• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 303
113
Sajnos kevered a szezont a fazonnal. A T-72B jobb alap páncélzattal rendelkezett mint a simma A. Sokkan abban a hitben vannak hogy a 72 ek semilyen akkori modernebb harckocsival nem szálhattak szembe. Nem az iraki minden tekintetben harmat gyenge T-72 es ből meg a lengyel, cseh gyártásúakból induljunk ki. Igen azokat megette az A4 es. De az újabb jobb ágyúval és lőszerrel felszerelt, valamint a jobb verziójú honi Szovjet B változatokat? Hát azt megnéztem volna.
Végezzünk egy ellentétes irányú gondolat kísérletet. Orosz tábornokok mondták a B3 upgrade után, hogy a grúz T-72Sim1, de még az algír T-72 is megette volna a B3-akat. Másik orosz ugyanezt mondta az ukrán T-64 upgradre! Na most ezek elérnék egy nyugati harckocsi színvonalát? Na ne röhögtessük már ki magunkat.
 
M

molnibalage

Guest
Sajnos kevered a szezont a fazonnal. A T-72B jobb alap páncélzattal rendelkezett mint a simma A. Sokkan abban a hitben vannak hogy a 72 ek semilyen akkori modernebb harckocsival nem szálhattak szembe. Nem az iraki minden tekintetben harmat gyenge T-72 es ből meg a lengyel, cseh gyártásúakból induljunk ki. Igen azokat megette az A4 es. De az újabb jobb ágyúval és lőszerrel felszerelt, valamint a jobb verziójú honi Szovjet B változatokat? Hát azt megnéztem volna.
Múltkor a quorán futottam bele egy nagypofájú jenkibe, aki képes volt akkora baromságot leírni, hogy "láttuk a szétlőtt szovjet csúcstechnikát Irakban"...
Na, ilyenkor temetem a kezem az arcomba. Ennyire fogalmatlan emberek osztják az észt sokszor HT terén. Nem számít, hogy harkocsizó vagy bármi volt a helyszínen. Nem ért hozzá, de mivel látott valamit, azt hiszi...

A szovjet első vonalas harckocsiktól okkal tartott a NATO. Konkrétan a szovjet hk. erőkhöz képest az M1IP+M1A1 és a Leo2 (inkább annak is A1 változatáig) az európai páncélos erő egy vicc az én szememben.

Sajnos a többség leszólja a szovjet hk-kat anélkül, hogy a leghalványabb fogalma lenne róluk. Én is csak a Wargame játék miatt tanultam meg róluk sokat úgy, hogy kérdeztem és figyeltem. És kb. az rajzolódik ki, hogy a nyugatiak az ATGM és mozgó védelemmel próbálkoztak volna álcázással. Egy ATGM salvo, aztán pucolás. Ezért rakéták rá terepjáróktól kezdve mindenre, ami mozgott. Könnyű heliktől kezdve a német Wisel féle kis izékre is.

Páncélos támadó hadművelet a szovjet erők ellen kb. az öngyilkosság szinonimája lett volna az M1 és Leo2 és a Chally 1 előtt. Az USA elsővonalas hk-ja is az M60A3 egy hulladék volt páncélvédelem és tűzerő terén is. 105 mm-es löveg és T-72A szintjén levő páncélzata sem volt... Ja, és rohadt magas is volt. 1978-ban...

A NATO elsővonalas ereje kb. a nem szovjet VSz tagállamok T-55/62-esei ellen értek volna valamit, az M60A3 és Chieftain Mk.5/Mk.10 és a T-72A ellen, úgy ahogy. A Centurion és Leo1-esek teljesen esélytelenek voltak szemtől szemben a T-64A, T-72A, és T-80 ellen. de még a T-72A is hujujj kategória volt.

