• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 137
113
Helló abbol a 300darabbol ami készleten volt nekik?? Ez már egy veszteség amit a hidegháborús 2000db-bol elherdaltak, és most menne a kapkodás össze vissza mert mivan ha menni kell de nincs mivel? :)
És mégis,hova kéne a BW hk-ainak menniük?No. nem áll háborúban.A NATO nem áll háborúban.Mi a fenének vonnának ki iszonyatos pénzeket a gazdaságbol,ha egyszer nem fenyegeti őket komolyan senki?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 718
113
Most is ez a helyzet.A nyugat(minusz Izrael és Dél Korea) összesen nem gyárt annyi tankot jelenleg,mint a muszka évente.MERT NINCS RÁ SZÜKSÉGE.
De ha rákényszerülne,1-2 éven belül olyan hk gyártó kapacitást tudna kiépiteni,hogy a muszka beszarna.

Ne beszélj már hülyeségeket légyszíves. Nincs nyugaton az UVZ-hez hasonló gyáróriás.
Évek alatt lehet ilyet felhúzni. Annyi idő alatt a muszka is tud bővíteni. Fénykorában az UVZ+Omszk 2500-3000 db harckocsit gyártott évente. Évente annyit tankot gyártottak, mint ahány Leopárd 2-es idáig készült a 70's évek vége óta :D
Csak mondom az USA-ban sincs már meg az M1 gyár.... Felújítás van amit föl lehet pörgetni, de új gyártás megint évek lenne.
Ezzel szemben kína is képes évi 1000+ tankot gyárani jelenleg is. (orosz szabvány a lőszerkészlettel is működnek, oda vissza....)
Nagyon elméritek azt, hogy tankgyártás versenyben ki mire képes valójában....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 729
113
Csak kérdem az oroszok kifogytak -egyedül vannak- a harckocsikból ezért már 55-ös és 62-es szériát is használják (az , hogy csak az új milliciák és csak terület védelemre az nem is érdekes ) akkor a NATO miért küld Leo1-t , Leo2A4-t vagy papír AMX-10-est ? Az érvelésed mentén MERT NINCS MÁSUK AMIT KÜLDHETNÉNEK AZAZ KIFOGYTAK ! De annyira , hogy a díszes kompánia már legatyásodott (kapkodnak fűhöz fához) és se tankot , se csapatszállítót de főleg lőszert nem tud küldeni annyit se mint amekkora a kapor fogyás ! Akkor hogyan is van ez sergant?
Azért ilyesmiket küldenek, mert ezek feleslegesek és pénz van abból hogy küldik (fel kell újítani,nem kell tovább költeni a tárolásukra). A németek 18 Leopardot küldtek, így maradt a BW-nek nagyjából 310 harckocsija van amiből 212db aktív a többi le van tárolva. Ebből az következik, hogy a BW még tudna átadni bőven úgy, hogy az aktív mennyiséghez hozzá sem kell nyúlniuk. A franciáknak van kb 300 Leclerc (aktív és letárolt) és egy darabot nem adtak még. A finnek vagy a lengyelek is tudnának még Leopard 2-t adni ha akarnának.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
808
1 575
93
Miért van erre szükségük? Miért teszik ki a katonáik életét sokkal nagyobb veszélynek két tökéletesen elavult kohószökevényben? Miért nem adnak nekik legylább T-80BWM-et vagy T-72B3-at? Nem ér azoknak a harckocsizókbnak az élete annyit mint annak akinek B3 van a segge alatt? Vagy csak nem egyszerűséggel nincs nekik más így kénytelenek kohószökevényeket használni?
- Igen, értelek s igen jó is a gondolkodásod! Mivel jómagam is hasonlóképpen gondolkodom s tisztelem a katonáinkat. Vigyázni is kell rájuk mivel kevesen vannak.

