Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 073
33 110
113
Megjegyzem,a nagy nyelvészkedésben simán átfutottatok azon hirérték felett,hogy a románoknak már van korszerű tűzérségi tűzbemérő lokátoruk.....
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 604
113
@PavolR nem fordítózik. :rolleyes:

Szerintem azon felhasználók akik nem tudnak anyanyelvi szinten magyarul, azoknak szerintem mindenképpen angolul kellene posztolni.
Egyszerűen a megértést könnyíti.
Aki nem tud angolul, annak sokkal jobb minőségű fordítást adnak a fordítók az angolról, mint bármi másról.
Mondom, hogy nagyon értékelendő azon emberek igyekezete, akik feltétlen magyarul akarnak kommentelni, de sokkal kevésbé lenne fájdalmas a kommunikáció.
Akaratot tisztelem.
De...én sem nyomtatom a franciát, Boki sem az oroszt, de van itt koreait beszélő fórumtárs is...ugye érted.
Értem amit mondasz, de van elég angolnyelvű oldal, tessenek ott angolozni.
Ez itt magyar nyelvű homokozó, @Vlad hsz-eit simán értem,értelmezem.
Tehát megoldható a magyar...
Saját nyelv angolra, angolról meg magyarra, másolás. Ennyi.
Ő jött, Ő alkalmazkodik és nem mi.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 604
113
Megjegyzem,a nagy nyelvészkedésben simán átfutottatok azon hirérték felett,hogy a románoknak már van korszerű tűzérségi tűzbemérő lokátoruk.....
Nem hír...
Amilyen tüzérségi rendszerrel rendelkeznek ,alap széria tartozék hozzá.
"Tűzbemérő lokátor" egyébként micsoda?
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 399
8 653
113
Akaratot tisztelem.
De...én sem nyomtatom a franciát, Boki sem az oroszt, de van itt koreait beszélő fórumtárs is...ugye érted.
Értem amit mondasz, de van elég angolnyelvű oldal, tessenek ott angolozni.
Ez itt magyar nyelvű homokozó, @Vlad hsz-eit simán értem,értelmezem.
Tehát megoldható a magyar...
Saját nyelv angolra, angolról meg magyarra, másolás. Ennyi.
Ő jött, Ő alkalmazkodik és nem mi.
Megjegyzem volt elégszer "szólva" Bokinak is ha csak úgy bedobálta oroszul az infókat a kutya fasza fog mindent fordítódni. Azóta van az hogy legalább egy kis rövid magyarázat van a hír mellet magyarul.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Akaratot tisztelem.
De...én sem nyomtatom a franciát, Boki sem az oroszt, de van itt koreait beszélő fórumtárs is...ugye érted.
Értem amit mondasz, de van elég angolnyelvű oldal, tessenek ott angolozni.
Ez itt magyar nyelvű homokozó, @Vlad hsz-eit simán értem,értelmezem.
Tehát megoldható a magyar...
Saját nyelv angolra, angolról meg magyarra, másolás. Ennyi.
Ő jött, Ő alkalmazkodik és nem mi.
Egészen más a sztori, ha valaki külföldi linkeket tesz be fordítás nélkül, minthogy a cikkmagyarázatait külön kell fejtegetnem, hogy mégis miről beszél.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán
K

kamm

Guest
Akaratot tisztelem.
De...én sem nyomtatom a franciát,
Mondjuk te tudsz magyarul, ugy tunik...:rolleyes: valaszolni meg nem lattam, hogy lett volna barki, aki franciaul irt volna ide uj híreket.
Boki sem az oroszt, de van itt koreait beszélő fórumtárs is...ugye érted.
Nem, nem ertem.
Van valaki, a koreai, ide ír és tudna neki egy olvtars hangul irassal valaszolni?
Hajrá. Majd jol leforditozza mindenki, legalább az eredeti info marad meg itt.
Értem amit mondasz, de van elég angolnyelvű oldal, tessenek ott angolozni.
Ez itt magyar nyelvű homokozó,
Nincs ez sehol leirva, max a te elkepzelesed.

@Vlad hsz-eit simán értem,értelmezem.
Tehát megoldható a magyar...
Saját nyelv angolra, angolról meg magyarra, másolás. Ennyi.
Ő jött, Ő alkalmazkodik és nem mi.
Ja, hát ez lenne az a korlatolt ostobasag, ami miatt nem sokaig lenne olyan uj kulfoldi info, amit hoznak, ha rad hallgatnank...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 073
33 110
113
Az Eltak, amit mindenki vett a kornyeken, mind tudjak es sokkal-sokkal tavolabbra,.mint a romanoke.
Ahogy @pöcshuszár is írta, megint rajuk vertek valamit, aminel sokkal modernebbet vehettek volna.:D
Az Eltak általános célú hadszintéri lokátorok.Ezek dedikált tüzérségi tűzbemérő lokátorok.Jóval kisebb cuccok.Közvetlenül kisérik a tüzérségi eszközöket,és azt is be tudják mérni,amit az Eltak már nem.
 
