Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
3 014
6 138
113
@dudi

Igen volt a Mig-29nek is.
Pont ez az érdekes, kicsit modernebb a 35.
Minek szórakozzonak a sugárhajtómúvel ha ott a propeller.

A TGP meg nem csak a fegyverek célbajuttatásához jó.
Egy dzsihadista fegyverraktárát azért nem nehéz eltalálni a 24-34 esekkel se, fúleg ha 4 250kilós bombát dobnak rá.
De ha CAS-t kell adni az alulszocializált arab bakának, aki nem tudja merre van az ellen pickupja mert mert nem meri kidugni a fejét a vájogfal mögül, akkor jól jöhet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 455
84 440
113
Kulso_54

Arra jó a rakéta is ami rendelkezésre áll.

Azt értsd meg,hogy teljesen felesleges lett volna kifejleszteni egy integrált ECM-et.Pontosan az ilyen dolgok miatt szállnak el a haditechnikai eszközök árai.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
Én úgy isten igazából célmegjelölővel szeretném már látni a ruszki gépeket mert a szíria bombázásuk 80 százaléka a szovjet 70 évek szinten van.

Ahoz képest rohadt jól céloznak.

@dudi

Igen volt a Mig-29nek is.
Pont ez az érdekes, kicsit modernebb a 35.
Minek szórakozzonak a sugárhajtómúvel ha ott a propeller.

A TGP meg nem csak a fegyverek célbajuttatásához jó.
Egy dzsihadista fegyverraktárát azért nem nehéz eltalálni a 24-34 esekkel se, fúleg ha 4 250kilós bombát dobnak rá.
De ha CAS-t kell adni az alulszocializált arab bakának, aki nem tudja merre van az ellen pickupja mert mert nem meri kidugni a fejét a vájogfal mögül, akkor jól jöhet.

CAS-ra ott a Szu-25, az amerikaiaknak sincs két erre a célra fejlesztett gépük
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 056
113
Roni
Tokéletesen megfelelnek a szovjet buta bombák Szíriában ,mivel a szovjet Szu-24M és Tu-22M3 gépeken van SzPV-24 rendszer , amely segítségével elég pontosan bombáznak.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Szu-35Sz Hibinivel
182264.jpg

Nekem az AKU-170 is szemet szúrt. ;)
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 756
66 575
113
Így van, bár az R-77-esek indítósínei már egy ideje fenn vannak a 35-ösökön is.
A külső és szárnyvégen elhelyezett konténerek nem feltétlen rosszak, gondoljatok a Growlerekre. Amúgy integrált zavarórendszer már a 9.13-as MiG-29-eseken is volt. A púpjuk rejtette. Ezek meg idén harminc éve, hogy hazánkba érkeztek. Sőt, nem elég, hogy nálunk voltak, még a darabszám se volt kevés, mert volt, hogy egyszerre közel 90 darab volt belőlük idehaza, ami manapság már csillagászati darabszám a kontinensen.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 207
60 132
113
Ha jól tudom akkor az EF-2000-nek is a szárnyvégein vannak a zavarórendszer elemei. Persze az is amatőr gép, meg 70's évek....

Az fel sem merült senkiben, hogy van a gépben beépített ECM és ez a hibini rendszer csak képesség növelő?
Pont, mint egy Growler konténerei, csak itt nem olyan magas szinten.
 
M

molnibalage

Guest
Úgy látom egyesek nem értik a koncepciót.

A törővég régen a gépek számára légiharc rakéta helyeket jelentett. Mivel azonban a közeli légiharc súlya csökkent és rakéták képességei meg nőttek és így jellemzően kettő kis hatótávolságú IR rakéta is elég. Ezért egyes gépeken gyakorlatialg permanensen ECM vagy más önvédelmi rendszer került a törővégre.

