Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 528
45 185
113
Nem tudom hogy a paraszolvencia - korrupció határ hol húzható meg az egészségügyben, vagy hogy egyáltalán létezik e éles határ, ez tény. Laikus vagyok, nem tagadom. Azon viszont elgondolkozhatnának az egészségügyben a tanítók, oktatók, és úgy általában mindenki, hogy miért gondolják azt amit, az egészségügyről, a laikusok :D? Nem mondom hogy minden közhely teljesen ül, de valahonnan azért csak merít az a laikus is, aki egyébként a szolgáltatást igénybe vevő beteg ebben a történetben. Mondtam, akinek nem inge, ne vegye magára, de én eddig azt láttam, amit fentebb leírtam: Azok sírnak az egészségügyben a legjobban, hangosabban, akik egyébként magyar viszonyokhoz képest, teljesen jól, vagy kiválóan keresnek. Az ápolókat, nővéreket, betegszállítókat, halálra hajtott medikusokat, kezdő orvosokat megértem, a többit nem teljesen...
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 374
27 511
113
Nálunk is ez kellene! Vagy a halálbüntetés visszaállítása, jelentős mértékű kiterjesztése, hogy lényegében végleg megszabaduljunk a bűnözőktől, vagy a jelenlegi nevetségesen alacsony büntetési tételek, de az kemény kényszermunka elejétől-végéig, hogy egyértelmű legyen: ha a munka helyett a bűnözést választottad, akkor is dolgozni fogsz, csak ingyen. Aki meg megtagadja a munkát, az javíthataltan --> kötél.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 617
55 365
113
Adjunk neki egy latin nevet és akkor màr nem korrupciò?
Könyvecske:"Mit gondolnak a laikusok a bankàrokròl?" :)
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Adjunk neki egy latin nevet és akkor màr nem korrupciò?
A korrupcio is latin eredetu. :)
Az egeszsegugyben is megvan a klasszikus korrupcio, csak ezt kevesen latjak. A parat meg mindenki tapasztalja. Donteshozo plusz uzletember plusz kozpenz. Semmi extra csak a szokasos recept. Szvsz siman nagyobb problema mint a paraszolvencia, de kivulrol alig latszik. Erre szerettem volna felhivni a figyelmet. Felolem aztan osszemoshatjatok a ket fogalmat, de akkor nem lehet megoldani ezeket a problemakat.
 
  • Tetszik
Reactions: karpatalja

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 766
14 887
113
Ez a "kòrhàz orvosi parkolòjàban nèzd meg a kocsikat" nekem is feltünt és nem most, hanem màr 1995 tàjàn pl. a pesti Ròkuskòrhàzban. Csak ùgy néztem...

Ugye ez a hálapénz meg a magánrendelések miatt van. A normál orvosi fizetés tényleg gyalázatosan alacsony a szükséges ismeretekhez és a vállalt felelősséghez képest.
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 527
8 911
113
Az orvosok egyáltalán nem keresnek rosszul a magyar lehetőségekhez képest. Nem őket sajnálom, hanem az ápolókat, nővéreket, betegszállítókat. Az orvosok egy dolgot tudnak sokkal jobban, sírni, és követelőzni. Elnézést ha valakit megbántottam, és ez nem az Ő inge, de eddigi tapasztalataim velem ezt mondatják. Be kell menni egy kórházba, és körbenézni hogy bent - előtte a céges helyeken, milyen autókból szállnak ki a doktor urak/hölgyek, no meg a családomban van olyan, aki osztályos nővérként dolgozott 2 évtizedet...