- De most lépjünk át az Orosz gondolkodási környezetbe, ahol rengeteg katona létezik. Ha kell több százezres létszámba. Remélem tudsz sakkozni? A sakkban is van áldozat, sőt tisztáldozat is. Ezt biztos tudod, így lehet hogy egy elterelési manőverért, (nem tudom) esetleg beáldoznak x mennyiségű harckocsit harckocsizót! A T-55-t minden harckocsizónak tudni kell kezelni, mivel alap harckocsi. Esetleg öregebb, régebbi volt katonákat hívtak be, akiket nem akartak oktatni hosszú időn át, elektronikát, hőkamerát magyarázni nekik! Ez is csak egy gondolati lehetőség! S esetleg oldalszárnyakon, lövészek támogatójaként ellavíroznak még!
- Ez is tőlem csak feltételezések.
Egyszóval az Oroszok egészen másképpen gondolkodnak a katonáikról, mint mi. Ezt csak onnan tudom hogy anno munkám során többször haladtam el orosz laktanya mellet s láttam hogy -10
-15°C-ban félmeztelen futották a 10km-t! Nos kb így gondolkozz. (Kirázott a hideg). :eek:
Nem számít semmi, amit a vezetőség kitalált azt kell végrehajtani, mindenáron. Lehet egy nagymérvű támadás előkészítése folyik ahol a tank mennyiség számít nem a minőség. A helyzet határozza meg mindig. Nem akarok én okos-okoskodó lenni, ám az oroszok eddig a történelemben mindig erőből, többséggel harcoltak!
- Gondolj Sztálingrádra ahol megkapták az ukászt hogy nincs ember, ki kell tartaniuk azért hogy a hátországban az Uralon túl tudjanak haderőt toborozni!
S ezen bukták a németek a háborút.
- Szerintem szedik össze a még fellelhető T-72-eseket, 80-90-t. Vonják ki a hátországi területekről.
Lehet a kis köpcös is ad nekik, azért lövöldözik rakétával. Nem tudni mi van a szinfalak mögött.
Beindíthatják a gyártó szalagokat, ki tudja? Én nem mélyedtem annyira bele az ukrajnai topikba s helyzetbe. Jobban érdekelnek maguk a gépek.
- Szóval én inkább időhúzásra, s harckocsi db fölényre gondolok.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 718
113
A németek 18 Leopardot küldtek, így maradt a BW-nek nagyjából 310 harckocsija van amiből 212db aktív a többi le van tárolva. Ebből az következik, hogy a BW még tudna átadni bőven úgy, hogy az aktív mennyiséghez hozzá sem kell nyúlniuk.

A valóság meg ezzel szemben az, a legutolsó nyílvános jelentésük szerint, hogy a 224 db állományban lévő tankból 105 db működik....
Nem árt ha egy tank működőképes, legalább az első orosz aknáig :rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 729
113
- Igen, értelek s igen jó is a gondolkodásod! Mivel jómagam is hasonlóképpen gondolkodom s tisztelem a katonáinkat. Vigyázni is kell rájuk mivel kevesen vannak.

- De most lépjünk át az Orosz gondolkodási környezetbe, ahol rengeteg katona létezik. Ha kell több százezres létszámba. Remélem tudsz sakkozni? A sakkban is van áldozat, sőt tisztáldozat is. Ezt biztos tudod, így lehet hogy egy elterelési manőverért, (nem tudom) esetleg beáldoznak x mennyiségű harckocsit harckocsizót! A T-55-t minden harckocsizónak tudni kell kezelni, mivel alap harckocsi. Esetleg öregebb, régebbi volt katonákat hívtak be, akiket nem akartak oktatni hosszú időn át, elektronikát, hőkamerát magyarázni nekik! Ez is csak egy gondolati lehetőség! S esetleg oldalszárnyakon, lövészek támogatójaként ellavíroznak még!
- Ez is tőlem csak feltételezések.
Egyszóval az Oroszok egészen másképpen gondolkodnak a katonáikról, mint mi. Ezt csak onnan tudom hogy anno munkám során többször haladtam el orosz laktanya mellet s láttam hogy -10
-15°C-ban félmeztelen futották a 10km-t! Nos kb így gondolkozz. (Kirázott a hideg). :eek:
Nem számít semmi, amit a vezetőség kitalált azt kell végrehajtani, mindenáron. Lehet egy nagymérvű támadás előkészítése folyik ahol a tank mennyiség számít nem a minőség. A helyzet határozza meg mindig. Nem akarok én okos-okoskodó lenni, ám az oroszok eddig a történelemben mindig erőből, többséggel harcoltak!