Nem azért van ott sanszosan a Szu-35-nek konténere, mert nem férne el a törzsben még harcászati elektornika. Azért van ott, mert

ad.1 Úgysem tenne fel oda már senki légiharc rakétát.

ad.2 Az antenna számára annál jobb hely kevés van, nem takar ki a törzs szinte semmit.

ad.3 Még, ha van beépített zavaró is, ezzel további képesség növelés érhető el. (Figyelem, ettől ez még nem lesz stand off jammer gép...)

ad.4 Az elektronika hűtése is könnyebb, mert mindig körbeáramolja nagy sebességű levegő.

Ahoz képest rohadt jól céloznak.
Ugyanazokat a videókat nézzük? Senki ne áltassa már magát, a fizikát nem tudod meghágni. Buta bombákat 4-5 km magasságból hajtíva a CEP 60 méter táján van. Ez egy futballpálya 2/3-a. Ezen belül él földet <i><b>fele.</b></i>
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
Ugyanazokat a videókat nézzük? Senki ne áltassa már magát, a fizikát nem tudod meghágni. Buta bombákat 4-5 km magasságból hajtíva a CEP 60 méter táján van. Ez egy futballpálya 2/3-a. Ezen belül él földet fele.
Nem tudom ugyanazokat a videókat nézzük-e, de nem kell a fizikát meghágd. Tudod a gép sebességét, levegőhőmérsékletet, a bombák tömegét, aerodinamikai jellemzőit, az indításhoz szükséges időt stb. Emellett rendelkezésedre áll egy rakás adat a korrekcióhoz előző tesztekből és bombázásokból, az egésznek a matek részét meg elvégzi helyetted egy gép.
Ennyi erővel azt is mondhatnád, hogy egy mesterlövésznek képtelenség 2000 méterről egy emberméretű célpontot eltalálnia ha nem irányított a lövedék.
Az egész meg jórészt úgysem itt dől el, hanem a hírszerzésnél és főleg a döntéshozásnál. Irányított bombával az amerikaiak bombáztak már temetést, esküvőt, nemrég iraki katonai egységet (az valószínűleg szándékos volt), kórházat, iskolát, üres domboldalt, kínai nagykövetséget, stb.
 
M

molnibalage

Guest
Joke, joker, joker....

Azt ugye vágod, hogy:

Minden mérés hibával terhelt?

Hogy a szélsebesség nem állandó még egy adott pontban sem nemhogy több km levegőn átmenve?

Azt, hogy a levegő hőmérséklete és sűrűsége sem azonos és a maassági profilt nem ismered, hanem csak egy, de legfeljebb két pontját? Tehát a bomba légellenállást ki sem tudod számolni. Még, ha menne is, akkor sem tudod a szelet megmondani. Tudod te, hogy ez mekkora hibát jelent még tökéletes kezdei mozgás paraméter mérse esetén?

Hát azt, hogy a bombára ható erők is egy átlag körül szórnak és véletlenszerűek, mert az aerodniamikai az már csak ilyen? Ha 4 km magasságból oldasz egy bombát és a pálya 6-7 km hosszú, akkor 1% pontoatlanság több tízméteres hibát takar.

Azt, hogy a célpont mozoghat is?

Ezek után ne próbáld se magadnak se senki másnak bebeszélni, hogy a buta bombázás elég pontos, mert azzal csak röhögésre késztetsz mindenkit...

Nincs a világon olyan repülőgép - nem jenki sem - ami 1-2 km magasság felett buta bombákkal képes lenne egy 5x5-es pontcélt eltalálni bombával, és ahogy írtam az IR SHORAD HMZ feletti (4 km) repmagasságon a CEP 60 m körüli már.

Ez azt jelenti, hogy ha én kiállok az FTC stadion közepére és a Griff leold 4xMk-82-őt 4-5 km magasan, akkor ott hasravágva magam számottevő esély van a túlélésre úgy, hogy nem ülök semmiféle járműben és nincs fedezék. A bombák fele statisztikailag 60 méteren túl lesz és a másik kettő lehet, hogy pont középre esik, de az is lehet, hogy 40 és 30 méterre.

