R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
<blockquote rel="zsolti">Grabo, ezek mind valós dolgok, amiket leírsz! <b>Ezek miatt nyerte meg</b> vitathatatlanul az USA, és a NATO egy puskalövés nélkül a hidegháborút!
...

zsolti

igen, + belső bomlasztás + áruló politikai elit miatt

pl. a SZU-t nem kellett volna azért feldarabolni, mert volt egy rendszerváltás (a szocializmus bukása)
Volt népszavazás is róla, amelyen a nép úgy döntött, hogy maradjon <b>EGYBEN</b> az SZU!

De a népszavazást a SZU akkori vezetői figyelmen kívül hagyták, mert árulók voltak... ennyi.
</blockquote>

Über csóroság volt már a vége felé, az volt ott a fő gond, BURAN meg MIR volt, de kenyér nem...

Az hogy nem maradt egyben, szerintem nem feltétlenül baj. Azt gondolom, hogy pl. egy Kazah, Belorusz etc laza Eurázsiai únió az Oroszokkal mindenkinek elhozhatja a jó szájízt. Itt ezzel pont az a baj, hogy vannak olyanok, mint az Ukránok, akiket sikerült belevinni a hülyeségbe... Most kaptak a régi korrupt hülye helyett egy másik korrupt bandát, még szét is lövik az országot, és NYILVÁN, amit akartak, azt SOSEM fogják megkapni, mert ahogy én látom, jelenleg törökország is hamarabb lesz EU-tag, mint ők...
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
<blockquote rel="haubagoi"><blockquote rel="zsolti">Grabo, ezek mind valós dolgok, amiket leírsz! <b>Ezek miatt nyerte meg</b> vitathatatlanul az USA, és a NATO egy puskalövés nélkül a hidegháborút!
...

zsolti

igen, + belső bomlasztás + áruló politikai elit miatt

pl. a SZU-t nem kellett volna azért feldarabolni, mert volt egy rendszerváltás (a szocializmus bukása)
Volt népszavazás is róla, amelyen a nép úgy döntött, hogy maradjon <b>EGYBEN</b> az SZU!

De a népszavazást a SZU akkori vezetői figyelmen kívül hagyták, mert árulók voltak... ennyi.
</blockquote>

Über csóroság volt már a vége felé, az volt ott a fő gond, BURAN meg MIR volt, de kenyér nem...

Az hogy nem maradt egyben, szerintem nem feltétlenül baj. Azt gondolom, hogy pl. egy Kazah, Belorusz etc laza Eurázsiai únió az Oroszokkal mindenkinek elhozhatja a jó szájízt. Itt ezzel pont az a baj, hogy vannak olyanok, mint az Ukránok, akiket sikerült belevinni a hülyeségbe... Most kaptak a régi korrupt hülye helyett egy másik korrupt bandát, még szét is lövik az országot, és NYILVÁN, amit akartak, azt SOSEM fogják megkapni, mert ahogy én látom, jelenleg törökország is hamarabb lesz EU-tag, mint ők...

