Pontosan erről van szó ! A légerőben is ez a felállás .
Igen, én is hasonlóan látom.
Ott is folyton téma, hogyan tartsák életben a hadiipart, a MiG-29K-t az indiaiak fizették ki, azért azt rendelték meg a Kuznyecovnak, mert ez volt naprakész. A Szuhoj nem kapott pénzt a Szu-27K (Szu-33) továbbfejlesztésére, így egy generációval (vagy kettővel) le van maradva a MiG-29K-hoz képest. Olcsóbb volt tehát ez a megoldás. Nem mellesleg a MiG gyártósorait kb. ez a megrendelés tartja életben.
A T-72B3 hasonló eset, a gyártósorokat ezekkel lehet életben tartani, mert a T-14 nagy számú megrendelése túl sok pénzbe kerülne, ráadásul az új technológiák kiforrása mindig időigényes dolog, és nem baj, ha van mellette bevált technika. Ez a "szovjet" gondolkodásmód, hogy igen, a frontegységek megkapták a vadonatúj T-64-est, aztán T-80-ast, de közben a tömeghadsereg is kapjon valamit, és jött a T-55AM és a T-72(B). Az új technológiák megjelennek a fronton, menet közben jönnek a tapasztalatok, és ezeket igyekeznek megoldani is (T-64 esetében az 5TD motor gondjai, T-80 esetében a GTD gázturbinák gondjai).
T-14-nek is vannak bőven gondjai, ha a pletykák igazak, beszélnek arról, hogy az új X elrendezésű motor karbantartása macerás, az alsó hengerfejekhez beépített állapotban nem lehet hozzáférni, így egy sima átellenőrzéshez is ki kell emelni a motort. Beszélnek arról, hogy az automata töltőberendezés nincs még kész, illetve erősen félkész állapotban van. Satöbbi, satöbbi.
A saját nézetem az, hogy a T-14 Armata 2015-ös debutálásakor még egy erősen prototípus változat volt. Ezzel az erővel a nyugati hadseregek a szintén prototípus szinten megvalósult járműveket mutogathatnák felvonuláson, azt állítva, hogy ezek hadrendbe álltak. Csak ennél itt nagyobb a transzparencia, így hamar kiderülne a turpisság.
Így van jelenleg, de szerintem el kéne már engedniük a "szovjet gondolkodásmódot". Mert a Szovjetuniónak rég vége. Oroszország pedig egy 140 milliós ország, valahol a francia és az olasz gazdaság szintjén, a 21. században, ahol már nem a sorkatonaságos-tömeghadsereges, olcsó, de szar cuccokkal történő bohóckodások fognak csatákat, háborúkat nyerni.
A T-72-es gyártósorokat kár életben tartani. A T-90-est még megértem, az egy jelenleg korszerűnek számító harckocsi. Van piaca a világban, el lehet adni olyan országoknak, akik valóban tudnak is fizetni és így lehet belőle komoly bevétel. Otthonra is jó addig, amíg a T-14 be nem érik.
A saját nézetem az, hogy a T-14 Armata 2015-ös debutálásakor még egy erősen prototípus változat volt. Ezzel az erővel a nyugati hadseregek a szintén prototípus szinten megvalósult járműveket mutogathatnák felvonuláson, azt állítva, hogy ezek hadrendbe álltak. Csak ennél itt nagyobb a transzparencia, így hamar kiderülne a turpisság.
Ez szerintem is így van. De úgy vélem, hogy érdemes költeni rá és a szűkös források miatt inkább erre, mint a régi szarokra.
Ez azért egy igen bonyolult kérdéskörnek egy finoman szólva is leegyszerűsített megközelítése szerintem részedről.
Valóban leegyszerűsítettem. Mert sajna nem nagyon van energiám oldalakat írni.
Egyfelől azt nem látjátok át sokan, hogy Oroszország kurva nagy! Nem egyszerűen csak nagy, a legnagyobb területű ország a világon, akkora mint több kontinens együtt(pl. Európa+Ausztrália) meg még egy kicsi... Egyszerűen kell a darabszám, hogy legalább mutatóba jusson ide is meg oda is egy kevés, pláne úgy hogy egyre több irányból szerintem joggal érezhetik úgy, hogy kóstolgatják, csipegetik őket - pl. a hagyományosan az Ő befolyásuk alatt álló területeken, ex Szu tagköztársaságokban megjelent a NATO (Baltikum, Ukrajna, Grúzia), van ahol meg zavargások vannak - ezért oda nem is elég csak mutatóban erőt összpontosítani.
