Railgun - Elektromágneses ágyúk

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Bezzeg amikor leszólom ezeket a sci-fi izéket, akkor meg én vagyok a hülye.
Tehát lényegében vagy 4 db semmire sem jó Zumwaltjuk. Ahogy előre megmondtam... :)

De hát, ha engem kérdeznek a lézerfegyverek sem vezetnek sehová. Én azonnal elkaszálnám az összest és helyébe AHEAD/airburst ammo és csá.
Itt van, kész van, működik, multifunkciós, 30 mm-től használható akár 127 mm-es lőszerig is mindenféle cél ellen.

MOST IS MÁR.

Ehelyett meg lézerfegyverekkel szórakoznak, amik erőlködve lőnek le egy kézi indítású drónt szikrázó napsütésgben 2-4 km-ről. Egy gyenge esőben meg kaviccsal előbb dobnám le őket, mint lézerrel lelövöm. Ha meg kapnak lézer ellen védő burkolatot, akkor hajjaj,

Az, hogy egyek ideális esetben mikor hatnának meg csak egy szubszonikus ASM-et totál homály. Esőben? Ja, hogy kb. Paksot kéne mögé rakni és a hűtőrendszer meg egy fél hajó? Egy Skyshield torony meg kb. egy Phalanx CIWS helyénél picit többet kér és fényévekkel többet tud.

Egyesek teljesen eszüket vesztették és a hurráoptimizmus legyőzi a realitás érzéket is. Nem bugyuta kalandfilmek alapján kéne milliárdos fejlesztéseket menedzselni. Én egyetlen centet sem adtam volna a fejlesztésre. Mert, ha még létezne is csillió dollárból lézerfegyver, akkor az ellene való védekezés a rakétákon a csillió dollár tücsökpöcsnyi része.
Fejlesztésre,kutatásra szükség van,nem lehet egy helyben toporogni.
 
M

molnibalage

Guest
Fejlesztésre,kutatásra szükség van,nem lehet egy helyben toporogni.
A nyilvánvaló faszságra ne biztosítsunk már korlátlan pénzcsapot. Az eredmény ismert és hogyhogynem előre megjósolható volt a nem tökelütöttek számára.
Még, ha valaki igényelni és a 150 km-es ágyút, akkor is fillérekből megvalósítható máshogy. Nem kell hozzá railgun...

Még, a működne is a lézer az AHEAD lőszer ára töredékben kerül. ---> hova szórni a pénzt egy totál talánra?
A fegyveres erőknek GYAKORLATBAN használható rendszer kell, nem "MAJD LESZ VALAMI"...

A fegyveres erők számára az alapkutatást nem az eszközök kifejlesztésekor végzet. Szerintem. Ha megvan az alap, akkor lehet fegyvert tervezni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
A nyilvánvaló faszságra ne biztosítsunk már korlátlan pénzcsapot. Az eredmény ismert és hogyhogynem előre megjósolható volt a nem tökelütöttek számára.
Még, ha valaki igényelni és a 150 km-es ágyút, akkor is fillérekből megvalósítható máshogy. Nem kell hozzá railgun...

Még, a működne is a lézer az AHEAD lőszer ára töredékben kerül. ---> hova szórni a pénzt egy totál talánra?
A fegyveres erőknek GYAKORLATBAN használható rendszer kell, nem "MAJD LESZ VALAMI"...

A fegyveres erők számára az alapkutatást nem az eszközök kifejlesztésekor végzet. Szerintem. Ha megvan az alap, akkor lehet fegyvert tervezni.
Az alapkutatásokat is a haderő pénzeli az amerikaiaknál.Pont ezért nem lehet elválasztani náluk az alapkutatást és a fegyverfejlesztést.Nem tudod azt lenyomni a katonai vezetők torkán,hogy ez csak alapkutatas fegyver nem lesz belőle, mert erre azt mondják,hogy ez csak a tudósok játszadozása.
 
M

molnibalage

Guest
Az alapkutatásokat is a haderő pénzeli az amerikaiaknál.Pont ezért nem lehet elválasztani náluk az alapkutatást és a fegyverfejlesztést.Nem tudod azt lenyomni a katonai vezetők torkán,hogy ez csak alapkutatas fegyver nem lesz belőle, mert erre azt mondják,hogy ez csak a tudósok játszadozása.
Itt most a DARPA-ra gondolsz?
Miért rendelt meg a USN egy olyan hajóosztályt, aminek kvázi SEMELYIK alapfegyvere nem létezett?
Mi ez a faszág?
Mintha úgy rendelnéd meg az F-35-öt, hogy nem létezik az F135 hatómű.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and 2ndt

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Itt most a DARPA-ra gondolsz?
Miért rendelt meg a USN egy olyan hajóosztályt, aminek kvázi SEMELYIK alapfegyvere nem létezett?
Mi ez a faszág?
Mintha úgy rendelnéd meg az F-35-öt, hogy nem létezik az F135 hatómű.
Ne engem kérdezz,nem én rendeltem meg.
A DARPA csak az egyik ilyen szervezet.
Ott is fegyvert fejlesztés folyik,mert pusztán alapkutatásra nem kapnának pénzt.
 
M

molnibalage

Guest
Ne engem kérdezz,nem én rendeltem meg.
A DARPA csak az egyik ilyen szervezet.
Ott is fegyvert fejlesztés folyik,mert pusztán alapkutatásra nem kapnának pénzt.
Mondok egy másik példát. Az F-14-et és az F-111B-t sem úgy építették meg, hogy hiányzott hozzá a fő fegyverzetük...
Egész egyszerűen elképesztő az a mélyrepülés, amit a jenki védelmi ipar tud produkálni az elmúlt 20-30 évben. Pénz van, valódi ellenfél nem volt egy ideig és egy rakás "jövőbemutató" szart rendeltek be, amiből aztán semmi nem lett...

Vagy ez a jenki SHORAD...
Hellfire-s (!), Stingeres és AAA-s izé, ami nem AHEAD lőszeres.
Ki volt képes ekkora baromságot kitalálni?
in-shorad_1601536484.jpg


Értem én, hogy gyorsan összelegózható volt, de a jenki védelmi ipar képtelen egy 35 mm-es AHEAD lőszert használó járművet fejeszteni vagy licenszelni? Vagy az ma már nem menő, de az AV-8 idején megfelelt?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Mondok egy másik példát. Az F-14-et és az F-111B-t sem úgy építették meg, hogy hiányzott hozzá a fő fegyverzetük...
Egész egyszerűen elképesztő az a mélyrepülés, amit a jenki védelmi ipar tud produkálni az elmúlt 20-30 évben. Pénz van, valódi ellenfél nem volt egy ideig és egy rakás "jövőbemutató" szart rendeltek be, amiből aztán semmi nem lett...

Vagy ez a jenki SHORAD...
Hellfire-s (!), Stingeres és AAA-s izé, ami nem AHEAD lőszeres.
Ki volt képes ekkora baromságot kitalálni?
in-shorad_1601536484.jpg


Értem én, hogy gyorsan összelegózható volt, de a jenki védelmi ipar képtelen egy 35 mm-es AHEAD lőszert használó járművet fejeszteni vagy licenszelni? Vagy az ma már nem menő, de az AV-8 idején megfelelt?
Ha túl sok pénzed van, a cégek irányítanak (verseny meg nem nagyon van) és lobbi néven meg a korrupció is legális akkor ez lesz.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 077
113
Itt most a DARPA-ra gondolsz?
Miért rendelt meg a USN egy olyan hajóosztályt, aminek kvázi SEMELYIK alapfegyvere nem létezett?
Mi ez a faszág?
Nos, nekem erről a konteók, meg a háttérhatalom jut eszembe, csak épp fordított előjellel.
Ahogy sokan attól rettegnek, hogy léteznek gyíkemberek, meg mindent átszövő háttérhatalom, mert annyira gyanúsan romlott ez az egész világ.
A DARPA és a Pentagon projektjei esetben meg az utóbbi évtizedekben már látszik, hogy első blikkre faszság, kívülről nézve, a folyamat végeredménye faszság, az egész már az elején látszik, hogy faszság, szóval az ember elgondolkozik azon, hogy dilettánsok, vagy elmebetgek égetik a pénzt.

