Tiger / EC665 (Eurocopter,Airbus)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 112
113
imádnám ha legalább a saját magad által hozott forrásokat elolvasnád és értelmeznéd:

"The project, known as MAWS (Maritime Airborne Warfare System), aims to ensure, from 2030 onwards, ....Modernized ATL2 are currently being delivered to the French Navy and their replacement won’t be needed until the mid-2030ies."

magyarán a franciáknak rohadtul nem volt sürgős a dolog...a németek meg nem akartak most kifizetni egy valag pénzt a P3-ak modernizállására meg közben még finanszírozni a MAWS projektet is....úgy hogy a 2020-30 közötti időszakra még a modernizált P3-kal sem
Mivaaaan? :eek:
Pont az a lényeg, hogy a P3-akat nem kellett volna ezzel a megoldással modernizálni. A közös ATL2 századdal ki lehetett volna húzni a MAWS rendszerbe állításáig. Ehhez képest a németek beleszartak a ventillátorba.
A P8 megrendelésével egy mozdulattal kirántották a szőnyeget a MAWS alól. Közvetlenül a P8 megrendelése után a franciák kiléptek a MAWS programból. Megjegyzem teljesen jogosan!
A cikk maga a német fél szempontjából való magyarázkodás. (Johannes Peters a Kieli egyetem munkatársa). A MAWS határideje 2035 volt.
Halló! 14 év egy olyan gép esetén, amit csak fel kell szerszámozni! A gép alapja kereskedelmi forgalomban lévő típus. Miért ne lehetne befejezni 2035-ig?
(főleg, hogy már évek óta dolgoznak rajta)
Másrészről a ATL2-esek modernizációjában a német cégek is részt vehettek volna, legalább berendezés szinten. Az ott szerzett tapasztalatokat pedig beépíthették volna a MAWS-ba is.
Az meg külön vicces, hogy JP a cikkben azt írja, hogy a P8-asok áthidaló megoldást jelentenének a németeknek. Jah 2025-ben lépnek rendszerbe...
Neked életszerű, hogy 10-15 év után le is cserélik őket???
Rohadtul nem! A jelenlegi Orionjaik átlagéletkora 38 év.


Puma mennyiben tesz? hát nem tudom....VJTF mond valamit? másrészt a CdG és a 3 Mistral erő kivetítési képességet ad...ami rohadtul nem önvédelmi képesség és nem Európa védelme szempontjából fontos....a Puma meg elég hasznos tud lenni, ha az orosz kisebbség a baltikumban is megvédésre szorulna...
harmadrészt meg az európai időjárás és terepviszonyok mellett a dárda hegyét bizony csak láncos technikai adhatja...az, hogy a franciáknak nincs ilyen megint jól mutatja, hogy ők a cuccaikat milyen felhasználásra tervezik....
Össze-vissza beszélsz.
A VJTF-nek semmi köze a közös európai hadiiparhoz. Mert sem a Tiger MKIII, sem a MAWS nem a közös védelmi erő szempontjából lenne jelentős, hanem a közös védelmi ipar szempontjából.
Hogy tudjanak alternatívát adni az amerikai fegyverdömping ellen. Ezzel tudnák függetleníteni magukat. Gondolom azt érted, hogy miért fontos, hogy az Eu GDP-je nőjön az amerikai helyett.
Nem az a baj, hogy vannak saját programok, hanem az, hogy ahol lehetne közös programot csinálni, ott mostanában a németek rendre nem azt választják.
Pedig igazság szerint nincs sok ilyen.
De alapvetően erre jött létre a PESCO is.
Igen, korábban pont a franciákkal volt hasonló probléma, de a HH alatt kevésbé jelentett ez problémát, ugyanis akkor olyan mennyiségben gyártottak mindent, hogy akár 2-3 európai típus is megélt 1-1 szegmensben. Most viszont ez nagyon nem így van.