Ekkora igényt meg be kell látni, azzal a gazdasági teljesítménnyel ami nekik van, nem lehet nem hogy T-14 ből, de még T-90 ből sem kiadni nekik.
Hát, én átlátom, hogy mekkora. De azt is, hogy a gazdasága mekkora és hogy nem jut mindenre is pénz. Azt is, hogy ha a magasan képzett szakembereket ott akarja tartani, akkor ahhoz az kell, hogy a top fejlesztéseket és az ezeken dolgozó üzemeket és topszakembereket finanszírozzák, nem pedig a régi szarjaik kókányolását. Mert különben a szakik lelépnek az EU-ba, USA-ba... És úgy tudom, hogy ez létező és eléggé jelentős probléma nekik.
Ahová nekik szerintem az elkövetkezendő 10-15 évben kellhet mondjuk harckocsi komolyabb mennyiségben, az a Kaukázus térsége, meg esetleg Ukrajna-Donbassz, ha nyíltan be akarnak avatkozni. Máshová jelenleg és a közeljövőben nem nagyon.
Mert a NATO nem fogja megtámadni direktben Oroszországot, akármennyire is keltik a hisztit a fanok, meg az agitprop. Maximum a Kaukázusban kavarhatnak be némi támogatással az ottani oroszelleneseknek. Baltikumot már bukták szóval, hacsak ők nem akarják ott megtámadni a NATO-t, akkor oda sem kell.
Az orosz Távol-Kelet később még esélyes konfliktuszóna lehet Kína miatt, de szerintem az még úgy két évtizedig szintén nem fog játszani.
Szóval de, szerintem ezt az igényt le tudnák fedni a T-90-essel.
Ugyan ez lesz a helyzet a Szu-57-el is.
Igen, de ott van mellette a Szu-35. Ez a két típus (plusz a Szu-34) le is fedné az igényeiket. Szu-30 verziókat csakis exportra, a többi szart meg, mint pl. a MiG-29 változatait, el kéne engedniük. Esetleg, ha akarnak rephordozókkal bohóckodni, akkor oda kifejleszteni egy új, viszonylag kisméretű típust, de pont ez az, ami a prioritási listán nagyon hátul kell-kéne, hogy legyen, ha már úgy is az a szöveg, hogy nekik a közvetlen honvédelem és nem az erőprojekció a céljuk.
Oroszország nem Kína, ha a gazdaságuk teljesítményét, termelékenységét nézzük, s a haderejük a realitások talaján maradva főleg az atomütőerővel - ami viszont fiatal és bőven elégséges a szerepe betöltésére - fog még jó ideig garancia lenni arra, hogy ép eszű ellenfél nem próbálja majd megtámadni őket.
És ezzel meg is indokoltad, hogy miért nincs szükségük arra, hogy a sok réges-régen elavult ócskaság pimpelgetésére csesszék el a szűkös forrásaikat.
Hozzáteszem sokan leírták az oroszokat az ütött kopott Szu-24/25, Tu-22 és Mi-17/35 vonallal Szíriában hogy ez mind ex Szu kóhószökevény, meg olvastam a sok okosságot hogy nincs POD, nincs okos bomba, sisakcélzó, aztán úgy tűnik mégis a világ leghatalmasabb nemzetei által pártfogolt erőket szépen lassan de felőrlik azok akiket ők választottak.
Lehet akkor számolgatni a fentiek fényében, hogy kell e másod, meg harmadvonalas technika egy olyan országnak, ami akkora mint több kontinens? Szerintem ott van rá példának Szíria rögtön, hogy igen...
Azokat az erőket, akiket a kohószökevényeikkel felőröltek, annyira pártfogolták a világ leghatalmasabb nemzetei, hogy csupán kézifegyvereik (meg amiket a szír hadseregtől szereztek technikát) voltak. Gyakorlatilag a legkomolyabb eszközük a 30+ éves TOW-2A, meg pár tucat kínai MANPADS volt. Szóval az a pártfogolás leginkább szóban ment.
Épp ezért én nem látom ezt olyan húdenagy teljesítménynek. Kvázi csak a kötelezőt hozták.
Persze arra jó lehet az a még megmaradt harmadvonalas technika, hogy kiszórják egy ilyen, számukra nem túl komoly konfliktusban, meg hogy odaadják segítségnyújtás gyanánt a baráti kormányoknak, de hogy pénzt-erőforrásokat szánjanak rá otthon, az szerintem pazarlás.