A véleményem az, hogy nem inváziózós gyíkemberek taszajtják romlásba a világot, hanem a zavarosban halászó pénzemberek, ugyanúgy a Pentagon és a DARPA sem az oktalan dilettáns majmok pénzégető vállalkozása, hanem egy jól bejáratott rendszer a pénzek okos transzferálására.
Minél hangzatosabb a projekt (Zumwalt, Railgun, Lézer bla-bla-bla), annál jobban lehet megnyomni az árcédulát. Hiszen senki se tudja, hogy mi a piaci "listaára" egy railgun kifejlesztésének. Egyátalán, hogy mi kell hozzá.
Amúgy a dolog technikailag létezik, youtube meg Discovery channel videók nyilvánosak, de az eredmények persze titkosak. Elvégre ez egy DARPA projekt. És ezt mindenki el is fogadja.
Aztán lehet, hogy a siralmas teszteredményeket takargatják, nem pedig a stratégiai szintig emelt pusztítóerőt.

És van még egy olyan meglátásom is, ami szerint igenis a fegyverfejlesztéseket túl is lehet tolni. Azaz, létezik egy úgymond "egészséges" technológiai színvonal, ami hadászati-harcászati szempontból még költséghatékony. Ez alatt vannak a technológiailag és erkölcsileg is teljesen elavult eszközök, efelett pedig azok, amelyeket egész egyszerűen túl komplexre hoztak ki. Nagyon sok példát lehet sorolni erre, de nekem most így szemléltetésképp hirtelen az F-15-öshöz jó sok pénzért kifejlesztett hüvelynélküli lőszert tüzelő csodagépágyú jut eszembe, ami teljesen felesleges volt. Végül megoldották a jó öreg Vulcan-al a kérdést.
Ezek azok a l’art pour l’art mérnöki maszturbációk, amelyek sajnos nem találkoznak a "kinti világ" (értsd: a katonák, mint használók és a harcmezők, mint felhasználási terep) igényeivel.
 
M

molnibalage

Guest
Nagyon sok példát lehet sorolni erre, de nekem most így szemléltetésképp hirtelen az F-15-öshöz jó sok pénzért kifejlesztett hüvelynélküli lőszert tüzelő csodagépágyú jut eszembe, ami teljesen felesleges volt. Végül megoldották a jó öreg Vulcan-al a kérdést.
Ezek azok a l’art pour l’art mérnöki maszturbációk, amelyek sajnos nem találkoznak a "kinti világ" (értsd: a katonák, mint használók és a harcmezők, mint felhasználási terep) igényeivel.
Igen, ezt az F-15 könyvben is megjegyeztem. Még, hogy ha a végén működött is volna mi volt az egész hozadéka? Hogy 200 kg-mal könnyebb mondjuk egy 18 tonnás gép? Whatever...

És erre elbasztak mai áron 1 mrd USD-t. Amikor a fegyver harcértéke semmiben sem tért el volna az M61-től.
Na a railgun is pont ilyen. Ma is lehet póthajtásos lőszerrel 150 km-re tüzelni. Nem kell ehhez railgun.
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Tulajdonképeen DARPA oldaláról teljesen érthető a dolog. Ők azért vannak, hogy pár 10 millió dollárt bele tudjanak dobni a kis valószínűséggel működő, de ha mégis, akkor nagyot szóló dolgokban.

