szolgálja ki a stratégiai elrettentést teljesen lényegtelen. Semmiben sem változtatja meg a '60-as évek óta működő MAD-et. Sőt azelőtti is működött, csak akkor még nem nevezték nevén/így a gyereket. Kínjukban kellett ezeket kifejleszteni a már korábban említett élettartam probléma miatt. Egyébként a jenkik is kezdenek ebbe belecsúszni, mert náluk sincs iddqd cheat az SLBM és ICBM tekintetében. A '90-es évek eleje óta nem foglalkoztak ilyennel nagyon. Kb. mindenki nyugdíjas vagy halott, aki valaha foglalkozott ilyenekkel. És egyszer ez bizony költség lesz. Arra is kíváncsi leszek, hogy X db Ohio-t mennyi fog pótolni. Jelen állás szerint talán egy tucat (?) a 18 db-ot és nem lesz gyökeresen új BM, hanem csak egy újabb Trident. Kettőt találhatsz, hogy miért. Azért, amit fent írok. Mert ennél több nem kell képesség terén, mint ami már most van, ami meg 30+ éves. Lehet reszelni egyes dolgokon, hogy olcsóbb legyen az élet, de akkor kérlek fejtesd ki, hogy a MAD teljesüléséhez milyen olyan új képesség kellene, ami ma nincs meg...? Jó lenne érveket felhozni...

@grabo112 19:33
Erről van szó. Az orosz végre éppenhogycsak belépnek 25 év késéssel az ARH korszakban, mikor legalább az F-35 számára már új AAM rakétában gondolkoznak és pár éve már azont ment a powerkedés, hogy az AMRAAM-ból multirole AAMés puhac célok elleni AAM legyen. Mondjuk ennek szeritem sok értelme nem lett volna, de a technológiai szint a jelek szerint megvolt ehhez.


@grabo112 19:54
Hát igen. Folyamtosan megy a visítás, hogy a patás ördög USA gazdasága összeomlik, mikor az orosz demográfia olyan, hogy Oo. egyes részei a kínai határ mentén már most érdekes és az általános elöregedés és fizikai állapotuk is olyan, amilyen. Még a fiataloknak is. És ezt nem én találom ki, hanem az oroszoknál a sorozáskor történő orvosi vizsgálatok...

dudi 21:49
Nem írtam én ilyet sehol... Tudom, hogy van hagyományos robbanófejes Kh-55. Jó lenne nem hazudozni... Ha igen, akkor ez nagyon régen volt, amikor a mennyiség és rendelésen túl egy nagy ? volt semmi több.

Egyébként azt is érdekes kérdés, hogy ezekből mennyi van. Mert igen, láttuk Szíruában most már, hogy van GPS vezérlésű bomba. Mutatóban... Hpasp írta pár napja, hogy mindenki oda meg vissza van attól, hogy a Tu-22M-ek is bombázgatnak. Kb. azt csinálják az oroszok, azon a tech. szinten, mint a jenkik 1972-ben Hanoi felett, csak nem éjszaka, legalábbis éjszakai videó még nem volt.



Üdv
Balázs
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
@Balázs
Az R-33 az nem aktív radaros?
Nem az R-27et akartam fényezni.

