Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 548
45 156
113
Le lehet azt vonni hogy mindenben lemaradásban van az orosz hadiipar, csak lehet hogy rosszul :p. Én azért árnyaltabban kezelném ezt a dolgot, szektorokra bontva a hadiipart, azon belül is területeket, etc.

Nagy általánosságban a repipart érintően és főleg ott is az avionikát nézve igen, ezt én sosem tagadtam el, még ha sokan szeretnék is ezt láttatni. Ugyan akkor a hadiipar más dolgokból is áll, s ahogy elérhető adatokból következtetni lehet, pl. nem állnak rosszul a mobil légvédelmi eszközökben, vagy akár a támadó harcászati/stratégiai akár atomtöltetű csapásmérő eszközökben, ill. szárazföldi harcjárművekben sem. Sőt, talán ezekben meg ők a legjobbak. Ez is haditechnika ám.

Amit tőlem olvasni lehetett, az mindig csak annyi volt, hogy pl.: Bár az F-22 sanszosan valóban a jelen idők Top1 ADF vadászgépe, de a top 4++ gépek(szu-35/rafi/Typhoon szint) ellen, fenntartásokkal kezelem a 1:4 arányt, ill. megkérdőjeleztem azt is, hogy megérte e egyáltalán a 187 db-os legyártott szériával a giga fejlesztést? Ezek szerintem teljesen valid, és védhető kérdések és feltevések részemről, most trollkodáson - viccen kívül.

No mindegy, tényleg nem akarok a lelkébe mászni senkinek, igen sok jó képet/hírt hozol elég gyorsan Kínai vonalról, nem akarlak bántani. Maradjunk annyiban, nem értünk egyet mindenben.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 105
25 114
113
Fan, vakhívő, nem= szimpatizáns, aki azért tisztában van az dolgokkal. Ez igaz keletre (főleg orosz) és nyugatra (főleg USA) és nemcsak a haditechnikában. Ne keverjük már a dolgokat.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 103
3 062
113
Mac!
"Nézd az orosz hadiipar lemaradásban van a nyugatihoz képest. "
Ki mondta,hogy nem?

"Végig azzal érveltek, hogy milyen faszán szétlőttek mittoménhány konvojt Szíriában"
Pont fordítva ,ti nyérvalkoltok itt állandón hogy le vannak maradva.

Tehát nincs lesajnálva az orosz haditechnika mivel működik és teljesíti amit elvárnak tőle, de ennél már rég elterjedtek sokkal fejlettebb megoldások.
AAAAAAAAAAAAAA nincs sőt ti el is ismeritek............persze,mondataid 90 % arról szól hogy egy adott feladatra csak a nyugati filozófia az elfogadható,csak a nyugati irányvonal az ami ésszerű.
Szóval ha a HT fórum nyíltan nyugati fann vagy akkor nem csodálkozz ha állandóan kihozzatok Zsoltiból az "állatot"
Bocs Zsolti
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 103
3 062
113
Érdekes,hogy állandóan arra lyukadunk ki,hogy aki nem ismeri el a nyugati technológiat, ami cirka 1.000.000.000 lakosság álltál támogatott fejlettebb technológia MIN 2 gen fejlettebbek az
-troll
-ruszki fan
-idióta
-buzi

IOS vs Android
japán autó vs német autó
Barca vs Real
Usa vs Rus
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 548
45 156
113
Hasonlóan látom deze75, bizony. Rohadjak meg, de úgy érzem, én sosem azért vertem itt a nyálam, mert valaki nem akarta nekem elhinni, hogy a Szu-35/PAK-FA az aztán mennyire megenné élve a nyugati vadászokat, írtam be ide 1:4+ arányt, vagy mert a "szerencsétlen USA"-nak még rendszerben sincs egy olyan kaliberű szárazföldi fegyverrendszer mint a Topol-ok, olyan szintű tagolt rendszerben operáló szárazföldi légvédelmük, tunguskástul, panzirostul, Sz-sokszázas családostul, vagy most jelenleg harckocsi vonalban nincs Armata szintű gépük. Nekem ott repül le a gépszíj, mikor itt fél évvel ezelőtt beírta valaki, hogy a török légierő aztán később már a lengyelek is egyedül megzabálnák élve az Oroszt... Lépten nyomon azt olvasom, hogy az orosz az lepukkant, az csóró, és semmire sem való. Erre szoktam írni, hogy azért talán ennyire még sem kéne mindent fixre nyugati előnynek venni, mert a dezinfót bár az Oroszok is faszán kezdik eltanulni, annak az őshazája még mindig Amerika, ahogy a PR és a brand kifejezések is onnan származnak.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 338
13 895
113
mondataid 90 % arról szól hogy egy adott feladatra csak a nyugati filozófia az elfogadható,csak a nyugati irányvonal az ami ésszerű.

Inkább pontosítanék. Sajna ez egy olyan téma ami messze túlmutat egy hozzászólás keretein, de azért hátha. Néhány évtizede elindul egy un informatikai forradalom, ami az élet minden területét átformálja, beleértve a harcászatot is.
A mikroelektronika vívmányai megjelentek a harcmezőkön is. Ezeket lehetetlen lenne felsorolni de ilyesmi az éjellátók, frekvenciaugrató rádiók, UAV-k, preciziós fegyverek, OICW, hálózat alapú hadviselés stb.
Ez a fejlődés iránya. Remélem ez mindenki számára világos.
Ha egy hadsereből hiányoznak, ezek az eszközök az mindenképpen lemaradást jelent.
Visszatérve a hajtóműre, meg a szuperszónikus rakétákra ezeknek a hatékonysága megkérdőjelezhető. Ez van.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 548
45 156
113
Jajj Mac, az UAV-k, frekvenciaugrató rádiók, hálózati hadviselés, és GPS-rendszerek hatékonysága meg akkor megkérdőjelezhető, ha nem kecskebaszó arabokat kell velük leharcolni, hanem olyan ellenfelet, aki telibezavar, akár csak rém egyszerű kő kemény kisugárzott teljesítménnyel. Semmi szofisztikált, csak nyers erő.

MÉG IRÁN is hozott le amerikai drónt egyben, emlékszel? Az Ukránoknál lévő US megfigyelők panaszkodnak, hogy ilyen erős szárazföldi zavarást még nem tapasztaltak sehol, mint K-Ukrajnában, sok rendszerük, többek közt a tüzérségi radarok nem működtek elég gyakran.

Precíziós fegyverek? Kibeszéltük, adott ugyan arra a megoldásra KÉT ELTÉRŐ válasz, az egyik TGP-LGB, a másik meg az AS rakéta.

NEM látom hogy ezek hatékonysága komoly ellenfelek ellen egyértelműbb lenne, mint a hajtóműveknek, és a szup.szónikus fegyvereknek.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 103
3 062
113
"Ez a fejlődés iránya. Remélem ez mindenki számára világos."
Szerinted,szerinted szerinted.....


"Visszatérve a hajtóműre, meg a szuperszónikus rakétákra ezeknek a hatékonysága megkérdőjelezhető. Ez van."
Szerinted,szerinted szerinted.....

Mantra,mantra,mantra
 
M

molnibalage

Guest
Amit tőlem olvasni lehetett, az mindig csak annyi volt, hogy pl.: Bár az F-22 sanszosan valóban a jelen idők Top1 ADF vadászgépe, de a top 4++ gépek(szu-35/rafi/Typhoon szint) ellen, fenntartásokkal kezelem a 1:4 arányt, ill. megkérdőjeleztem azt is, hogy megérte e egyáltalán a 187 db-os legyártott szériával a giga fejlesztés.
Igen meg. És a képességei miatt van az, hogy elégnek tűnt egy darabig. Pontosan azért, mert egyszerűen zárójelbe teszi a 4. generációs gépeket tökmindegy, hogy hány plusz jelet teszel a 4-es szám mögé.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 548
45 156
113
Egyszerűen zárójelbe teszi:D. Ez volt a nap hozzászólása:p!
Látom azért trollkodásban lassan utolérsz te is, kezdelek megkedvelni, nem is vagy te olyan savanyú technokrata, van neked humorérzéked:D!
 
M

molnibalage

Guest
Deze, a flémen kívól fogsz valaha bármilyen más kommentet tolni? Mert csak ezért teljesen felesleges feljönnöd ide.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 338
13 895
113
"Ez a fejlődés iránya. Remélem ez mindenki számára világos."
Szerinted,szerinted szerinted.....


"Visszatérve a hajtóműre, meg a szuperszónikus rakétákra ezeknek a hatékonysága megkérdőjelezhető. Ez van."
Szerinted,szerinted szerinted.....

