R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Oroszország részével teljesen egyet értek azzal amit írsz, dehogy állítom hogy ott rendben van minden... De több évtized ahhoz, hogy itt nagy változások legyenek? Pont ahogy most áll a helyzet, 20 év múlva simán benne van, hogy európa beszopja, de nagyon durván, ha nem csinálunk valamit, az USA-ban meg 20 év alatt bármi lehet, ahogy most áll a helyzet, bármi, ebben én akár egy combos polgárháborút is belelátok, vagy hogy belviszik a világot egy III világháborúba... Kína ha így halad, 20 év múlva ott lesz, ahol az USA volt 20 évvel ezelőtt, totális hegemón helyzetben... Sok az a 20 év, és bármi lehet, konkrétan. A dollárt jól látod, nyomtatnak amennyit akarnak, csak az a baj, hogy már nem nagyon akarják a világ országai ezt jópofával nézni, hogy gyakorlatilag ők tartják el az amerikai államot, a játékpénzükért. Ebből meg még lehetnek bajok, komolyabb fajták is, amik esetleg még az USA-ra is visszaüthetnek.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
A Szu-35Sz-t illetve a PAK-FA-t gyártó Komszomolszki KNAAPO vezetése például folyamatosan panaszkodik, hogy nem talál elég jól képzett munkást, mérnököt, mert az a kevés aki van az tanulmányai után húz Moszkvába/Szentpétervárra.
Komszomolszk Oroszo. legkeletibb részén van Szibériában, Vlagyivosztoktól nem messze. Hasonló a helyzet a szintén szibériai Irkutszkban és Novoszibirszkben, az előbbi helyen a Szu-30-ast, az utóbbin a Szu-34-est gyártják.

Félre ne értsd, ezzel nem azt akarom mondani hogy Oroszo összeomlik, de nem úgy tűnik hogy egy könnyed sétagalopp lesz számára a felzárkózás. És ennek társadalmi okai is vannak.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
grabo112
Sokan nem tudtátok, hogy már hadrendebn a Kalibr-Nk, vagy a H-101, ugyanúgy van nekik RVV-SD és már szériagyártásban . Jó ez az orosz taktika - a maszkirovka -semmit nem mutatni, kozolni. :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Grabo, megint tényeket írsz le, de ha már társadalmi folyamatok, szerintem abban pont az USA áll vesztésre, és nem is kicsit. Ettől még persze amit írsz, IGAZ, van gond a távol-keleti Orosz részen a lakosság, főleg a szakképzett munkaerő ottartásával, van gond az elöregedéssel, van nekik is gondjuk dagesztánnal, a saját muzulmánjaikkal. DE most nézd meg az USA-t... Elörgegedés nincs, juhhé! Jajj, de miért nincs??? Azért, mert az értékteremtő/adófizető réteg bár ott is elöregszik, fogy, van nekik elég latínójuk, meg feketéjük, akik szaporodnak helyettük bőszen. Detroit-ról láttál mostanában képeket? Fergusonról? "Black Lives Matters" mozgalom?
A déli államok még az is lehet, hogy kiválnak, vagy mexikóval cooperálnak. Most még őrültségnek hangzik, én tudom, de 20 évvel ezelőtt, azt mondja valaki, hogy Belgiumban, Brüsszelben, be lesz zárva a metró, meg iskolák a multikulti miatt, meg Franciaországban minimum 3 hónapos szüksgégállapot lesz, kiröhögött volna mindenki. Oszt hát most meg mégis ez van...
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
grabo112
Sokan nem tudtátok, hogy már hadrendebn a Kalibr-Nk, vagy a H-101, ugyanúgy van nekik RVV-SD és már szériagyártásban . Jó ez az orosz taktika - a maszkirovka -semmit nem mutatni, kozolni. :)

Nézd nekem az nem volt meglepetés, meg igazából senkinek sem, aki követi a haditechnika világát. A H-101 meg különösen nem. De mondok valamit: nyugaton sem. Én már évekkel ezelőtt olvastam az Air Forces Monthly-ban és a Combat Aircraft Monthly-ban róluk rendszeresen, különösen az utóbbiról, mert az ugye az említett lapok profiljába vág. Az AFM-ben például legutóbb márciusban volt egy Force Report a DA-ról, abban a H-101-re is kitértek, de ez többé éve így van, ha szóba kerülnek az orosz bombázó erők.
A Kalibr-ban csak annyi a szokatlan (hangsúlyozom hogy nem meglepetés) hogy milyen kis hajók hordozzák.