</blockquote>

Szerintem Ukrajna tipikusan az az ország, amit a béke érdekében inkább darabolni kéne. Az a baj, hogy a kelet-nyugati kulturális orientáció határa az ország közepén húzódik, nem pedig a határoknál. Ha egyben marad, a fel-fellángoló szeparatizmus rendszerszinten kódolva lesz. De persze vannak még más törésvonalon fekvő országok szerte a világban, zömmel a gyarmati időkből öröklött torz struktúrák (különösen Irak, de akár Szíria is).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Felejtsük már el azt,hogy bárki a világon van olyan hülye (Poroszenkót kivéve),hogy Orosz területekre tartson igényt.Ameddig Oroszország a világ vezető atomhatalma addig senki nem fogja megtámadni sem az európai területeket sem Szibériát.Sőt mint látjuk a Krím esetében ez a státusz arra is jó,hogy ha úgy gondolja akkor növelje a területét.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Egyet értünk. S pont ezért mondtam - írtam azt, Dudi, hogy akár tetszik itt embereknek, akár nem, AESA technológia, meg aktív fejes AA rakéta ide - oda, bizony a sokcsillagos US tábornokok egyöntetűen Oroszországot nevezik meg az USA fő ellenfelének, s az egyetlen ország, amelytől tartanak. Mert tartanak tőle, ez tény. Ahogy az is, hogy ezt a státuszát töredék pénzből éri el, mint amit Kína költ, vagy pláne az USA. Erre meg már csak én mondtam, hogy akkor szerintem nem ők a hülyék, persze ez már csak az én magánvéleményem...
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Felejtsük már el azt,hogy bárki a világon van olyan hülye (Poroszenkót kivéve),hogy Orosz területekre tartson igényt.Ameddig Oroszország a világ vezető atomhatalma addig senki nem fogja megtámadni sem az európai területeket sem Szibériát.Sőt mint látjuk a Krím esetében ez a státusz arra is jó,hogy ha úgy gondolja akkor növelje a területét.

A "Nyugat" ott hibázik rendszeresen Oroszo-val kapcsolatban hogy nem ismeri el az alapvető orosz nemzetbiztonsági érdekeket, ami úgy szól, hogy kedvünkre kiterjeszthetjük a NATO-t, de a volt SZU területére nem tesszük be a lábunkat, az tabu. Ez először a balti államok nyugatba olvasztásával sérült, aztán jöttek a 9/11 jegyében "igénybe vett" kirgiz, tadzsik, üzbég bázisok 2001-től, ahonnan Moszkva erőteljes skanderezésével sikerült csak elhúzni, aztán Grúzia felfegyverzése 2008-ig, illetve pedig Ukrajna.

Bár tulajdonképpen a Nyugat semmilyen nemzetbiztonsági érdeket sem ismer el az amerikain és az izraelin kívül, még a németet sem például.

Én nem kedvelem az oroszokat (mármint a politikai elitjüket, nem a népet), sose bútoroznék össze velük még 1x egy szövetségbe, de természetes joguk van a saját érdekszférájukhoz, és a globális kihívások (pl. terrorizmus) megoldásában partnerként kell tekinteni rájuk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Tök tudja azért ezt az Orosz politikai elitet, bármikor elfogadnám/elcserélném a jelenlegi eu-s impotens vezetés helyett, az autokrata, kiskirály oligarchikus és nem szólássabadságot hozó hátrányos változások ellenére is. Ez persze csak az én véleményem, de én úgy látom, kemény időknek nézünk elébe, s ide nem dönteni képtelen konzumidióta merkelek, meg junckerek kellenének, hanem bizony határozott államférfiak. Putyint annak látom... Össze nem kell velük bútorozni, de minimum partnerként kéne kezelni, egyébként ahogy látom, most ez az irány van nálunk, ez az irány jó lehet, persze a mozgásterünk nekünk is annyi, amennyi...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Senki nem marasztal, ez a szép az egészben. Viszont a főnök lánya is a velejéig fertőzött Hollandiában él.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Senki nem marasztal, ez a szép az egészben. Viszont a főnök lánya is a velejéig fertőzött Hollandiában él.

Pontosan, INNEN el lehet menni ODA. Az ellenkező irány viszont aknazárral és szögesdróttal volt kikövezve 45 évig... És Putyin is máig utána nyúl az előle nyugatra emigráltaknak.
Ez azért beszédes, és akkor a brain-drainről még nem is beszéltünk. De ugyanez van az Iszlám Állammal is: ha csatlakozni akarsz akkor mindenben segítenek, de érdekes módon, ez visszafelé már nem működik. Ne ilyen apróságokon dőlnek el olyan nagy dolgok, mint pl. a hidegháború.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A kommunizmus volt a földi menyország, csak mint a legtöbb menyországgal az volt a gond, hogy nem volt belőle visszaút. És mindenki boldog volt. Jajj volt annak aki nem volt boldog együtt a többiekkel.