  • Vicces
Reactions: kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az Eltak általános célú hadszintéri lokátorok.Ezek dedikált tüzérségi tűzbemérő lokátorok.Jóval kisebb cuccok.Közvetlenül kisérik a tüzérségi eszközöket,és azt is be tudják mérni,amit az Eltak már nem.
Ennek azért nézz utána! :rolleyes:
Nem véletlenül említettem, a 60km-es hatósugarat (asszem akkor elírtam 80-ra).
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Ennek azért nézz utána! :rolleyes:
Nem véletlenül említettem, a 60km-es hatósugarat (asszem akkor elírtam 80-ra).
Igen
Ez triviálisan azt jelenti, hogy a román radarok akkor látják honnan lövik őket és akkor adhatnak cél adatokat ha a támadott cél közelében vannak, az Elta radarok azért ennél többet tudnak, a románok megint vettek egy nevében hasonló de teljesítményében elmaradott technikát.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az Eltak általános célú hadszintéri lokátorok.Ezek dedikált tüzérségi tűzbemérő lokátorok.Jóval kisebb cuccok.Közvetlenül kisérik a tüzérségi eszközöket,és azt is be tudják mérni,amit az Eltak már nem.
Hja különben rosszul tudod az AN/TPQ-53 is multi-mission radar csak eredetileg GaS radarnak készült, miközben már a többiek GaN-re készültek.
Csak 2020-ban készült el az első teszt példány belőle GaN-re átalakítva.
Ha a románoknak 60km-es hatótávolságot mondanak, akkor abban biztos lehetsz, hogy NEM GaN radart kapnak. Tekintve, hogy amikor megrendelték, még nem volt gyártható formában a GaN verzió.
A hasonló méretű GaN alapú tüzérségi felderítő radarok (Saab, Elta) már 100km-es hatósugarat tudnak. Jóval nagyobb szimultán követéssel.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 073
33 110
113
Hja különben rosszul tudod az AN/TPQ-53 is multi-mission radar csak eredetileg GaS radarnak készült, miközben már a többiek GaN-re készültek.
Csak 2020-ban készült el az első teszt példány belőle GaN-re átalakítva.
Ha a románoknak 60km-es hatótávolságot mondanak, akkor abban biztos lehetsz, hogy NEM GaN radart kapnak. Tekintve, hogy amikor megrendelték, még nem volt gyártható formában a GaN verzió.
A hasonló méretű GaN alapú tüzérségi felderítő radarok (Saab, Elta) már 100km-es hatósugarat tudnak. Jóval nagyobb szimultán követéssel.
A TPQ-53 egy tüzérségi bemérő radar,ami másodlagosan közelkörzeti felderitő is.Elta 2084 egy légtérellenörző radar,ami másodlagosan tüzérségi felderitő is.Ez a modern radartechnologia csodája.De ettől a TPQ képes olyan tüzérségi eszközök bemérésére is,mire az Elta már nem-viszont kisebb hatótávú,és messze nem olyan jó légtérfelderitő.
Egyszerűen másra van kondicionálva a kettő.
https://www.radartutorial.eu/19.kartei/04.battle/karte013.en.html
https://www.radartutorial.eu/19.kartei/02.surv/karte071.en.html
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A TPQ-53 egy tüzérségi bemérő radar,ami másodlagosan közelkörzeti felderitő is.Elta 2084 egy légtérellenörző radar,ami másodlagosan tüzérségi felderitő is.Ez a modern radartechnologia csodája.De ettől a TPQ képes olyan tüzérségi eszközök bemérésére is,mire az Elta már nem-viszont kisebb hatótávú,és messze nem olyan jó légtérfelderitő.
Egyszerűen másra van kondicionálva a kettő.
https://www.radartutorial.eu/19.kartei/04.battle/karte013.en.html
https://www.radartutorial.eu/19.kartei/02.surv/karte071.en.html
Ok, hogy nem érted, hogy mi a külön ség a GaN és a GaS radar között.
De az általad betett linkeken világosan le is van írva a lényeg. Hogy ne kelljen keresned:
The MMR family supports artillery weapon location up to 100 km and air defense operational missions up to 256 NM.
És igen a kettő összehasonlítható, mert a tüzérségi felderítő képességet mindig a 155mm-es standard tüzérségi lövedékre adják meg.
Az Elta radar 100km-es tüzérségi felderítő képességével szemben az AN/TPQ csak 60km-t tud felmutatni. A GaN verziója valószínüleg szintén fogja tudni a 100km közeli hatótávolságot. Csakhát a románok nem azt kapják.
Azt először még az Armynak is meg kell kapja upgrade formájában.
Ha az egyik 100km-t tud ugyan arra a célra, a másik meg csak 60-at, akkor hogy gondolod, hogy majd a hatvanas olyat is észrevesz, amit a 100-as nem.
Különben, szerinted miért akarják az amerikaiak is az Iron Dome-ot megvenni, és rendszeresíteni?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm