T-80

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
T-80UM2 Drozd-2 aktív védelmi rendszerrel szintén részt vett a "Zapad-2021" hadgyakorlatokon.

yyBpDAn0zFY.jpg
UM2? Nahát, a ruszkik mégis megcsinálták a Black Eaglét?:))))
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 572
113
UM2? Nahát, a ruszkik mégis megcsinálták a Black Eaglét?:))))
Ne keverd össze a kettőt! A "Fekete Sas" Objekt 640 projet alatt futott.

A képen a T-80UM2 egyetlen protója, amit Drozd-2 aktív védelmi rendszerrel szereltek fel. A T-80UM1-et, amiből szintén csak egy darab készült Arena-E aktív védelmi rendszerrel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Erről az jut eszembe,mikor 73 után tesztelte az IDF a T62 sabotját-és jobb eredményeket mértek,mint a szintén zsákmányolt manuálokban szereplő értékek.

Ennek okáról már írtam egyik HASP-os vitám kapcsán.
Az adatok sok esetben azért térnek el, mert két különböző dolgot mutatnak.
Van a garantált átütési érték, amely lényegében azt jelenti, hogy a gyártósorról lekerült 100 lőszerből 100 tudja.
A szovjet manuálokban sokszor ez szerepel.
Aztán van a másik érték, ami lényegében a tipikus elérhető átütést mutatja, Ez azt jelenti, hogy az adott lőszer jellemzően képes egy adott értéket meglőni.
Az első meg a második megközelítés között 20-40 mm is lehet az eltérés!

Amit én megfigyeltem, és szintén jeleztem, pont a DM23 kapcsán, hogy nem mindig azonos célanyag értékkel számolnak!
Ha jól emlékszem (vissza lehet keresni) a DM23 átütési értékét 290 HB-s acélra adták meg. Ezzel szemben mondjuk 350 HB-s acélnál 10 mm-eket csökkenhet az átütési érték.
Ha jól emlékszem a T-80U például BTK-1-s acélból volt heggesztve, ami 400+ HB.
A vékonytáblás (>30 mm) páncél acél betétek meg 500+ HB-sek voltak.
Ha jól emlékszem ebből készültek:

Az acélminőséggel meg itt lehet játszani.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Ennek okáról már írtam egyik HASP-os vitám kapcsán.
Az adatok sok esetben azért térnek el, mert két különböző dolgot mutatnak.
Van a garantált átütési érték, amely lényegében azt jelenti, hogy a gyártósorról lekerült 100 lőszerből 100 tudja.
A szovjet manuálokban sokszor ez szerepel.
Aztán van a másik érték, ami lényegében a tipikus elérhető átütést mutatja, Ez azt jelenti, hogy az adott lőszer jellemzően képes egy adott értéket meglőni.
Az első meg a második megközelítés között 20-40 mm is lehet az eltérés!

Amit én megfigyeltem, és szintén jeleztem, pont a DM23 kapcsán, hogy nem mindig azonos célanyag értékkel számolnak!
Ha jól emlékszem (vissza lehet keresni) a DM23 átütési értékét 290 HB-s acélra adták meg. Ezzel szemben mondjuk 350 HB-s acélnál 10 mm-eket csökkenhet az átütési érték.
Ha jól emlékszem a T-80U például BTK-1-s acélból volt heggesztve, ami 400+ HB.
A vékonytáblás (>30 mm) páncél acél betétek meg 500+ HB-sek voltak.
Ha jól emlékszem ebből készültek:

Az acélminőséggel meg itt lehet játszani.
Szerinted a szovjetek HHS-en mérik az átütést? Nem ők sem azon, mert ők sem tudnak HHS-ből vastag lapokat gyártani.
 
  • Szomorú
  • Hűha
Reactions: ogretankHU and fip7

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Szerinted a szovjetek HHS-en mérik az átütést? Nem ők sem azon, mert ők sem tudnak HHS-ből vastag lapokat gyártani.
Húú de képben vagy Oo. anyag tecnológiai szintjével csak ámulok és bámulok ! Mert gondolom ha ezt így állítod akkor képben vagy a teljes gyártási folyamatukkal ! Amúgy a vastag az milyen mértékegység csakhogy tudjak viszonyítani mert ezt se a metrikus se az angolszász colos mértékegység rendszer nem tudja definiálni ?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Húú de képben vagy Oo. anyag tecnológiai szintjével csak ámulok és bámulok ! Mert gondolom ha ezt így állítod akkor képben vagy a teljes gyártási folyamatukkal ! Amúgy a vastag az milyen mértékegység csakhogy tudjak viszonyítani mert ezt se a metrikus se az angolszász colos mértékegység rendszer nem tudja definiálni ?
Ha tudnád, hogy milyen modelleket használnak páncélátütés méresre akkor értened a vastagat. Ha olvasnád amit ír Ozymadias akkor is lenne arról fogalmad, hogy mi számít vastagnak HHS témakörben.

Jó lenne, ha beböfögés helyett érdemi dolog is származna tőled.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Ha tudnád, hogy milyen modelleket használnak páncélátütés méresre akkor értened a vastagat. Ha olvasnád amit ír Ozymadias akkor is lenne arról fogalmad, hogy mi számít vastagnak HHS témakörben.

Jó lenne, ha beböfögés helyett érdemi dolog is származna tőled.
Én maga vagyok a kétely ! Tudod ami kétkedik a nem megalapozott tudás/információ biztosként való publikálásában ! Tudom mi a vastag pl a pacom az vastag legalábbis a csajok szerint ! LOL ! De az nem mértékegység bazzeg akárkire hivatkozol ! Vagy úgy gondolod 200mm-es anyagot tudnak gyártani de 205mm-t már nem ? Ne légy naív ostoba katona , ha ismernél tudnád mindent okkal teszek és fogalmazok és nem böfögök -mellesleg ezt már jeleztem Molni barátodnak is , hogy nem komálom az ilyetén stílust -!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Én maga vagyok a kétely ! Tudod ami kétkedik a nem megalapozott tudás/információ biztosként való publikálásában ! Tudom mi a vastag pl a pacom az vastag legalábbis a csajok szerint ! LOL ! De az nem mértékegység bazzeg akárkire hivatkozol ! Vagy úgy gondolod 200mm-es anyagot tudnak gyártani de 205mm-t már nem ? Ne légy naív ostoba katona , ha ismernél tudnád mindent okkal teszek és fogalmazok és nem böfögök -mellesleg ezt már jeleztem Molni barátodnak is , hogy nem komálom az ilyetén stílust -!

Na itt a bibi. Lapozgass vissza és olvasgass. Nem kevés ez igaz, de ha van pár szabad órád akkor hamar rá fogsz jönni, hogy mit és miért írtam.
Elöljáróban tessék, ez egy páncélatütés mérésére szolgáló német makett, nem véletlen van összehegesztve:

20210924-215216.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Senki sem HHS-en mér átütést, így amiről beszélsz az természetes.

Én több dologról beszélek, de segítek kibogózni.
1. Beszéltem arról, hogy az átütések mérésében van 20-40 mm szórás annak megfelelően, hogy milyen kritériumok szerint méred.
2. Beszéltem arról, hogy az átütési méréseket különböző acélokon nézik a különböző nemzetek. A 290 HB az a szovjet öntött páncél acél minősége. Ezzel szemben az RHA az 320-350 HB-s. És még ebben is van szórás.
3. Beszéltem arról, hogy ha egy harckocsi páncélzata mondjuk 100 mm acél, akkor nem mindegy az, hogy milyen is az az acél. Mert nem ugyan azt a védelmet nyújtja. Persze a HB önmagában csak egy jellemző, sok egyéb tulajdonság is fontos.

Szerintem mindenki értette miről írtam.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Én több dologról beszélek, de segítek kibogózni.
1. Beszéltem arról, hogy az átütések mérésében van 20-40 mm szórás annak megfelelően, hogy milyen kritériumok szerint méred.
2. Beszéltem arról, hogy az átütési méréseket különböző acélokon nézik a különböző nemzetek. A 290 HB az a szovjet öntött páncél acél minősége. Ezzel szemben az RHA az 320-350 HB-s. És még ebben is van szórás.
3. Beszéltem arról, hogy ha egy harckocsi páncélzata mondjuk 100 mm acél, akkor nem mindegy az, hogy milyen is az az acél. Mert nem ugyan azt a védelmet nyújtja. Persze a HB önmagában csak egy jellemző, sok egyéb tulajdonság is fontos.

