Joke, joker, joker....
Azt ugye vágod, hogy:
Minden mérés hibával terhelt?
Hogy a szélsebesség nem állandó még egy adott pontban sem nemhogy több km levegőn átmenve?
Azt, hogy a levegő hőmérséklete és sűrűsége sem azonos és a maassági profilt nem ismered, hanem csak egy, de legfeljebb két pontját? Tehát a bomba légellenállást ki sem tudod számolni. Még, ha menne is, akkor sem tudod a szelet megmondani. Tudod te, hogy ez mekkora hibát jelent még tökéletes kezdei mozgás paraméter mérse esetén?
Hát azt, hogy a bombára ható erők is egy átlag körül szórnak és véletlenszerűek, mert az aerodniamikai az már csak ilyen? Ha 4 km magasságból oldasz egy bombát és a pálya 6-7 km hosszú, akkor 1% pontoatlanság több tízméteres hibát takar.
Azt, hogy a célpont mozoghat is?
Ezek után ne próbáld se magadnak se senki másnak bebeszélni, hogy a buta bombázás elég pontos, mert azzal csak röhögésre késztetsz mindenkit...
Nincs a világon olyan repülőgép - nem jenki sem - ami 1-2 km magasság felett buta bombákkal képes lenne egy 5x5-es pontcélt eltalálni bombával, és ahogy írtam az IR SHORAD HMZ feletti (4 km) repmagasságon a CEP 60 m körüli már.
Ez azt jelenti, hogy ha én kiállok az FTC stadion közepére és a Griff leold 4xMk-82-őt 4-5 km magasan, akkor ott hasravágva magam számottevő esély van a túlélésre úgy, hogy nem ülök semmiféle járműben és nincs fedezék. A bombák fele statisztikailag 60 méteren túl lesz és a másik kettő lehet, hogy pont középre esik, de az is lehet, hogy 40 és 30 méterre.
Mondom, az eddigi tapasztaltok szerint 1-2 km oldási magassággal úgy, hogy zuhanásban vagy (ezt jellemzően CCIP móddal csinálják) a CEP kb. 10 méter. Ideális esetben. Ez "puha" épületek ledöntéséhez bőven elég, de megerősített bunkerekhez sem, a járulékos kár csökkentése meg szóba sem jön. A IAF ezt 1982-ben a reaktor ellen bevállalta, mert csak így volt megoldható, hogy az összes bomba esetén telitalálat, vagy majdnem telitalálat legyen és minden célt kiiktassanak.
Nem véletlen, hogy a megerősített betonfedezékeket GBU-10/24 PEN-nel kapták szét a JDAM széria előtt, pedig az Mk-84-nek is volt / lehetett pct. változata,. Csak éppen olyan szórása van, hogy véletlenül találná el csak a célt a gép, kivéve ha nem akar a létező összes légvédelmi rendszer HMZ-be belemászni... Pedig a betonfedezék nem kicsi. Tehát, ha bezavarnál egy reptérre 2xMk-84 pct. változattal 4-8 gépet, akkor statisztikailag talán, ha egy betonfedezéket lennének képesek kiiktatni. A LGB-vel mennyit is csináltak az F-111F gépek? Izé...
Közepes magasságból oldva a 30+ éves LGB-k CEP értéke kb. egy nagyságrenddel kisebb, mint a buta bombáké.
Ennyi erővel azt is mondhatnád, hogy egy mesterlövésznek képtelenség 2000 méterről egy emberméretű célpontot eltalálnia ha nem irányított a lövedék.
Nevetni fogsz, majdem nem. Igen, a világrekord efelett van, de az átlagos lőtáv 1km tája.
Az efelett az esélyek drámaian zuhannak és a fegyver kaliberétől is függ, hogy 1,5 km felett egyáltalán van-e értelme lőni. Nézd meg, hogy a legnagyobb killeket mivel érték el. Az első ötből négy 0.5 cal. Izé... Ezek rohadtul nem átlagos fegyverek már...
https://en.wikipedia.org/wiki/Longest_recorded_sniper_kills
Szerencse kell hozzá - adott szélsebesség és időjárási körülmények között lőni sem lehet - és akkor sem az első lövésnél sikerül ez. Nem vár el senki 1 lövés 1 találatot, de még 2:1-et sem. Apró hiba, hogy a PGM és repcsitől meg igen, és jó oka van annak, hogy miért.
Szóval a példád nagyon mellément, ahogy egy buta bomba is szokott nagyrészt, csak annak van legalább ölési zónája, adott esetben nem kell telitalálat, de ez a céltól is függ.
Az egész meg jórészt úgysem itt dől el, hanem a hírszerzésnél és főleg a döntéshozásnál. Irányított bombával az amerikaiak bombáztak már temetést, esküvőt, nemrég iraki katonai egységet (az valószínűleg szándékos volt), kórházat, iskolát, üres domboldalt, kínai nagykövetséget, stb.
Ez meg mát a trollkodás magasiskolája, mert a RoE és a balfasz döntést és célazonosítást összemosod a bombázás és a fegyvrrendszer pontosságával. Szezon és fazon esete.