T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Az Orosz harckocsikon milyen gyakorisággal van APS ?

Láttam T-80U / UK oszlopot, a vezérgépen ott világított a Stora, de a mögötte levőkön már csak az ERA volt.

1CO0E67.jpg
APS ritka mint a fehér holló. Egyedül a T-90-eseken és maroknyi T-80UK-n van (ez van a képen), a Stora. Hard kill APS már egyáltalán nincs. (a 80-as években a T-55AD-ken volt!)
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 685
14 407
113
APS ritka mint a fehér holló. Egyedül a T-90-eseken és maroknyi T-80UK-n van (ez van a képen), a Stora. Hard kill APS már egyáltalán nincs. (a 80-as években a T-55AD-ken volt!)

A T-80UM-1 Barsz-on meg az Arena APS-t kísérletezték. A T-80UM-2-esen meg a Drozd-2-est.

A T-90M-ekről leszedték a Storát, és Arenát fog az is használni.

HrSISb3.jpg


dVdI8fb.png
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 455
113
Ez nem válasz, inkább ki akarsz bújni a kérdés alól, mert kínos

Pedig pontosan ez a válasz!
A tömeg egy részének az elvesztése jobb, mint az egésznek.

A DM53 meg 20 évvel későbbi tervezés ennek minden előnyével. Aztán ha meg kicsit máshogy működik az ellenség ERA-ja mint ahogyan a németek kiszámolták akkor meg megszívták a túl kicsi szegmensekkel.

Hol is van a datalink a 3BM42-ből?

Ez azért már tényleg a közröhej kategória :D :D :D :D
 
S

speziale

Guest
A diagram konkrétan a PzF-3 IT-600 típusra utal, s nem a 80 -as években kijött változatra. Most hirtelen nem találtam pontos évszámot, de a a PzF-3 T a 90 -es években jött ki, szóval az IT-600 valószínűleg 2000 -es évek, vagy későbbi. Teljesen hihető, hogy ki tud ütni egy T-80U -t.

7JRnKqF.png

a T/T600 között annyi a különbség, hogy utóbbi megkapta a dynarange nevű célzó optikát amivel lehetőség van 600m-ig mozgó célok leküzdésére
 
S

speziale

Guest
Köszönöm!
Akkor lényegében megerősítetted azt amit később írtam, hogy valószínűleg a 2000's évek után készített változat volt a PZF.

a fejlesztett pzf3-sokat a 90-es években fejlesztettek...T80u-ról meg ha jól tudom a svédektől voltak adataik
 
S

speziale

Guest
Emlékeztek amikor adtam egy leírást a 3BM42-es felépítéséről, elmondtam, hogy azért szegmentált, hogy a reaktív elven működő páncélok ellen (ERA/NERA) hatékonyabb legyen?
Akkor le lettem ugatva, hogy mekkora hülye vagyok, mert ez nem így van, a szovjetek alsóbb rendű untermenshek és simán bénák, nem tudnak monolitot gyártani....
Majd rámutattam, hogy ez gyártástechnológiailag nem igaz. Okkal szegmentált a lövedék.
Emlékszem dudi mit össze nem erőlködött, hogy "meghalt a 3BM42-őt tervező zseni, azért nem gyárt ma már senki ilyen zseniális lövedéket" hehhe, hahaha.

Dudi-kám, elmondod, hogy mit látunk a képen? :rolleyes:
4e0ed4c0ef08b870b2db4c7e03bbf426.jpg

Csak nem egy szegmentált lövedék?
Előkerült a 3BM42-est tervezők szelleme és átköltözött a németekhez? :cool:

meglehetősen csal az emlkézeted...@dudi-val ugyanis pont azt magyaráztuk, hogy a 3bm42 teljesen máshogy szegmentált, mint a fejlett apfsds-ek...hanem sokkal inkább úgy szegmentált, mint a dm13 volt....

a teóriád ráadásul ott is megbukik, hogy a DM53 kifejezetten a K5 szerű nehéz ERA-k ellen lett fejlesztve (a K1-et a DM33 is átvitte), ilyesmi pedig, hol is volt nyugaton a 3bm42 tervezése idején? arra persze a mai napig nem kaptunk választ, hogy vajon a 3bm59 (és az újabb) apfsds-ek miért is néznek ki pont ugyanúgy mint a nyugatiak...
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
a T/T600 között annyi a különbség, hogy utóbbi megkapta a dynarange nevű célzó optikát amivel lehetőség van 600m-ig mozgó célok leküzdésére
Igen, én is úgy tudom, hogy a "600" az megnövelt lőtávolságra utal. A "T" a tandem harci részre, az "I" pedig arra, hogy "Improved", tehát fejlesztett harcirész a korábbi típusokhoz képest.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Pedig pontosan ez a válasz!
A tömeg egy részének az elvesztése jobb, mint az egésznek.
Ne erőlködj, nem menekülsz. Ne próbáldd elterelni a témát.
Szerinted vannak olyan nyíllövedékek, amiket a K5-höz hasonló reaktív páncél semlegesítésére fejlesztettek ki, pl. 3BM42 vagy a DM53. Ne keverd ide azokat a típusokat amiket nem készítettek fel erre a célra!

Szóval, még mindig nem válaszoltál, miért jó ha elveszted a tömeg, ezáltal az átütőerő legalább 1/3-át?
Szerinted mit ütne át az a lövedék? Elmondom neked, még az M60A1 tornyát sem! Ennek van értelme szerinted?

Ez azért már tényleg a közröhej kategória :D :D :D :D
Az bizony, de éppen ezért hoztam ide a te "forrásodat"! :p
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 455
113
a teóriád ráadásul ott is megbukik, hogy a DM53 kifejezetten a K5 szerű nehéz ERA-k ellen lett fejlesztve (a K1-et a DM33 is átvitte), ilyesmi pedig, hol is volt nyugaton a 3bm42 tervezése idején?

Miután a szovjetunióban már a 70's években ismerték a reaktív technológiát, innentől kezdve a minimumok minimuma, hogy felkészítik ellene a saját eszközeiket is. Nem várják meg vele az ellenséget....
Ráasádul a félelmük részben be is igazolódott, ugyanis 82-ben az Izraeli tankokon már volt reaktív páncél, és innentől kezdve jogosan gondolták azt, hogy akkor minden nyugati tankon lesz.

arra persze a mai napig nem kaptunk választ, hogy vajon a 3bm59 (és az újabb) apfsds-ek miért is néznek ki pont ugyanúgy mint a nyugatiak...
Mert a kérdésben van egy hamis állítás az Új Múlt Kft szponzorálásában, azért!
A valóság az, hogy minden nyugati nyíl a szovjetek által kifejlesztett nyíllövedék másolata.
A T-12-es páncéltörő ágyú 3BM-2-es lövedéke, ez volt az első nyíllövedék:
100mm_APFSDS_3BM2.svg


Mitán a T-62-es harckocsikkal lövedékeket zsákmányoltak a nyugatiak, utána indult el a másolása hullám. Az előtt nyugaton csak az APDS-t ismerték.
A nyugati pct. lőszerek így néztek ki:
105mm.jpg


Akkor most mi minek a másolata? :rolleyes:

Ha meg arra vagy kíváncsi, hogy mivel van műszakilag kb. egy szinten a 3BM42-es akkor a válasz nem a béna nyomi DM13-as, hanem a későbbi DM23-as nyillövedék.
3BM42:
Mango.jpg

DM23:


120mm_DM23.jpg


A 3BM42-es kicsit másabb felépítésű mint a német lövedék.
Egyrészt szegmentált, másrészt a tényleges WHA áthatoló mérete 420*18, addig a német lövedéken ez 32*360.
A végeredmény viszont hasonló, 230-250 mm 30 fokos (NATO 60) szögben álló RHA lemezt képesek átlőni 2 km-en.
A 3BM42 előnye elsősorban ERA/NERA páncélzat esetén feltételezhető a ballisztikus sapkás+szegmentált felépítése miatt.

Az alapfelépítés a 70's évek óta adott. Innentől kezdve pusztán a lövedékek L/D arányát javítgatják, mint nyugaton mind keleten.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 455
113
Ne erőlködj, nem menekülsz. Ne próbáldd elterelni a témát.
What? :D

Szóval, még mindig nem válaszoltál, miért jó ha elveszted a tömeg, ezáltal az átütőerő legalább 1/3-át?
Szerinted mit ütne át az a lövedék? Elmondom neked, még az M60A1 tornyát sem! Ennek van értelme szerinted?

Egyrészt válaszoltam csak te nem akarod megérteni, mert nem tetszik a válasz. Arról meg én nem tehetek.
Másrészt a tömeg harmadának elvesztése után az átütési teljesítmény kb. kétharmada megmarad, ami több, mint 300 mm RHA a 3BM42 esetén, az M60A1 meg maximum ennyi öntött acélból van a legerősebb részein. Az nincs 300 mm RHA védelem összesen....
Szóval ha egy Kontakt-5 höz hasonló ERA lekapja a 3BM42 elejét, a maradék jó eséllyel átmegy az M60-as páncélján még szemből is.
De ugye nem csak szemből érik találatok a tankokat!
Ha nem ilyen lenne a 3BM42 felépítése akkor 0 esélye lenne egy Kontakt-5 szerű ERA után az áthatolásra.
Pont, mint a nyugati nyilaknak amiről szándékosan nem írtok.
Ugyanis például a fórumon agyonsztárolt nyugati nyilakat az USA teszteken porrá törte a Kontakt-5.
Ez meg azt jelenti, hogy 0 esélyük volt az átlövésre ott ahol volt Kontakt-5 ERA.
A szovjeteknek a 3BM42-el nem 0 volt az esélyük.
E mellet NERA ellen is hatékonyabb lehet a 3BM42.
Ha emlékszel még az M1 Abrams páncélzati sémájára azon tök jól látszik, hogy van egy vékony acélréteg, egy sok rétegű NERA meg egy vastagabb alappáncél.
Amikor eltalálja a 3BM42 akkor az első acélrétegen a ballisztikis sapka megvédi a nyilat, majd a NERA-ban széttörik az első szegmens, a második szegmens meg beütötte volna az alappáncélt....
Szóval én nem az M1-re fogadtam volna....
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Ha meg arra vagy kíváncsi, hogy mivel van műszakilag kb. egy szinten a 3BM42-es akkor a válasz nem a béna nyomi DM13-as, hanem a későbbi DM23-as nyillövedék.
Műszakilag egy színvonal a 3BM42 meg a DM23? Baszki... Ez még viccnek is rossz... Egy színvonal egy köpenyes, két részből álló penetrátor meg egy monoblokk? :D :D :D
Másrészt a tömeg harmadának elvesztése után az átütési teljesítmény kb. kétharmada megmarad, ami több, mint 300 mm RHA a 3BM42 esetén,
Álmaidban... Elveszted a volfrámsüveget a mag első részével együtt... gratulálok, megmarad a hátsó rész. A büdös életben nem lesz 300mm átütésed.
az M60A1 meg maximum ennyi öntött acélból van a legerősebb részein. Az nincs 300 mm RHA védelem összesen....
Helyenként a 400mm-t is meghaladja a lövegpajzs, de átlagban simán megvan ~330mm. Ezt a T-62 közvetlen közelről sem tudta átütni a szovjet teszteken...
Pont, mint a nyugati nyilaknak amiről szándékosan nem írtok.
Már 1992-ben megvolt a Kontakt-5 ellenszere, az M829A2... Amit szándékosan elfelejtesz...
E mellet NERA ellen is hatékonyabb lehet a 3BM42.
Igen, valóban hatékonyabb. Mert pontosan arra tervezték. (NEM K5-höz hasonló reaktív páncélok ellen!) De nem azért mert két részből állt a mag. Hanem mert az egész egy acélköpenybe volt ágyazva, így nem tudta a NERA széttörni a volfrámmagot. Az egészre azért volt szükség mert az ipar képtelen volt monoblokk volfrámnyilat előállítani abban a hosszúságban. De nem csak volfrámot, DU-t sem. Nézd csak meg a 3BM42 kortársát, a 3BM32-t, ami ugyanakkor állt szolgálatba. A létező legrövidebb 125mm-es nyíllövedék! (480mm) Ennyit tudott az iparuk akkoriban.
Az a baj, a leghalványabb fogalmad nincs mit miért fejlesztettek a szovjetek.

"According to "Numerical Analysis and Modelling of Jacketed Rod Penetration", the common use of steel jackets on early long rod penetrators was due to the poor mechanical properties of the heavy metal alloys at the time."

Amikor eltalálja a 3BM42 akkor az első acélrétegen a ballisztikis sapka megvédi a nyilat, majd a NERA-ban széttörik az első szegmens, a második szegmens meg beütötte volna az alappáncélt....
Ez pedig azt bizonyítja, hogy a nyíllövedék működési elvével sem vagy tisztában...
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 788
57 455
113
Műszakilag egy színvonal a 3BM42 meg a DM23? Baszki... Ez még viccnek is rossz...

Valóban, a szovjet lövedék fejlettebb! ;)

Álmaidban... Elveszted a volfrámsüveget a mag első részével együtt... gratulálok, megmarad a hátsó rész. A büdös életben nem lesz 300mm átütésed.

Ez ismét egy nagyon magas szakmai színvonalú érvelés volt, kár, hogy a fizika engem igazol....
(450*18 WHA, 1.5 km/s 2 km-en, átütés: RHA 300 HB NATO 60 foknál 440 mm. 300*18 WHA esetén 319 mm átütés....)