Szerintem mindenki értette miről írtam.
Én meg csak a páncélátütés méréséről írtam... Mindenki RHA-n méri a lőszerei páncélátütő képességét.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Mindenki RHA-n méri a lőszerei páncélátütő képességét.
Én meg erre írtam, hogy a DM23 esetén 290 HB-ra láttam adatott, ami viszont nem RHA....
És láttam már ilyen trükközést USA markating anyagban is, ahol a KE-W A1 vagy A2 esetén beírtak 700 mm körüli átütési értéket. Majd utána kotortam és kiderült, hogy azt is 200+ HB-s céltárgyon mérték.
Ezzel szemben a valós képessége a lövedéknek RHA-ban meg maximum 600 mm RHA....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Én meg erre írtam, hogy a DM23 esetén 290 HB-ra láttam adatott, ami viszont nem RHA....
És láttam már ilyen trükközést USA markating anyagban is, ahol a KE-W A1 vagy A2 esetén beírtak 700 mm körüli átütési értéket. Majd utána kotortam és kiderült, hogy azt is 200+ HB-s céltárgyon mérték.
Ezzel szemben a valós képessége a lövedéknek RHA-ban meg maximum 600 mm RHA....
Melyik DM23? Miért ne lehetne RHA az aminek 290BH a keménysége?, Bár mint megtudtuk ez önmagában semmit nem jelen szakítószilárdság nélkül.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 764
113
Miért ne lehetne RHA az aminek 290BH a keménysége?,
Mert az RHA az egy szabvány azért, ez meg nem felel meg neki.
A régi RHA szabvány 320-350 HB-t írt elő emlékeim szerint, a kb. 10 éve létező új meg talán 500 HB-t. MÚltkor beszéltünk erről Ozyval valahol, akkor be is linkeltem a szabványokat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Mert az RHA az egy szabvány azért, ez meg nem felel meg neki.
A régi RHA szabvány 320-350 HB-t írt elő emlékeim szerint, a kb. 10 éve létező új meg talán 500 HB-t. MÚltkor beszéltünk erről Ozyval valahol, akkor be is linkeltem a szabványokat.
Nem tud senki vastag 500 RHA-s lapokat gyártani. Ha 800mm homogén páncélt kell szimulálnod akkor az nem megy 500BH-s lapokból, mert hiába hegesztesz össze belőle 20-at nyíróerők fognak fellépni. Nem véletlen így néz ki a DM73-hoz használt páncélmakett:

20210924-215216.jpg


Össze lehetett volna ezt rakni 20db 500BH-s lapból is, csak azzal a büdös életbe nem szimulálsz homogén páncélt.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 519
113
Ezek az átütések lehetnek mm pontosak?
Szerintem-de lehet tévedek-ha egy rod 10mm híján nem üti át a páncélt,attól még lehet,hogy belülre megy pár repesz,ami lenullázza kezelőket,felgyújtja a gépet,vagy csak simán megsüketülnek a kezelők,akár végleg,akár időlegesen.
Ahhoz,hogy egy találat után még mind a gép,mind a kezelők üzem/harcképesek maradjanak-szerintem- kellene vagy 50mm "biztosági távolság" a rod hegye,és a páncélzat belső felülete között,mármint ennyivel az átütés/behatolás előtt meg kellene állnia.
Még ekkor is simán elrepedhet,deformálódhat belül is a páncélzat,esetleg felizzhat,felmelegedhet,hogy felgyújtja a gépet,vagy telemegy füsttel a küzdőtér,stb.
Azt akarom kihozni belőle,hogy itt kés hegyig menő vitákat folytattok páncélzatokról,meg lőszerekről,meg forrásokról,holott,akár anélkül is harcképtelen lehet egy tank,hogy átütnék a páncélját,ezt nem lehet mm-re kiszámolni,a megadott értékek miatt még lehetnek +- értékek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Ezek az átütések lehetnek mm pontosak?
Szerintem-de lehet tévedek-ha egy rod 10mm híján nem üti át a páncélt,attól még lehet,hogy belülre megy pár repesz,ami lenullázza kezelőket,felgyújtja a gépet,vagy csak simán megsüketülnek a kezelők,akár végleg,akár időlegesen.
Ahhoz,hogy egy találat után még mind a gép,mind a kezelők üzem/harcképesek maradjanak-szerintem- kellene vagy 50mm "biztosági távolság" a rod hegye,és a páncélzat belső felülete között,mármint ennyivel az átütés/behatolás előtt meg kellene állnia.
Még ekkor is simán elrepedhet,deformálódhat belül is a páncélzat,esetleg felizzhat,felmelegedhet,hogy felgyújtja a gépet,vagy telemegy füsttel a küzdőtér,stb.
Azt akarom kihozni belőle,hogy itt kés hegyig menő vitákat folytattok páncélzatokról,meg lőszerekről,meg forrásokról,holott,akár anélkül is harcképtelen lehet egy tank,hogy átütnék a páncélját,ezt nem lehet mm-re kiszámolni,a megadott értékek miatt még lehetnek +- értékek.
Természetesen nem mm pontosak az értekek. Pl nem tudsz 2 tökéletesen egyforma löveget vagy lőszert gyártani. De ami fontos az az, hogy pár % csupán az eltérés. Ugyanez igaz a páncélokra is. Nincs két tökéletesen mm-re azonos védettségű T-72 vagy Leopard 2, de itt is csupán pár % a diferencia.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 519
113
Természetesen nem mm pontosak az értekek. Pl nem tudsz 2 tökéletesen egyforma löveget vagy lőszert gyártani. De ami fontos az az, hogy pár % csupán az eltérés. Ugyanez igaz a páncélokra is. Nincs két tökéletesen mm-re azonos védettségű T-72 vagy Leopard 2, de itt is csupán pár % a diferencia.



Tudtam! :D
 
  • Vicces
Reactions: Pogány