https://karpathir.com/2018/10/23/mo...-ukran-toke-kivitelet-es-az-aruk-behozatalat/
"Az Oroszország által Ukrajnával szemben életbe léptetendő ellenszankciók blokkolni fogják az ukrán kintlévőségeket, megakadályozzák az orosz területről való tőkekivitelt és korlátozni fogják ukrán áruk behozatalát – jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök újságíróknak kedden Kalinyingrádban...
...Medvegyev hangsúlyozta hogy sem az elnöki rendelet, sem pedig a bevezetendő ellenszankciók nem az ukrán nép, hanem azok ellen irányulnak majd, akik kárt okoznak Oroszország érdekeinek. A miniszterelnök szerint az orosz büntetőintézkedések várhatóan több száz főt érintenek majd.
Az ukrán import korlátozásával kapcsolatban rámutatott, hogy a Kijev által Moszkva ellen bevezetett tilalmak ellenére Oroszország még mindig Ukrajna legjelentősebb kereskedelmi partnere..."
https://kiszo.net/2018/10/23/a-hadsereg-lesz-a-jovo-evi-koltsegvetes-nagy-nyertese/
"A jövő évi ukrán költségvetés-tervezet az ideihez képest sokkal jelentősebb finanszírozást irányoz elő a hadsereg és a belügyi szervek vonatkozásában, s valamelyest csökkenti az államigazgatási apparátusra jutó kiadásokat. Az igazi nagy vesztes azonban az egészségügy és úgy általában a szociális szféra lehet...
...Összességében a büdzsé bevétele meghaladná az egytrillió hrivnyát, amire korábban még nem volt példa. Egészen pontosan 1,29 trillió hrivnya (36,7 milliárd dollár) bevétellel és 1,94 trillió hrivnya (38,9 milliárd dollár) kiadással számolnak.
A jövő évi büdzsé nagy nyertese a fegyveres blokk lesz. Ezen kiadásoknak a folyamatos növelését az ország keleti részén zajló háborúval és az orosz fenyegetettséggel magyarázzák. 2019-ben 101,4 milliárd hrivnyát szánnak költeni a hadsereg céljaira, a belügyi tárca költségvetése negyedével bővülhet és 82,3 milliárd hrivnyát tehet ki...
...Viktor Szkarsevszkij közgazdász szerint a büdzséből világossá válik a kormány prioritása: a védelmi és harcászati blokkot helyezi előtérbe a szociális ellátottság rovására. Kiemelte, miközben belügyi és védelmi célokra 25 százalékkal jut több, eközben a szociális kiadások növelése még az 5 százalékot sem éri el, tehát a nyugdíjasok, a minimálbérből élők reálkeresete csökkenni fog, hiszen a hivatalos infláció is 7,4 százalékos, de a gyakorlatban ez várhatóan még nagyobb lesz.
Tetyana Bahtejeva parlamenti képviselő pedig azt hangsúlyozta, hogy az ukrán költségvetést nem is Kijevben, hanem a Nemzetközi Valutaalap (IMF) irodáiban állítják össze,..."
-Úgy néz ki, komoly orosz szankciókat kapnak - tehát már emiatt nagy bevétel kiesésük lehet.
-Az idén alig folyt be privatizációs bevétel- igaz, nem csak emiatt nem teljesült az idei (sem) tervezett költségvetési bevételük. Ez egészen nem fog javulni jövőre.
-Az EU az amerikai acél büntető vámok miatt az Ukrajnai acélra plusz vámot vetett ki, - lényegében a legnagyobb iparáguk haldoklik, a másik még komoly bevételeket hozó ágazat a mezőgazdaság, ami viszont a növekvő orosz kivitel miatt minimum nagy versenyhátrányban lesz azokon a piacokon, melyekre most benyomul Oroszország.( + a kényszerből otthon kertet művelők nem igazán számítanak majd bele a valós költségvetési bevételbe, még ha a GDP-be esetleg kissé "viccesen" bele is számítanák őket + a gépek ugye pénzbe kerülnek, még a ló is ha gép híján azzal szántanának+ az amortizáció pótlási képességének egyre nagyobb hiánya... tehát a hozam nagyság akár drasztikusan is eshet+ ugye ahol Kína magának bérel földet, akkor az ott termelt árut nem tudják máshová eladni, mert afölött a kínai tulajdonos/megrendelő rendelkezik...)
- Komplett iparágak vannak megszűnőben, és nem csak azért mert Ukrajna nagyrészt elveszítette a legnagyobb piacát + a maradék nagyját lehet hogy most fogja elveszíteni a még nem konkretizált ( ezért nagyságát sem tudjuk) orosz szankciók miatt, hanem mert csak az elmúlt fél évben több mint hatszáz ezer ember ment el az országból (nagyrészt dolgozni - meg valamekkora részük egészen biztosan a behívás elől)
- Jönnek az igazán nagy adósságszolgálatok.
- Az adóbevételi tervezésükre - a fentiek miatt is - látatlanban azt mondom, vélhetően jövőre sem fog teljesülni.
(És még csak bele sem kezdtem abba, mi történhet Nyugat-Ukrajnán kívül az iparágakkal - tehát az ottani maradék termeléssel-, ha kötelezővé teszik az ukrán nyelvű kommunikációt... )
Sokáig lehetne sorolni.
Mindeközben meg úgy vélik hogy tudják növelni (az eddig sem megvalósuló) költségvetési bevételüket?