A MAWS egy rohadt jó koncepció volt, komoly export kilátásokkal - tekintve, hogy a Boeing milyen mélyrepülésben van a kereskedelmi piacon.
Na ezt sikerült keresztülhúznia a németeknek.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
664
1 013
93
A legtöbb ma elérhető APS elég nehezen kezeli a felülről érkező rakéták (Javelin, Spike) vagy "okos" tüzérségi lövedékeket (Bonus, SMart155). Konkrétan az elhárító töltetek száma véges, ami azt jelenti hogy a X. RPG, Kornet vagy TOW már betalál, ha nincs idejük újra tölteni egy ütközeten belül.
Pár év és szerntem meg fognak jelenni az APS-t becsapni képes rakéták. Az RPG-30 ennek az előfutára, de szerintem nem lehet túl bonyolult egy mini zavaró rendszer beletenni egy Spike méretű rakétába. Ez elég, ha annyit csinál, hogy visszasugározza az APS radar jeleit és meg zavarja az időzítést: itt tized, század másodperceken múlik, hogy az ellentöltet időben indul-e. Elég elérni, hogy túl korán vagy túl későn indulj el az elhárítás és máris átjut a rakéta.
Azt is el tudom képzelni, hogy kidolgoznak egy tüzérségi lövedéket, ami a világító lövedékekhez hasonlóan lassan ejtőernyőn leereszkedve több percen keresztül zavarja, vagy akár el is süti az APS rendszereket egy adott terület felett. Hasonló zavarókat kisebb drónok is hordozhatnak.
APS-ek másik problémája, a hatalmas elektronikus lábnyomuk. Az RM szerint földön 20-30km-ről lehet érzékelni ezeket (az övéket elvileg csak 600 méterről) szóval elárulja magát, aki ilyet használ és valószínűleg nincs messze az idő, amikor rakéták és drónok kifejezetten az APS-ek radarjelére vezetik rá magukat. A felderítő repülők az APS rendszerek jeleiből kb. belehet mérni az ellenséges harckocsik helyzetét, hiába az álcázás - az RM szerint akár 500km-ről érzékelhetők az APS jelei!
A támadás előtt nyilván felkapcsolja az ellenség az APS-t, már azonnal tudni lehet, hogy jönnek - mint amikor a Don-kanyarban énekelni kezdtek az oroszok, mert ez azt jelentette hogy kiosztották a vodka-adagokat, rövidesen jött is a támadás!

Szerintem egy modern (közép és nagy hatalmak közötti) háborúban az APS-ek hatékonysága és így jelentősége kisebb lesz, mint azt ma gondoljuk. Viszont felkelők és kevésbé fejlett haderők ellen még sokáig lehet hatásos - alapvetően ezek ellen születtek amúgy is...

Hogy viszed el a megfelelő mennyiségű rakétát? Marha könnyű azt mondani, hogy lőjj egyszerre 4 rakétát egy harckocsira és a 3. ilyen sorozat közepére elfogynak a töltetek, de ki visz el ennyi rakétát?Ne őrüljünk meg, az ellenség sem csak ül és nézi, hogy lövik. Egy moden harckocsi áttörési sebessége 50km/h minimum és az jön és lő. Nincs időd arra, hogy 3x4 rakétát rájőjj. Egy harckocsi szakasz nagyjából egy lövész szakasz védelmi sávjában támad. Egy modern gépesített szakaszban van 4 ATGM meg rajonként 1-2 kézi páncéltörő eszköz (van ahol több de az átlag az 1-2). Nem jön ki a matek.
Érdekesek azok az eszmefuttatások, ahol csak a harckocsit támadó eszközök használják a csúcstechnikát. Miért ne lehetne a harckocsinak korszerű EO/IR rendszere, ami idejében jelzi az indítást? Akár MAWS vagy DAS szerű rendszer. Ködgránátokkal simán el tudja vakítani a rakétát. Sőt, akár DRICM is lehetne rajta.

A rakétának kb. 10-15 mp. kell a cél eléréséhez, a harckocsi lövedékének kb. 1,5-2,5 mp. A szenzoroknak köszönhetően pontosan tudja az indítás helyét, kettőt lő az indítóba mire annak a rakétája célba ér. A köd neki már nem számít, a számítógép megjegyezte az indítás helyét. Egy ilyen harckocsi ellen tökös legény az, aki közvetlen irányzással ATGM-et indít. Mire a rakétája célba érne (nem fog), addigra kétszer meghalt. De legalább egyszer.