Mantra,mantra,mantra

Nem. Nem csak szerintem. Ez a realitás, harcolj te ellene és ha gondolod, holnaptól Lorettának szólitunk majd.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 103
3 062
113
Ki harcol ellen te nagyon te?Nyugaton így gondolkodnak és kész csak azt mantrázod,hogy mindenkinek így kell. Copy mester
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 338
13 895
113
Jajj Mac, az UAV-k, frekvenciaugrató rádiók, hálózati hadviselés, és GPS-rendszerek hatékonysága meg akkor megkérdőjelezhető, ha nem kecskebaszó arabokat kell velük leharcolni, hanem olyan ellenfelet, aki telibezavar, akár csak rém egyszerű kő kemény kisugárzott teljesítménnyel. Semmi szofisztikált, csak nyers erő.

MÉG IRÁN is hozott le amerikai drónt egyben, emlékszel? Az Ukránoknál lévő US megfigyelők panaszkodnak, hogy ilyen erős szárazföldi zavarást még nem tapasztaltak sehol, mint K-Ukrajnában, sok rendszerük, többek közt a tüzérségi radarok nem működtek elég gyakran.

A telibezavarás öngyilkosság ha visszalőhetnek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 815
77 979
113
Mackensen

A telibe zavarás lényege az,hogy ha a fejed tetejére állsz sem tudod honnan zavarnak akkora a kimenő teljesítménye a zavarónak.Ez persze elég primitív módszer mert saját magad is elvakítod.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Ha nem hirdettem volna a minap irónia moratóriumot, most tuti meghívnám <del>Lorettát</del> deze75-öt, hogy csatlakozzon a Nők Lapja fórumán rövidesen induló új topikomhoz. Egyébként tényleg nem rossz a társaság, tele van csajokkal az oldal. ;D

Nincs több kérdésem TVC-vel kapcsolatban, ahogy Molninak ígértem, belátható időn belül el fogom olvasni az összefoglalót, amit írt. Utána lehet, hogy lesz még kérdésem, amit akkor is fel fogok tenni, ha ettől full hülye leszek néhány kolléga szemében, ennyi simán belefér.

Vettem egy kicsit a fáradtságot és más oldalakon is utána kalandoztam a témának egy kicsit és a talált cikkek és más fórumok hozzászólásai alapján azt kell, hogy mondjam, az összkép vegyes, a szakértők és nem szakértők máshol sem értenek mindenben egyet a TVC létjogosultságával/hasznosságával kapcsolatban. Hogy kinek van igaza, eldönteni én nem tudom.

Nos, ha másnak nagyon nem is, de legalább annak örülhetünk, hogy a Szu-27 topikban legalább két napig a topik témájába vágó élő vita folyt.

Köszönöm az együttműködést.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 877
81 548
113
188508.jpg
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
786
1 945
93
Erről a TVC-s vitáról eszembe jut egy régi - talán még Top Gun-os - cikk, melyet egy magyar Mig-23 pilóta írt. Arról szólt, hogy miben más és jobb! a 23 mint a 21. Többek között írta, hogy a 23 mindent erőből csinál, amit a 21 lendületből, ezzel kapcsolatos a következő sztori. Gyakorló légiharcban emelkedő manőver közben váltott nyilazási szöget 45-ről 16-ra, aminek az lett a következménye, hogy több 1000 méterrel feljebb jött ki a manőverből, mint a 21-es.
Az egésszel csak arra akarok utalni, hogy a felhasználók - jelen esetben a pilóták - sokszor kreatívabban alkalmazzák a technikát, mint amire mondjuk a tervezők, elméleti szakemberek valaha is gondolhatnak. Egyrészt teljesen más valamit gyakorlati környezetben alkalmazni, "érezni", mint tervezni, fejleszteni, másrészt sokszor nem köti őket műszaki, elméleti tudásból származó konvenció, gyakorlat (ez egyébként elismert jelenség, sokszor egy kívülálló hamarabb ismeri fel a megoldást, mint a jól képzett szakemberek, néha a tanult ismeretek korlátozzák a gondolkodás szabadságát).
A sztoriban is ez a lényeg, ez nem bevett eljárás volt, a 16 fok nem légiharc üzemállapot a 23-nál, de a pilóták rájöttek, hogy hogy tudják kihasználni a gép egyik képességét, amit egyébként nem erre terveztek.
Ennek mentén el tudom képzelni, hogy a TVC is lehet bizonyos szitukban hasznos vagy akár sorsdöntő tényező is.
Egyébként a Harrier-nél sem hiszem, hogy bármelyik mérnök gondolt volna az elején arra, hogy a fúvócsöveket forgatni fogják légiharc közben, ők azt le- és felszálláshoz tervezték.