T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 024
58 855
113
hát ezt elég rosszul tudod...a dm53/63 egy csomó Leo2 használónál rendszerben van
Ok, hivatkozásokkal sorold fel őket!

az XM579E4 lényegében a BM22/26 megfelelője felépítését tekintve....látható mennyit jelent a monolit kialakítás ...pedig papíron, nyers RHA értékben alig vol köztük különbség...
A 3BM42 nagyon nem 3BM22, a DU monilit 3BM32 meg végkép nem...
 
S

speziale

Guest
Ok, hivatkozásokkal sorold fel őket!

csak így kapásból...de gyanítom ha tovább keresgélnék találnék még (pl. nem nagyon hiszem, hogy Szingapúrnak DM33-at adtak volna el, de ha jól tudom arról az ügyletről kb. semmit nem lehet tudni)


"The DM53 is in service with the German, Swiss and Netherlands Armies. The complete round weighs 21.4kg, the projectile (with sabot) weighs 8.35kg and propellant: 8.9kg. The projectile’s length is 745mm, and with chamner pressure of 5,450 generated during firing, the muzzle velocity is 1,750 m/sec (L55 barrel) and 1,670 m/sec. (L44 barrel). The DM53 has been optimized to lass than 0.2 mil accuracy.

DM 53-A1 is an advanced version of the DM 53. Currently being supplied in series to the armed forces of Germany, Austria and Turkey as the DM 63. DM53-A1 was selected by the armed forces of Finland and Denmark."

A 3BM42 nagyon nem 3BM22, a DU monilit 3BM32 meg végkép nem...

nem is állítottam, hogy a 3bm22 az 3bm42 lenne...sőt azt írtam, hogy annál NERA ellen sokkal jobb (bár a 0-hoz képest minden sokkal jobb :D)
ellenben a 3bm42 továbbra sem monolit, és elég kevés wolfram-ot tartalmaz...a 3bm32 az meg ugyan monolit, csak elég rövid az a DU mag...meg a lőszer l/d értéke is elég szar
 
S

speziale

Guest
egyébként ha már lőszer teszt:

"The 105 mm version of the DM13 APFSDS (with an identical penetrator with 38 mm tungsten alloy cores) could penetrate 165 mm steel armor sloped at 60° at 800 meters distance - but German steel made to the TL 2350-001 specification. This steel was found to be considerable better than RHA manufactured to US specs during the 1976 tri-partite gun trials."
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Nem gyenge, hogy az elvileg 35 évvel ezelőtt rendszeresített BM42-es a csúcs export lőszer.
Azért nem egészen...


Hát ez sem nagy cucc, kifejezetten gyenge a mai színvonalhoz képest, de szerintem kihoztak belőle mindent amit lehet. Kifejezetten csóró országoknak szánják, (A T-72-t üzemeltetők általában ilyenek) akik nem engedhetik meg maguknak, hogy átépítsék a töltőgépet is.

kghYli_KMcQ.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 186
83 147
113
Azért nem egészen...


Hát ez sem nagy cucc, kifejezetten gyenge a mai színvonalhoz képest, de szerintem kihoztak belőle mindent amit lehet. Kifejezetten csóró országoknak szánják, (A T-72-t üzemeltetők általában ilyenek) akik nem engedhetik meg maguknak, hogy átépítsék a töltőgépet is.

kghYli_KMcQ.jpg
Az a baj, hogy a Mango-M , ami kompatibilis a T-72 és T-90-hez még csak kísérleti(fejlesztési) stádiumban van. Exportja még odébb van. Még a Szvinyec-2-őt sem gyártják szériában.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Azért nem egészen...


Hát ez sem nagy cucc, kifejezetten gyenge a mai színvonalhoz képest, de szerintem kihoztak belőle mindent amit lehet. Kifejezetten csóró országoknak szánják, (A T-72-t üzemeltetők általában ilyenek) akik nem engedhetik meg maguknak, hogy átépítsék a töltőgépet is.

kghYli_KMcQ.jpg

Az a baj, hogy a Mango-M , ami kompatibilis a T-72 és T-90-hez még csak kísérleti(fejlesztési) stádiumban van. Exportja még odébb van. Még a Szvinyec-2-őt sem gyártják szériában.

Egen, mire rendszerbe kerülnek, el is érik a hidegháborús DM33 és az M829 szintjét is páncélátütésben, de mind a DM43, mind az Öbölháborús M829A1-től még továbbra is messze elmaradnak.

2008-2.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Azért nem egészen...


Hát ez sem nagy cucc, kifejezetten gyenge a mai színvonalhoz képest, de szerintem kihoztak belőle mindent amit lehet. Kifejezetten csóró országoknak szánják, (A T-72-t üzemeltetők általában ilyenek) akik nem engedhetik meg maguknak, hogy átépítsék a töltőgépet is.

kghYli_KMcQ.jpg

A fenti képen szépen látszik, hogy míg a BM42, és a BM42M a megnövelt töltényűri nyomást előállító Zs63-as hajítótöltettel való alkalmazásához, az összecserélést elkerülendő fehér csíkot kapott, addig a BM60-as gondolom még nagyobb töltényűri nyomást kifacsaró Zs96-os hajítótöltetét immáron piros csík jelzi.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Az a baj, hogy a Mango-M , ami kompatibilis a T-72 és T-90-hez még csak kísérleti(fejlesztési) stádiumban van.
2019-es a hír, szóval lehet, hogy azóta befejeződött a fejlesztés.

Még a Szvinyec-2-őt sem gyártják szériában.
Szvinyec-2-ről nem tudom, hogy gyártják, de a Szvinyec-1 már legalább 2016 óta sorozatgyártásban van. A két típus lényegében ugyanaz, egyedül a nyíl anyaga a különbség (Sz-1 - volfrámötvözet, Sz-2 - DU)

 
  • Tetszik
Reactions: endre

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 186
83 147
113
2019-es a hír, szóval lehet, hogy azóta befejeződött a fejlesztés.
Még nincs befejezve.

Szvinyec-2-ről nem tudom, hogy gyártják, de a Szvinyec-1 már legalább 2016 óta sorozatgyártásban van. A két típus lényegében ugyanaz, egyedül a nyíl anyaga a különbség (Sz-1 - volfrámötvözet, Sz-2 - DU)
Igen, a Szvinyec-1 igen későn került szériagyártásba, ha azt nézzük, hogy még 1991-ben, a SZU-ban volt rendszeresítve.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Igen, a Szvinyec-1 igen későn került szériagyártásba, ha azt nézzük, hogy még 1991-ben, a SZU-ban volt rendszeresítve.
Kevered a dolgokat.
3 külön típus létezik
Az eredeti Szvinyec (3BM48) volt az ami 1991-ben lett rendszeresítve. Ott is van a T-72B3 lőszertípus választó blokkján. (B48)
A Szvinyec-1 és 2 sokkal későbbi fejlesztés.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 186
83 147
113
Kevered a dolgokat.
3 külön típus létezik
Az eredeti Szvinyec (3BM48) volt az ami 1991-ben lett rendszeresítve. Ott is van a T-72B3 lőszertípus választó blokkján. (B48)
A Szvinyec-1 és 2 sokkal későbbi fejlesztés.
Igen ez így van. Rosszul fogalmaztam-arra értettem, hogy nem terjedt el, nem kezdték gyártani a SZU felbomlását követően.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Igen ez így van. Rosszul fogalmaztam-arra értettem, hogy nem terjedt el, nem kezdték gyártani a SZU felbomlását követően.
Biztos, hogy gyártásba került az eredeti 3BM48, még ha kis szériában is, különben nem lenne ott a lőszerválasztón. Valahol volt Szprut-Szd belső térről is kép, ott is rajta van. Ha lesz időm előkeresem.
Az uránlőszerrel kapcsolatban meg amúgy is igen nagy a titkolózás az oroszoknál, pl. egyetlen kép vagy rajz sem létezik a 3BM29-ről (első szovjet uránlőszer), és minimális információ van róla. Viszont ez is szinte biztos, hogy rendszeresítve lett, ugyanis van kép olyan T-72-ről, ahol fel van tüntetve a BM29 az egyik információs panelen odabent.