Urbanisztika, építészet (múlt, jelen, jövő)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 128
15 746
113
Miféle hagyomány...?
  • A SOTE ezek szerint nem létezik?
  • A Körszálló?
  • A Teve utcában a "Rendőrpalota"?
  • Az Árpád hídnál a iker Duna Tower?
  • MTA kutatóház a Budaörsi úton?
  • Teli van a város 10 emeletes panelokkal, de a nyolcadik kerületben 17 emeletes tornyok, mellette is cuki kis épületek.
  • Kelenföldön is vagy 6+ 13+ emeletes toronyház van.
  • Újapalotán is 13 emeletes, és a Víztoronyház
  • Észak-csepel legszélén is egy hatalmas torony.
Ezt csak így fejből, mert ezek felé már tekertem és jártam többször.

Nem az a baj, ha magas az épület, hanem ha kilóg a környezetből.
A MOL torony a Haller utcából kiválóan látszódik és lényegében egész Csepel-sziget északi részéről és Dél-Pestről. Terveztem is fotót lőni majd egy helyről igen kontrasztos tartalommal, csak a Nap nem akar sütni hozzá napok óta...

Ezen 10 emeletesek egy részét is el kéne/vissza kéne bontani, mert fogják a szelet.
 
  • Vicces
Reactions: haubagoi
M

molnibalage

Guest
Budapest lakossága ugye csökken.
Ez egyrészt nem igaz, továbbra is költöznek fel és az aggloba kimozgás is 2017 tája óta stagnál. Az aggloba költözők felköltözők és nem a városból ki.
Ezen felül senkit nem érdekelne még ezt sem, ha összességében elavult a város lakásállománya és kevés van.

Tényleg ennyire nehéz néhány kapcsolódó tényezőt összekötni és értelmezni...?
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Az agglomeráció - centrum költözés egy folyamatos ciklus, rendszeresen változik az, hogy a ki- vagy a beköltözés dominál.
Budapest lakossága csökken, ez tény. Már csak abból kifolyólag is, hogy a teljes ország lakossága is csökken, de vélhetően ez nem lesz domináns, mert vannak ugyebár szolgáltatások, amiket csak egy bizonyos lakosságszám fölött lehet hatékonyan üzemeltetni, életszakasztól függően erre előbb vagy utóbb szüksége lesz az embereknek.
Toronyházak: Magam részéről azt favorizálnám, ha fokozatosan átalakulna a város, és lebontanánk a már ismert műszaki hiányossággal küszködő, kevéssé élhető területeket, és toronyházakba összpontosulna a lakosság, körülötte sok zöldterülettel. Nyilván az élhetőség szempontjából megfelelő tervezés és kivitelezés mellett ez sokkal élhetőbb területeket hozna létre. Nekem speciel mindegy lenne, hogy egy 1000 lakásos társasházból liftezek le, vagy a 20 lakásosból ballagok le a lépcsőn, de a méretgazdaságosság alapján ezekben az épületekben lenne portaszolgálat, konditerem, miegymás a házban, mélygarázs, jó tömegközlekedés (aaz eddig is volt) és zöldterület kint a kapu előtt, ami nagyon keveseknek adatik meg ma Budapesten.
Mindennek ugyebár a gátja a turistáknak fenntartott patyomkimváros, ami miatt jönnek és befizetnek a költségvetésünkbe adóforintokat. Ez nyilván szintén egy nemzetgazdaságilag fontos szempont, de ahogy RedGreg is ha jól érzem céloz rá, ez a birodalmi nosztalgia és turizmus, az élhetőbb város kialakításának egyben a korlátja is. Sajnos kis hazánk nagyon jelentős turizmusbevétellel jelentkezett preCOVID, így nem látom esélyét annak, hogy ebbe az irányba sokat lépjünk, de pl a külvárosokban lehetett volna. A panel-negyedek hibáiból tanulva, azokat továbbgondolva is lehetett volna jó megoldásokat csinálni, most épp a legutóbbi közepébe a Fudan terpeszkedett bele... hiába a méregdrága csúcsszuper terv, amit Vitézyék megálmodtak... amit a egyik kéz ad, a másik elveszi (direkt nem balt és jobbat írtam :D)
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 4082
M