És akkor a BMS-ről nem is beszéltünk. A harckocsik mindegyike, az őt kisérő, támogató járművek mindegyike ismerni fogja az ATGM-ek pozícióját. Hát…

Vagy valahol tévedek?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1586

Guest
Miért ne lehetne a harckocsinak korszerű EO/IR rendszere, ami idejében jelzi az indítást?
Mert az EO/IR rendszerek jellegükből adódóan erősen időjárás függők.
Esőben, ködben, hóesésben gyakorlatilag használhatatlanok.
Ráadásul egy tankon minden esély megvan arra hogy az optikájuk koszolódjon ami szintén befolyásolja a használhatóságukat.
Több APS rendszerhez van kiegészítés képpen EO/IR érzékelő is, de a radar - nem véletlenül - mindegyikben meg van.

Sőt, akár DRICM is lehetne rajta.
Sőt, már van is ilyen...;)

A szenzoroknak köszönhetően pontosan tudja az indítás helyét, kettőt lő az indítóba mire annak a rakétája célba ér.
Feltéve ha látja az indítás helyét.
A korszerű top attack rakéták mindegyike indítható NLOS módban...
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
664
1 013
93
Mert az EO/IR rendszerek jellegükből adódóan erősen időjárás függők.
Esőben, ködben, hóesésben gyakorlatilag használhatatlanok.
Ráadásul egy tankon minden esély megvan arra hogy az optikájuk koszolódjon ami szintén befolyásolja a használhatóságukat.
Több APS rendszerhez van kiegészítés képpen EO/IR érzékelő is, de a radar - nem véletlenül - mindegyikben meg van.
OK, de az ATGM indítónak és a rakétának is látnia kell a célt a legtöbb esetben. Ez oda-vissza játszik közvetlen irányzásnál.
Egyébként a parancsnok és az irányzó optikája már most is egy intelligens EO/IR rendszer több korszerű harcjárművön. Elég megnézni a Lynx ilyen rendszerét. Az is érzékeli az fenyegtéseket, kijelzi és osztályozza a veszélyforrásokat. Indításkor akár láthat egy ATGM-et is
Feltéve ha látja az indítás helyét.
A korszerű top attack rakéták mindegyike indítható NLOS módban...
Hát ez az. Ezért írtam a közvetlen irányzást!

Az NLOS vagy fire and forget rendszerek már egy magasabb szintet képviselnek. De a „minden bokorban” termő ATGM-ek ellen az általam leírt módokon tudnak védekezni.

NLOS esetén már problémásabb, de valakinek ott is alá kell világítani lézerrel, mozgó cél esetén. Hát az is bátor kell, legyen! Fire and forget -nél az játszik, hogy mondjuk egy Tiger (maradjunk valamennyire a topic témájánál), indít aztán gyorsan takarásba bújik. De magát a rakétát így is észlelheti egy intelligensebb rendszer. Ha vissza lőni nem is tud, de köd mögé még bújhat.

A koszolódáshoz:
Mi lenne mondjuk, ha a harcjármű vinne magával egy aksi nélküli, dróton vezetett (elektromos és info kábel) drónt, ami mindig automatikusan felette lebeg és azon vannak az érzékelők (is). Az messze van a sártól, mocsoktól. Vagy akár szakasz szinten is lehet felderítő drón velük e célból.

Arra akarok kilyukadni, hogy ne mindig csak a harckocsikat támadóknál legyen a csúcstechnika, a harckocsik meg hidegháborús szinten legyenek. Mert persze, akkor minek harckocsi.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 670
34 435
113
Megjegyezném,hogy ha a támadó megszerezte a tüzérségi fölényt (márpedig ez természetes törekvése néki,akkor a támadást tüzérséggel elökészitik,és kisérik,támogatják.Tűzhenger kifejezésről tán hallottunk már.És a támadó erősdve igyekszik felderiteni is a támadásának helyét.Manapság már egyes járműveknek lehet IR optikás felderitő drónja...Már létezik akár több hullámsávú rakétainditás és közeledésjelző,ahogy elháritó is (soft/hard).Vontatott pct ágyú meg igenjol leálcázott lesállásbol max 2 lövést tudna leadni modern harctéren.BMS és a airbumos lövedékek korában már az is jó eredmény
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
T

Törölt tag 1586

Guest
OK, de az ATGM indítónak és a rakétának is látnia kell a célt a legtöbb esetben. Ez oda-vissza játszik közvetlen irányzásnál.
Nem...a Spike, MMP, UMTAS , pláne a kamikaze drónok , mind NLOS képesek.
Ez azt jelenti hogy a rakéta indítójának egyáltalán NEM kell látnia a célt.
Közvetlen irányzás már jószerével csak az orosz ATGM hez meg az elavult Ny.i rakétákhoz kell.
. De a „minden bokorban” termő ATGM-ek ellen az általam leírt módokon tudnak védekezni.
Nézd meg hogy a környékünkön kinél NINCS korszerű ATGM rendszeresítve számottevő mennyiségben...
Mit ne mondjak a Románoknál is több 100 as mennyiség van már ma is szolgálatban.


