R-77 / AA-12 Adder (Vympel,Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Most akkor ki a hülye? Aki jó drágán miután megszűnik a reális szükség legyárt egy F-22 típust, azért hogy reálisan bombázzon vele a sivatagban, vagy aki töredék költség mellett is fenntartja azt a képességét, ami egy súlycsoportban tartja ezzel a sokat, néha feleslegesen költő nyugattal, és még mindig lépéselőnyt biztosítson számára a szintén nála sokkal többet költő Kínával szemben?
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 018
113
Az F-22 gyártáshoz azért szerintem az is hozzátartozik, hogy miután már beleöltek 10 év fejlesztést és sok milliárd dollárt akkori árfolyamon, akkor valamit már le kellett tenni az asztalra, annak ellenére is, hogy a fenyegetés, ami ellen tervezték őket, megszűnt. Plusz a gyártástechnológia, ami megvalósult, a munkahelyek az évek alatt, amíg a típust gyártották. Van mögötte ésszerű logika.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Világos az is amit mondasz, de én ha ésszerűbben gondolkoznak, azt gondolnám, a munkahelyet meg lehetett volna oldani mondjuk F-15/F-18 gyártásnál is, ahol ugyan ennyi pénzből, integrálva közben a 10 év fejlesztésének eredményeit, jobban kijönnek. Volt már itt vita ugye erről, ha jól emlékszem, hogy 2x annyi 4++ gen ér többet, vagy fele annyi 5. Nos ők így választottak, aztán van F-22 még sivatagban bombázásra is...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Őszintén nem értem, hogy mit értesz súlycsoport alatt, de szerintem soha nem voltak igazán egy súlycsoport. A kilencvenes években annyira nem voltak, hogy amerikai pénz nélkül lehet mégjobban befuccsolnak volna (bár elég nehéz fokozni ami náluk volt). Viszont a logikádat követve nem értem, hogy akkor mire kapálóznak olyan felesleges nyugati huncutságokkal mint 5 gen vadászgép, ha a "súlycsoportjuk", meg a "lépéselőnyük" megvan.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 018
113
Az F-15/18 gyártás a Raptor helyett érdekes kérdés, mert a Lockheeden ez nem segített volna, csak a McDonnellen. A technológiának csak egy részét lehetett volna adaptálni, de ez megint érdekes kérdés, mert a Lockheed szellemi tulajdona, nem a másik gyáré. Szerintem egyszerűen már túl messzire jutott az F-22 91-re ahhoz, hogy egyszerűen elkaszálják. Ez örök vita marad valószínűleg. :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Dehogy vita, nem vitázom, így döntöttek, ezek tények, tehát ez csak egy kis kalandozás abszolút gondolati síkon. Náluk a pénz nem számít, csak a boldogság!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Őszintén nem értem, hogy mit értesz súlycsoport alatt, de szerintem soha nem voltak igazán egy súlycsoport. A kilencvenes években annyira nem voltak, hogy amerikai pénz nélkül lehet mégjobban befuccsolnak volna (bár elég nehéz fokozni ami náluk volt). Viszont a logikádat követve nem értem, hogy akkor mire kapálóznak olyan felesleges nyugati huncutságokkal mint 5 gen vadászgép, ha a "súlycsoportjuk", meg a "lépéselőnyük" megvan.

Mac, Kína és Oroszország azért katonailag még ha fáj is, jelenleg még nem egy súlycsoport, pont a nuki képességek miatt. Egészen egyszerűen úgy tudom megfogalmazni ezt, aztán vagy elfogadod, vagy nem, hogy az US gyakorlatilag egyetlen országtól tart, katonailag, és ez nem Kína...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Történetesen Oroszország-Amerika összemérést véltem felfedezni. Ami a nukleáris fegyverzetet illeti a mennyiség egy adott pont felett annyira nem lényeges. Ha képesek egymás népességét jelentősen kiírtani a jelenlegi készlettel annyira nem fontos azon filózni, hogy mégis hányszorosan tudja az egyik a másik helyett.
Hogy az USA kitől tart? Szerintem a lelkük legméllyén senkitől sem, bár néha jól jön egy kis riogatás valamilyen helyi hatalom által.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Ne vicceljünk már, ahhoz azért igen hülyének kell lenni, hogy ne tartson valaki egy olyan ellenféltől, amely képes rá nagy valószinűséggel, hogy elhamvassza az országod, lakossággal, infrastruktúrával együtt. Most nem az Észak Koreai stratégiai atomarzenálról beszélek, az Us-el szemben, hanem az Oroszról. Lelkük mélyén sem szeretnének ők sem egy tiszta erőből ellőtt szalvót bekapni, ebben biztos vagyok... Az a mennyiség, ami meg szerinted nem lényeges, azért akkor is csak 2 országnak van meg nagyon nagy valószinűséggel, ahol már mindegy, hogy ténylegesen melyiknek van több. Ebben a klubban pedig senki mást nem jegyeznek, csak az Usa-t, és az Oroszokat. Erre mondtam, hogy bizony ŐK egy súlycsoport, a világ többi része meg NEM.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"A program még a nyolcvanas évek elején indúlt amikor még a volt értelme, arról nem tehetnek az amerikaiak, hogy a szovjetek idő előtt befuccsoltak."