Védelemre persze a temérdek ATGM megfelelhetett volna, de mint mozgó páncélozott erő a NATO-n belül, ami komolyan vehető egy szovjet pc. ho-val szemben nem volt. Egy sem. Még egy gl. ho-val szemben is. Egy 1983-as BMP-2-es Koknurszos, T-64B / T-80B / T-72B erő, amit Osza-AKM, Sztrela-10M, Silka és Igla is védett mondjuk úgy, hogy olyan lábremegtető erő volt, amivel szemben egy legfeljebb 1-2 nyugadi dandár állt hasonló szinten, töredék csapatlégvédelemmel... A legerősebb német dd-nak volt Gepardja és Roland-Marderje.

Mármint tudunk arról bármit is, hogy az A4 tornyát átlőhette-e a T-80U?
A papíron ismert értékei alapján igen. ATGM és löveggel is még akkor is, ha nem a kritikus helyen a távmérő bevágásnál találja el.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 977
13 984
113
Egy normális feljavító csomag másfél/két millió euro. Ezt szorozd fel 355 el és nyersz rajta 10 évet. Nekünk csak akkor érné meg ha várhatóan lenne egy konfliktus vagy konfliktus veszélye. Mert akkor a semmitől jobb. Mint az amikor a német pampongna ha A7 el irtanád a szeretett szakálosokat délen. És nem fogsz tudni segítséget adni oda ahová kell. Nem tudom. Úgy vagyok vele hogy 30 körüli mennyiséget csak rendbe kénne vágni. Már csak azért is ebben a bizonytalan kiszámithatatlan világban bármi bebaszhat.
Ezt adom, de a kérdésem arra vonatkozott, hogy ha korszerűsítésre kerülne a sor, mi az ami egy jobb állapotú 72en nem kellene cserélni a mi "rossz" állapotúakhoz képest? Mert mindíg csak az érv, hogy már "túl leromlottak"
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Múltkor a quorán futottam bele egy nagypofájú jenkibe, aki képes volt akkora baromságot leírni, hogy "láttuk a szétlőtt szovjet csúcstechnikát Irakban"...
Na, ilyenkor temetem a kezem az arcomba. Ennyire fogalmatlan emberek osztják az észt sokszor HT terén. Nem számít, hogy harkocsizó vagy bármi volt a helyszínen. Nem ért hozzá, de mivel látott valamit, azt hiszi...

A szovjet első vonalas harckocsiktól okkal tartott a NATO. Konkrétan a szovjet hk. erőkhöz képest az M1IP+M1A1 és a Leo2 (inkább annak is A1 változatáig) az európai páncélos erő egy vicc az én szememben.

Sajnos a többség leszólja a szovjet hk-kat anélkül, hogy a leghalványabb fogalma lenne róluk. Én is csak a Wargame játék miatt tanultam meg róluk sokat úgy, hogy kérdeztem és figyeltem. És kb. az rajzolódik ki, hogy a nyugatiak az ATGM és mozgó védelemmel próbálkoztak volna álcázással. Egy ATGM salvo, aztán pucolás. Ezért rakéták rá terepjáróktól kezdve mindenre, ami mozgott. Könnyű heliktől kezdve a német Wisel féle kis izékre is.

Páncélos támadó hadművelet a szovjet erők ellen kb. az öngyilkosság szinonimája lett volna az M1 és Leo2 és a Chally 1 előtt. Az USA elsővonalas hk-ja is az M60A3 egy hulladék volt páncélvédelem és tűzerő terén is. 105 mm-es löveg és T-72A szintjén levő páncélzata sem volt... Ja, és rohadt magas is volt. 1978-ban...

A NATO elsővonalas ereje kb. a nem szovjet VSz tagállamok T-55/62-esei ellen értek volna valamit, az M60A3 és Chieftain Mk.5/Mk.10 és a T-72A ellen, úgy ahogy. A Centurion és Leo1-esek teljesen esélytelenek voltak szemtől szemben a T-64A, T-72A, és T-80 ellen. de még a T-72A is hujujj kategória volt.

