Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Mert azonos karakter-méretben a bonyolultabb kivitelű kínai betűk (gyakorlatilag kis rajzos ábrák, hiszen a kínai az szótag-írás) nehezebben olvashatók, egy részük torzul is a képernyőn. Karakter-méretet meg nem lehet növelni, mert akkor nem minden szöveg/jelzés férne el, ami meg elférne, az is túl sok egyéb részletet kitakarhatna a képernyőn/HUD-on.

Ez történetesen nem igaz. Azonos karakter-méretben a kínai írásjegyek sokkal kifejezőbbek, mivel a mondanivalódat sokkal tömörebben tudod leírni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Megpróbálták, de nem volt jó megoldás, a kínai írásjelek bonyolultsága (106e ismert írásjel) és annak hibátlan megjelenítésekor adódott problémák miatt.

Ácsi, ácsi ezzel a 60-100 ezer kínai írásjellel. Ez így nem épp igaz, a napi életben nem használnak többet 1200-nál.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Szerintem igen. Másodsorban úgy is "megtanulod" a műszerfalat és ösztönösen használod a gépet, nem fogod olvasgatni minden alkalommal a szöveget, vagy a rövidítéseket.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem igen. Másodsorban úgy is "megtanulod" a műszerfalat és ösztönösen használod a gépet, nem fogod olvasgatni minden alkalommal a szöveget, vagy a rövidítéseket.
Egyáltalán nem értek egyet. Ha 8-10 pixel magasságú egy karakter azzal minden latin betű igenjól eltér egyástól, még áthúzással a 0, O és G betű is. Ezzel szemben van lyan írásjel, aminek van összesen 6-8 oldalága és ezek leírva görbülnek is. Ezt hozzad ki 8-10 pixelből mikor a görülést nem is tudod ábrázolni...

Csinálj egy átlagos teszet, hogy bemásolsz ide normál karakter mérettel random kínai szöveget ide. Nem hinném, hogy elsőre felismerhető...

Számomra a meglepő az, hogy miért nem angolt kértek..
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Furán hangzik ez a "nem fér el a kínai írásjel a kijelzőn" magyarázat. Kínai jelekből is a 12-es betűméretnek megfelelőt használják általában és gond nélkül olvasható számukra. (中国日报-ABCD-АБВГ) Ennél kisebb méretű betűket aligha használnak az LCD kijelzőn cirill vagy latin betűkből sem. És ha ebben a méretben van kínai jel is akkor értelmezhetetlen az, hogy ez nem férne el a kijelzőn.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Szerintem megszokás kérdése. Ha eddig kínai pilótafülkét használtál, miért kéne megtanulnod átállni oroszra?
 
M

molnibalage

Guest
Furán hangzik ez a "nem fér el a kínai írásjel a kijelzőn" magyarázat. Kínai jelekből is a 12-es betűméretnek megfelelőt használják általában és gond nélkül olvasható számukra. (中国日报-ABCD-АБВГ) Ennél kisebb méretű betűket aligha használnak az LCD kijelzőn cirill vagy latin betűkből sem. És ha ebben a méretben van kínai jel is akkor értelmezhetetlen az, hogy ez nem férne el a kijelzőn.
Pont erről beszélek. Ezeket a karaktereket a monitor előtt most így talán el lehet olvasni, de oxigén hiányos állatpotban légiharc közben a HUD-on meg streszehelyzetben jó silabilzálgatást, hogy akkor az most hány vonás... Ja, és a gép rázkódik is, a Nap hol innen, hol onnan süt, stb.

Nem viccből kérték. Ezen felül a gépekben levő LCD-k felbontása sanszosan nem full HD és nem 24 colos átmérő van. Tehát ott a 12-es karakterméret elég kicsi...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Furán hangzik ez a "nem fér el a kínai írásjel a kijelzőn" magyarázat. Kínai jelekből is a 12-es betűméretnek megfelelőt használják általában és gond nélkül olvasható számukra. (中国日报-ABCD-АБВГ) Ennél kisebb méretű betűket aligha használnak az LCD kijelzőn cirill vagy latin betűkből sem. És ha ebben a méretben van kínai jel is akkor értelmezhetetlen az, hogy ez nem férne el a kijelzőn.
Használnak ennél kisebb latin betűs karaktereket a kijelzőkön, legalábbis Boeing-on és Airbus-on biztosan, akkor szerintem máshol is. Ráadásul a HUD kisebb felületű, mint a műszerfal-display, és azon is el kell férni ugyanazoknak a kijelzéseknek értelmezhetően a képnek (térkép vagy navigációs jelzések pl.) és vele együtt olvashatóan a szövegeknek is.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Szerintem senki nem áll le légiharc közben olvasgatni a pilótafülke feliratait. A különböző skálákon lévő értékeket figyeli mert tudja ösztönösen, mi hol van feltüntetve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 793
113
Ne gondoljuk már,hogy fotelből jobban tudjuk mint a pilóták meg mérnökök akik saját tapasztalataik után erre a megállapításra jutottak!
 
T

Törölt tag 1526

Guest
És mi a helyzet a kínai gyártású gépek kijelzőivel? Akkor ezek szerint azokban nagyobb kijelzők vannak? Mert ha azokban is található hasonló méretű kijelző az azt jelentené, hogy technikailag megoldható a kínai jelek használata abban a méretben is.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Meg ami a HUD-on megjelenik.
Itt egy F-16 HUD-ja, mégis mennyi írott szöveg látható rajta? Szinte nullához közelít. Van egy szimbolikája és néhány rövidítés, amit úgy is megtanulsz.
hudgor.jpg

file.php
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
És mi a helyzet a kínai gyártású gépek kijelzőivel? Akkor ezek szerint azokban nagyobb kijelzők vannak? Mert ha azokban is található hasonló méretű kijelző az azt jelentené, hogy technikailag megoldható a kínai jelek használata abban a méretben is.
Honnan tudod, hogy azokon nem angol, hanem kínai nyelven mennek a szövegek és rövídítések?!
Szerintem mindenkinek lehet véleménye, de azért ne képzeljük már hogy a kínai megrendelő hülyeségért fizet a saját pénzéből!!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Hát szerintem is egy-két (száz) kínai mérnök keresztül ment ezen a display-olvashatóságon. Valószínűleg nem ok nélkül kérték a cirill betűket. Mondjuk, ahogy a cikkből is kivettem, egyik fontos ok a pénz. Megnyomta volna az árat ez is.
Én éveken át tanultam oroszt, a mai napig tudom olvasni folyamatosan, csak a szövegértéshez kell szótáraznom, és érdekes hogy jobban ment mint a latint használó szlovák. Kint a Szu-ban, Ukrajnában, csak ránéztem egy mondatra és egyből tudtam miről van szó, úgy az élő beszédben is, főleg a katonaiban, rövid tőmondatok és i tak dalse, tomu podobnoje.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Nagyon szépek a képeid Mack innen a fotelből, de akkor is elég gyorsan le tudnád olvasni a kínai szövegeket, ha egy rácsapás közben bejelez egy hang-vészjelzés, és éppen egy 3-5g túlterhelésű kifordulás/belehúzás közben (mikor ugye kevesebb a látást is befolyásoló vér/oxigén a fejben), nem a kék ég hátterében hanem földháttérben kellene leolvasni és villámgyorsan lereagálni a vészjelzés okát?! Szóval szerintem jó okuk van arra a kínaiaknak, amit a drága pénzükért megrendelnek....
 
M

molnibalage

Guest
Nagyon szépek a képeid Mack innen a fotelből, de akkor is elég gyorsan le tudnád olvasni a kínai szövegeket, ha egy rácsapás közben bejelez egy hang-vészjelzés, és éppen egy 3-5g túlterhelésű kifordulás/belehúzás közben (mikor ugye kevesebb a látást is befolyásoló vér/oxigén a fejben), nem a kék ég hátterében hanem földháttérben kellene leolvasni és villámgyorsan lereagálni a vészjelzés okát?! Szóval szerintem jó okuk van arra a kínaiaknak, amit a drága pénzükért megrendelnek....
Ez még hagyján, csak a képen szereplő HUD-ok nagyobbak, mint aminek a valóságban látja a pilóta... Az első meg konkrétan a Falcon 4.0 egyik nagy mondjából van, ami ráadásul ezer éves és semmilyen relatív tulajdonságát szinte nem jól modellezi a HUD-nak. A vonalvastagság, brightness stb.