De ugye nem kalkulálhatták el, hiszen '78-ra már volt némi betonozási rutinja az embereknek, meg aztán ha a durva, eltérő kövekbe tökéletesen előre belevájt kis 'szellőzőket' nem kalkulálta el az ókori tervező, hát a mai nagyon fejlettségüno és tudományunk hangoztatása közben biztosan jól kellett betonozniuk.
Kutyát nem érdekli, hogy csak pár kő volt ilyen súlyú, mert azt a pár követ ugyanúgy fel kellett juttatni 42-70 méter magasba mintha sok lett volna belőle.
Nem érdekel senkit, mert az inkább 50-70 tonnásakról beszélünk most, nem a 2-3 tobnásakról.
A piramisoktól a római dolgokig kb. annyi idő telt el, mint a rómaiaktól máig. Szóval szívesen hozok igény szerint képet a Liebherr LTM 9.11200 terepes daruról és magyarázom meg belőle, hogy miért tudtak a rómaiak nagy súlyokat felállítani, emelni, csak ez ugye faszság lenne üvöltő neurózissal ugyanazon logika ellen kikelve, ami miatt a másik kétezer év nem faszság és az jó logika.
Igen, aminek kicsit nehezebb ellensúlyának kell lennie azonos gémhosszal mindkét irányban, vagy jóval nehezebbnek rövidebb, az ellensúly felé kitartó gémhosszal. Mindennek úgy működőképesnek lennie, hogy a dimenziói nem ütköznek az építménybe. Tehát vagy igen messze elég nagy ilyen 'gémeskút' aminek a teherbírása értelemszerűen a távra alkalmatlan, vagy olyan masszív, ami ilyen kitartással is bírja a kétoldalt 150 tonnát, csak akkor maga a gém kinyúló tömege is óriási tehát még nagyobb ellensúly kell, amit még erősebb gémmel kell megtartanod, vagy igen kicsi, ami nem tud túl messzira/magasra dolgozni. Mivel a 'nagy' esetében is aligha számolhatunk átlagos szálfák akár kötegelt kiadásának hosszánál, az emelési magasság a függesztmény aljáig még annál sem túl combos.
Szóval kel egypár ilyen egymás fölé, alsó hangon 150 tonna teherbírású forgási pont kialakításával, a felsőbb szinteken mindig annyival kitolva a kő szerkezetről, hogy forgásjépes legyen, tehát vagy 180 tonna teherbírású állványzatra telepítve, ami állványzat ne akadályozza a lejjebb, akár eltolásban levő darut, aminek le kellett tennie a terhét valahová az 51,5 fokos emelkedőn, ahol az első síkod majd 42.3 méter magasan lesz. Amikor letette, a 70-80 tonna ellensúly vagy aládúcolásra kerül és később a következő emeléshez azokat kivéve baszódik le és tépi le a darut, vagy azonnal a leoldáskor, vagy ha a vizes rémálmod az ellensúly, akkor kivödrözik a kb. tucatnyi tartályos félpót méretű medencéjét, ami medence önmagában a teherfelvétel pozíciójában a mérete miatt ütközik a piramissal amit épít, lefelé süllyedve elforgatás előtt ütközik a piramissal amit épít...
A hetve tonnás gránittömböt, majd az egészen apró kiterjedésű tálcára ráállt 700 db erre hizlalt 100 kilós ember, vagy 1000 db random... Lerajzolnád, hogy ez a daru hová emelte a követ?
Ki gondolta, hogy főleg daruzták?
Igen, egyszer. Meddig is tartott?
És az idevágott arroganciád csúcsa, amikor bebaszod ide ezt a cuccot. Tanító jelleggel, hiszen a vitapartnernek biztosan meg kell mutatni a korszakos darukat 2000 évvel későbbről, de nekem nem ez a bajom, teszek annyi engedményt, hogy fa-fa.
Csak gondolom egy percig sem gondoltál arra, hogy ezt egy 51,5 fokos piramis oldalára helyezd és aztán eltöprengj rajta, hogy mekkorának kellene lennie, hogy legyen egy értelmes emelési magasságod a függesztmény ajáig? Ha nem a 42.3 méter a célod elsőre, ebből is több kell egymás fölé. Nem tud oldalra dolgozni, tehá a fölé állványozott vagy az útjában lesz, vagy jó nagy vízszintes távolságokra kell lennie az egyik kb. közepének a másik aljától. Szóval egyrészt megintcsak, a nagy méretek ellenére nem lesz túl nagy emelési magasságod, másrészt a szerkezedeted belső lábait másfél tízemeletes panelház tetejéig 40-50 centis peremen tudod bármelyik fokon megtámasztani, ennyi helyed van rögzíteni, súlyozni. Az asszimmetrikussága miatt a munkavégzésre alkalmas magassága lófasz főleg a függesztmény mérete miatt. Ha kijjebb teszed, messze leszel a felemelt tömbbel a faltól,.mert a szerkezet tengelyében tudsz akadálymentesen emelni. Az átkötéshez le kell raknod a terhet. AZ ÖSSZES EDDIGI DARUTÍPUSOD A 25-70(80) TONNÁS HATALMAS BLOKKOKAT A 40-50 CENTIS PEREMRE TUDJA LERAKNI! Vagy aláállványozol a függesztmény alatt dolgozva napokig, hetekig olyan teherbírással amire a következő darut és aláállványozást is támaszthatod, majd a következőt is...
Igen és a tömege, mérete ellenére valószínűleg ennyi idő előkészülettel is egyszerűbb folyamat volt, mint a 25-70(80) tonnákat 800 km-ről a gránitbányákból elszállítani és felemlelni 42-70 méterre.
Szóval jó ez hogy hozod a római darukat, de én az egyiptomit szetetném látni, ami vagy önmagában ezer tonna fa, vagy sok kisebb és ezer tonna fa állványzat az 51.5 fokos emelkedőn 40-50 centi munkaterületen.