Védelemre persze a temérdek ATGM megfelelhetett volna, de mint mozgó páncélozott erő a NATO-n belül, ami komolyan vehető egy szovjet pc. ho-val szemben nem volt. Egy sem. Még egy gl. ho-val szemben is. Egy 1983-as BMP-2-es Koknurszos, T-64B / T-80B / T-72B erő, amit Osza-AKM, Sztrela-10M, Silka és Igla is védett mondjuk úgy, hogy olyan lábremegtető erő volt, amivel szemben egy legfeljebb 1-2 nyugadi dandár állt hasonló szinten, töredék csapatlégvédelemmel... A legerősebb német dd-nak volt Gepardja és Roland-Marderje.


A papíron ismert értékei alapján igen. ATGM és löveggel is még akkor is, ha nem a kritikus helyen a távmérő bevágásnál találja el.

Mármint te milyen értékeket ismersz?
 
M

molnibalage

Guest
Mármint te milyen értékeket ismersz?
Eleve ott kezdődik, hogy tandem feje van és 900 mm feletti RHA a Refleksznek.
Ezt adom, de a kérdésem arra vonatkozott, hogy ha korszerűsítésre kerülne a sor, mi az ami egy jobb állapotú 72en nem kellene cserélni a mi "rossz" állapotúakhoz képest? Mert mindíg csak az érv, hogy már "túl leromlottak"
A T-72 egy halott vonal, kifutó valami. Az szárazföldi haderő sem akarta a T-72B3-at. a politika nyomta le a torkán. Állítólag kb. 2/3-ába kerül egy új T-90M-nek és annak közelében sincsenek a képességei.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Eleve ott kezdődik, hogy tandem feje van és 900 mm feletti RHA a Refleksznek.

A T-72 egy halott vonal, kifutó valami. Az szárazföldi haderő sem akarta a T-72B3-at. a politika nyomta le a torkán. Állítólag kb. 2/3-ába kerül egy új T-90M-nek és annak közelében sincsenek a képességei.

De az új kompozit páncélzat nem pont a HEAT ellen nyújt szignifikáns többlet védelmet?

https://fas.org/man/dod-101/sys/land/row/leopard2.htm

Itt 1000mm RHAe HEAT ellen.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Ez biztos?
Azt tudom, hogy 201x-ben volt. Azaz 4-5 éve.
De nem velük kezdték a korszerűsítést?
Tehát biztos vagy abban, hogy még 2020-ban is van aktív A5-ösük?
A Rheinmetall 68db A4-est korszerűsít A7V-re,
https://www.rheinmetall-defence.com...rchiv/2017/aktuellesdetailansicht_7_14912.php
a KMW 104db A4-est, szintén A7V-re.
https://www.army-technology.com/news/kmw-upgraded-leopard-2-tanks-germany-denmark/
tehát volt/van nekik 172db A4 legalább.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 815
81 128
113
Végezzünk egy ellentétes irányú gondolat kísérletet. Orosz tábornokok mondták a B3 upgrade után, hogy a grúz T-72Sim1, de még az algír T-72 is megette volna a B3-akat. Másik orosz ugyanezt mondta az ukrán T-64 upgradre! Na most ezek elérnék egy nyugati harckocsi színvonalát? Na ne röhögtessük már ki magunkat.
Egy orosz tábornok mondta még a 2011-es modernizációs csomagra. Az upgrad ára 52 millió Rubel volt, abból 30 millió ment a tank nagyjavítására a többi meg a Szoszna-U, új kommunikációs rendszer és az automata töltő modenizációjára. Ez volt minden, a többi (30 éves rendszer, berendezés) maradt ugyanaz.
Ebből készült 100 darab. 2015-ban elkészül egy másik modernizációs csomag, az ún B3 modernizációja T-72B3(M). 2016-tól csak ez a modernizációs csomag fut. Ez már komoly csomag, eléri a T-90 szintet.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and nyugger