- Gondolj Sztálingrádra ahol megkapták az ukászt hogy nincs ember, ki kell tartaniuk azért hogy a hátországban az Uralon túl tudjanak haderőt toborozni!
S ezen bukták a németek a háborút.
- Szerintem szedik össze a még fellelhető T-72-eseket, 80-90-t. Vonják ki a hátországi területekről.
Lehet a kis köpcös is ad nekik, azért lövöldözik rakétával. Nem tudni mi van a szinfalak mögött.
Beindíthatják a gyártó szalagokat, ki tudja? Én nem mélyedtem annyira bele az ukrajnai topikba s helyzetbe. Jobban érdekelnek maguk a gépek.
- Szóval én inkább időhúzásra, s harckocsi db fölényre gondolok.
Egy biztos, T-72-t és T-80-at gyártani már nem is tudnak, mert nincsenek meg a tornyokhoz kellő öntőgépek. Ami pedig a gondolkozást illeti, ezt most Ukrajnában nem tehetik meg, mert nincs elég emberük hozzá. Pár hónappal ezelőttig az ukrán haderő nagyobb számú volt mint az ott harcoló orosz csapatok létszáma. A mozgósítással értek el kismértékű létszámfölényt az oroszok. Egész egyszerűen luxuscikké vált a katona.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 137
113
Szerintem viszont ennek a kapacitásnak (legalábbis az Európai részének) a töredéke van meg azóta amit fel lehetne futtatni, mivel se szakképzett munkaerő, se nyersanyag se olcsó energia, így a hadiipar felpörgetése lényegesen keményebb dió mint korábban mióta a szolgáltatás alapú gazdaságba való átállás megtörtént.
Khm.Az USA nem csak a hadiipart pörgette fel,hanem több nagyságrenddel növelte a haderejét is.Valójában iszonyatos munkaerő hiány keletkezett.A férfiak elmentek katonának,tengerésznek-nem volt munkás a gyárakba.Nőket kellett kihozni a konyhábol,és kiképezni őket.Ja,meg felépiteni a gyárat,az odavezető utakat,a személyzet lakásait......
Kb úgy zajlott egy adott fegyverfajtához a gyártervezés,hogy elösször nyitni kell egy bányát-és ahoz kiképezni a bányászoknak való embereket......
Szóval nem igazán volt jobb akkor sem a helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Catles

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 945
123 514
113
Khm.Az USA nem csak a hadiipart pörgette fel,hanem több nagyságrenddel növelte a haderejét is.Valójában iszonyatos munkaerő hiány keletkezett.A férfiak elmentek katonának,tengerésznek-nem volt munkás a gyárakba.Nőket kellett kihozni a konyhábol,és kiképezni őket.Ja,meg felépiteni a gyárat,az odavezető utakat,a személyzet lakásait......
Kb úgy zajlott egy adott fegyverfajtához a gyártervezés,hogy elösször nyitni kell egy bányát-és ahoz kiképezni a bányászoknak való embereket......
Szóval nem igazán volt jobb akkor sem a helyzet.
(legalábbis az Európai részének)
Azt meg tudom, hogy te nem így gondolod mert bejártad a gyártelepek hátulját, de hogy is mondjam én a fegyvergyár területi vezetőjének jobban hiszek amikor elmondja, hogy mire is lenne szükségük hogy fel tudják pörgetni a gyártást mint a te elképzelésednek.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 892
56 743
113
Ezeknek amúgy mi a neve? T-72B3- vagy 1/2-ed T-72B3? Mert krisssz nagyon jól észrevette (nekem fel sem tűnt), hogy bizony ezek még az eredeti B3 technológiai színvonalát sem érik el azzal a tragikusan elavult hőkamerával amit beépítenek.