De igen. Az egyetlen gép ami hordozza is, az a Mig-31. Nem lehet egy kategóriába tenni az AIM-120-al, az előbbi 450 kg, az utóbbi meg 150 kg. Ha hasonló nyugati rakétát akarunk talánlni, az a AIM-54 Phoenix. Viszont ezeket nem manőverező célok ellen fejlesztették ki, főleg közeledő bombázó gépek (Tu-95, B-52, B-1) és robotrepülők ellen.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Nem fogok mindent tételesen cáfolni Balázs, csak pár dologra térnék ki: Jellemzően VELED ellentétben, én nem szoktam ilyen határozottan kijelenteni dolgokat, hogy mi hány méter pl egy rakétánál kinematikában, s nem látom ennyire faszán egyértelműen a dolgokat. Értem én hogy te MÉRNÖK vagy, és nagyon szépen kiszámolsz bármit, csak azokat az adatokat vitatom, amiből elkezdessz számolni... Egyébként az USA-nak messze nem úgy tűnik számomra, hogy csak Detroit-ban vagy a volt autógyártó nagyvárosokban van gondja, ahogy leírtam, a demográfiai dolgokban sem értünk egyet. Szerintem nem a népszaporulat megléte a legfontosabb, hanem a minőségi mutatók legalább olyan fontosak. Öböl háborús fajlagos veszteségekre, teljesség igénye nélkül: Nagyon szép a rengeteg bevetésre leosztható 40 db vesztett gép, de mennyi bevetést repültek a "rengetegből" úgy, hogy még állít az iraki légvédelem, voltak radarjaik, és mennyit utána, amikor már se radar, se rakéta nem volt, csak harckocsikra, egyébb másra vigyáztak, mondjuk a légifölény megszerzése után 2 héttel? Mert gondolom TE is belátod, hogy ott 2 nap után nem igen volt szervezett légvédelem, a hadművelet így a bevetések meg nem addig tartottak. A Grúz buli meg cakk pakk pár nap volt. Balázs, itt mi elbeszélünk egymás mellett, Akaginak tett ígéret miatt nem szívesen mennék bele többe, legyen elég ennyi, nagyon nem egy húron pendülünk mi ketten, s az F-15 írásod ide oda, nem vagyok meggyőzve arról, hogy tévedhetetlen vagy...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Zsolti!
MolnVálasza:
@zsolti
Ki mondta, hogy tévedhetetlen vagyok..? Az F-15 írás óta eltelt három évben én is tanultam sokmindent, és vannak abban is apróbb hibák, a HT összefoglalóban meg aztán hajjaj... Azért készül javított és burtálisan felbővített változat.

Azt is tök jó, hogy elismered, hogy mérnök vagyok, de aztán az meg vörös posztóts, hogy az adatokat vitatod, amit használok, amiket egyébként megadtam mindkét esetben. Nem én találtam ki, a forrásokban van ott benne. Ezek után hogyan próbáljon az ember higgadt maradni...? Hm...?

Az AIM-7F/M kinematikai adatai az jenki forrásokból megvannak pontosan és az R-27R adatait orosz forrásból vettem, amit orosz küldött meg és erősített meg igen, ez jó. A két rakéta tolóerő karakterisztikája és tömege ismert. A két rakétnának még, ha nem is egyezik az L/D aránya, kb. azonosak. Ha felteszed azt - ami egyébként nem igaz, mert a valóság szarabb az R-27R számára, mert a karcsúbb rakétatest Cd-je jobb - hogy az R-27R és AIM-7 Re szám szerinti légellenállás tényezője azonos, akkor is a R-27 átmérője nagyobb, így a homlokfelülete cirka 25%-kal nagyobb. Ez azonos Cd mellett 25%-nak nagyobb légellenállás És erre jön még rá az, hogy nincs dual thrust hajtóműve. Most akkor mutassam meg neked is egy repszimben, hogy ezeket beállítva mi jön ki eltérő magasságokon 10 km-ig?

A demográfiát leszarom (csak szőrmentén válaszoltam az "egyelemes" minta hülyeségét kiemelve). Számomra ez a másik vörös posztó... Mikor valaki nem tud már műszaki/termtudományos vonalon érvelni, akkor előrántja ezt az "audászt" és elfeljtve, hogy Oo. a világ egyik legkatasztrofálisabb demográfiai mutatóival bír. Ezek után a korfát öszemosni a law enforcment témával az már tényleg "OMG" kategóra...

Az ODS veszélyes időszaka alatt meg tovább tartott , mint 2 nap. Lásd a veszteségeket.
http://www.rjlee.org/air/ds-aaloss/

Az elején sokkal kiterjedtebb IADS-nek mentek neki és az iraki vadászfenyegetésről sem tudták, hogy mi lesz. Szaddam simán hülye volt. Ha felküldte volna az összes gépét nappal, akkor igen nagy bajban lehettek volna lokálisan a koalíciós erők. Ehelyett a légierejének nagy részét szépen szétkapták a betonfedezékekben...

Nem elbeszélnük egymás mellett, te szimplán elfelejtesz dolgokat és kettős mércével mérsz. Az grúz légvédelmi rendszer összevetve az irakival mennyiségre nem volt jelentős, saját cucc volt, utolsó csavarig ismerték. És mégis olyan bevetésarányos veszteségeket szenvetek el, hogy ilyen pofon után 1999-ben az AF-nél az merül fel, hogy vajh leállították volna-e. Mindék esetben a légvédelem mérete nem igazán állt arányban a támadók teljes potenciáljával.

Továbbra sem adtál semmiféle kézzelfogható adatot, számot vagy érvet, hogy nekem miért ne legyen "önbizalmam" - ahogy te fogalmaztán - nekem meg miért nem. A legalapabb dolgokat sem jól közelíted meg...