Viszont a NAVY oldaláról böszmeség, amit a Zumwalttal összehoztak, és a LCS is hasonló eszetlenség. Utóbbinál még csak nem is beszélhetünk rendkívül komoly technológiákról amiket ki kellett volna fejleszteni korlátlan pénzből.
Én valami szervezeti problémára gyanakszom, ahol például a döntéshozók már rég máshol járnak, mire a probléma kibukik.
Így első ránézésre ez talán így is van: Venn Clark volt a Navy vezetője és ő adott elsőbbséget az LCS -nek költségvetési oldalról, még azelőtt, hogy pontosan definiálták volna, hogy pontosan milyen hajót is akarnak. Ez 2003 -ban történ, 2005 -ben pedig az úr nyugdíjba vonult...
 
S

speziale

Guest
A nyilvánvaló faszságra ne biztosítsunk már korlátlan pénzcsapot. Az eredmény ismert és hogyhogynem előre megjósolható volt a nem tökelütöttek számára.
Még, ha valaki igényelni és a 150 km-es ágyút, akkor is fillérekből megvalósítható máshogy. Nem kell hozzá railgun...

Még, a működne is a lézer az AHEAD lőszer ára töredékben kerül. ---> hova szórni a pénzt egy totál talánra?
A fegyveres erőknek GYAKORLATBAN használható rendszer kell, nem "MAJD LESZ VALAMI"...

A fegyveres erők számára az alapkutatást nem az eszközök kifejlesztésekor végzet. Szerintem. Ha megvan az alap, akkor lehet fegyvert tervezni.

Elképesztően nem értem ezt a kirohanásod...kicsit olyan ez mint amikor a tőzsdén valaki folyamatosn azt mondja, hogy itt az összeomlás...10 évente persze 1szer igaza lesz....

a railgun-ra az elmúlt 10-15 évben elköltöttek pár száz millió dollárt, max 1-2 milliárdot. Ez az USA védelmi kiadásaiban marginális tétel..ebből semelyik fegyvergyártó nem fog meggazdagodni
cserébe elvégeztek egy csomó alapkutatást, egy csomó mindent fejlesztettek amit más területen is tudhatnak majd hasznosítani...és azért a HVP csak megszületett és sorozatgyártásba kerül...megjegyzem ha nem lenne változóban a világpolitika egyáltalán nem biztos, hogy lelőtték volna a projektet...csak a helyzet úgy hozta, hogy a Navy-nak nem ér rá még 10 évet, hogy legyen egy új ágyúja

A Zumwalt-on meg van 80 vls cella meg 2 155mm-es AGS...szóval ettől akár még lehetne is jó
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Elképesztően nem értem ezt a kirohanásod...kicsit olyan ez mint amikor a tőzsdén valaki folyamatosn azt mondja, hogy itt az összeomlás...10 évente persze 1szer igaza lesz....

a railgun-ra az elmúlt 10-15 évben elköltöttek pár száz millió dollárt, max 1-2 milliárdot. Ez az USA védelmi kiadásaiban marginális tétel..ebből semelyik fegyvergyártó nem fog meggazdagodni
cserébe elvégeztek egy csomó alapkutatást, egy csomó mindent fejlesztettek amit más területen is tudhatnak majd hasznosítani...és azért a HVP csak megszületett és sorozatgyártásba kerül...megjegyzem ha nem lenne változóban a világpolitika egyáltalán nem biztos, hogy lelőtték volna a projektet...csak a helyzet úgy hozta, hogy a Navy-nak nem ér rá még 10 évet, hogy legyen egy új ágyúja

A Zumwalt-on meg van 80 vls cella meg 2 155mm-es AGS...szóval ettől akár még lehetne is jó
A Zumwalt lőszere annyira drága lett, hogy nem gyártják már tudotmmal, mert laza 750 ezer dollárba került. Majdnem annyiba fáj, mint egy Tomahawk. Vicc...
A hajó nem képes tudommal ASW műveletekre sem és légvédelme olyan gyenge, hogy megvédeni sem képes magát komoly támadás ellen.