Ez max. a Blikk-olvasóknak volt meglepetés, de nekik minden az ami a Való Világon kívül történik a való világban :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
R-27ET/ER képességeiről mit írnak ezek a nagytudású angolszász szaklapok? Kiderülne hogy manőverező vadászgépet is le lehet vele lőni, még tán olyat is, ami a nagy vizen túl épült, az meglepő lenne?
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
R-27ET/ER képességeiről mit írnak ezek a nagytudású angolszász szaklapok? Kiderülne hogy manőverező vadászgépet is le lehet vele lőni, még tán olyat is, ami a nagy vizen túl épült, az meglepő lenne?

Nézd, demagógiával nálam nem sokra mész, legfeljebb magadat égeted.
Ezek a "nagytudású angolszász szaklapok" nyílván a tájékozási paletta egy részét képezik, nem biblia egyik sem. Ezek olvasásánál csak egy rosszabb van, ha semmit sem olvasol.
Remélhetőleg veled nem ez a helyzet, mindenesetre ha csak Pravda-előfizetésed van és a polcon a Lenin-összes mellett csak vázák vannak, nem az a jó irány.

A felvetésed érdemi részére:
Persze hogy lelőhetsz vele bármit, feltéve ha az előbb nem lő le téged. Konkrét harci alkalmazást tekinte az R-27 az 1999-2000-es etióp-eritreai háborúban szerepelt élesben, nem túl fényesen. De ezt nem az AFM-ből vagy a CAM-ból szedtem.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Nem hiszem hogy elfogult lennék, életem nagy bánata, hogy nem tudok oroszul, így az orosz nyelvű szakirodalom számomra kínai.
Olvasnák és orosz szaklapot is, de nem értem, meg az angollal/némettel ellentétben nagyon hozzáférni sem lehet.
Lassan a kínai nyelvel is hasonló lesz a viszonyom, bánom hogy nem értem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Pravda előfizetés sem árt ám, meg Lenin összes, ha teljes képet akarsz, az is kell, nem csak az angolszász okosság. Aztán ha elolvasod mindkettőt, rájössz, hogy valószinű hazudik mindkettő, mert általában a jelentések, statisztikák köszönő viszonyban sincsenek egymással. Az igazság meg kb. középen lesz vélhetően... Innentől a demagóg dumát félretéve, mikor én rájöttem erre, hogy mindenki hazudik, magát fényezi, sokkal bizonytalanabbul, és több kérdéssel, fenntartással kezelek mindent. Ezért nem állítok ennyire merészen semmit, nem jelentek ki tényszerűen dolgokat, amit TE vagy Balázs simán megtesztek, internetes adatok, vagy könyvek alapján. Etióp-Eritreai háborúban amit használtak, az mikori rakéta volt? Üzemidő rendben volt? Tárolás? Indítási körülmények? Igen tudom azt is, ezek a rakéták leszerepeltek már a komplett volt SZU technikával Irakban is, Jugoszláviában is, ezek szoktak még az okos felvetések lenni... Nem akarlak ok nélkül piszkálni, de tényleg itt azért nincs fekete, meg fehér.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Nem hiszem hogy elfogult lennék, életem nagy bánata, hogy nem tudok oroszul, így az orosz nyelvű szakirodalom számomra kínai.
Olvasnák és orosz szaklapot is, de nem értem, meg az angollal/némettel ellentétben nagyon hozzáférni sem lehet.
Lassan a kínai nyelvel is hasonló lesz a viszonyom, bánom hogy nem értem.

Bizony, nekem is ilyen fájdalmaim vannak. Jó hír, hogy sosem késő tanulni :p. A Kínaitól konkrétan fosok, de az oroszban több fantázia van. Az viszont rossz hír, hogy miután megtanulnál esetleg kínaiul, oroszul, akkor sem lesz olyan mennyiségű irodalom, mint az angolszászoknál, főleg nem a valóság. Bár ha jobban meggondolom, angolul is reklámanyaghoz férhetünk hozzá, az esetek nagyon nagy százalékában, csak szépen be van csomagolva, s azt gondolod, hogy már te azon kiválasztott vagy, aki tudja a TUTIT, mert elolvastad a mindenki által hozzáférhető propaganda anyagot :D
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Pravda előfizetés sem árt ám, meg Lenin összes, ha teljes képet akarsz, az is kell, nem csak az angolszász okosság. Aztán ha elolvasod mindkettőt, rájössz, hogy valószinű hazudik mindkettő, mert általában a jelentések, statisztikák köszönő viszonyban sincsenek egymással. Az igazság meg kb. középen lesz vélhetően... Innentől a demagóg dumát félretéve, mikor én rájöttem erre, hogy mindenki hazudik, magát fényezi, sokkal bizonytalanabbul, és több kérdéssel, fenntartással kezelek mindent. Ezért nem állítok ennyire merészen semmit, nem jelentek ki tényszerűen dolgokat, amit TE vagy Balázs simán megtesztek, internetes adatok, vagy könyvek alapján. Etióp-Eritreai háborúban amit használtak, az mikori rakéta volt? Üzemidő rendben volt? Tárolás? Indítási körülmények? Igen tudom azt is, ezek a rakéták leszerepeltek már a komplett volt SZU technikával Irakban is, Jugoszláviában is, ezek szoktak még az okos felvetések lenni... Nem akarlak ok nélkül piszkálni, de tényleg itt azért nincs fekete, meg fehér.

De piszkálj csak nyugodtan, azért vagyunk itt.
Az igazság középen van, ebben igazat kell adjak.

Nyugaton élek, és ez egy ugyanolyan álságos világ a maga megalkuvós hazugságaival és bűneivel, mint a keleti. De mégis élhetőbb, és ha választani kell, akkor az emberek többsége azért erre szavaz, sokszor lábbal és az élete árán is. Fordított írányban ez nem nagyon működik, esetleg néhány elmeháborodott van, aki magánéleti sérelmek miatt a jólét helyett az IS-t meg a dzsihádot választja, vagy anno beállt kommancsnak, végül is szíve joga, amíg nem jön vissza ide engem lefejezni.

De ha a te logikádat követem, akkor soha semmi nem derül ki, mert minden egy hipertitkos árnyékvilágban történik: a wunderwaffékat sose vetik be, mindig csak rejtegetik a nagy végső armageddomra, egy sejtelmes misztériumvilág az egész, gyíkemberek, satöbbi. Láttunk már ilyet, Adolf csúnyán megszívta.

Én meg azt mondom, hogy nézzük meg mi történt. Nem a gyakorlatokon, hanem a háborúkban. Az általad felsorolt tényezők ülnek. És az AMRAAM sem tökéletes, lásd a hajtóanyaggal kapcsolatos minőségi problémákat.

