Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>blaze</b>

Manőverező légiharc a nem BVR tartományban zömmel milyen sebességhatárokon belül zajlik? Nem szubszonikus, rövid idejű hirtelen gyorsításokkal?

Hatékony stealth esetén nem előfeltétel az 1M feletti sebesség a BVR eljárás sikeréhez.

Az orosz légiharc eljárások tudtommal pontosan az általad leírt helyzetbe akarják az ellenfelet hozni, mivel ott fölénybe kerülhetnek - ezt igyekszik elkerülni a BVR harcászat alapelve.

<b>molni</b>

Rövid idejű impulzusok esetén nem kell semmit folyamatosan a célon tartanod, elég lehet az is, ha rövid időintervallumokban "irányba" rakod a masinát. Gondolok a Raptor vagy az F-35 AESA radarjára, ami a pletykák szerint - elvileg - "fegyverként" is elsüthető.
Természetesen ezt is nyugodtan nevezheted rizsának meg faxságnak, lelked rajta.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Nálam is elszakadt a szíj amikor Montezuma beidézte a mondatot amiben leírtam, hogy mit értek a nagy sebességű közelharcalatt, a rákövetkező mondatban meg megkérdezte, hogy most akkor mit értek alatta. Mondjuk én igyekszek senkivel sem személyeskedni ettől függetlenül.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Szomorú, hogy nagyon hamar szakadnak a szíjak.
Ide sokan azért jönnek (én biztosan), mert hobbi és kikapcsolódás, jó, hogy hasonló érdeklődésű emberekkel lehet diskurálni.
Ennyire azért nem kellene véresen komolyan venni ezt az egészet, ezen semmi nem múlik, a kőkemény valóság nem a monitor mögött van.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Volt, számtalanszor. Hát nálad...?
Szerintem én tudok viselkedni, nem én mutatom egy sértett kiskamasz mentális jellemzőit, aki örökké hozzá akar vágni nehéz és kemény tárgyat olyan emberekhez, akik vagy nem esnek tőle hanyatt, vagy csak szimplán vitázni mernek velem.

Na viszont ez jó hír, ha volt már ilyen, hogy beismerted nem vagy mindenható, mert akkor még talán menthető vagy... Most itt az ideje, hogy elkezd azt is gyakorolni, lv.2 re lépve, hogy nem küldesz el mindenkit a kurva anyjába, vagy gyökerezel le, hívod ostobának, akinek más véleménye van, mint neked.

Nehéz lesz, de megéri, akár még barátaid is lehetnek majd eme progresszív folyamat eredményeképpen, s az is lehet, hogy nem fogod állandóan azt érezni, hogy "minden hülye mindig szembejön, csak te vagy egyedül a sáv jó oldalán", vagy hogy téged "mindig mindenki(trollok hada) ok nélkül bánt"...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 827
47 215
113
Nálam is elszakadt a szíj amikor Montezuma beidézte a mondatot amiben leírtam, hogy mit értek a nagy sebességű közelharcalatt, a rákövetkező mondatban meg megkérdezte, hogy most akkor mit értek alatta. Mondjuk én igyekszek senkivel sem személyeskedni ettől függetlenül.
Pont ezért vagy korrektebb pali, szerintem. Tőled még idiótázást, kurva anyázást, ostobázást sosem olvastam. Vitázni, vitatkozni, ötletelni szeretek, s nem kell mindig mindenben egyet érteni mindenkinek. Az viszont azért nem rossz, ha ember is tud maradni mellette mindenki, és nem lesz alpári tróger a stílus.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem én tudok viselkedni
Aha, persze ezért személyeskedsz folyton és játszod a képernyő mögött fotelpszihológust úgy, hogy gyakorlatilag két perce vagy itt. 2015 augusztusi a reged. Fogalmad nincs róla, hogy mi a múltam...

Nehéz lesz, de megéri, akár még barátaid is lehetnek majd eme progresszív folyamat eredményeképpen,
Lásd itt. Kőkemény személyeskedés, ráadásul még ökörség is, mert vannak barátaim...

Nem mindenki hülye aki szembejön, csak az aki egy alapvetően műszaki és természettudományos témában folyamatosan mantrázza az téveszméit, mert nem képes számolni vagy legalább akkor megnézni egy repszimben, ha számolni is lusta... És midehhez még nagy szája is van.

A MiG-23MF-ben ezek szerint tévedtem, bár harcászati alkalazásánál eddig minden forrás MSz-ről beszélt és nem sikerült olyan roncsról képet sem látnom, ami MF lett volna. Nehogy már ennyi MiG-23 kill közül egy MF-et sem sikerült igazolni. Ettől függetlenül Galcolm kommentjének hajlamos vagyok hinni, akkor főleg, ha lenne kép vagy szöveges forrás bármilyen féltől (jenki hírszerzés, orosz export lista, tökmindegy), ami ezt alátámasztja.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage
Az R-27T úgy működik mint az R-73 ugyan mi akadálya lett volna rátenni?
Ez azért vicces, mert folyamatosan az orosz fanok azt mantrázták, hogy még LoaL képességei is lehet az MCG miatt és úgy van BVR képessége akár szemből indításkor vagy akár beaming után is LoaL-ohat. Na ez kicsit messze van az "ugyanúgy működiktől, mint az R-73"...

Pl. HOBS képessége vokt lett volna az R-27T-nek sisakcélzóval? Mert erről sem tudok.

Az tudom, hogy a magyar 9.12-ön nem volt meg a lehetősége és 9.12-őn nem rakott be se képet se forrást erről senki és Zord és más is megerősítette ezt.

A kinti repszimes fórumon a két orosz tag is megerősítette, hogy az R-27T nem volt opció a 9.12-őn.

Az airwar.ru oldalon sincs R-27T orosz anyagban, de 9.13-nál sem. Az Sz/SzMT-hez már van.

Soha nem láttam széria 9.12 és 9.13 gépeken R-27T-t.
 
M

molnibalage

Guest
Szomorú, hogy nagyon hamar szakadnak a szíjak.
Ide sokan azért jönnek (én biztosan), mert hobbi és kikapcsolódás, jó, hogy hasonló érdeklődésű emberekkel lehet diskurálni.
Ennyire azért nem kellene véresen komolyan venni ezt az egészet, ezen semmi nem múlik, a kőkemény valóság nem a monitor mögött van.

Monte, azért szakadnak a szíjak, mert többször el lett már magyarázva, amikor te is itt voltál és olvastad. Ennek ellenére valaki huszadjára is fejjel fut a betonfalnak.

Az is számtalanszor el lett magyarázva részemről, hogy aki nem éri vagy nem tudja elképzelni, hogy miről írok, az ugorjon már be egy repszimbe és nézze már meg az alapvető légiharc "geometriát". Egy jó videó többet ér ezer szónál. Vagy menjen fel DCS vagy Falcon BMS fórumra és kérjen mentett légiharc fájlokat, amit ingyenes Tacview-val végignézhet akárhonnan és sebességet, túlterhelés, stb. is mutat, akár diagramon.

Ilyen videókra gondolok.

https://www.youtube.com/watch?v=n0sl2koxUcw

https://www.youtube.com/watch?v=zmbtIIwUT5c

https://www.youtube.com/watch?v=g3sAfKocR_g

https://www.youtube.com/watch?v=fP8xk9bt9IU

Most ne feltétlen a konkrét infókat nézzétek bennük, mert nem így választottam ki őket. A lényeg az, hogy miket lehet ezen látni.

Ebből kettőt én csináltam, nem túl jó minőségű, de azért látni lehet dolgokat. Amíg az ezeken látható alapokat nem értitek meg addig mégis mi a túróról legyen érdemi vita? Úgy akarnak sokan itt deriválni és integrálni, hogy összeadni nem tudnak.
 