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 700
28 127
113
Másik orosz ugyanezt mondta az ukrán T-64 upgradre!
Hohó erre emlékszem azért nem ám olyan a leányzó fekvése. Ez az egész akkor indult el, mikor tavaly februárban jöttek ki a képek a legújabb ukrán T-64 modernizációról a T-64BV obr. 2017-ről. Erre rárepült az orosz sajtó, hogy na az ukránok megcsinálták a "szegények modernizációját", mire a kolléga leírta, hogy a T-72B3 szintén ugyanígy költséghatékony megoldás csak éppen nem Harkovból hanem Nyizsnyij Tagilból. Amit kiemelt az az volt, hogy míg a T-64BV obr. 2017 Motorola rádiókat kapott a B3-ban maradt az elavult szovjet illetve szerinte a Nozs ERA jobb mint a Kontakt-5. Kommenteknél viszont előszedték, hogy korábban ő volt az aki meg azt írta, hogy a Nozs harmatgyenge. Nem tudom mi az igazság, annak nem néztem utána. Továbbá míg a B3 új, nagyobb teljesítményű motort kapott addig a BV-ben maradt a Bulat program 850 lovas ellendugattyús megoldása.

Na és ezt nagyon szépen felkapta az ukrán média előbb oroszul terjesztve azt, hogy ám lássátok a mi tankunk jobb, mint az oroszoké (pedig ilyet az eredeti cikk nem állított), majd igazán a szintén ukrán defence-blog cikkjével robbant be ami mindezt már angolul hozta le nagyobb közösségnek. Szóval igenis ferdítettek az ukránok a cikken, ahogy pár topikkal odébb ugyanez volt most a szír Sz-300-ak kapcsán.
Illetve fontos megjegyezni, hogy az összehasonlítási alap a Szergyukov-féle elcseszett T-72 B3 obr. 2011 volt, amit az oroszok sem szeretnek, nem pedig az újabb T-72B3 obr. 2016 aminél már pl a rádiót is kicserélték és új generációs Relikt ERA-t kapott.

Az meg kifejezetten vicces ukrán részről, hogy ők úgy mondják, hogy ők mennyivel jobbak miközben saját hadseregnek nem tudnak új T-84 tankokat gyártani, a thaiok ugyanezek helyett inkább kínait vesznek és konkrétan törött páncéllemezekkel szállították le a BTR-4-ket Iraknak, aki sztornózta is a megrendelést. Ja és páncéllemezeket meg Belgiumból vesznek mert nem tudják otthon legyártani.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 815
81 128
113
Egy orosz tábornok mondta még a 2011-es modernizációs csomagra. Az upgrad ára 52 millió Rubel volt, abból 30 millió ment a tank nagyjavítására a többi meg a Szoszna-U, új kommunikációs rendszer és az automata töltő modenizációjára. Ez volt minden, a többi (30 éves rendszer, berendezés) maradt ugyanaz.
Ebből készült 100 darab. 2015-ban elkészül egy másik modernizációs csomag, az ún B3 modernizációja T-72B3(M). 2016-tól csak ez a modernizációs csomag fut. Ez már komoly csomag, eléri a T-90 szintet.

Javítás:
1000 darab T-72B3(2011-es csomag) készült.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Ha jól tudom már az A4-t sem tudta átlőni semmilyen lőszerrel egyetlen egy orosz harckocsi sem szemből, kivéve valamilyen spéci(rakéta pótmeghajtás?) lőszerrel. A T-72B alap páncélzata papír. Ha hozzászámoljuk a Kontakt-5-t, akkor sem ér már semmit a legújabb lőszerekkel szemben. A 90-en körülieket még megfogta.

Dehogy papír,honnan veszed ezt?
 
  • Tetszik
Reactions: szegcsab

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 303
113
Egy orosz tábornok mondta még a 2011-es modernizációs csomagra. Az upgrad ára 52 millió Rubel volt, abból 30 millió ment a tank nagyjavítására a többi meg a Szoszna-U, új kommunikációs rendszer és az automata töltő modenizációjára. Ez volt minden, a többi (30 éves rendszer, berendezés) maradt ugyanaz.
Ebből készült 100 darab. 2015-ban elkészül egy másik modernizációs csomag, az ún B3 modernizációja T-72B3(M). 2016-tól csak ez a modernizációs csomag fut. Ez már komoly csomag, eléri a T-90 szintet.
Én amúgy erre kíváncsi vagyok, hogy mitől éri el a T-72B3M a T-90A-t?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
  • Tetszik
Reactions: waterloo