Nem minden orvos fizetése annyira alacsony, de az egészségügyben, beleértve sok orvosét is, a magyarországi gazdasági lehetőségekhez képest alacsony. Ezen kívül az EÜ-rendszer önmagban nem kap elég forrást. Két dolgot kéne tenni. Az egyik, hogy bele kell rakni a rendszerbe egy minimális (több száz milliárdos) forrást, hogy a fizetéseket (még az adminisztrációban dolgozókét és a takarítókét is) rendezzék, valamint a megfelelő szolgáltatások működhessenek. Ez egyben a hálapénz eltűnésének feltétele is. A másik dolog, hogy alapos átszervezések kellenének. Ebben a két dolgokban, főként az elsőben, a társadalom nem partner, az állam meg nem akar felelősen viselkedni és lépni. Az eredmény az ami most van. Az orvosok húznak el az országból és már leépült az ellátás. Az orvosok már amúgy nagyon kiöregedtek. 5-10-15 év alatt iszonyatosan vissza fog esni a hazai számuk mert kevés az utánpótlás már évek-évtizedek óta, és egyszerűen egy csomó ellátás nem fog majd működni. Pótolni meg nem lehet majd egy egyszerű fizetésemeléssel.
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 735
3 867
113
Ahogy én látom a paraszolvencia az nem hálapénz ( bár szép az elnevezés ), hanem adócsalás , sima köztörvényes bűncselekmény és úgy is kellene megítélni.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 617
55 365
113
A korrupcio is latin eredetu. :)
Az egeszsegugyben is megvan a klasszikus korrupcio, csak ezt kevesen latjak. A parat meg mindenki tapasztalja. Donteshozo plusz uzletember plusz kozpenz. Semmi extra csak a szokasos recept. Szvsz siman nagyobb problema mint a paraszolvencia, de kivulrol alig latszik. Erre szerettem volna felhivni a figyelmet. Felolem aztan osszemoshatjatok a ket fogalmat, de akkor nem lehet megoldani ezeket a problemakat.
Igazad van, Az is latin szò. A megvesztegetés a magyar megfelelöje :)
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Azon viszont elgondolkozhatnának az egészségügyben a tanítók, oktatók, és úgy általában mindenki, hogy miért gondolják azt amit, az egészségügyről, a laikusok :D?
Ahogy irtam is, bizony elgondolkoznak rajta. Ez az egyik elso lecke. Sot, talan elsore meglepo, de az egeszsegugyi dolgozok is lesznek betegek. Vagyis mindket oldalt ismerik. Roviden: Amig nem lesz kulon eu miniszterium egy jo vezetovel es politikai tamogatassal, addig biztos marad a paraszolvencia. Szvsz a berrendezessel ennak a kievezeteset keszitik elo.
A dolog okairol vagy az egeszsegugyi helyzetrol pedig nem szivesen irok. Tapasztalatom szerint 10-bol 10 ember barmikor kaphato egy kis kopkodesre, ha az eu-rol van szo. (Diplomatol, intelligenciatol fuggetlenul. Sot.) Mire rajonnek mekkorat tevedtek, addigra mar keso es tenni sem tudnak ellene. Nem fogok szellel szemben pisilni. Inkabb nem offolok a velemenyemmel. Az a helyzet, hogy a laikusok velemenye az egeszsegugyrol kabe annyira relevans mint az eu dolgozok velemenye a honvedsegrol. Ez van.
 