Visszatérve Szu-35 eladásra, talán a hajtómű lehet az egyetlen dolog ami érdekelheti a kínaiakat, viszont itt meg az sántít, hogy a sajátuk egyre inkább szorítja ki az orosz hajtóműveket.
Szóval egyelőre várom a további infókat.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
A hidegháborúnak vége, már jó pár éve, s akkor azért sehonnan nem volt könnyű menni sehová, sem innen oda, sem onnan ide, de értem hogy mit írtok, s persze ennek a lényege igaz is. Várjuk ki azért én azt mondom a végét egyébként urak, hogy mit balekol még itt az EU díszes vezetése, mert még lehet, hogy tömegesen szeretnének esetleg arra megindulni majd az emberek, akik nem kérnek az olyan "értékekből", mint a multikulti, meg TTIP nyújtotta "előnyök"... Az idő eldönti, az enyém is csak egy vélemény persze, de ahogy azt látom, hogy a kommunizmus nem volt fenntartható, ugyan ezt látom a jelenlegi EU, és USA irányra is. Jelenleg minden hibájával együtt, mert van neki, bőven, természetesen, az Orosz út tűnik a leginkább normalitás pártinak, nekem.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"De amikor egyoldalúan minden jobb..."

Konkrét esetek voltak, nem mindenben. De jellemzően. :p

A jó meg egy baromi szubjektív fogalom én azt elsősorban Magyarként értelmezem. Ha US "száll" meg minket akkor pl nem viszik el nagyapámat és testvérét... hadifogságba ami egy olyan két év volt ahol nagyapám volt a szerencsés, hogy 185cmével 46kgsen hazajött, mert nagyon sokan nem voltak ilyen szerencsések. És persze jobb lett volna már csak anyagilag is, ha most egy Németo/Ausztria... gazdagságú ország lennénk, oroszok pl nem felpakolját a gyárakat munkásokkal együtt hanem Marshall segély.
És akkor még tényleg nem érintettük Rákosit, ÁVHt és 1956ot. Azért ez utobbiak is k* durvák voltak.

Nekem így persze Magyar szemüveggel sokkal szimpibb az US féle megszállás. Ez van.
Ha Europai szemüveggel nézed akkor jó plda NDK, meg NSZK.
Ha meg de ehez már nagyon szélesen kell nézni akkor ROK és DPRK. Az egyikből US "megszállás" alatt a világ egyik legfejlettebb, leggazdagabb országa lett, a másikban meg milliók halnak éhen, ha nem kapnak ROKtól, UStől segélyt (legnagyobb segélyezőik elég vicc nem?) akkor idén is éhenhalnak, mert a vezetésnek atomrakéta kell.
Ismétlem Magyar szemüveggel ennyit a jóságról. ha tetszik bárcsak ők "szálltak" volna meg minket.

Témát én itt be is fejeztem tényleg nagyon OFF.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
"De amikor egyoldalúan minden jobb..."

Azt azért tegyük hozzá hogy az elmúlt közel 30 évben az amik mindenhol (Öböl, Jugó, stb.) egy generációval régebbi szovjet/orosz technika ellen harcoltak és értek el többnyire elsöprő fölényt.

Azért az a légtér, amit Sz-300-asokkal őriznek, az nem átjáróház. Szerintem akkor is felülkerekedett volna az USAF, de megtelt volna néhány hullazsák, az biztos. Az viszont nem csoda, hogy a 4. és 4+ generációs gépek minimális veszteséggel gyűrték le a zömmel SA-2/-3/-6/-7 renszerekből álló légvédelmet mindenhol.

Az USA és Izrael nem véletlenül reagál idegesen minden egyes Sz-300 exportra, mert az egy modern területmegtagadó fegyver.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Fade

Úgy beszélsz a történelemről mintha kellettünk volna a nyugatnak csak a gaz ruszkik keresztül húzták a bulit.
Emlékeim szerint egy asztalnál elosztották kinek mi jár azt ennyi.