M

molnibalage

Guest
Manőverező légiharc a nem BVR tartományban zömmel milyen sebességhatárokon belül zajlik? Nem szubszonikus, rövid idejű hirtelen gyorsításokkal?
Ez a gépek számától és a magasságtól függ.

Ha megnézed a YT videókat, akkor az 1v1 légiharc alapvetően úgy kezdődik még, ha mindkét gépnek nagy sebessége van, akkor is elkezdik közepes magasságról menni lefele, hogy sebességre váltság. Az F-22 és Rafale meccs is 15k láb felett kezdődött és 6k táján ért véget.

(Gyakorlatokon, mikor nem védekező harcot oktatnak, akkor úgy indul a légiharc, hogy a két gép elrepül egymás mellett kb. km-es térközzel azonos sebeességel és magasságal után mehet a móka.)

Ahogy Blaze is írta sok vs sok gép esetén a kétkörös harcot erőltetnék az F-15/F-16 gépek, mert high subsonic táján van a corner speed közepes magasságon - lásd HT összefoglaló aero része, tessék elolvasni és mellé nézni adott magasságon a F-16CJ supplementet - mert így, ha még szembe is fordulna, akkor a távolság nagyobb, mint egykörös esetén és mehet az all aspect AIM-9L/M. Ez '70/80-as években brutális előny volt a szemből nem indítható R-13M és R-60 ellen főleg úgy, hogy az F-15 és F-16 repteljesíménye köröket vert at MiG-21/23-ra.


Hatékony stealth esetén nem előfeltétel az 1M feletti sebesség a BVR eljárás sikeréhez.
Nem, de minél nagyobb a kezdősebessége a rakétának annál nagyobb a DLZ és a NEZ, illetve indítás után, még ha látna is az ellen akkor az ő indítási zónája is könnyebben összenyomható.


Rövid idejű impulzusok esetén nem kell semmit folyamatosan a célon tartanod, elég lehet az is, ha rövid időintervallumokban "irányba" rakod a masinát. Gondolok a Raptor vagy az F-35 AESA radarjára, ami a pletykák szerint - elvileg - "fegyverként" is elsüthető.
Természetesen ezt is nyugodtan nevezheted rizsának meg faxságnak, lelked rajta.
Mi a fenét értesz rövid idejá impluzusoknak? Jeleneg ott tartunk, hogy a DIRCM is vakítja a rakétát, de másodperces megvilágítással sem tudja a finom elektronikát szétégetni. Ha nem világítod meg folyamatosan a célt lézerrel, akkor a büdös életben nem okoz komoly kárt még több száz kW teljesítménnyel sem.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Manőverező légiharc a nem BVR tartományban zömmel milyen sebességhatárokon belül zajlik? Nem szubszonikus, rövid idejű hirtelen gyorsításokkal?

Igen is meg nem is. A stílustól és a helyzettől függ. Ahogy leírtam, vannak olyan felállások, ahol sokáig transzonikus tartományban marad a dolog, van olyan is ahol rendkívül gyorsan elkopik a sebesség és ténylegesen szubszonikus tartományban folytatódik a dolog. De én pont arról beszéltem, hogy nagy sebességű harc esetén miért nem jó a dolog, és próbáltam szerintem reálisan megindokolni, hogy a nyugati gépek miért preferálják a nagyobb sebességű harcot a kis sebességűvel szemben. A harc közben is dinamikusan tud változni, értelmeszerűen általában a harc elején nagyobbak a sebességek mert mindenki valamekkora tartalékkal érkezik meg, de ez idővel elkopik. Nagy sebesség másik fontos előnye amit nem igazán írtam direktbe, hogy nagyobbak a túlélési esélyek, ha bármi váratlan történik.

Nyilván egy valódi pilótának azért előbb utóbb vagy be kell fejezni a harcot vagy ésszerű terhelésre kell visszavenni. Mondjuk ez azért szimulátorra is igaz, amikor a képernyő közepén látsz egy foltot a többi full fekete az nem igazán frankó.

Hatékony stealth esetén nem előfeltétel az 1M feletti sebesség a BVR eljárás sikeréhez.

Jó meglátás, ez így van. Amennyiben az ellenfél nem tudja, hogy jelen vagy, akkor nem feltétlen kell olyan pozíció és energia beli előnyökért vergődni ami egyébként alapvetően kötelező lenne.

Viszont ettől függetlenül egy supercruise-ból jó helyzetből indított AMRAAM jóval veszélyesebb mint egy szubszonikus indítás. Ha elbaltázod az első szalvót akkor pucolni fognak és olyankor nem biztos, hogy le tudod szedni őket.

Szomorú, hogy nagyon hamar szakadnak a szíjak.
Ide sokan azért jönnek (én biztosan), mert hobbi és kikapcsolódás, jó, hogy hasonló érdeklődésű emberekkel lehet diskurálni.
Ennyire azért nem kellene véresen komolyan venni ezt az egészet, ezen semmi nem múlik, a kőkemény valóság nem a monitor mögött van.

Nem azért van, mert vérkomolyan veszem.

Első körben leírtam valamit aminek pontos értelmezése olyan háttértudást igényel, ami neked és sokaknak valószínűleg nincs meg. Ezt sokszor elkövetem de mindig meg szoktam válaszolni, hogy mire gondoltam ha valaki kérdez. Ehhez képest te a saját értelmezésed szerint reagáltál valamit amire szerintem elég türelmesen reagáltam és leírtam, hogy mire gondoltam.

De ne az legyen már, hogy be idézed azt a mondatot, amiben egy az egyben leírtam, hogy mit kéne rajta érteni, utána meg megkérdezed, hogy mit jelent, mintha le se írtam volna. Azt meg tudom érteni, ha vannak olyan dolgok, amiket pontos leírás után is nehéz megérteni. Azt nem igazán tudom megérteni, hogy beidézel egy mondatot, és utána pedig olyan mondattal folytatod, mintha az idézett mondat soha nem lett volna leírva. Nem haragszom, csak kéretik akkor elolvasni amit idézünk.

Mondjuk kicsit el is beszéltünk egymás mellett, mert én kb. annyit állítottam, hogy M0.7-M1 tartományban történő manőverezés esetén a TVC pilóták elmondása illetve alapvető logikus következtetések alapján inkább kártékony a gép teljesítményére nézve. Továbbá arra próbáltam rávilágítani, hogy a fentebbi sebességtartományban vívott légiharc igen igen meghatározó a közelharcok többségében, és a lassabb, alacsony szubszonikus ( M0.6 és ennél jóval lentebb) egyáltalán nem kívánatos általában. Azt sehol sem mondtam, hogy a TVC kis sebességű harc esetén is haszontalan, pont azt állítottam korábban is, hogy a TVC előnye kis sebességen jön ki a legjobban valószínűleg.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Oké, no problemo, rajtam ne múljon, miattam ne bannoljanak innen senkit.

<b>blaze</b>
Eszemben sem volt szándékosan dühíteni, számomra a szavak és jelentésük nem feltétlenül ugyanazt hozzák, mint Neked, sőt, biztosan sokszor nem.

<b>molni</b>
Valaha régen nagyon érdekelt a repülés, ahová csak lehetett menni bemutatóra (és amire akkor lehetőségem volt természetesen) mindig mentem. Sok éve ez már nincs meg, még Kecsóra sem mentem el, pedig Szu-27-esek voltak itt.

<i>Van egy olyan szakmai háttere és mélysége ezeknek a dolgoknak, ami nekem már nem lesz meg, se időm, se energiám hozzá és ennek egyszerű oka van: sok év szakmai gyakorlat után ki merem jelenteni, hogy nem értek a szakmámhoz, csak mostanában kezdem kapisgálni azt, amiről sok-sok évvel ezelőtt még bőszen azt hittem, értem.
Nyugodtan megtehetem ezt a kijelentést, van elég nem annyira komolytalan referenciám a saját pályámon, a piaci realitás is sokszorosan visszaigazolta ezt. Ennek ellenére ki merem jelenteni, hogy még a saját szakmámhoz sem értek valójában úgy, ahogy – szerintem – kellene vagy lehetne. Sebaj, még 20 év és talán beljebb leszek valamivel.</i>

Visszatérve a repszimre vagy a videókra, a repszim kizárva, mert a prosztó pc-s szimulátor játékok is nagyon hamar untatnak (nem nekem való), a videókat szívesen nézem, de max. a saját véleményemet tudom akkor is leírni úgy, ahogy én gondolom vagy látom.
Ha full hülyeség, akkor is.
Szerintem azért egy-két dolog nem feltétlenül kreténség, amiről írok.

<i>Majd meglátjátok, lesznek itt még robottankok is! :D</i>
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
974
3 433
93
A MiG-23MF-ben ezek szerint tévedtem, bár harcászati alkalazásánál eddig minden forrás MSz-ről beszélt és nem sikerült olyan roncsról képet sem látnom, ami MF lett volna. Nehogy már ennyi MiG-23 kill közül egy MF-et sem sikerült igazolni. Ettől függetlenül Galcolm kommentjének hajlamos vagyok hinni, akkor főleg, ha lenne kép vagy szöveges forrás bármilyen féltől (jenki hírszerzés, <b>orosz export lista</b>, tökmindegy), ami ezt alátámasztja.

Képben, mert szétcsúszik a táblázat:
mf_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Valószínűleg az ASEA technologia még sokáig fejlődni fog, meg ott a LIDAR, is amelyet szintén a jövő lokátorának is jellemeznek egyes szakértők és teljesen más hullámhosszon működik.

A LIDAR jó cucc, nagyon magas felbontással (alakfelismerés, stb.) de mivel "fénnyel működik", ezért korlátos Vastagabb felhőzet esetén pl. nem működik. És nagyobb távolságra (~50-100 km-en túl) sem igazán jó, mert oda már nagyon nagy energiájú lézer kéne. Kiegészítőnek jó lehet, de szerintem soha nem válthatja ki a rádiófrekvenciás cuccokat. A "jövő lokátora" valószínűleg az "optikai radar" lesz (a neve ne tévesszen meg, mert nem a "fénytartományban", hanem rádióhullámokkal működik ez is és csak a rádióhullámok generálásnál és a beérkező jelek feldolgozásnál használ optikai komponenseket).




<b>speziale</b>
Ha egy AESA radar kimenő teljesítménye megduplázódik, akkor a detektálás hatótávolsága is egyenes arányban megnő? Nem hinném.

A gallium-nitrid adókkal jelenleg úgy 4-szeres kimenő teljesítményt lehet elérni (ehhez persze nagyon drága szilícium-karbid szubsztrát kell a megfelelő hővezetőképesség miatt, de gyémánt szubsztráttal még ez is javítható, csak az ugye még drágább) a jelenlegi gallium-arzenid adókhoz képest egységnyi területen. Ez a teljesítmény pedig elvileg kb. 50%-kal jelent nagyobb hatótávolságot.
 
S

speziale

Guest
Szerintem ez a "TVC rohadtul megnöveli a manőverező képességet" hit nagyjából a bemutatókon látott repüléseken alapszik.
Csak azt nem értik a "TVC biztosan nem hülyeség" mellett érvelők, hogy a bemutatókon látott repüléseknél:
1) nincs fegyverzet
2) minimal üzemanyag van
3) alacsony magasságon és sebességen történik, amik egyáltalán nem igaz az valódi légiharcokra. És ez nemcsak üres kifogás, hanem kis magassságon pl. a hajtómű tolóereje sokkal közelebb van a fékpadihoz, az alacsony sebesség miatt pedig az aero felhajtóerő sem olyan jelentős.
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="molnibalage">
A MiG-23MF-ben ezek szerint tévedtem, bár harcászati alkalazásánál eddig minden forrás MSz-ről beszélt és nem sikerült olyan roncsról képet sem látnom, ami MF lett volna. Nehogy már ennyi MiG-23 kill közül egy MF-et sem sikerült igazolni. Ettől függetlenül Galcolm kommentjének hajlamos vagyok hinni, akkor főleg, ha lenne kép vagy szöveges forrás bármilyen féltől (jenki hírszerzés, <b>orosz export lista</b>, tökmindegy), ami ezt alátámasztja.

Képben, mert szétcsúszik a táblázat:
mf_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

</blockquote>
Akkor megérkeztek időben ahhoz, hogy elvben bevethessék őket, ha gyorsan pörgették a rendszeresítést.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A "jövő lokátora" valószínűleg az "optikai radar" lesz (a neve ne tévesszen meg, mert nem a "fénytartományban", hanem rádióhullámokkal működik ez is és csak a rádióhullámok generálásnál és a beérkező jelek feldolgozásnál használ optikai komponenseket).

Vagyis pontosabban fogalmazva, rádió-fotonikus, vagy rádió-optikai radar.
Erről lenne szó: https://www.researchitaly.it/uploads/7720/progetto_phodir.pdf?v=cff8b89

Az orosz KRET is dolgozik ilyenen.

http://kret.com/en/news/3768/

http://kret.com/en/news/3981/

http://rostec.ru/en/research/tecnology/4517645
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
kelepisti

<i>"Én úgy tudom, hogy sem az izraeliek nem ismerik el a veszteségeket sem oldalszámokat nem tudunk. Az első exportverzió az MF volt amely hordozott BVR rakétát. Szíria MSz változatokkal rendelkezett elsősorban."</i>

Ezt én is így tudom, csak ugye az állításom azzal lett cáfolva, hogy nem volt a szíreknek BVR képes gépe. Lehet tényleg nem volt, de elég sok forrás van arra, hogy azért akadt ilyen.
Az én eredeti érvelésem pedig az volt, hogy:
volt a szíreknek BVR képes gépe, de semmire nem mentek vele!
Elsősorban az izraeli EW/ECM miatt.
Az általam betett idézet is ezt igazolja, ugyanis max egy drón lelövését képesek fölmutatni BVR ügyben.

Ezen logika alapján pedig kijelenthető, hogy egy NATO vs. VSZ esetén ahol mind két oldalon komoly EW képesség volt, igazából nem sokat ért volna a BVR. (<i>Hozták volna a vietnami 5%-ot</i>)
Ezért is lett olyan a MIG-29/Szu-27 páros amilyen.
Kifejezetten manőverező légi harcra vannak kihegyezve, IR érzékelővel, és a MIG-29 esetén sisakcélzóval.
Ezen állításomat vitatja molni elég sok ideje, szerintem nem túl sikeresen.

Szerintem mind a két nagyhatalom jól kigondolt elvek alapján fejleszti a légierejét.
Véleményem szerint az USA azért gyúr a BVR-re, mivel tudja, hogy úgyis csak olyan országokat fog lerohanni, akik nem tudnak zavarással védekezni ellene, erre pedig a BVR harc tökéletes, hisz biztonságos távolságból szinte vesztességek nélkül lehet nyerni.
Egy esetleges oroszok elleni háborút úgyis atommal vívnának meg, így felesleges azzal számolni, hogy az oroszok zavarni fogják a BVR harcot.
Az oroszok ezzel szemben azért fejlesztik inkább a manőverezést, mivel tudják, hogy ha háborúba keverednek, akkor az nagy valószínűséggel egy olyan szomszédjuk ellen lesz, akiket az USA ellát zavaróeszközökkel, így pedig a BVR nem lesz túl hatékony.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 897
56 758
113
blitzkrieg: logikusnak tünik amit írsz. " Mindkét nagyhatalom jól kigondolt elvek alapjàn fejleszti légierejét." Ez a kulcsmondat.
Azt feltételezni, hogy ez nem igy van, az egy eléggé eredeti elképzelès. Különösen, mert nem tudjuk, mik is ezek az elvek valójàban. Persze lehet mindenben irracionalitâst keresni....