Ez fogyóeszköz, műszakilag elég erre a frontra. Mit érnek a csilivili nyugati eszközök azzal a jajdefejlett szenzorokkal, amiket el kell bujtassanak a drónok elől?
Az oroszok szerintem nagyon ügyesen pont annyi fejlett technikát dobnak a harcba, amennyi szükséges. Igy még mindig meg tudják lepni a "fejlett nyugatot" a harctéren. Lásd pl EW.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
Valahova belinkelt valaki (talán @honved olvtárs) egy páncélos alkalmazásrol szóló beszélgetést,amiben Számvéber és Pánzcél voltak a meghivott vendégek.Keressétek már ki,és hallgassátok már meg......Mert az egymásnak rohanó páncélosok csatája (találkozóharc) valójában elég ritka.Kurszk is egy 8 napos csata volt,amiből a pohorovkai találkozóharc egy délután volt,ami teljesen véletlenül jött létre.Egyik fél sem akarta,egész egyszerűen egymásba botlottak.
Alapszabály.kiépitett védelem esetén a gyalogság támad,a hk-ik biztositanak,támogatást adnak.

 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 945
123 514
113
Na elő formával ! Mert ez csak olyan belökött neszesemmi fogdmegjól !
Amíg a nem sikerült feltornászniuk az oroszoknak az EW zavarást azért elég sok S rendszer lett kicsapva HIMARS-al meg hasonlókkal. Meg a HAARP-ok is okoztak veszteségeket.
Ha elkezdek számokat írni akkor meg arra úgyis azt mondod, hogy FOS propaganda szóval tök felesleges.
Kezdünk lassan úgy csinálni, hogy a háború első egyharmadának orosz veszteségei nem is léteztek sosem....
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 693
113
És mégis,hova kéne a BW hk-ainak menniük?No. nem áll háborúban.A NATO nem áll háborúban.Mi a fenének vonnának ki iszonyatos pénzeket a gazdaságbol,ha egyszer nem fenyegeti őket komolyan senki?
Akkor biztosan egészen véletlenül pont most adtak potom 100Md EURt a BWnek mert éppen most vették észre hogy lof@sz van ott nem hadsereg.... te most viccelsz velem vagy tényleg ennyi eszed van?? Szerintem viccelsz.... :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 137
113
(legalábbis az Európai részének)
Azt meg tudom, hogy te nem így gondolod mert bejártad a gyártelepek hátulját, de hogy is mondjam én a fegyvergyár területi vezetőjének jobban hiszek amikor elmondja, hogy mire is lenne szükségük hogy fel tudják pörgetni a gyártást mint a te elképzelésednek.
Nincs különbség nagyon.Európában is van GAZDASÁGI potenciál.
A kényszer hiányzik.Ha rákényszerűlnének,és bevezetnék a hadigazdálkodást,akkor ugyan úgy menne a dolog,mint a II.vh alatt.
Jusson eszedbe a német gázleválás az orosz forrásokrol.LEHETETLEN-aztán mégis meglett 1 éven belül.Mert megvolt a kényszer,hogy megoldják a problémát.
Nem a képesség hiányzik,hanem a megrendelés.Ha az ipar kapna egy sűrgős és kellő nagyságú (vagyis hatalmas) megrendelést,garantált megrendelést,vagyis pénzt,megoldanák a dolgokat.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 945
123 514
113
Jusson eszedbe a német gázleválás az orosz forrásokrol.LEHETETLEN-aztán mégis meglett 1 éven belül.
De nem lett meg....
Most borult fel a német vegyipar pont emiatt..... Nézz rá az EU-s ipari kibocsátási számokra.
A szakképzett munkaerő hiányát meg aranyosan figyelmen kívül hagyod. A wir schaffen das meg hát tudjuk, hogy nicht schaffen...
Reálisan a kapacitásokat értelmesen feltornázni nem tudják (nem az oroszok sincsenek teljes hadigazdálkodáson egyelőre) az évtized második feléig.
Még mindig hiány van pl építési acélból is.... Nem sikerült tavaly óta pótolni a beszállítást.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 137
113
Akkor biztosan egészen véletlenül pont most adtak potom 100Md EURt a BWnek mert éppen most vették észre hogy lof@sz van ott nem hadsereg.... te most viccelsz velem vagy tényleg ennyi eszed van?? Szerintem viccelsz.... :)
Az az igazság,hogy a BW-nek az a 100Md EUR nem is olyan agy összeg.......Mennyibe is kerül csak az F35 rendszeresitése?Ahoz,hogy a Leo (vagy más hk) tömeggyártásra kerüljön,csak a hk gyártásra kéne annyit költeni.Vagy inkább többet.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
- Esetleg nem gondolsz arra hogy az oroszok a T-55, T-62-t olyan helyen vetik be ahol ők úgy gondolják hogy oda elég az is s pórólnak a T-90 n-ekkel? Azaz próbálnak időtnyerni, ezalat próbálják felhalmozni, gyártani a T-90-t, ameddig a T-55, T-62-k feltartják az Ukránokat. Esetleg T-55, T-62-ből van több készletük.
Szia,

Dehat amit irsz, az pont azt jelenti, hogy nincs eleg kozepesen elavult harckocsijuk. Mert ha lenne, akkor nem kellene sporolni se a T-64-gyel, se a T-72-vel. Mert a T-62 elovetele nem azt jelenti, hogy T-90-nel sporolnak, hanem a T-64-gyel es a T-72-vel, mivel ezek azok, amik generacios ugrasnyi tavolsagra vannak a T-62-tol.
Ordas nagy hazugsag volt, hogy mennyi hasznalhato T-72 van nekik raktaron.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 729
113
Ez fogyóeszköz, műszakilag elég erre a frontra. Mit érnek a csilivili nyugati eszközök azzal a jajdefejlett szenzorokkal, amiket el kell bujtassanak a drónok elől?
Az oroszok szerintem nagyon ügyesen pont annyi fejlett technikát dobnak a harcba, amennyi szükséges. Igy még mindig meg tudják lepni a "fejlett nyugatot" a harctéren. Lásd pl EW.
Ew már az első napokban is volt, csak nem nagyon ért sokat. EW alegysége minden BTG-nek volt ami zat jelent, hogy a háborút legalább 100-120 EW alegységgel kezdték meg.
Mi az, hogy műszakilag elég? Talán oda az ukránok nem Javelint vagy NLAW-t visznek?
 
  • Vicces
  • Hűha
Reactions: ogretankHU and fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 091
33 137
113
De nem lett meg....
Most borult fel a német vegyipar pont emiatt..... Nézz rá az EU-s ipari kibocsátási számokra.
A szakképzett munkaerő hiányát meg aranyosan figyelmen kívül hagyod. A wir schaffen das meg hát tudjuk, hogy nicht schaffen...
Reálisan a kapacitásokat értelmesen feltornázni nem tudják (nem az oroszok sincsenek teljes hadigazdálkodáson egyelőre) az évtized második feléig.
Még mindig hiány van pl építési acélból is.... Nem sikerült tavaly óta pótolni a beszállítást.
De ez egy összetett probléma.Ha a "ződ" energia programra költött pénzt a hadiiparra forditanák.....
Elöbb irtam,hogy valójában ezek a problémák ugyan igy megvoltak a II.vh-ban is.Pl a már felpörgetett hadiipar mellett azért mondtak le végül a Montana osztályú csatahajókrol,mert kellet volna hozzá épiteni két acélművet,meg egy hajógyárat,és nyitni még egy szénbányát......És úgy értékelték,hogy az erre forditott pénz nem éri meg a csatahajók harcértékét.
Azt játszani, hogy európa gazdaságát főleg az ipart nem érinti nagyon negatívan ez a helyzet, az pont akkora kamu mint azt játszani, hogy az oroszoknál minden is rendben van.
Egy szóval nem mondtam,hogy nem érinti negativan.De nem érinti annyira negativan,amennyire azt a magyar propi mondja.
És azt se mondtam,hogy átállitani a gazdaságot haditermelésre egyszerű dolog lenne.Nem is állitják.II.vh alatt maga a világháború volt a kényszer.Most ilyen kényszer nincs.