A topik eredeti témájához:

Az USA vs. Orosz relációban nézve a Szu-35, szerintem egy F-18E/F szintű gép. Semmikép sem járnak vele rosszul a kínaiak.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Hölgyek, Urak!
Molni reflektálása:
@zsolti
Láthatólag nem értetted meg amit írtam...

Sehol nem írtam, hogy lépcsőn legurulás veszély a double digit SAM. Azok csak példák voltak, hogy a mindannapi emberre milyen veszélyek leselkednek attól függően, hogy mit és hol csinál. A dobule digit és mobil SAM rendszerek általi fenyegetést az újabb és újabb AGM-88 variánsokkal kezelték a 4++ gépeken, de azért jobb, ha egy platfrom, ami ezek közelébe repül stealth. Pesze az F-35 belső terében meg nincs AGM-88, szóval a történet úgy kerek, hogy belássuk, hogy a SEAD képesség jövője az kicsit érdekes lesz jenki színekben, ha már nem lesz F-16C. Mi lesz a HARM platfrom? Nem stealth F-35A? Vagy lesz HARM seekeres JSOW? Ez még a jövő zenéje, jelenleg van HTS pod-os F-16.

Az Aramata valóban előremutató konstrukció lehet, csak éppen a hajtóerejét felejted el az egésznek. A nyugat azért nem rakott össze eddig ilyesmit, mert teljesen szükségtelen számukra. Nálunk nincsenek olyan kellemetlen örökségek, mint a T-90-nél a T-72-es múlt miatt... A jelenlegi löveggel felszerelt Aramata miatt egyetlen csúcs nyugati harkocsi sem vált elavulttá...

A VSZ és NATO lerohanás teljesen egyértlemű. Pár véresszámú washingtoni idiótának is csak addig voltak Szu elleni offenszín szárazföldi háború tervei, amíg volt jenki niku monopólium. Na, az 1949-ben végetért, ami elég nagy hidegzuhan volt.

A NATO légvédelmének és támaszpontjainak alapvető indikációja annak, hogy védekező háborúra készültek. Nézd meg a NATO-VSz határtól való távolságot és mennyiséget. Ahol csak lehetséges volt messzira települtek. Szovjet szintű mobil csapatlégédelemnek még a '80-as években is se híre, se hamva. A BW csapatoknál a légvédelem Redye (később Stinger) és Gepart AAA volt. A szovjet terminológia szerinti, front (Sz-300V), hadsereg (Krug) és hadosztály szintű mobil légvédelem nem is létezett vagy szinte nem is létezett. A német Rolandok elég nagy része a reptereknél volt és szervezeti egységben (így fejből) a Luftwafféhoz tartozott számottevő mennyiség. A jenki csapatlégévdelem sem szovjethez hasonló volt és a M163 PIVADS, Stinger és később Avenger vonalnál ért véget + Chapparal.

Az USA vagy a németek nem azért nem csinált olyan alap koncepciójú harkocsit, mint az Aramata, mert nem tud. Azért, mert nincs rá szükség. A Leo2A5-től felfelé és az M1A2 bőven megfelelt a T-90 ellen, de jelen állás szerint az Arama ellen is jók. A "nem akarunk" és "nem tudunk" között hatalmas különbség van.

A stratégia elrettentés meg a felsorolt eszközöknél régebbivel is működik. Teljesen mindegy, hogy a CEP 1 km-es vagy 100 méteres. A Mt-ás harci rész úgyis megszünteti a civilizációt, ahova érkezik. Mivel globális rakétaehárítás nincs innentől fogva senki nem érdekel, hogy az orosz ICBM és SLBM flottában levő rakéták hány csalival bírnak és manővereznek végfázisban vagy sem. A 40+ éves rakéták is pont úgy elpusztítanák mindkét oldal civiljeit, hogy abban hiba nem lenne...