Ehez még annyit, hogy miután historikusan igencsak visszavették a katonai költekezésüket azt látták, hogy még mindig bőven tudják finanszírozni.

mz:
"Értem, kezdődik megint az US a top a többi meg sehol. "

Te írtál egy égebkiáltó pldat/baromságot, hogy avval indokoltad, hogy Kína elektronikai ipara hude fejlett, hogy vettek két legdurvább szuperszámítógépet.
Ha MO venne két ilyen durva gépet attól MO elektronikai ipara hirtelen világszinvonalú lenne? Komolyan?
Mellesleg tipikus vettek két szupersportkocsi szántásra. Hááát...

"...leamortizált haderő, öngyilkosságban és dezertálásban az elmúlt tíz évben senki sem vert rá az amerikai hadseregre..."

Ezt így értelmezni is nehéz. Ha olyan egy leamortizálodott haderő mint amilyen az USé, hogy mondjuk Navyt nézve van 10+ Super carrier, 70db nuki tengó... ja és ez csak Navy akkor milyen a nem legatyásodott? Hol van ehez képest a többi?
és értem én csak évi 2db Virginia, meg 2.8db romboló (67/24) pottyan a vízbe és ezt rosszul élik meg Navynál és sír a szájuk...

önygilkosság+dezertálás: Az US haderő nem sorozott. Aláírsz aztán ha gondolod hosszabítasz. Ez morálban erősen más mint egy sorozott ahol ha akarod ha nem mész. Te írtad alá.
De itt megint a mihez képest. Vegyük másik oldalnak a hírhedt Oroszt talán?

"Mi az, hogy a cégek költenek, nem az US? "
elektronikai ipar. US mint államnak minimális elektronikai ipara van. US cégeknek na az egy más kérdés.

korrupció: Igen USben is létezik. És mivel ott a taxpayers money szent dolog és "minden nyilt", nem 20-30évre titkosított... és emiatt bizony sok minden ki is derül.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Az USA annyit költ ilyenekre, hogy ebben senki sem veheti fel vele a versenyt. Ebben egyetértünk. Azt kell látni, hogy mindezek mellett, az Oroszok fel tudják velük venni a versenyt, abban, ami a legfontosabb, nukleáris elrettentő erőben. Én valóban azt látom, hogy sokkal költség hatékonyabb az Orosz haderő. Ahova elég, oda olcsóbban odavernek a Szu-25 ök, mint az F-22-esek(mert bizony eddig ezek erre lettek használva, bombáznak a sivatagban), amire meg kéne az F-22, abban az előadásban meg lássuk be, egy szúnyog, egy mellékszereplő lenne maximum, mert ott a Bulava, Topol jelentősége mellett eltörpül, hiába vadássza le esetleg sikeresen a Tu-95 öt, vagy netán a 160 ast, az ICBM ek így is, úgy is döntenek. Ezt kéne látni, hogy egy 3 kategóriával gyengébb, asszimetrikus háborút vívó ellenfél ellen bőven elég az is ami van, a nagyok közt meg nem ezek a nagyon drága fejlesztések rendeznék el a dolgokat, amelyek remélem SOHA nem lesznek bevetve.

Nukiban pariban vannak, ezt szerintem senki nem vitatja. Itt inkább arról van szó, hogy ha egy nukival nem rendelkező (vagy bevetni nem akaró), de légvédelemben erős (tehát nem 70'-es évekbeli szovjet/USA technikával nyomuló) állam ellen kell fellépni, akkor az orosz veszteségek jóval jelentősebbek lennének, mint az USA veszteségek. És ez manapság, "civilizált" államok esetén már nagyon is számít.