Mondom, az eddigi tapasztaltok szerint 1-2 km oldási magassággal úgy, hogy zuhanásban vagy (ezt jellemzően CCIP móddal csinálják) a CEP kb. 10 méter. Ideális esetben. Ez "puha" épületek ledöntéséhez bőven elég, de megerősített bunkerekhez sem, a járulékos kár csökkentése meg szóba sem jön. A IAF ezt 1982-ben a reaktor ellen bevállalta, mert csak így volt megoldható, hogy az összes bomba esetén telitalálat, vagy majdnem telitalálat legyen és minden célt kiiktassanak.

Nem véletlen, hogy a megerősített betonfedezékeket GBU-10/24 PEN-nel kapták szét a JDAM széria előtt, pedig az Mk-84-nek is volt / lehetett pct. változata,. Csak éppen olyan szórása van, hogy véletlenül találná el csak a célt a gép, kivéve ha nem akar a létező összes légvédelmi rendszer HMZ-be belemászni... Pedig a betonfedezék nem kicsi. Tehát, ha bezavarnál egy reptérre 2xMk-84 pct. változattal 4-8 gépet, akkor statisztikailag talán, ha egy betonfedezéket lennének képesek kiiktatni. A LGB-vel mennyit is csináltak az F-111F gépek? Izé...

Közepes magasságból oldva a 30+ éves LGB-k CEP értéke kb. egy nagyságrenddel kisebb, mint a buta bombáké.


Ennyi erővel azt is mondhatnád, hogy egy mesterlövésznek képtelenség 2000 méterről egy emberméretű célpontot eltalálnia ha nem irányított a lövedék.
Nevetni fogsz, majdem nem. Igen, a világrekord efelett van, de az átlagos lőtáv 1km tája.

Az efelett az esélyek drámaian zuhannak és a fegyver kaliberétől is függ, hogy 1,5 km felett egyáltalán van-e értelme lőni. Nézd meg, hogy a legnagyobb killeket mivel érték el. Az első ötből négy 0.5 cal. Izé... Ezek rohadtul nem átlagos fegyverek már...

https://en.wikipedia.org/wiki/Longest_recorded_sniper_kills

Szerencse kell hozzá - adott szélsebesség és időjárási körülmények között lőni sem lehet - és akkor sem az első lövésnél sikerül ez. Nem vár el senki 1 lövés 1 találatot, de még 2:1-et sem. Apró hiba, hogy a PGM és repcsitől meg igen, és jó oka van annak, hogy miért.

Szóval a példád nagyon mellément, ahogy egy buta bomba is szokott nagyrészt, csak annak van legalább ölési zónája, adott esetben nem kell telitalálat, de ez a céltól is függ.

Az egész meg jórészt úgysem itt dől el, hanem a hírszerzésnél és főleg a döntéshozásnál. Irányított bombával az amerikaiak bombáztak már temetést, esküvőt, nemrég iraki katonai egységet (az valószínűleg szándékos volt), kórházat, iskolát, üres domboldalt, kínai nagykövetséget, stb.
Ez meg mát a trollkodás magasiskolája, mert a RoE és a balfasz döntést és célazonosítást összemosod a bombázás és a fegyvrrendszer pontosságával. Szezon és fazon esete.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
Minden mérés hibával terhelt?

Hogy a szélsebesség nem állandó még egy adott pontban sem nemhogy több km levegőn átmenve?

Azt, hogy a levegő hőmérséklete és sűrűsége sem azonos és a maassági profilt nem ismered, hanem csak egy, de legfeljebb két pontját? Tehát a bomba légellenállást ki sem tudod számolni. Még, ha menne is, akkor sem tudod a szelet megmondani. Tudod te, hogy ez mekkora hibát jelent még tökéletes kezdei mozgás paraméter mérse esetén?

Adott magasságban elég jól kiszámolható a levegő sűrűsége és az alapján a légellenállás az egyes rétegeken, én pl megkaptam elég könnyen a neten, hiszem, hogy egy fegyvergyár teljes mérnöki csapata képes használni a google-t vagy egy fizikakönyvet és az excelt.

Nevetni fogsz, majdem nem. Igen, a világrekord efelett van, de az átlagos lőtáv 1km tája.

Az efelett az esélyek drámaian zuhannak és a fegyver kaliberétől is függ, hogy 1,5 km felett egyáltalán van-e értelme lőni. Nézd meg, hogy a legnagyobb killeket mivel érték el. Az első ötből négy 0.5 cal. Izé... Ezek rohadtul nem átlagos fegyverek már...
Jelenleg 3700 méter kölül tartanak (lőtéren, nem háborúban), igaz a fegyver is erre van tervezve, a kezelője is gyakorlott, de ez elmondható a legtöbb katonai repülőről és a kezelőiről is. Az meg egy kis szar pár grammos lövedék, nem egy nagy és nehéz bomba, amit nem befolyásol annyira a légellenállás.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
<blockquote>Minden mérés hibával terhelt?

Hogy a szélsebesség nem állandó még egy adott pontban sem nemhogy több km levegőn átmenve?

Azt, hogy a levegő hőmérséklete és sűrűsége sem azonos és a maassági profilt nem ismered, hanem csak egy, de legfeljebb két pontját? Tehát a bomba légellenállást ki sem tudod számolni. Még, ha menne is, akkor sem tudod a szelet megmondani. Tudod te, hogy ez mekkora hibát jelent még tökéletes kezdei mozgás paraméter mérse esetén?

Adott magasságban elég jól kiszámolható a levegő sűrűsége és az alapján a légellenállás az egyes rétegeken, én pl megkaptam elég könnyen a neten, hiszem, hogy egy fegyvergyár teljes mérnöki csapata képes használni a google-t vagy egy fizikakönyvet és az excelt.

Nevetni fogsz, majdem nem. Igen, a világrekord efelett van, de az átlagos lőtáv 1km tája.

Az efelett az esélyek drámaian zuhannak és a fegyver kaliberétől is függ, hogy 1,5 km felett egyáltalán van-e értelme lőni. Nézd meg, hogy a legnagyobb killeket mivel érték el. Az első ötből négy 0.5 cal. Izé... Ezek rohadtul nem átlagos fegyverek már...

</blockquote>

A légsűrűségre vonatkozó fizikai/tankönyvi/net-adatok azok átlagos adatok. A helyi légsűrűséget erősen befolyásolja a helyi hőmérséklet, az pedig a vizszintes szelek és a függőleges légáramlatok miatt nagyon erősen változik, közel sem állandó. Ha nem így lenne, senki se fejlesztene méregdrága - és csak egyszer használható - precíziós fegyvereket, csak számítógépet a hagyományos bombákkal történő célzáshoz, amit minden bombaoldásnál lehet használni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
<blockquote rel="joker"><blockquote>Minden mérés hibával terhelt?

Hogy a szélsebesség nem állandó még egy adott pontban sem nemhogy több km levegőn átmenve?

Azt, hogy a levegő hőmérséklete és sűrűsége sem azonos és a maassági profilt nem ismered, hanem csak egy, de legfeljebb két pontját? Tehát a bomba légellenállást ki sem tudod számolni. Még, ha menne is, akkor sem tudod a szelet megmondani. Tudod te, hogy ez mekkora hibát jelent még tökéletes kezdei mozgás paraméter mérse esetén?

Adott magasságban elég jól kiszámolható a levegő sűrűsége és az alapján a légellenállás az egyes rétegeken, én pl megkaptam elég könnyen a neten, hiszem, hogy egy fegyvergyár teljes mérnöki csapata képes használni a google-t vagy egy fizikakönyvet és az excelt.

Nevetni fogsz, majdem nem. Igen, a világrekord efelett van, de az átlagos lőtáv 1km tája.

Az efelett az esélyek drámaian zuhannak és a fegyver kaliberétől is függ, hogy 1,5 km felett egyáltalán van-e értelme lőni. Nézd meg, hogy a legnagyobb killeket mivel érték el. Az első ötből négy 0.5 cal. Izé... Ezek rohadtul nem átlagos fegyverek már...

</blockquote>

A légsűrűségre vonatkozó fizikai/tankönyvi/net-adatok azok átlagos adatok. A helyi légsűrűséget erősen befolyásolja a helyi hőmérséklet, az pedig a vizszintes szelek és a függőleges légáramlatok miatt nagyon erősen változik, közel sem állandó. Ha nem így lenne, senki se fejlesztene méregdrága - és csak egyszer használható - precíziós fegyvereket, csak számítógépet a hagyományos bombákkal történő célzáshoz, amit minden bombaoldásnál lehet használni.
</blockquote>

Persze, hogy benne van a hőmérsékleti változó és pontatlanabb, mint egy irányított bomba, de azért elég sok videót láttunk, ahol nem focipályányi területet taroltak le.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 756
66 575
113
Az oroszok szíriai bombázásának pontosságához egy kis adalék.
A nyugati és így a magyar szaksajtóban is elterjedt az a téves nézet, hogy az "oroszok buta FAB bombái, meg azok pontosssága..."

Érdemes megfigyelni, hogy azokon a bizonyos videókon (akár a legelsőkön, ahol a drón videójának keresztje volt az épületen, míg a robbanás a szomszéd réten esett meg) mekkora repeszfelhő teríti be a célpontot.
Érdemes továbbá megfigyelni a leggyakrabban alkalmazott "buta" bombatípust, az OFAB-250-270-est. Ezt dobálják a Szu-24-esek, Szu-25-ösök és 12-esével (nem valami nagy mennyiség) a világvégéről odarepülő Tu-22M3-asok is.

És itt jön a lényeg. Ugyanis, aki az amerikai Mk-82-esekkel veti össze ezeket a bombatesteket, téved, mivel azok relatíve vékony köpenyű GP, azaz rombolóbombák, a teljes oldási tömegük kb. 3/4-ét kitevő TNT-termit robbanóanyaggal, míg a hasonló tömegű OFAB-250-270-esek repeszbombák, hatalmas repeszhatással.
Ezeknél eleve nem is jó, ha telibeverik az épületet, ugyanakkor, ahogy molnibalage meg is jegyezte, 3000+ méterről nem is nagyon fogják tudni.
De hangsúlyozom, nem is nagyon kell.
Körbe kell dobálni a célpontot és a közel-keleti építési hagyományok és normák majd lehetővé teszik, hogy aki az épületben van, az ott is marad.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
<blockquote rel="emel"><blockquote rel="joker"><blockquote>Minden mérés hibával terhelt?

Hogy a szélsebesség nem állandó még egy adott pontban sem nemhogy több km levegőn átmenve?

Azt, hogy a levegő hőmérséklete és sűrűsége sem azonos és a maassági profilt nem ismered, hanem csak egy, de legfeljebb két pontját? Tehát a bomba légellenállást ki sem tudod számolni. Még, ha menne is, akkor sem tudod a szelet megmondani. Tudod te, hogy ez mekkora hibát jelent még tökéletes kezdei mozgás paraméter mérse esetén?

Adott magasságban elég jól kiszámolható a levegő sűrűsége és az alapján a légellenállás az egyes rétegeken, én pl megkaptam elég könnyen a neten, hiszem, hogy egy fegyvergyár teljes mérnöki csapata képes használni a google-t vagy egy fizikakönyvet és az excelt.

Nevetni fogsz, majdem nem. Igen, a világrekord efelett van, de az átlagos lőtáv 1km tája.

Az efelett az esélyek drámaian zuhannak és a fegyver kaliberétől is függ, hogy 1,5 km felett egyáltalán van-e értelme lőni. Nézd meg, hogy a legnagyobb killeket mivel érték el. Az első ötből négy 0.5 cal. Izé... Ezek rohadtul nem átlagos fegyverek már...

</blockquote>

A légsűrűségre vonatkozó fizikai/tankönyvi/net-adatok azok átlagos adatok. A helyi légsűrűséget erősen befolyásolja a helyi hőmérséklet, az pedig a vizszintes szelek és a függőleges légáramlatok miatt nagyon erősen változik, közel sem állandó. Ha nem így lenne, senki se fejlesztene méregdrága - és csak egyszer használható - precíziós fegyvereket, csak számítógépet a hagyományos bombákkal történő célzáshoz, amit minden bombaoldásnál lehet használni.
</blockquote>

Persze, hogy benne van a hőmérsékleti változó és pontatlanabb, mint egy irányított bomba, de azért elég sok videót láttunk, ahol nem focipályányi területet taroltak le.</blockquote>

Persze, ha behatol a bomba a célpontba (épületbe, betonbunkerbe) , akkor elég kis területre terjed ki a rombolás, de ehhez telibe kell találni a célpontot. Nem az a lényeg, hogy mekkora területet tarol, ha pontos a találat, akkor még egy 50 kg-os bomba is elég egy harckocsi kiütéséhez, vagy egy 250-es egy betonfedezékhez. Viszont éppen a hagyományos bombák pontatlansága miatt kezdtek először nagyobbakat használni (egy 50-100-as a harckocsitól, betonbunkertől 5-10m-re már nem igazán árt neki, egy 500-as 1-tonnás viszont igen! Csak ehhez már nagy gép kellett, vagy sok bevetés, de a radaros-rakétás légvédelem korában ez már életveszélyes volt, így később kifejlesztették a precíziós fegyvereket. Kisméretű gépekkel gyors, precíziós csapásmérés közepes magasságból (gépágyús/MANPADS-légvédelem kiiktatva, radaros légvédelem ARM-el, zavarással kiiktatva), és a precíziós fegyver miatt így kevesebb bevetés kell.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 776
18 012
113
<blockquote>Ugyanazokat a videókat nézzük? Senki ne áltassa már magát, a fizikát nem tudod meghágni. Buta bombákat 4-5 km magasságból hajtíva a CEP 60 méter táján van. Ez egy futballpálya 2/3-a. Ezen belül él földet fele.
Nem tudom ugyanazokat a videókat nézzük-e, de nem kell a fizikát meghágd. Tudod a gép sebességét, levegőhőmérsékletet, a bombák tömegét, aerodinamikai jellemzőit, az indításhoz szükséges időt stb. Emellett rendelkezésedre áll egy rakás adat a korrekcióhoz előző tesztekből és bombázásokból, az egésznek a matek részét meg elvégzi helyetted egy gép.
Ennyi erővel azt is mondhatnád, hogy egy mesterlövésznek képtelenség 2000 méterről egy emberméretű célpontot eltalálnia ha nem irányított a lövedék.
Az egész meg jórészt úgysem itt dől el, hanem a hírszerzésnél és főleg a döntéshozásnál. Irányított bombával az amerikaiak bombáztak már temetést, esküvőt, nemrég iraki katonai egységet (az valószínűleg szándékos volt), kórházat, iskolát, üres domboldalt, kínai nagykövetséget, stb.</blockquote
A pitot-cső nélküli sebességmérés sem egyszerű, pont amiatt, hogy annyi paramétert kell mérni, számolni, hogy a sebességet megkapd. Az oroszoknál ebből van (volt) a gond. A vektorálható hajtómű miatt alacsonyabb sebesség is engedélyezett, mint mondjuk az F22-nél. Durva mérési hibák vannak a kissebességű repülésnél.

Ezeket a méréseket a gép körül végzik több szenzorral. Komoly apparátus kell hozzá.

Egy repülő bombán ezt nehéznehéz megcsinálni.