.
A "nagy szamokrol"es a Gripenröl asszocialom a kerdest, miert nevezik azt a par Gripent "MH 59. Szentgyörgyi Dezső Harcászati Repülőezrednek"? Miert 59, es miota?
Ez valami vilaghaborus eredetu szam? A II.Vh alatt a "Puma" ezred a 101-es szammal ment.
.
.
(Vagy abban biznak, hogyha valami naivabb ellenseg meghallja, akkor jol azt hiszi, hogy ezeknek minimum 59 repulöezreduk van, több szaz vadaszgeppel?
)
Már nem repülőezred, csak repülőbázis.
14 gép az egy század, ezen felül van még ott pár egyéb technika, így igazából se nem század, se nem ezred, csak bázis.
Ilyen kategóriájú magasabbegység, hogy “bázis” nem létezik, de muszáj volt kitalálni valami elfogadhatót az alakulat nevéhez és a laktanya kapu fölé.
Az 59. szám a Magyar Néphadseregből jött.
Kecskemét volt a MN 59. Honi Vadászrepülő ezred. Ez a korábbi kunmadarasi 62. Honi Vadászrepülő Ezredből evolválódott némi keveredéssel. Kunmadarason a 66. Vadászrepülő Hadosztály része volt a 62. Vadászrepülő ezred.
Ugyanakkor 1952-ben Kecskemétre átkerült a 24. Honi Vadászrepülő Ezred Szentkirályszabadjáról, ami a 25. Vadászrepülő Hadosztály alá tartozott.
1956 után, 1957-ben leszerelték a kunmadarasi magyar repteret és átadták a szovjeteknek.
1957-ben a 62. és a helyben már meglévő 24. Honi Vadászrepülő Ezred összevonásával, a korábbi hadosztálystruktúra jelentős megnyirbálásával hozták létre Kecskeméten az 59. Honi Vadászrepülő Ezredet.
Pápa volt a MN 47. Honi Vadászrepülő Ezred, Taszár pedig a 31. Honi Vadászrepülő Ezred.
1990 után lehetett nevet felvenni, ebből lett a kecskeméti 59. Szentgyörgyi Dezső Honi Vadászrepülő Ezred, a pápai lett a 47. Stromfeld Aurél Honi Vadászrepülő Ezred, a taszári pedig a 31. Kapos Honi Vadászrepülő Ezred.
1991 március 15-ével létrejött a Magyar Honvédség. Új felségjel került a gépekre.
Új lett az alakulatok megnevezése is.
Kecskemét: 59. Szentgyörgyi Dezső Harcászati Repülőezred,
Pápa: 47. Pápa Harcászati Repülőezred,
Taszár: 31. Kapos Harcászati Repülőezred (miután harmadik századként beleolvadt a korábban a Csapatrepülő Parancsnokság alá tartozó 101. Felderítő Század és a Szu-22-eseik).
Tehát a fenti számozások már a háború utáni rendhez tartoznak és nincs közük a mennyiséghez.
De ez a világon máshol is így van.
Ezek a sorszámok igazából időrendben generálódnak.
Magyarán, időben idáig legalább 101 különféle magasabbegység volt már a magyar hadtörténelemben az elmúlt évszázadban.
De ez se pontos, mert pl pont a 101-es szám is kétszer szerepelt az elmúlt 70-80 évben. És nem voltak egymás jogutódjai.