De könyörgöm, arra nem építhetünk, hogy valahol talál létezik egy titkos labor, a sokszor emlegetett orosz M-széria, ami lemos minden ellenséget ha egyszer előtolják a bunkerből. Ilyen vagy van, vagy nincs. Én hajlok az utóbbira.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Pedig Wunderwaffe-k voltak... Szinte biztos pedig, el kell szomorítsak mindenkit, aki abban a kényelmes jóleső érzésben dől hátra az internetnél elégedetten, hogy ő aztán mindent tud, meg ért, s átlát a haditechnikában, geopolitikában, hisz elolvasta a sok sok szakirodalmat, hogy RENGETEG olyan dolog létezik, amiről gőzünk nincs, nekünk halandóknak. No persze NEM csak Orosz oldalon vannak titkok. Nézd, háborúkban ugye azt láthattuk, hogy egy Irakot legyőzött a fél világ, meg egy Szerbiát megint csak a fél világ. Ez nulla. Ennyi erővel a Grúzokat egyedül megverte de nagyon az Orosz hadigépezet... A nyugat meg jó dolog volt nagyon sokáig és ÉN is arra felé menekültem volna, ha menni kellett volna, ez úgy mostanában pont megváltozott, teljesen, s azt látom, hogy ha nagyon gyorsan, nagyon nagyot nem változtatnak a hozzáálláson, az osztrák határra kell az a kerítés főleg, hogy onnan en tudjanak majd lerohanni minket keleten... Tudod, ez ilyen 20 év viszonylatban már simán benne lehet, én így látom...
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
De szakadjunk el az R-27-től, az nem szerencsés választás ha össze akarjuk mérni az orosz technikát a nyugatival.
Erősen hajlok arra, hogy a nyugati légierők inkább rettegnek a double digit SAM-ektől, és nem ok nélkül.
A szovjet/orosz légvédelemben hagyományosan nagy szerep jut a légvédelmi rakétáknak, a vadászgépek inkább csak kiegészítik azt, míg nyugaton a portyázó vadászgépekre (F-15, F-22) építenek AWACS és tanker támogatással. Éppen ezért az R-27 nem olyan kritikus rendszerösszetevő keleten, mint az AMRAAM nyugaton.
Az Sz-300/400 a maga műfajában van olyan jó mint az AMRAAM a sajátjában.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
<blockquote rel="boki">grabo112
Sokan nem tudtátok, hogy már hadrendebn a Kalibr-Nk, vagy a H-101, ugyanúgy van nekik RVV-SD és már szériagyártásban . Jó ez az orosz taktika - a maszkirovka -semmit nem mutatni, kozolni. :)


A Kalibr-ban csak annyi a szokatlan (hangsúlyozom hogy nem meglepetés) hogy milyen kis hajók hordozzák.

</blockquote>

Errol is írtam másfél éve , lehet akkor még nem olvastad a HTK-t:)
http://htka.hu/kozosseg/discussion/42070/bujan-osztaly-projekt-21631/p1
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
De szakadjunk el az R-27-től, az nem szerencsés választás ha össze akarjuk mérni az orosz technikát a nyugatival.
Erősen hajlok arra, hogy a nyugati légierők inkább rettegnek a double digit SAM-ektől, és nem ok nélkül.
A szovjet/orosz légvédelemben hagyományosan nagy szerep jut a légvédelmi rakétáknak, a vadászgépek inkább csak kiegészítik azt, míg nyugaton a portyázó vadászgépekre (F-15, F-22) építenek AWACS és tanker támogatással. Éppen ezért az R-27 nem olyan kritikus rendszerösszetevő keleten, mint az AMRAAM nyugaton.
Az Sz-300/400 a maga műfajában van olyan jó mint az AMRAAM a sajátjában.

Mindjárt építőbb hozzáállás. Ahogy szerintem az orosz rendszer sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonít a hőkeresős rakétáknak is, gyakorlatilag én pl. nem is igen tudok hasonló kategóriás rakétát nyugatról, talán csak MICA van ilyen, mint az R-27 ET. Szép nagy dög rakéta, elég korrekt hatótávolsággal, harci résszel, s nem radaros...
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Pedig Wunderwaffe-k voltak... Szinte biztos pedig, el kell szomorítsak mindenkit, aki abban a kényelmes jóleső érzésben dől hátra az internetnél elégedetten, hogy ő aztán mindent tud, meg ért, s átlát a haditechnikában, geopolitikában, hisz elolvasta a sok sok szakirodalmat, hogy RENGETEG olyan dolog létezik, amiről gőzünk nincs, nekünk halandóknak. No persze NEM csak Orosz oldalon vannak titkok. Nézd, háborúkban ugye azt láthattuk, hogy egy Irakot legyőzött a fél világ, meg egy Szerbiát megint csak a fél világ. Ez nulla. Ennyi erővel a Grúzokat egyedül megverte de nagyon az Orosz hadigépezet... A nyugat meg jó dolog volt nagyon sokáig és ÉN is arra felé menekültem volna, ha menni kellett volna, ez úgy mostanában pont megváltozott, teljesen, s azt látom, hogy ha nagyon gyorsan, nagyon nagyot nem változtatnak a hozzáálláson, az osztrák határra kell az a kerítés főleg, hogy onnan en tudjanak majd lerohanni minket keleten... Tudod, ez ilyen 20 év viszonylatban már simán benne lehet, én így látom...

Nézd, Grúziában öt gépet veszett az orosz légierő (4x Su-25, 1x Tu-22M3) öt nap alatt. Ha ez egy NATO légierőben történik meg, akkor ott fejek hullanak. Egyébként pont ezért indult el a hadsereg reformja az oroszoknál. Ráadásul a gépek egy részét a szeparatisták lőtték le a koordináció hiánya miatt. A Moscow Defense Brief-ben volt egy jó cikk erről. Ez egyébként orosz emberek írták, én az angol fordítást olvastam. Ennyit arról hogy csak angolszász lapokat olvasok...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Igen tudom, olvastam én is, de azért csak megfektették őket, nem?
Továbbmegyek, lényegesen sokkal nagyobb erőcsoportosítással igen sok gépet vesztett a fél világot maga mögött tudó szövetséges koalíció is Irakban. Jugoszlávia meg egy csöpp pici kis ország, kb. velünk egy szinten, aztán F-117 hullott le. Ebben is azt szeretem, ha leírom, akkor azonnal jön a sok szakértő, aki azonnal megmagyarázza, hogy az azért volt, mert figyelmetlen volt a pilóta, rossz volt a felderítés, nagy volt a lazaság, etc. Szóval mindent meg lehet magyarázni. Ettől függetlenül, igen sok repülőt lőttek már le légvédelmi rakétával, mindkét oldalon. A példám ezért még mindig áll, én azt gondolom, miszerint NE abból vonjunk le következtetéseket, hogy egy Irakot le tudott győzni az USA+GBR+SZA+a fél világ még, vagy egy Szerbiát a NATO, mert akkor azért a Grúzok is le lettek zúzva 5 nap alatt.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
"sok repülőt lőttek már le légvédelmi rakétával, mindkét oldalon"

Azért a nyugat elég keveset, ráadásul 2003-ban egy sajár Tornadót és Hornetet is ledurrantottak Patriottal Irakban, egy F-16 meg csak HARM indítással tudta ezt elkerülni. Ebben a műfajban az oroszok vezetnek, ez vitathatatlan. A ruszki rendszerek univerzálisak, az amerikaiak meg egyre inkább eltolódnak a rakétavédelem felé. Ezt is a két haderő eltérő helyzete okozza, mint azt már említettem.

A Grúzok meg persze hogy le lettek zúzva, de azért a háborús veszteségek mérete nem mindegy, még akkor sem, ha az orosz nép mentalitásánál fogva többet képes elviselni mint az elkényelmesedett nyugat, ez tagadhatatlan.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Ki kételkedett abban,hogy van az oroszoknak modern fegyverzetük(pl H-101)mondjuk molni,az volt az érv,hogy soha nem látni őket.Aztán ennek az lett a vége,hogy nyomtak egy olyan komoly salvot amiről az amerikaiakon kívül mindenki csak álmodni mer.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Nézd, én nem, molni nevében meg nem tudok nyilatkozni, mert azt sem tudom hogy kicsoda. De szerintem ez nem volt akkora hidegzuhany, mint amekkorának a nem-szaksajtó beállítja.
Eddig csak amerikai népszokás volt széttomahawkozni az ellent, végül is nem nagy újdonság, ez megy élesben az Öböl-háború óta szinte mindig. Oroszország eddig csak azért nem használta mert nem volt hol: ne feledjük hogy ez az első "expedíciós" katonai akciója. De ez nem jelenti azt, hogy ne lennének robotrepülői. Rendszeresen indítottak éles H-55-ösöket a hadgyakorlatokon, és erről az AFM vagy a CAM is beszámolt, ahogy a H-101/102 sem derült égből villámcsapás. Na jó, a Blikk az nem. :)
Tomahawk/ALCM kategóriás fegyverük meg eddig is volt a H-55 képében. Nuki helyett raktak rá egy konvencionális robbanófejet és mehet a buli.

Most az oroszok a kilencvenes évekbeli közel-kelet amerikai csendőrködését másolják, tulajdonképpen egy-az-egyben, ehhez megfelelő médiakörítéssel. Ha valaki felmegy a sputniknews-ra ezt tisztán láthatja. De persze a nyugati sajtó is a nyugat érdekének megfelelően tálalja az eseményeket.