Egyik sem.
Az AL-41F1-Sz ugye nem más, mint egy komolyan megbolondított AL-31F.
Felejtsük most el a TVC-t, mert nem ez a lényeg, hanem a nagynyomású kompresszor előtt levő kisnyomású kompresszor lecserélése egy jóval nagyobb átmérőjűre. Ez utóbbi által szállított levegőtömeg egy része ment és megy még most is a nagynyomású kompresszorba, a másik pedig megkerüli azt és az utánégetőbe kerül közvetlenül.
Tehát, ha ennek a szállítóképességét jelentékenyen megnöveljük, az nagy mértékben befolyásol olyan tranziens módokat is, mint pl az utánégetés begyújtása.
Főleg kis sebességeken, ahol még egy bizonyos érték alatt van a szívócsatornában az elősűrítés.
Pontosabban, álló helyzetből meginduláskor a szívócsatornába maga a kompresszor szívja be 100 százalékban a levegőt, tehát előtte csak nyomásesés van.
Egy utánégető rádörrentésekor viszont a külső áramban szállított levegőtömeg mögött hirtelen nyomásugrás jelentkezik.
Igen ám, ez lehet, hogy mind a nagynyomású kompresszor - tüzelőtér - turbina játszóterén kívüli probléma, de ha a forszázs bekapcsolásakor bepompázsol a kisnyomású kompresszor egyik, vagy összes fokozata, az visszahat a kisnyomású turbinára és visszahathat a nagynyomásúra is.
De nem csak ez a baj.
Az ilyen nyomáslengések kiolthatják az utánégető lángját is, ami az úgynevezett lángleválás jelenségét hozza.
Annak idején, mikor a General Electric F110GE129-esét 1989-91 között elkezdték tesztelni, illetve már sorozatban rendszeresíteni az F-16-osokon, nagyon sokszor volt felszállás közben lángleválás.
Ennek oka akkor az volt, hogy a GE100 vs GE129 dizájn upgrade lényegi része, vagyis a növelt levegőátfutású kisnyomású kompresszor (ami repülés közben látványosan javította a dinamikus tolóerő karakterisztikát) sokszor “fújta el” az utánégetés lángját.
Főleg NATO-üzemanyagot égető külföldi gépeken (ebből akkor elég kevés volt), illetve NATO kerozinnal tankolt USAF gépeken jött elő a jelenség.
Az USAF saját kerozinjával ritkábban.
Mára azonban ez már megszűnt, főképp, mert a GE129-esen is legalább annyi UV lángdetektor figyeli a gyújtási folyamatot, mint a konkurens PW229-esen.
Ez utóbbi ráadásul nemcsak, hogy nagyon kis kétáramúsági fokú (ami miatt a bypass levegő “káros” mellékhatásának veszélye is kisebb), hanem eleve úgynevezett zónás gyújtású.
A világ többi hajtóműgyártójától eltérően ugyanis a Pratt & Whitney a sajátjain zónákra osztott utánégetést használ.
A TF30-ason 5 zóna volt, az F100PW100/200/220-asokon hét zónás a afterburner, míg a PW229-esen 11 zóna van.
Azonban az AL-41F-1Sz hajtóműnél gyanítom, hogy vagy az UV lángdetektorok nem elégségesek, vagy - amit amúgy olvastam is egy orosz fórumon - a hajtómű FADEC rendszere nem az igazi.
Konkrétabban: költségcsökkentési okokból a Szu-35BM ambíciózusságához képest a Szu-35Sz hajtóművei nem azt az eredeti komplexitású FADEC-ot kapták meg, mint amivel mind a hajtóművet, mind a gépet eredetileg megálmodták.
Az viszont külön érdekesség, hogy a Szu-57-es program költségvetése alatt futtatott továbbgondolt AL-41F-1 (117, 117A, vagy 117F gyártmány), ahol eleve még a tolóerőn is növeltek és elviekben lehetne “játszani” a legújabb és legkifinomultabb kontroll rendszerekkel, szintén csak ezt a csigalassú, óvatoskodó startot lehet látni.
Mert amúgy a kérdésre válaszolva, ezzel érdemi fogyasztást nem csökkentenek…