Üdv
Balázs
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Az adatoknak nem hiszek, akárkitől kaptad, meg annak, ha te kiszámolsz valamit, és lejátszod az Eagle Dynamics nagysikerű repcsis ját.. , bocs szimulátorában, akkor az az lesz, ami az életben lenne. Honnan a gyíkból ismered te, vagy bárki aki ide írogat, az Orosz légvédelmi rakéták, pláne azoknak az aktuális verzióknak a valós karakterisztikáit, amik mondjuk most fennt vannak a gépeken... Azt én elhiszem, hogy te elhiszed hogy tudod, én csak szimplán neked nem hiszek :p. Demográfia egy dolog, ahogy le is írtam, meg az is, amit szintén leírtam. Azért nem adok tényt, vagy adatot, kedves vitapártner, mert hiába hozok egy Ausairpoweres faszságot, vagy egy Orosz reklám adatot, TE ütni fogod a saját angolszász területről szerzett igazságoddal, és kiszámolod nekem, hogy neked van igazad, erre meg konkrétan nem vagyok kiváncsi, hogy azt hallgassam, hogy az az adat a tuti, amit TE annak gondolsz, s ha az "orosz" tűnik jónak(lásd napokban BARS radar), az kamu, mert olyan nincs, hogy hipp hopp csinálnak egy olyat... Olyan rohadt magabiztos vagy, hogy én ezt tényleg irigylem tőled, na :D. Az hogy ki hogy közelít meg legalapabb dolgokat, megint nézőpont kérdése, én általában sok kérdőjellel, fenntartásokkal, feltételes móddal, TE meg ahogy nézem, kijelentő móddal, határozottan, a biztos tudás birtokában. Nem kell egymást szeretnünk, de én maradok egy ilyen pali, aki továbbra is így közelít meg majd dolgokat.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Szerintem önmagában az R-27 paraméterein kár összeveszni, az csak a rendszer egyik eleme, de ezt már írtam.

A teljesség kedvéért tegyük hozzá, hogy az USA az utóbbi 30 évben mindig egy generációval régebbi orosz haditechnikával állt szemben: F-15/16/18 vs SA-2/-3-/6-7.
Ráadásul ezek igazi proxi háborúk voltak, az USA ellenfelei kisebb országok voltak, amelyek értelemszerűen nem vették/vehették meg a teljes orosz palettát. És az amerikai gépek így érték el a már ismert, szinte mindig elsöprő győzelmet. De ezt is írtam.

De mi lett volna, ha a szovjet PVO többrétegű, integrált légvédemi rendszerével találják szembe magukat, mondjuk 85-ben? Mi lett volna a felállás?

Amerikai részről F-14/-15/-16/-18 légiharcban Sparrow-al és Sidewinderrel, erős AWACS támogatás, plusz utántöltők, ez utóbbiak csökkentik a fordulóidőt amíg van rakéta a pilonokon.
IR szenzor egyik gépen se, csak radartechnika plusz zavarókonténerek, a két utóbbi az én véleményem szerint a szovjet technológiai színvonalat meghaladta, ahogy légiharc-rakéták is. A ruszki SAM-kerítést Wild Weasel gépek támadják, illetve zavarógépek is játszanak. Én feltételezem, hogy ezek is jobak a szovjet megfelelőiknél, de bátran cáfoljatok, ha tudjátok a tutit.

Szovjet oldal:
Egymást átfedő hatókörű Sz-300 ütegek az alap, illetve ezeket területvédelmi (SA-11 Buk) és pontvédelmi rendszerek védik (SA-15 Tor, ZSU-23 gépágyú, Iglák, stb - ez itt egy végtelen felsorolás lehetne). Sokféle rakétatípus és radar illetve passzív érzékelő egy rendszerbe integrálva. Na, ez azért keményebb dió, mint a néhány SA-2 üteg, tárcsás-kagylós telefonnal összekötve :)
Su-27 és MiG-29 R-27 és R-73 rakétákkal, hőpellengátorral, ezek inkább a második vonalat adják, az a dolguk, hogy az Sz-300-asok árnyékában lesipuskás módjára támadjanak, lehetőleg kisugárzás nélkül, IR szenzorral és rakétákkal, kábé a vietnámi MiG-ektől látott üsd és fuss taktikával.
Tanker nincs, A-50-es is csak mutatóban, néhány Szu-24MP zavaró.
A ruszki gépek nem feltétlen kell vállalják a szemtől-szembe küzdelmet, ha esetleg úgy érzik, hogy rajtaveszthetnek: elég, ha az Sz-300-as hatókörzetébe csalják a jenki gépeket, az majd ad nekik.
Kivétel: az AWACS-ok elpusztítása kiemelt prioritást élvezett, az akkori doktrína szerint egy NATO AWACS elpusztításáért akár egy századnyi saját gépet is feláldoztak volna.

A MiG-31 R-33-as rakétái inkább bombázók ellen vannak optimalizálva, de ugyanez mondható el a Tomcatek Phoenixeiről.

Hogy mi lett volna a végeredmény? Hát ez nem csak a gépeken és a pilótákon múlik...

Tegyük föl hogy az amerikaiak nem bírnak az Sz-300-al, még a Weaselek meg a zavarógépek se. Na akkor mi van?
Hát akkor jön a kreativitás: biztos hogy a levegőből kell ezeket megsemmisíteni? Az izraeliek 73-ban tankokkal meg teherautóról indított Standard ARM rakétákkal bontották meg az arab SAM-falat. Vagy beszivárgó különleges egységek robbantják fel őket. Tüzérség, ha sikerül elérni, vagy a közelbe telepíteni. Gondolom mindenki emlékszik az Öböl-háború nyitó bevetésére, Normandy-kötelék. Apache helikopterek támadták meg mindössze néhány kilométerről tüzelve az egyik kulcsfontosságú légvédelmi állást. Gondolom olyan lassan és alacsonyan repültek, hogy a radar eldobta mint célt, a radar számára kábé kamionnak tűntek. Azt konkrétan olvastam valahol, hogy az F-15-ösök APG-63 doppler radar szoftverje is automatikusan eldobja célokat bizonyos sebesség+magasság alatt, mert ha nem tenné, akkor minden autópályán haladó kamiont célként jelezne.

És akkor mi van ha a ruszkik nem bírnak az amerikai légierővel? Megmondom, odabasznak egy Iskandert a légibázisokra harc közben, azt a jenkik majd sorra lepotyognak ha már az utolsó tanker is kiürült, mert leszállni azt nem lesz hova. A meglepetés ereje.

Ezek önkényesen kiragadott kreatív példák, de van még vagy tucatnyi arra z esetre, hogy a nagykönyv szerinti taktika nem működne. Na ezért kell annyit képezni a tiszteket, hogy gondolkodjanak és legyenek kreatívak.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy rendszerben kell gondolkodni. Lehet hogy az R-27 szarabb minta az AMRAAM. De vajon az orosz szisztémában van-e olyan fontos szerepe az R-27-nek, mint az AMRAAM-nak nyugaton?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Grabo, amit írsz igaz, teljesen értelmes dolgok, de annyival egészíteném ki, már megint, hogy teljesen mindegy lett volna még az is, hogy az R-27 nek van e olyan fontos szerepe a SZU doktrinában, vagy a mostani Oroszéban, mint a NATO-nak az Amraamnak, mert ott én nagyon valószínűnek érzem, hogy tényleg atommal lőttek volna minden hordozó csoportra, meg strat fontosságú helyre, reptérre is. Mac vs Cinikus vita igen tetszik, van igaza mindkettőnek szerintem itt ott. Azt azért én is úgy érzem, hogy a tolvajlás sokat hozzátehet mindenhez, ha nincs is meg épp a technológia hozzá, hogy azonnal gyártani tudd azt amit loptál, NAGYBAN rövidíteni fogja azt az időt ha már megvan egy mintadarab, hogy ez menjen. Valamint én még azt gondolom, ha egy F-35 terveit el lehet lopni(és nagyon úgy tűnik, el lehetett) akkor szerintem ilyen olyan úton hozzá lehet jutni olyan technológiákhoz is, amivel lehet ici pici chipp-et gyártani, vagy akár jó miőségű kompozitokat, fémeket megmunkálni, vagy akár előállítani. Kína rá az élő példa: A hideghábrú végénél kategóriákkal voltak lemaradva a vezető hatalmaktól, most meg már néha hozzájuk kell menni csodálkozni, hogy mik vannak a világban. Ezt lopkodás, és minden hozzáférhető dolog összevásárlása nélkül soha nem érték volna el ennyi idő alatt, pusztán önerőböl. De csak ismételni tudom magam, ők csinálják jól, nekik csak idő kell, és domináns szerepet fognak betölteni még a mi életünkben, én azt hiszem.