A Topolos hozsannádat meg nem értem, mert a Topol mellett is vanak orosz SLBM-ek. Tehát teljesen irreleváns, hogy van Topol vagy sem. A jenki csak simán belátja, hogy a nukleáris elrettentésre ilyen pöcsmérő dolgok totál feleslegesek. BTW nekik is volt ilyen, a Midgetman, de kukázták. Szükségtelen. Csak a hidegháborús őrlet egy terméke volt az is, semmi több.

A '70-es évektől mindkét oldal rendelkezett szilárd hajtómanyú ICBM-ekkel emlékeim szerint, szóval nem igazán értem, hogy a kommented ezért része mi a fenét akart most itt bizonyítani. 40+ éve irreleváns faktor.

Mit mondanak a felsorolt helyek? Lássuk csak. Korea? Ja, hogy a komcsik lerohanták a szomszédot. Vietnám? Ja, hogy ott is...? Irán? Mi van Iránnal? Irak támadta meg, nem az USA. Iraknak meg adott el fegyvert a Szu a nyugat-európai országok is. Lol...

@haubagoi
Jaj, ilyen vicces módon érvelni... A Szu már a berlini blokéd idejék kimutatta a foga fehérjét, hogy mit is akar. Még odáig is elment, hogy szállítógépet lőtt le, hogy nézze meddig feszítheti a húrt. Ballonokat eredetett fel a szállítógépek útvonalán, stb.

És igen, elég a '70-es évek végi technológia a nukleáris elrettentéshez. Csak a szovjet atomfegyverek élettartama 20-25 év körül végetér, ezért kell cserélni őket. Ha meg cserélik, akkor az adott kor színvonalás hasonló összegből lehet kicsit többet is kihozni. Apró hiba, hogy semmi értelme. Anno a CEP-te azért vitték le annyira, hogy megerősített betonfedezékeken levő dolgokat is szétkapják vele. Viszont ma is pont az az atomháború problémája, mint 40 éve. Senki nem fogja az ellenfél nagyvárosait elkerülni egy masszív csapásnál, mindenki a civilek halomra mészárlásával és a nemzeti infrastuktúra lenullázásval éri el a fenygetést. Tehát kurvára lényegtelen, hogy az látod, hogy cirka 40 éves Min. III és 35+ éves Trident-tel szemben van új szovjet ICBM és SLBM, mert ezek kihatása a stratégiai erőegyensúlyra 0. Amíg valaki ilyen szintű ezközökből kellő számúval bír és 10 percen belül indítható, addig a nukleáris holocaust miatti félelem és bekövetkezte miatt épeszű ember ezeket nem használja, mert a következmény kiszámíthatatlan és végül mindig egy csak felé vezet, a totális atomháborúhoz, aminek nincs győztese. Még egy korlátozottnak sincs a klimatikus kihatások miatt.

@Montezuma
Az R-27 akármelyik változata egy végletesen elavult harceszköz ma ott, ahol aktív radaros AAM-em focizik az ellenfél... Ne tessék már ilyen bullshit érvelést használni, "megfelelő taktikáva", mert akkor a jenki és más sem használna a félaktív rakétához képeset kb. egy nagyságrenddel drágább aktív radaros cuccot... Az SARH AAM egy 20+ éve elavult dolog a vadászgépek közötti légiharcban. CM-et és drónokat lövöldözni jó és kb. ennyi. Csak egyszer próbáld már ki legalább egy HC repszimben, hogy mekkora szopás aktív rakétás ellen félaktívval menni....


Üdv
Balázs
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Én csak azt nem értem, hogy hogy van az, ha az oroszok találnak ki valami újat akkor az felesleges, ha az amerikaiak akkor az kell és a világ le van maradva.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Azt azért hozzátenném hogy míg nyugaton már az AMRAAM utáni korszak körvonalazódik a tervezőirodákban (pl. Cuda), addig az orosz légierő legmodernebb expedíciós gépei, a Szíriába küldött Szu-30SM-ek is R-27 rakétákkal vannak felszerelve, az R-77-est meg talán csak a lipetszki kísérleti századok kaptak meg, illetve kisebb számban exportálták. Kína is áttért a PL-12-re, amint tudott. A PAK-FA-ra szánt legújabb R-77 reinkarnáció meg továbbra is rajzasztalon.

A SZU minőségi fölényben sose volt, de ez a nyomorúságosabb történelmi-társadalmi hátterével érthető is, a mennyiségi fölényt pedig a SZU bukásával szó szerint megette a rozsda. Ez az új keletű orosz fegyverkezés 2010-ben indult, addig a hadiipar gyakorlatilag szabadesésben volt. Kell egy kis idő amíg utolérik magukat. Ahhoz meg sokkal több hogy esetleg az USA-t is. Bár még az is lehet, hogy az USA csúszik le majd hozzájuk, de ahhoz kell még pár évtized, az biztos.
 

koppany

Well-Known Member
2010. július 16.
1 608
8 053
113
Fade
Ahová az USA mostanában betette a lábát, ott most éhínség és nyomor van, nálunk a vidám barakkban azért nem volt olyan rossz ehhez képest. Persze minden csak nézőpont kérdése. A nagy testvér mindenkit figyel, szerinted ez ku.va jó.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Szerintem meg semmi sem biztos. Többen is pedzegettük már, hogy az a lesajnált R-27, egy szép jó nagy rakéta. Van benne hely harci résznek, hajtóanyagnak. Van itt valaki aki belelát egyébként, hogy mi lett benne esetleg megpöckölve? Van itt aki a fejét rá merné tenni, hogy ugyan az a színvonal az elektronika, ami a SZU szétesésekor volt? Én azért lényegesen szerényebben foglalnék ilyesmiben álláspontot, de legalább is több kérdőjellel, kevesebb kijelentő móddal. Az hogy kinek kell több évtized ahhoz, hogy megerősödjön, vagy lecsússzon, az megint MERÉSZ kijelentés szerintem egy mondatban a BIZTOS szóval...
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Az hogy kinek kell több évtized ahhoz, hogy megerősödjön, vagy lecsússzon, az megint MERÉSZ kijelentés szerintem egy mondatban a BIZTOS szóval...

Én a mostani tendenciákból így látom, az oroszok most gazdaságilag nincsenek a toppon, a szaudiak levitték az olajárat, Putyin eddig meg abból fegyverkezett. A 2020-as fegyverkezési program ezért kissé belassult, ennek már látható jelei vannak.
Kérlek ne tégy úgy mintha Oroszország, mint társadalom szárnyalna. Irdatlanul sújtja őket az elöregedés például, a fejleszteni kívánt szibériai területekről inkább eltép a nép az európai részre, mert ott jobb az élet. Kína meg alig várja, hogy betegye oda a lábát...
Az energiaszektorban zömmel még a hetvenes években feltárt lelőhelyeket aknázzák ki, azok előbb utóbb kimerülnek. A föld alatt persze van még cucc, csak azt ugye előbb fel kéne tárni. Az amik közben előjöttek a palagázzal.

Persze el lehet költeni megint a kenyérre valót arra hogy most már tényleg-de-tényleg rendszeresítsék az R-77-est vagy valami hasonlót. De lehet, hogy akkor a sok-sok egyszeri Szergej felhorkan a sztyeppén, hogy ő inkább enne, és borítja a rendszert.

Észak-Korea is egy nulla gazdaságilag, de ahhoz képes katonailag erős. Hangsúlyozom hogy ahhoz képest...

Egy ország erejét csak részben adja a hadsereg. A gazdasági nyomásgyakorlás legalább ilyen fontos. Mindenki dollárban van eladósodva, de az USA nyomtathat is annyit, amennyit akar, a többiek nem. Kína sem véletlenül halmozta fel a hatalmas valutatartalékát, az ér legalább annyit mint az egyébként gazdaságosan méretezett atomarzenálja.