Az agglomeráció - centrum költözés egy folyamatos ciklus, rendszeresen változik az, hogy a ki- vagy a beköltözés dominál.
Budapest lakossága csökken, ez tény. Már csak abból kifolyólag is, hogy a teljes ország lakossága is csökken, de vélhetően ez nem lesz domináns, mert vannak ugyebár szolgáltatások, amiket csak egy bizonyos lakosságszám fölött lehet hatékonyan üzemeltetni, életszakasztól függően erre előbb vagy utóbb szüksége lesz az embereknek.
Toronyházak: Magam részéről azt favorizálnám, ha fokozatosan átalakulna a város, és lebontanánk a már ismert műszaki hiányossággal küszködő, kevéssé élhető területeket, és toronyházakba összpontosulna a lakosság, körülötte sok zöldterülettel. Nyilván az élhetőség szempontjából megfelelő tervezés és kivitelezés mellett ez sokkal élhetőbb területeket hozna létre. Nekem speciel mindegy lenne, hogy egy 1000 lakásos társasházból liftezek le, vagy a 20 lakásosból ballagok le a lépcsőn, de a méretgazdaságosság alapján ezekben az épületekben lenne portaszolgálat, konditerem, miegymás a házban, mélygarázs, jó tömegközlekedés (aaz eddig is volt) és zöldterület kint a kapu előtt, ami nagyon keveseknek adatik meg ma Budapesten.
Mindennek ugyebár a gátja a turistáknak fenntartott patyomkimváros, ami miatt jönnek és befizetnek a költségvetésünkbe adóforintokat. Ez nyilván szintén egy nemzetgazdaságilag fontos szempont, de ahogy RedGreg is ha jól érzem céloz rá, ez a birodalmi nosztalgia és turizmus, az élhetőbb város kialakításának egyben a korlátja is. Sajnos kis hazánk nagyon jelentős turizmusbevétellel jelentkezett preCOVID, így nem látom esélyét annak, hogy ebbe az irányba sokat lépjünk, de pl a külvárosokban lehetett volna. A panel-negyedek hibáiból tanulva, azokat továbbgondolva is lehetett volna jó megoldásokat csinálni, most épp a legutóbbi közepébe a Fudan terpeszkedett bele... hiába a méregdrága csúcsszuper terv, amit Vitézyék megálmodtak... amit a egyik kéz ad, a másik elveszi (direkt nem balt és jobbat írtam
)