  • Tetszik
Reactions: karpatalja

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 528
45 185
113
Ahogy irtam is, bizony elgondolkoznak rajta. Ez az egyik elso lecke. Sot, talan elsore meglepo, de az egeszsegugyi dolgozok is lesznek betegek. Vagyis mindket oldalt ismerik. Roviden: Amig nem lesz kulon eu miniszterium egy jo vezetovel es politikai tamogatassal, addig biztos marad a paraszolvencia. Szvsz a berrendezessel ennak a kievezeteset keszitik elo.
A dolog okairol vagy az egeszsegugyi helyzetrol pedig nem szivesen irok. Tapasztalatom szerint 10-bol 10 ember barmikor kaphato egy kis kopkodesre, ha az eu-rol van szo. (Diplomatol, intelligenciatol fuggetlenul. Sot.) Mire rajonnek mekkorat tevedtek, addigra mar keso es tenni sem tudnak ellene. Nem fogok szellel szemben pisilni. Inkabb nem offolok a velemenyemmel. Az a helyzet, hogy a laikusok velemenye az egeszsegugyrol kabe annyira relevans mint az eu dolgozok velemenye a honvedsegrol. Ez van.
Minden tiszteletem az EU dolgozóké, kő kemény munka az, ha valaki úgy áll hozzá ahogy szerintem kéne mindenkinek, akkor élethivatás. Ahogy mondtam, családom érintett volt, tudom nagyjából hogy mi a helyzet. Nem köpködöm az eu-t, csak annyit állítok, hogy összehasonlítva a magyar diplomás bérrel, az orvosok NEM keresnek rosszul. Mert persze ha ahhoz hasonlítod, hogy nyugaton mi van, akkor nagyon rosszul keresnek, de ha ahhoz, hogy egy kezdő mérnök/tanár/rendőr-katonatiszt mennyit keres, aztán 10, majd 20 év gyakorlattal is megnézed hogy melyik mennyit keres, az Orvosok mostanra NINCSENEK lemaradva, ha jók az értesüléseim. Arról nem is beszélve, hogy elég sok területen bőven jön még hozzá adómentesen, de ezt most nem vettem ide. Javítson ki nyugodtan valaki, ha tévedek, de nem gombokért dolgoznak ma már a dokik, ha csak a legális bevételüket nézzük, akkor sem...
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Javítson ki nyugodtan valaki, ha tévedek,
A kezdo mernok stb 3-4 ev utan munkaba allhat. A kezdo orvosnak ez minimum 6 ev es addig egy fillert nem keresett. Aztan 2-5 ev meg a szakorvosi. Az orvosok, kulonosen a kezdo orvosok fizetesenek rendezese is csak egy 2-3 evvel ezelotti tortenet. Az elotte elcseszett 50 evet ez nem teszi semmisse. Arrol nem is beszelve, hogy ez meg minidg nem a fizetesuk, hanem ilyen-olyan jogcimen jaro penz. Mondok egy analogiat: A hataron szolgalo rendorok es katonak a most megemelt fizetesukon felul megkapjak a tulorak utan jaro penzeket es a bevetesi (vagy mi a neve) potlekot. Akkor most minden rendben van? Szerintem nem. Hiba ennyire leegyszerusiteni a problemat. Szamtalan mas megoldatlan feladat van meg hatra ott is.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 403
23 336
113
Sok rokonom, barátom dolgozik az egészségügyben ápolóként, mentősként és orvosként.
A pénz és a hálapénz beosztás és szakfüggő. A labororvos, röntgenorvos, anesztes mikor kap parát? Közületek ki adott már hálapénzt gyerekorvosnak?
A haverom akkor hagyta ott egy megyeszékhely gyerekosztályát, amikor 5 év szakvizsga után 2010-ben 85 ezer volt a nettója (két 24 órás ügyelettel 135), ja és nincs kocsija.
Egy másik haver apja háziorvos, egy 10 éves Nissan almeraja van.
Én sosem fizettem hálapénzt, semmivel sem láttak el rosszabbul mint azt aki adott (velük legfeljebb kedvesebbek voltak)
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 617
55 365
113
Ahogy irtam is, bizony elgondolkoznak rajta. Ez az egyik elso lecke. Sot, talan elsore meglepo, de az egeszsegugyi dolgozok is lesznek betegek. Vagyis mindket oldalt ismerik. Roviden: Amig nem lesz kulon eu miniszterium egy jo vezetovel es politikai tamogatassal, addig biztos marad a paraszolvencia. Szvsz a berrendezessel ennak a kievezeteset keszitik elo.
A dolog okairol vagy az egeszsegugyi helyzetrol pedig nem szivesen irok. Tapasztalatom szerint 10-bol 10 ember barmikor kaphato egy kis kopkodesre, ha az eu-rol van szo. (Diplomatol, intelligenciatol fuggetlenul. Sot.) Mire rajonnek mekkorat tevedtek, addigra mar keso es tenni sem tudnak ellene. Nem fogok szellel szemben pisilni. Inkabb nem offolok a velemenyemmel. Az a helyzet, hogy a laikusok velemenye az egeszsegugyrol kabe annyira relevans mint az eu dolgozok velemenye a honvedsegrol. Ez van.
Tisztelem a véleményed.
Azonban az "ügyfelek" veleménye egy àltaluk megfizetett szolgaltatasèrt nem lehet "nem relevàns" szerintem. Sokminden a politika sara, de a helyzetben a szakma nem teljesen àrtatlan, egyes retegei nagyon jòl megvannak ebben a zavarosban. Itt a nagy rendszerröl van szò, nem az egyes benne dolgozò emberekröl. Sokat, de nem mindent lehet a forràshiànyra kenni.
Apropos honvédség:Mit szòlnànk ahhoz, ha azt mondanàk, hogy kèszek vagyunk a lakòssàgot megvèdeni ugy àltalànosan, de ha konkrét veszély van, az ellen csak "hàlapènz" ellenében Lépünk fel.
Ès itt sikerült ügyesen visszakanyarodni a katonai témàhoz. :cool:
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Kommunista munkáért kommunista bért. Sorry.

+blogen agymenése.

Lassan már bér se kell, hisz mindenki elhúzott külföldre.

Jelenleg kb az "öregek" tarják életben ezen a leépült szinten a rendszert már amíg még életben tartják.
pl dolgozó háziorvosk 35%!!! már 65évnél idősebb, és kb mindenhol ilyesmi a helyzet. Az igazi összeomlás terület függően 5-10év múlva itt lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Azonban az "ügyfelek" veleménye egy àltaluk megfizetett szolgaltatasèrt nem lehet "nem relevàns" szerintem.
Mondjuk ugy, hogy nem kompetens. Nem lat bele ezert nem is tud epito kritikaval elni. Mint mondtam, egy szakapolo is elmondhatja a velemenyet a honvedsegrol. O is fizet ezert a "szolgaltatasert". De azert helyen kell kezelni minden velemenyt kompetencia szerint.
Mondok egy peldat: A 20 es 60 kozotti emberek maniaja a "hotelszolgaltatas". Ok veszik legkevesbe igenybe a korhazakat, de az o befolyasuk a legnagyobb. Ebbol aztan az lesz, hogy szepen felujitanak epuleteket vagy esetleg uj szarnyakat epitenek, mert ezt latja fejlodesnek a nep. Nemelyik korhaz mar majdnem ugy nez ki mint egy plaza. Az eu-sok meg csak fogjak a fejuket, mert senki sem kerdezte meg oket. A baj az, hogy még senki sem gyogyult meg attol, mert kicsereltek a csempet.
Masik pelda: A hadero fejlesztese topikban is leirtak, hogy "na jo, de mikor vesznek mar fegyvert?". Hasonlo megy az eu-ben is.

Sokat, de nem mindent lehet a forràshiànyra kenni.
Nincs forrashiany. Utaltam fenntebb a a lakosok szamara nem lathato korrupciora. Meg is van oldva a rejtely. :)
A forrasok hanyag vagy csak buta felhasznalasa, az elhibazott fejlesztesi konstrukciok stb tovabb nehezitik a helyzetet, de a legnagyobb lyuk a zsakon a korrupcio.

Mit szòlnànk ahhoz, ha azt mondanàk, hogy kèszek vagyunk a lakòssàgot megvèdeni ugy àltalànosan, de ha konkrét veszély van, az ellen csak "hàlapènz" ellenében Lépünk fel.
Gondolom itt arra celzol amikor a halapenz fizeteset elore elkeri egy orvos. Az mar ma is btk-s. Szerintem mindig is az volt.
(Ez az a resz amit nem akartam reszletezni. :oops:)
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 344
13 923
113
Az egeszsegugyi rendszer nem tud osszeomlani. Az ellatas szinvonala fog tovabb csokkenni egyes helyeken.

Ez igaz, de csak akkor, ha az egészségügybe beleszámoljuk majd a kuruzslót, javasasszonyt, természetgyúgyászt stb. Ha nem lesz rendes doki a környéken, akkor ezekhez mennek majd az emberek.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 766
14 887
113
Ceusescu ezt úgy oldotta meg, hogy asszem 65 éven felülieknek nem járt sem kórházi, sem háziorvosi ellátás.
 
Status
Not open for further replies.