De nem azért mert két részből állt a mag. Hanem mert az egész egy acélköpenybe volt ágyazva, így nem tudta a NERA széttörni a volfrámmagot.

Kezdjük ott, hogy a kettő együtt működik. A másik az, hogy a wolfram mag ez setben nem karbid hanem WHA, az meg viszonylag puha, nem szokása csak úgy törni. Ezért is létezhetnek a monoblokk lőszerek.
Viszont a rugalmas acélban szépen el tud mozdulni mind a két rész egymástól függetlenül, így jobban bírja a nyíl a nyíró feszültségeket.


Az egészre azért volt szükség mert az ipar képtelen volt monoblokk volfrámnyilat előállítani abban a hosszúságban. De nem csak volfrámot, DU-t sem.
Ezt a hülyeséget még soha egyikőtök sem tudta műszakilag megindokolni.
Levezettem azt is, hogy miért nincs igazatok, lapozzatok vissza ha el lett felejtve!

Nézd csak meg a 3BM42 kortársát, a 3BM32-t, ami ugyanakkor állt szolgálatba. A létező legrövidebb 125mm-es nyíllövedék! (480mm) Ennyit tudott az iparuk akkoriban.

Még mielőtt jobban terjedne a fórumon a hülyeség, csak szólok, hogy a 3BM42 és a 3BM32 kezdő sebessége azonos, 1.7 km/s.
Ehhez az kell, hogy mind a kettő 4850 gramm súlyú legyen.
Értelem szerűen így a sűrűbb DU monolit mérete más, mint a köpenyes WHA lövedéké.
Ha nagyobb lenne a 3BM32 hossza, akkor sokkal lassabb lövedék lenne, eltérő ballisztikával. Ráadásul ha túl lassú akkor íveltebb a röppálya és az optimális alatt lehet a becsapódási sebessége 2 km-en, így muszály, hogy a lövedék kezdősebessége elérje az 1.7 km/s-t.
Ezért rövid, nem azért mert nem tudták hosszabbra gyártani XD :D

Ez pedig azt bizonyítja, hogy a nyíllövedék működési elvével sem vagy tisztában...
A fentiek tükrében én azért nem lennék ebben olyan biztos.... :cool:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 465
79 521
113
Valóban, a szovjet lövedék fejlettebb! ;)



Ez ismét egy nagyon magas szakmai színvonalú érvelés volt, kár, hogy a fizika engem igazol....
(450*18 WHA, 1.5 km/s 2 km-en, átütés: RHA 300 HB NATO 60 foknál 440 mm. 300*18 WHA esetén 319 mm átütés....)




Kezdjük ott, hogy a kettő együtt működik. A másik az, hogy a wolfram mag ez setben nem karbid hanem WHA, az meg viszonylag puha, nem szokása csak úgy törni. Ezért is létezhetnek a monoblokk lőszerek.
Viszont a rugalmas acélban szépen el tud mozdulni mind a két rész egymástól függetlenül, így jobban bírja a nyíl a nyíró feszültségeket.



Ezt a hülyeséget még soha egyikőtök sem tudta műszakilag megindokolni.
Levezettem azt is, hogy miért nincs igazatok, lapozzatok vissza ha el lett felejtve!



Még mielőtt jobban terjedne a fórumon a hülyeség, csak szólok, hogy a 3BM42 és a 3BM32 kezdő sebessége azonos, 1.7 km/s.
Ehhez az kell, hogy mind a kettő 4850 gramm súlyú legyen.
Értelem szerűen így a sűrűbb DU monolit mérete más, mint a köpenyes WHA lövedéké.
Ha nagyobb lenne a 3BM32 hossza, akkor sokkal lassabb lövedék lenne, eltérő ballisztikával. Ráadásul ha túl lassú akkor íveltebb a röppálya és az optimális alatt lehet a becsapódási sebessége 2 km-en, így muszály, hogy a lövedék kezdősebessége elérje az 1.7 km/s-t.
Ezért rövid, nem azért mert nem tudták hosszabbra gyártani XD :D


A fentiek tükrében én azért nem lennék ebben olyan biztos.... :cool:
Miért is kellett az azonos sebesség? Talán megoldhatatlan lett volna beépíteni még egy állást a lőszerválasztó kapcsolóba vagy mi?

Igen, valóban levezetted, csak arra nem tudtál értelmes magyarázatot adni, hogy a 3BM42M ami talán 2 évvel követte a 3BM42-t az miért monilit, mintahogy azóta minden orosz APFSDS is monolit.