A koszolódáshoz:
Mi lenne mondjuk, ha a harcjármű vinne magával egy aksi nélküli, dróton vezetett (elektromos és info kábel) drónt, ami mindig automatikusan felette lebeg és azon vannak az érzékelők (is). Az messze van a sártól, mocsoktól. Vagy akár szakasz szinten is lehet felderítő drón velük e célból.
Szabadalmaztasd...
 
  • Tetszik
Reactions: zulu

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 189
14 420
113
OK, de az ATGM indítónak és a rakétának is látnia kell a célt a legtöbb esetben. Ez oda-vissza játszik közvetlen irányzásnál.
Egyébként a parancsnok és az irányzó optikája már most is egy intelligens EO/IR rendszer több korszerű harcjárművön. Elég megnézni a Lynx ilyen rendszerét. Az is érzékeli az fenyegtéseket, kijelzi és osztályozza a veszélyforrásokat. Indításkor akár láthat egy ATGM-et is

Hát ez az. Ezért írtam a közvetlen irányzást!

Az NLOS vagy fire and forget rendszerek már egy magasabb szintet képviselnek. De a „minden bokorban” termő ATGM-ek ellen az általam leírt módokon tudnak védekezni.

NLOS esetén már problémásabb, de valakinek ott is alá kell világítani lézerrel, mozgó cél esetén. Hát az is bátor kell, legyen! Fire and forget -nél az játszik, hogy mondjuk egy Tiger (maradjunk valamennyire a topic témájánál), indít aztán gyorsan takarásba bújik. De magát a rakétát így is észlelheti egy intelligensebb rendszer. Ha vissza lőni nem is tud, de köd mögé még bújhat.

A koszolódáshoz:
Mi lenne mondjuk, ha a harcjármű vinne magával egy aksi nélküli, dróton vezetett (elektromos és info kábel) drónt, ami mindig automatikusan felette lebeg és azon vannak az érzékelők (is). Az messze van a sártól, mocsoktól. Vagy akár szakasz szinten is lehet felderítő drón velük e célból.

Arra akarok kilyukadni, hogy ne mindig csak a harckocsikat támadóknál legyen a csúcstechnika, a harckocsik meg hidegháborús szinten legyenek. Mert persze, akkor minek harckocsi.


Felvetettük már páran, de akkor is jó ötlet. ha más is rátalál.

...esküt nem teszek, de mintha az Armata-nak is rebesgetnének valami ilyesmit.
Bár annak annyi mindent maszkirovkáztak már, hogy akár Halálcsillagot is vihet magával.

A vezetékes/Sentinel-drón, már csak a rádió-csend miatt is jó lenne, sok más előnye mellett.
 
  • Tetszik
Reactions: zulu
K

kamm

Guest
De a németek nem csak a már működő közös programjaikal tudnak kicseszni, de a saját tervezettekkel is.
Emlékezzünk csak a TLVS-re.
A TLVS nem magukkal kicseszes volt, hanem csendben eldontottek, hogy nem fogjak megfinanszirozni amerikai cegek next-gen fejleszteseit (meg akkor sem, ha esetleg kesobb az amerikai allam is rendelhet belole), plane nem ugy, hogy a kulcs tech az amerikaiak kezeben maradna (a Patriot utodja.)

Emlekezz vissza, elotte 1-2 eve hoztam a hireket, hogy az amerikaiak huztak-halasztottak a kulcsfontossagu ballisztikus adatok atadasat, ami nyoman a nemetek szagot fogtak, ramentek mindenfele adatra es viszonylag hamar rajottek, hogy ha a ballisztikust ilyen nehezen kapjak majd meg, a tobbit meg nehezebben fogjak ill. jo sansszal biztosan nem lesz soha sajat kepesseguk teljes gyartasra.