És nem folyamatosan mondtam, kijelentettem, hogy a lézerfegyverek és a Zumwalt nem visz sehová. Igazam is lett.
A Zumwalt lényegében képtelen arra, amiért kitalálták, cserébe hányszor drágább egy multirole AB F III osztályú hajóhoz képest? Ej...

A lézerfegyverről MINDIG azt mondtam, hogy faszság és el kell engedni. 15 éve és most is.
Látsz érdemi haladást 15 év alatt? Én azt látom, hogy csigalassú mini UAV-ket lőnek le vele. Egy szaros 2,75" rakétát sem lőne le nemhogy egy ASM-et.

Nem látni azt a műszaki fejlődés, amit csak a 35 mm-es AHEAD lőszer képességeinek 10%-át biztosítaná bármennyi időn belül.
 
S

speziale

Guest
A Zumwalt lőszere annyira drága lett, hogy nem gyártják már tudotmmal, mert laza 750 ezer dollárba került. Majdnem annyiba fáj, mint egy Tomahawk. Vicc...
A hajó nem képes tudommal ASW műveletekre sem és légvédelme olyan gyenge, hogy megvédeni sem képes magát komoly támadás ellen.

És nem folyamatosan mondtam, kijelentettem, hogy a lézerfegyverek és a Zumwalt nem visz sehová. Igazam is lett.
A Zumwalt lényegében képtelen arra, amiért kitalálták, cserébe hányszor drágább egy multirole AB F III osztályú hajóhoz képest? Ej...

1) az AGS lőszere azért lett drága, mert egy 32 darabosra tervezett hajóosztály helyett, egy 3 darabos lőszere lett. Ez azt jelenti, hogy a fejlesztés fix költsége kb. tizedannyi lőszer között oszlik el....
2) gondolod egy valódi konfliktus helyzetben ettől még nem használnák?
3) az AGS bármilyen 155mm-es lőszert ki tud lőni...hetekben volt a hír, hogy az RM és a raytheon összeházasítja az RM assegai VLAP-os lőszerét a Raytheon pgm kitjével...az assegai VLAP-al állítottak fel distance rekordot pár éve...de a Bae HVP is kilőhető belőle, 130km-e hatótávval:

A Zumwalt-on van 80 darab Mk57-es indító..ezekbe tudtommal bármilyen a Navy által használt rakéta belemegy...szóval csak rajtuk múlik mit pakolnak a hajóra...de gondolom, ha az egyik AGS-t kiszerelnék annak helyére még beférne egy jópár darab vls cella

A lézerfegyverről MINDIG azt mondtam, hogy faszság és el kell engedni. 15 éve és most is.
Látsz érdemi haladást 15 év alatt? Én azt látom, hogy csigalassú mini UAV-ket lőnek le vele. Egy szaros 2,75" rakétát sem lőne le nemhogy egy ASM-et.

Nem látni azt a műszaki fejlődés, amit csak a 35 mm-es AHEAD lőszer képességeinek 10%-át biztosítaná bármennyi időn belül.

nem foglalkozom lézer fejlesztéssel, ezért nem tudom megítélni mekkora az előrelépés....ugyanakkor megjegyezném, hogy a Navy nem lőtte le a lézer fejlesztést:


ez ugye egy 150kw-os lézer...2014-ben az első verziója meg 30 kw-os volt...hát nem tudom..szerinted az 5szörös teljesítmény haladásnak nevezhető?
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
A lézerfegyverről MINDIG azt mondtam, hogy faszság és el kell engedni. 15 éve és most is.
Látsz érdemi haladást 15 év alatt? Én azt látom, hogy csigalassú mini UAV-ket lőnek le vele. Egy szaros 2,75" rakétát sem lőne le nemhogy egy ASM-et.

Nem látni azt a műszaki fejlődés, amit csak a 35 mm-es AHEAD lőszer képességeinek 10%-át biztosítaná bármennyi időn belül.
Ebben nagyot egyet kell hogy értsek! Korábban hívője voltam a lézernek de mára beláttam hogy semmi haladás nincs az elmúlt évben .
Az uss portland egy kibebaszott nagy hajó hatalmas energiával rajta gondolom ! De az a lövészet egy vicc volt

Egy iylen meg bedarál minden célpontot, 1:25 látványos

 
S

speziale

Guest
Egy kis érdekesség, hogy mire mennyit költ a navy:


egyébként, hogy mennyit számít a méretgazdaságosság:

ha az Arleigh Burke FlightIII-ból 2 ship/year rendeléssel 1mrd USD a unit cost...viszont 1ship/year rendeléssel 1,2mrd!!

na el lehet képzelni, hogy akkor miért is kerül ennyibe a Zumwalt azok után, hogy 3-at rendeltek az eredeti 32 helyett...
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Mi lesz így Roni railgun-os tankjaival ? Borzasztó ! Tudja már ? LOL
Hamarabb tudtam róla mint hogy ide berakták volna . Ezért is hozok néha több hírt is előbb mint pl a szu-57 topicba , olvasom kiváncsian hogy hol járnak de eléggé gyengén és átmennek álmodozásba
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 077
113
az AGS lőszere azért lett drága, mert egy 32 darabosra tervezett hajóosztály helyett, egy 3 darabos lőszere lett.
És itt van a kutya elásva.
Egy lőszer, tehát fogyóeszköz ára azért magas, mert egy hajóosztályból 32 darab helyett csak három egység épült meg.
Elképesztő aránytalanság.

Már máskor is írtam, hogy az alrendszereknek nem kellene izoláltnak lenniük és függeniük az egyedi platformoktól.
Főleg nem azoknak, amelyeket minden másnál nagyobb frekvenciával kell cserélni újra és újra. Ahogy az alkatrészekre, sőt, komplett alrendszerekre is igaz, hogy legyenek minél szélesebb körben alkalmazva, úgy igaz ez (hatványozottan!) a fegyverrendszerekre is, különösen a lőszerekre, rakétákra.

Ha egy rakéta például egyetlen harcászati vadászrepülőgép típuson, mint platformon van csak alkalmazásban (lásd, régi szovjet típusok) az fajlagosan nagyon drága.
Hiába mondhatjuk rá, hogy “de legalább egy végletekig kihegyezett, platform-optimalizált célhardver”.
Ez mindig is így volt, ma meg méginkább igaz.

Namost, ez sokkal extrémebb, ha egy hajóosztály költségvetésére szabunk egy egyedi fegyverrendszert.
Mert teljesen mindegy, hogy mekkora a bekerülési, vagy üzembentartási költségekhez képest a teoretikus pusztítóerő, és az általa okozott kár várható nagysága, ha az egész rendszert csak egy olyan flottán akarták alkalmazni, amelynek az egytizede épül meg.
Ami így használhatatlan.

Szemléletes példa: Az F-22-esből kb a negyede épült végül meg, jó drága is lett a platform, de ez a gép is az USAF már rendszeresített fegyverzetével operál.
Így a gépet üzemeltetni ugyan lehet, hogy drága, sőt, továbbmegyek, még akár problémás is, de a harcértéke fegyverzeti oldalról legalább biztosítva van.

Ezzel szemben a Zumwalt ultradrága lett, mert csak az egytizede épült meg(!) és a fegyverzete is egyedi.
Egész egyszerűen nem éri meg lőni vele.

A Zumwalt a projekt- és rendszermenedzsment csődjének tankönyvbe illő iskolapéldája.
De valakik mégis jól jártak vele.