Ezt az AESA vs PESA dolgot szerintem túldimenzionáljuk. Igaz, előttem többen is leírtátok, hogy miért.

LPI szempontjából (ez nyilván az alacsony észelehetőségű gépeknél számít igazán) nagyon enm mindegy, ugyanis a PESA ebben nagyságrenddel rosszabb az AESA-nál.


(Tudom, senki se állította, de az OLSz-35 nem radar, hanem csak egy passzív vevő, mivel adó rendszere nincs. Illetve van, de egy másik hullámhosszon, mivel az infravörös tartományban csak vevő, míg a látható, de koherens gerjesztett lézernyalábbal dolgozó része adó-vevő, hiszen a saját, célról visszavert jelével operál. Ugyanakkor az infra szenzora is lokátor, mivel nem csak felderíti, de befogja "loklizálja" és követi is a célt).

Az OLSz szerintem egy kurvajó dolog (molni szerinte nem éri meg az árát...). Nem is értem, az F-22-nél miért nincs számításban (amikor az YF-23-mal szmeben az egyik kiválasztási szempont pont az volt, hogy az YF-22 jobban "upgrade-elhető), viszont az F-35-ön már van EOTS+DAS, ami bőven túlmutat az orosz gépek ebbéli képességein.

Hanem a gép orrában elhelyezett "hibrid" mozgó antennás, de passzív fázisvezérelt Irbisz rádiólokátor mellett van a szárnyakba épített L- sávban dolgozó AESA rendszerű szenzoregyüttese, amivel elméletben az alacsony észlelhetőségű célokat próbálják meg felderíteni.

Az az L-sávú radar eleve 2 dimenziós. Plusz, akkora méretben és ekkora hullámhossz esetén nagyon is kérdéses a "felbontása", hatótávolsága... Szóval, hogy pontosan mire is akarják használni, azt csak az oroszok tudják.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Megjött Molni üzenete:
@Montezuma

Más már leírta. Az, hogy egy földön üzemelő szuperszámítógépet külföldi elemekből összelegóznik valaki - ráadásul még rosszul is - az nem éppen technológiai fejlettség indikációja...

Az új AS-t nem olvastam végig, de Red Arrow SAM rendszer még fejből sem ugrik be, nem ismerem. A neve alapján meg nem orosz. Akkor hogyan jön témához...?

Senki nem mondta, hogy az orosz SAM rendszerek nem jelentenek veszélyt. Minden veszélynek van egy szintje. Egy lépcső is veszélyes, azon is le lehet gurulni és bele lehet halni. (Megddöbentően sokakkal történik ez egyébként.) Meg az is másfajta veszélyes, ha egy 8 sávos autópályán kivilágítatlanul bringázol este. Minden veszélyt a maga helyén kell kezelni. Az agyon ajánrozott Sz-300 család képességei sem voltak egyediek a maguk korában, a Patriot evolúciója gyak. párhuzamosan ment azzal. Az orosz csapatlévédelmi rendszerek egyediek, de ez pusztán az igényből adódik, mert nem a NATO tervezte leronhanni a VSz-t, hanem fordítva...

Az, hogy az orosz koncepciója az, hogy esetleg vam akítv radaros SAM (melyik? egyik Sz-300/400 változat sem ilyen), nem azt jelenti, hogy fejlettebbek. BTW az AGIS-nak van kombinált TVM-es aktív radaros rakétája, tehát érvéként ez önmagában sem állja meg a helyét...

@zsolti
A COCOM lista 1993 óta nincs, de a KGST és a Szu halálában komoly szerepe volt. Már akkor is a világ mögött voltak elektronika terén nagy átlagban. Tök mindegy, hogy civil vagy katonai. A Toshiba botrány során a Szu-be "csempészett" technógiával is valahogy nem a civil ipart támogatták, hanem egyből HT alkalmazásra használták. Ezután érték el a szovjet tengók azt a zajszintet, amit a jenkik kb. 15 évvel korábban... Szóval tessék már a fejekhez kapni, 1990 táján is az Szu igen csak elmaradtott volt globálisan. Erre jött még rá 10 év teljes pénztelenség. Aztán egyszercsak csodát tesznek? Bocs, de én ilyesmiben nem hiszek...