En megertem, hogy lefujtak, ez volt a jo dontes - a nemetek siman kepesek ugyanolyan raketatech kifejlesztesere (az amerikai is anno nemetet vette at, jol tudjuk), csak ra kell aldozni idot meg penzt.
Ugyanakkor az is egyertelmu, hogy a nemeteknek nem kell globalis ICBM vedelmi kepesseg, ok nem globalis nagyhatalom, nekik egy taktikai, esetleg theater-level ABM kepesseg siman megfelel, azt meg nem tudom elkepzelni, hogy egy DIehl-vezette tisztan nemet, esetleg egy nemet-francia-olasz (az Aster nyomdokain) stb konglomeratum ne tudna megoldani 6-8 ev alatt.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 829
82 357
113
Tiger MkIII include upgraded avionics suite w/ tactical and battlefield management systems, MUM-T, enhanced pilot vision/new helmet, air-to-ground+air-to-air missiles, a new gun, rockets and countermeasures for enemy fire.

FFcltdtXoAYEe54
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and fishbed

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 829
82 357
113
Madrid zöld utat adott a Tiger MK3 programnak

"December 21, the Spanish Council of Ministers granted 1.18 billion euros to the Ministry of Defense so that it could bring the 18 Tigre des Fuerzas aeromobiles del Ejercito de tierra [FAMET] to the Mk3 standard. This sum will be progressively released between 2029 and 2037 [ie 9 anuities]. And it will be supplemented by an advance of 707 million euros, paid by the Minister of Industry."
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 335
43 598
113
Madrid zöld utat adott a Tiger MK3 programnak

"December 21, the Spanish Council of Ministers granted 1.18 billion euros to the Ministry of Defense so that it could bring the 18 Tigre des Fuerzas aeromobiles del Ejercito de tierra [FAMET] to the Mk3 standard. This sum will be progressively released between 2029 and 2037 [ie 9 anuities]. And it will be supplemented by an advance of 707 million euros, paid by the Minister of Industry."
18 helikopter upgradje kb. 10 év múlva lesz kész 65 milliós darab áron?!?
Ennyiért már újat és jobbat lehetne venni...sőt, majdnem kijönne belőle egy F-35-ös!
Nem tűnik jó üzletnek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 829
82 357
113
A Bundeswehr új 70 mm-es rakétákat szerez be Tiger támadóhelikopterekhez

A Bundeswehr megrendelést adott le 7620 darab, HE robbanófejjel ellátott, 70 mm-es kaliberű nem irányított rakéta szállítására a Rheinmetall Waffen Munition számára. A szerződés végleges összértéke: 19 916 000.00 EUR


"Zur Einhaltung der Einsatzverpflichtungen und gemäß Bevorratungskonzept für den Verteidigungsfall muss die Ausstattung der Truppe mit Sprengraketen HE FZ209 MOD.2 gewährleistet werden. Die Bestände der in den Jahren 2005 - 2007 beschafften 70 mm Sprengraketen sind aufgebraucht, sodass eine Nachbeschaffung notwendig ist.
Die mit der vorliegenden Vergabe vorgesehenen Beschaffung umfasst den Ankauf von 7.620 EA Sprengraketen, die einerseits zum Einhalten der Einsatzverpflichtungen notwendig sind und andererseits gemäß Bevorratungskonzept für den Verteidigungsfall vorgehalten werden müssen. Die Beschaffung der Raketen 70mm Spreng HE erfolgt mit dem mit Gefechtskopf (GK) FZ71 und Raketenmotor FZ90 MOD4."
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 335
43 598
113
A honvédség a Tiger Mk.3-ra vár vagy egy teljesen új harci helikopter típus kifejlesztésére?
MG itt is generáció ugrást vár, amiben mi is "benne leszünk", csak nem világos nekem hogy ez mit takar...
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 494
35 672
113
Az Airbus Helicopters elindítja a Tiger MkIII programot amelynek keretében 42 helikopter lesz korszerűsítve Franciaország, 18 Spanyolország számára.
A szerződés lehetőséget biztosít Németország számára, hogy később csatlakozzon a Tiger MkIII programhoz.
A fejlesztési és korszerűsítési munkák az Airbus Helicopters létesítményeiben zajlanak majd, Albacete-ben (Spanyolország), Marignane-ban (Franciaország) és Donauwörthben (Németország).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed