Nem először van a kép posztolva...Hogy minden harckocsik iránt érdeklődő képben legyen:
Bal szélső T-72B3, középső T-80BVM,a jobb szélső T-90M.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Nem először van a kép posztolva...Hogy minden harckocsik iránt érdeklődő képben legyen:
Bal szélső T-72B3, középső T-80BVM,a jobb szélső T-90M.
De attól még jó képNem először van a kép posztolva...
Annyit tudni kell, hogy a SZU az orosz birodalom határain alakult meg és a bolsevikok rajzoltak meg- hoztak létre benne a mesterséges adminisztratív államokat. Tehát, ha valaki pl. az adminisztratív ukrán vagy kazah SZSZK területén élt az nem jelentette azt, hogy ő ukrán vagy kazah. Másik dolog, hogy az orosz SZSZK területén öszpontosult a védelmi-ipari komplexum 85-90%. a többi ukrán majd fehérorosz SZSZK és nem egész 1% maradt a többi 12 köztársaságra.
Ukrán SZSZK- Harkov , Orosz SZSZK- Leningrad, Omszk. Nyizsnij TagilLehet ez ugyan átlagosan igaz, de pont a harckocsiknál az arányok ettől erősen eltérnek, és inkább 1/3-ad Ukrán SzSzK, és 2/3-ad Orosz SzSzK.
Ettől függetlenül ott van az a tény is, hogy a mérnököket, tervezőket gyakran áthelyezték egyik üzemből a másikba. Ezért nem lehet kijelenteni, hogy x típus ukrán vagy orosz. A T-64-es is pont ugyanannyira orosz mint ukrán, illetve a T-72-es is ugyanannyira ukrán mint orosz. Lényegében mindkettő szovjet.
Az a baj, hogy mindkét oldalon terjed ez a hülyeség az adott típus kisajátítására. Olyan őrültségek is terjednek, mint "Karcev a nagy orosz hazafi aki megszabadította a naaaaagy szovjet hadsereget az áruló ukrán Morozov találmányától" Holott Karcevet a legkevésbé sem érdekelte hogy a T-64 hol készült. Őt kizárólag a személyes ambíciói vezérelték, dicsőséget, hatalmat, befolyást, és természetesen pénzt akart bármi áron.
Egy kicsit térjünk vissza erre...Ezt Vlaszov írta a weboldalán.
És? Ki ő? Honnan szedte? Mi a forrása annak amit állít?
Ő a lőszer konstruktőre, esetleg ott volt a gyárban vagymi?
Egy kicsit térjünk vissza erre...
"В 1977–1979 годах выстрелы с БПС «Заколка», «Заступ», «Изомер» и «Калач», отработанные в отделе главного конструктора В.В. Яворского, были приняты на вооружение Советской Армии, хотя их серийное производство началось уже в 1975–1976 годах. Эти снаряды превосходили по могуществу бронебойного действия все имеющиеся на вооружении в то время боеприпасы на 25–30% , превосходство по дальности поражения было в 1,5–2 раза. Непосредственное активное участие в создании этих боеприпасов принимали конструкторы С.Н. Севастьянова, В.А. Камоян, А.Г. Ковалев, А.С. Башнин, К.Ф. Воронова, Н.И. Боденко [7]."
7. А.А. Каллистов. Научно-исследовательский машиностроительный институт (НИМИ): Страницы истории, событи, люди (1932-2002). – М.:ЦЭИ «Химмаш», 2002 г . – 236с.
Ez pedig a jelen. Tehmas katalógusában 6-8 oldal:
Úgy néz ki a Szvinyec-1-et nem exportálják, csak a Mango-t.Nem gyenge, hogy az elvileg 35 évvel ezelőtt rendszeresített BM42-es a csúcs export lőszer.
Nem gyenge, hogy az elvileg 35 évvel ezelőtt rendszeresített BM42-es a csúcs export lőszer.
Mit bazzeg ?ultrahangos mérőeszközökkel lemérték
Meg más nem igen férne bele a külföldre exportált szovjet/orosz harckocsik automata töltőjébe.De amúgy az is könnyen lehet, hogy senki sem ad el, olyan lőszert ami a saját korszerű harckocsijukra veszélyes lehet.
Egy 3BM42 valószínűleg nem veszélyes szemből a T-72B3-ra, vagy a T-80BVM-re (A T-90A/M-re meg végkép....)
A KEW-A1 meg nem veszélyes egy M1A2-re. A DM-33 meg egy Leopárd 2A5-re. Ezért mennek exportra ilyen lőszerek.
Más automata töltője van pl az exportált T-72B-knek, mint az oroszoknak, és azokba nem jó a modernebb lőszer?Meg más nem igen férne bele a külföldre exportált szovjet/orosz harckocsik automata töltőjébe.
T-90-ből és T-90A-ból kb. 1000 db körül adtak el külföldre. Azokba azért befér a hosszabb lőszer is....Meg más nem igen férne bele a külföldre exportált szovjet/orosz harckocsik automata töltőjébe.
A legmodernebb a Szvinyec-2 , ami biztos, hogynem fér bele.Más automata töltője van pl az exportált T-72B-knek, mint az oroszoknak, és azokba nem jó a modernebb lőszer?
Amúgy megnéztem a Steelbeast-en, hogy ők mit írnak a 3BM42 kapcsán:
"Developed under the research topic "Mango", the 3BM42 is an advanced Soviet long-rod APFSDS-T round that entered service in 1986. Specifically designed to defeat modern composite (NERA) armor arrays, the 3BM42 does not descend from the 3BM32 but is a parallel development of the 3BM26 and 3BM29 rounds, featuring an improved V-96Ts1 alloy version of the re-designed aluminum sabot introduced with the 3BM26 and a complex multi-part penetrator. The unique penetrator design consists of a solid austenitic frontal ballistic/penetrating cap, a second penetrating cap intended to dampen penetrator rebound and decrease yaw from reactive armor components, and two high elongation WHA rods contained in a marging steel outer body. Interfacing the rods with the projectile body is a low-melting-point alloy allowing them to slide forward during penetration without energy loss. Interestingly, despite its greater length to diameter ratio compared to the 3BM32 (20:1 vs 16:1), the 3BM42 performs roughly 5% worse against homogeneous targets while performing considerably better against spaced armor arrays. This difference typically results in both of these rounds being carried on the same vehicle in mixed loadouts.
Introduced in 1986, the 3BM42 was produced in large numbers and, along with the 3BM32, served as the principal anti-armor round for the Soviet Union through the end of the Cold War. This round saw action in both the Chechen and Georgian conflicts, and saw extensive use on both sides of the so-called "War in Donbass". Seeing worldwide proliferation with the exportation of more modern tank designs by Russia and the Ukraine, the 3BM42 is in service with various users across the Middle and Far-East along with the Americas. Due to export and combat usage, as of this writing (2019) it can be assumed that Russian stocks of 3BM42 rounds have been significantly reduced while Ukrainian stockpiles may be completely depleted."
Ha igaz amit leírnak, hogy a HH vége után nagy számban került felhasználásra ez is meg a 3BM32-is, akkor azt valamikor le kellet gyártani. És gondolom nem a 90's évek pénztelenségében kezdték meg a tömeggyártást, ergo már a HH vége előtt is gyártaniuk kellet ezeket a lövedékeket.
3BM32:
"Developed under the research topic "Vant", the 3BM32 is a further refinement of the 3BM29 round, featuring an improved version of the re-designed aluminum sabot introduced with the 3BM29 and a slimmer depleted uranium/nickle-zinc monoblock penetrator. Despite its lower muzzle velocity and shorter overall length compared to its predecessor, the 3BM32 is both heaver and has a better length to diameter ratio, resulting in an roughly 15% increase in performance over the 3BM29.
Introduced in 1985, the 3BM32 was produced in large numbers and, along with the 3BM42, served as the principal anti-armor round for the Soviet Union through the end of the Cold War. This round saw action in both the Chechen and Georgian conflicts, and saw extensive use on both sides of the so-called "War in Donbass". Never exported, as of this writing (2019) it can be assumed that Russian stocks of 3BM32 rounds have been significantly reduced while Ukranian stockpiles may be completely depleted."
Ez alapján a 3BM32 nem is az első generációja volt a szegényített urán lövedékeknek az SZU-ban, hanem már egy fejlesztett verzióéként készült el.
(A 3BM29 megjelenése 1982!)
Ez tényleg nagyon furcsa. Bár nem tudom, hogy a többi ország mennyivel modernebbeket ad el?
Én két nyugati export nyílról tudom, hogy adnak el belőle, a német DM33-ból meg az amcsi KEW-A1-ből.
A 3BM42 garantáltan tudja a 460 mm KE-t, az oroszok szerint.
Ha ugyan azon "mérce" szerint mérjük ezeket akkor az orosz lőszer tud kb. 500 mm KE-t, az amcsi meg a német 550 mm KE-t.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..