Azt sem értem, hogy a jenki átlag fejlettséggel kapcsolatban miféle indikáció az, hogy Kína Szu-35-öt veszi? Ez pont annak a jele inkább, hogy az oroszok egy reginoális szinten vetélytársának ad el technikát az orosz, ami azért valahol azt mutatja, hogy ennyire pénzhiányban szenvednek és kell a zsé, de nagyon... A PAK-FA programon is látszik....

Azt meg hidd el, hogy van olyan titok, amit megőriznek. Ha nem, akkor kérlek mutasd már meg nekem az összes snyugati és keleti elsővonalas gép performance envelpoe görbéit, mert úgy szeretném látni. Ja, hogy többnyire ez is classsified és csak részleges adatokat mutatnak meg. A sokszor linkelt F-16CJ supplement is elvileg egy szivárogtatás miatt érhető el. Egy külföldi repszimes oldalon, ha linkeled, akkor az admin törli, hogy ne legyen baj. Szóval, de. Kevesebb hollywood nem ártana. Vannak nagyon nagyon jól őrzött titkok. Az igazán szenzitív adatokat nem tárolják külső hálóról elérhető gépen és akkora adatmennyiségről van szó, hogy te azt nem viszed csak úgy magaddal...

Az Armatával való érvelést sem értem. Az orosz 40 év után összerakott egy új alap harkocsi testet. Ettől az még nem lesz világverő harkocsi, mert a hk. nem csak a tesetból és a toronyból áll. Az Armata attól, hogy más, még nem feltétlen fejlettebb... Vegyük már észre, hogy az orosz oldalon volt kényszer, hogy a szutyok T-72 leszármazott helyett - mert a T-90 = T-72BU - legyen valami új, ami más műszaki megoldással, de lényegében közelíti egyes meglevő képességeit a M1 és a Leo2 és más nyugai hk-k megoldásait. Még erre sem kell feltétlenül lépnie sem a jenkiknek, sem másnak. Az Aramata új koncepciója a személyzett jobb túlélő képességét és más az alapelrendés megváltoztatásával éri el. Ettől az Aramata tűzereje, össz harcértéke mitől is lenne új szint...? Egyébként meg mi köze van egy harckocsinak a repülőgépfedélzeti harcászati avionikai rendszerekhez...?

Az, hogy meg vágottszemű a mérnök vagy sem, az nem definiálja az állampolgárságot. A genetikai örökséget a felmenőktől össze tetszik téveszteni az állampolgársággal és azzal, hogy ki milyen adathoz férhet hozzá. Szezon és fazon. Egy 3. generáckiós kínai amerikai leszármazott igen, "biztosan" pekingi kém. Jaj...

A Szu-35 kapcsán sanszosan a hajtómű érdekli őket nagyon.

Az "orosz mindet tud amit a nyugat" részen nagyon röhögtem magamban. 10+ éve ígérgetik az AESA radart, oszt a Szu-35 is csak PESA elven működött kapott. Orosz szinten a régi mechanikus NIIP N001 leszármazottól való eltávolodás hatalmas előrelépés, de azért az AESA és PESA képességei között elég szép szakadék tátong egyes területeken.

A Szu-34 Rafale hasonlatnak semmi értelme. A Rafale egy Super Hornet és F16 méret között levő (C/D Hornet) multirole gép. A Szu-34 meg egy egyfeladatos csapásmérő AA képességgel szükség esetére. A Szu-24/F-111, vagy méginkább az FB-111 hatósugár kategóriába eső cucc. Alma és dinnye esete....

A nuleáris elrettenő képességhez meg még minőségsem sem nagyon kell. Ha a '70-es évek beli szilárd tüzelőanyagos ICBM és SLBM lenne ma csak az orosznak, az is pont ugyanolyan jó lenne, mint a későbbi gyártás. Az ugye mevan, hogy a jenki fő üterőt a '60-as és '70-es években gyártgott SLBM és ICM adja. Ez megintcsak 0 indikációja annak, hogy mit tudnak a kérdéses területen.

Üdv
Balázs
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Molninak:
A cikk címe <i>vörös nyilak</i> és nem SAM, hanem légiharc rakétákról illetve a levegőből indítható csapásmérő eszközökről szól.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ne legyen túl sok OFF, ide tettem szuperszámítógépes írásokat:
http://htka.hu/kozosseg/discussion/comment/219305/#Comment_219305
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Te Balázs, az hogy az újgenerációs SAM rendszereket a lépcsőn legurulás veszélyeihez hasonlítod, azért az finoman szólva megmosolyogtató :D... Ahogy az is, hogy TE biztosan tudod, hogy a jó pár évtizedig fenntálló VSZ vs NATO ban ki akart kit lerohanni... ÉN úgy tudom, mindkét oldalnak volt terve mindenre, de ez amúgy lényegtelen ma már, szerencsére... Armatát nem érted, teljesen előre mutató koncepció, és nem ennyi ahogy állítod "az orosz 40 év alatt összerak egy harckocsi testet" és ezt csak arra írtam, hogy valaki itt kijelentette, MINDENBEN az USÁKOK az elsők, erre mondtam, én azért ezt vitatnám, mert a haditechnika az NEM csak és kizárólag reptechnika. Azt én is tudom, hogy a harckocsi az nem repülő, egyébiránt, tehát kérdésedre, SEMMI köze repülőgéptech avionikai részéhez, csak én ezt máshoz írtam, más embernek, ne csúsztassunk... Jó, a Szu-34 esete Rafale-val, ha akarom, és ennyire szigorúan nézzük, igazad van, de megint kontextusban nézve, MÉRETEK, MINIATÜRIZÁLÁS szempontjából írtam egy példát, hogy neked legyen igazad, cseréld le a Szu-34 et Szu-30 ra, és ugyan azt kapod, már neked is megfelelő analógiával, a rafale, vagy eurofighterrel. Mindent tud az orosz cucc, amit a nyugati, max nagyobb hely kell neki... A nukleáris elrettentő erő, meg nagyon nem ugyan az a szint ma, ami a 60 as években volt, teljesen más technológia, ezért amit állítasz, hogy ugyan azt tudják a mai Topol-ok, Jarszok, Bulavák nyújtani, és mindegy, hogy milyen pontosságú CEP ek vannak a milyen csalikkal ellátott MIRV töltetekhez, azok milyen pályán, milyen sebességgel, milyen kitérő manőverekre képesek, az konkrétan Balázs, ne sértődj meg, de ahogy szoktad mondani, NETTO BAROMSÁG. Ahogy az is, hogy ezek pont a készenlétben tarthatóságot, szolgálati és reakció időt nagyban meghatározó dolgok, hogy szilárd, és milyen szilárd hajtóanyaggal rendelkeznek e, vagy a régi folyékonnyal, amit jó sok idő feltölteni, előkészíteni, és sokáig viszont feltöltve nem lehet a rakétában hagyni. Ahogy az is NAGYON nem mindegy, hogy milyen ezeknek a mobilitásuk, mert ez szavatolja a jó túlélő, és így a visszavágás képességét, ha kapnál egy első csapást. Ezt az USA méregdrágán atommeghajtású tengókra telepítve éri el, az Oroszok meg ehhez képest filléres megoldással, soktengelyes jó terepjáró képességű teherautókkal, és vasúti szerelvényekkel. A silók kora lejárt, azokat könnyen, könnyebben ki lehet iktatni, míg a világ legnagyobb területű, gyéren lakott, és jó sok erdővel rendelkező, hatalmas vasúthálózattal ellátott Oroszországban sok sikert a pontos találathoz, egy első csapásnál, hogy ne legyen mivel visszalőni. Ennyit a nukleáris 60 as évek szintje a mostani, és kb. mindegy-írásodra...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Zsolti, itt azért le kéne állni, mert már kezd az egész kínos lenni. Mondanak neked valami azok az évszámok, hogy Berlin 1949, Budapest 1959, Prága 1968, Varsó 1980 (ott inkább ők szállták meg magukat). Ezek mind a proletáriátus érdekében. A VSZ pedíg mindenkit fel akart szabadítani (még a szegény alnyomott afganisztániakat is), főleg az elnyomott nyugati országokban lévő proletáriátust. Tudod, "amerikában verik a négereket".
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ami az USA elmaradottságát illeti én csak olyan rendszerekben látok "elmaradást" amit nem is akartak fejleszteni. Valóban az USA elmaradott akár a németekhez viszonyítva is ami a DE tengókat illeti, de nekik a második világháború utáni évtized óta nincsenek is ilyenjei. Csapatlégvédelem szinte nincs is, de minek?