molnibalage

Guest
Az agglomeráció - centrum költözés egy folyamatos ciklus, rendszeresen változik az, hogy a ki- vagy a beköltözés dominál.
Budapest lakossága csökken, ez tény. Már csak abból kifolyólag is, hogy a teljes ország lakossága is csökken, de vélhetően ez nem lesz domináns, mert vannak ugyebár szolgáltatások, amiket csak egy bizonyos lakosságszám fölött lehet hatékonyan üzemeltetni, életszakasztól függően erre előbb vagy utóbb szüksége lesz az embereknek.
Toronyházak: Magam részéről azt favorizálnám, ha fokozatosan átalakulna a város, és lebontanánk a már ismert műszaki hiányossággal küszködő, kevéssé élhető területeket, és toronyházakba összpontosulna a lakosság, körülötte sok zöldterülettel. Nyilván az élhetőség szempontjából megfelelő tervezés és kivitelezés mellett ez sokkal élhetőbb területeket hozna létre. Nekem speciel mindegy lenne, hogy egy 1000 lakásos társasházból liftezek le, vagy a 20 lakásosból ballagok le a lépcsőn, de a méretgazdaságosság alapján ezekben az épületekben lenne portaszolgálat, konditerem, miegymás a házban, mélygarázs, jó tömegközlekedés (aaz eddig is volt) és zöldterület kint a kapu előtt, ami nagyon keveseknek adatik meg ma Budapesten.
Mindennek ugyebár a gátja a turistáknak fenntartott patyomkimváros, ami miatt jönnek és befizetnek a költségvetésünkbe adóforintokat. Ez nyilván szintén egy nemzetgazdaságilag fontos szempont, de ahogy RedGreg is ha jól érzem céloz rá, ez a birodalmi nosztalgia és turizmus, az élhetőbb város kialakításának egyben a korlátja is. Sajnos kis hazánk nagyon jelentős turizmusbevétellel jelentkezett preCOVID, így nem látom esélyét annak, hogy ebbe az irányba sokat lépjünk, de pl a külvárosokban lehetett volna. A panel-negyedek hibáiból tanulva, azokat továbbgondolva is lehetett volna jó megoldásokat csinálni, most épp a legutóbbi közepébe a Fudan terpeszkedett bele... hiába a méregdrága csúcsszuper terv, amit Vitézyék megálmodtak... amit a egyik kéz ad, a másik elveszi (direkt nem balt és jobbat írtam :D)
A kb. Józsefvárosig tartó XIX. és kora XX. századi épültek semmiféle gátat nem jelentenek annak, amit említesz.
Bőven van hely, csak helyén a múlt vagy a nagy semmi rohad. Ami teljesen érthetetlen, közben meg az 6-os út mellett 5 méterre épül "lakópark"
Hát az is nagy marha, aki odaköltözik...

Ez pl. Gyárdűlő.
Az üres terület és ipari szarok ledózerolása után egy hatalmas belső kertes park lett ottan. Teli van a város olyan helyekkel, ahol elférne ilyen...

vnxICYl.png
 
T

Törölt tag 4082

Guest
és zöldterület kint a kapu előtt, ami nagyon keveseknek adatik meg ma Budapesten.
Egyszer már írtam, én a Kerület pálya mellett éltem le földi zarándokutam első kb 13 évét, ami ugye a kommunisták által galádul elpusztított földszintes Óbuda helyén épült paneltenger.
Na az manapság (és akkor is) így nézett ki
de ahogy RedGreg is ha jól érzem céloz rá, ez a birodalmi nosztalgia és turizmus, az élhetőbb város kialakításának egyben a korlátja is
A birodalmi nosztalgia, nem a turizmus. Az a turizmus ami ma van abból táplálkozik, hogy olcsó a pia, és ha angolul beszélsz sorban állnak a lányok a wcnél, hogy leszophassanak, ha még meg is hívod őket, mehet a seggből szájba. Szomorú dolog ez, de akkor is erre építettük fel a turizmusunkat.

Budapest (és az ország) történelmi emlékekben gazdag, nagy múltú terület, aminél szégyen, hogy nem a fürdőkre, aquinkumra, a várakra és hasonló dolgokra építik fel azt, hanem az angol/német bulituristákra. De miután a fent említett dolgot nem illik mondani, az előbbiek kiizzadták, hogy egységes városkép, és most megy erről a mantra, hogy ezért nem lehet hozzányúlni a dolgokhoz.

Félreértés ne essen, én nem a dózeroljunk le mindent a francba híve vagyok, de a szűken vett belvároson kívül igazából nem látom be, hogy ezt az egységes városképet mi indokolja. A belvárost fel kell újítani, rendbe kell hozni, a többi területen meg mehetnek a felhőkarcolók.

De amúgy ott is azt gondolom, hogy így 100 évvel a Birodalom bukása után (és itt most nem trianonra gondolok, mert a milliós Budapest nem Nagy-Magyarország miatt lett milliós, hanem mert Prágával és Béccsel együtt birodalmi központok voltak, ugyanezzel szenved Párizs és London is amúgy) nem kellene ragaszkodni a Budapest központúsághoz, szépen rendelkezések százait kéne hozni, ami kitereli a többi nagyvárosba a népeket.

Egy milliós Bp és mondjuk 3-4 3-500 ezres várossal máris sokkal kevesebb probléma lenne. De ez persze hosszabb táv.

Az viszont, hogy a buliturizmusból átlépjünk az értékturizmus felé most a covid után kifejezetten kívánatos lenne.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
A kb. Józsefvárosig tartó XIX. és kora XX. századi épültek semmiféle gátat nem jelentenek annak, amit említesz.
Bőven van hely, csak helyén a múlt vagy a nagy semmi rohad. Ami teljesen érthetetlen, közben meg az 6-os út mellett 5 méterre épül "lakópark"
Hát az is nagy marha, aki odaköltözik...

Ez pl. Gyárdűlő.
Az üres terület és ipari szarok ledózerolása után egy hatalmas belső kertes park lett ottan. Teli van a város olyan helyekkel, ahol elférne ilyen...

vnxICYl.png
ugy rémlik van is valami rozsdövezetek átalakítása program és pont ilyen irányba.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 427
3 745
113
Sajnos annak tűnik a távolból, de ennek megítéléséhez azért egy séta kéne a végén a befejezett állapotban, hogy érezhető legyen a végeredmény, a zöldfelület, árnyék stb. aránya.

A sétát nem helyettesíti, de van itt egy nagyobb felbontású kép is, ezen jobban látszik, mekkora is ez a betontenger... 15-16 szintesnek számoltam a magasabb épületeket.
 
M

molnibalage

Guest
A sétát nem helyettesíti, de van itt egy nagyobb felbontású kép is, ezen jobban látszik, mekkora is ez a betontenger... 15-16 szintesnek számoltam a magasabb épületeket.
Te jó isten.
Ez ultragáz.
Ehhez képest, ami a Vágóhídnál van, az élhetőnek tűnik nagy hirtelen.

Ez erős túlzással már Kowloon....
Ehhez képest a szoci lakótelepek a várostervezés felülhmúlhatatlan remekei.
Azért egészen elképesztő, hogy a profit oltárán ide sikerült süllyedni a XXI. században.
A szépen vakolt szar.

hong_kong_kowloon_walled_city_park_01_storia_jpg_1200_630_cover_85.jpg


Ma elmentem fotózni, aztán n+1 kép lövése után veszem észre, nincs kártya gépben.
Placccs.
Holnap vagy vasárnap újra próbálom, ha lesz napsütés...

ugy rémlik van is valami rozsdövezetek átalakítása program és pont ilyen irányba.

Van, de ha nem kötik mellé a szükséges zöld és n+1 más szükséges dolgot, akkor a végén olyan lesz, mint a MOL torony táján.
Én nem, mint amit linkeltem.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Te jó isten.
Ez ultragáz.
Ehhez képest, ami a Vágóhídnál van, az élhetőnek tűnik nagy hirtelen.

Ez erős túlzással már Kowloon....
Ehhez képest a szoci lakótelepek a várostervezés felülhmúlhatatlan remekei.
Azért egészen elképesztő, hogy a profit oltárán ide sikerült süllyedni a XXI. században.
A szépen vakolt szar.

hong_kong_kowloon_walled_city_park_01_storia_jpg_1200_630_cover_85.jpg


Ma elmentem fotózni, aztán n+1 kép lövése után veszem észre, nincs kártya gépben.
Placccs.
Holnap vagy vasárnap újra próbálom, ha lesz napsütés...



Van, de ha nem kötik mellé a szükséges zöld és n+1 más szükséges dolgot, akkor a végén olyan lesz, mint a MOL torony táján.
Én nem, mint amit linkeltem.
Az a helyzet hogy az önkormányzatok már átminősítenék a területeket, megváltoztatnák a szabályozási tervekben a beépíthetőséget. De ilyen esetben az ingatlanok tulajdonosai "elmaradt haszon" címmel indítják is pert. És itt vége a játéknak.. ...ezért településszerkezetileg egy 80-as évek második felében épült lakótelep kb kenterbe veri szinte az összes lakóparknak titulált szart.
Érdemes ezt elolvasni:
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Miféle hagyomány...?
  • A SOTE ezek szerint nem létezik?
  • A Körszálló?
  • A Teve utcában a "Rendőrpalota"?
  • Az Árpád hídnál a iker Duna Tower?
  • MTA kutatóház a Budaörsi úton?
  • Teli van a város 10 emeletes panelokkal, de a nyolcadik kerületben 17 emeletes tornyok, mellette is cuki kis épületek.
  • Kelenföldön is vagy 6+ 13+ emeletes toronyház van.
  • Újapalotán is 13 emeletes, és a Víztoronyház
  • Észak-csepel legszélén is egy hatalmas torony.
Ezt csak így fejből, mert ezek felé már tekertem és jártam többször.

Nem az a baj, ha magas az épület, hanem ha kilóg a környezetből.
A MOL torony a Haller utcából kiválóan látszódik és lényegében egész Csepel-sziget északi részéről és Dél-Pestről. Terveztem is fotót lőni majd egy helyről igen kontrasztos tartalommal, csak a Nap nem akar sütni hozzá napok óta...

Teneked most mi a fasz bajod van? Beta állította, hogy van ilyen hagyomány! Most akkor mit velem baszakodsz?! Én azt kérdeztem beta-tól, hogy miért jó, ha van ilyen hagyomány. Szövegértésed NULLA! Kérdezd beta-tól, hogy "Miféle hagyomány...?" ne tőlem!!!
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ez most majdnem milagros lesz, de pont azért amiért Bécs és Prága is a múlt század végén ragadva tengődik. Egy halott birodalom halott szívei, amik kétségbeesetten ragaszkodnak a múlt árnyaihoz. A hajdan volt dicsőség viszfényéhez. És a lassú rothadás szépen elsorvaszt itt mindent.

Pontosan erről van szó.
 
M

molnibalage

Guest
Teneked most mi a fasz bajod van? Beta állította, hogy van ilyen hagyomány! Most akkor mit velem baszakodsz?! Én azt kérdeztem beta-tól, hogy miért jó, ha van ilyen hagyomány. Szövegértés NULLA! Kérdezd beta-tól, hogy "Miféle hagyomány...?" !!!
?????

a budapesti hagyományt, hogy nincs magasépület."
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 063
16 246
113
Tavaly áprilisban sétáltam arra, kíváncsi voltam a nagy szuperprémium Budapartra, ott lőttem ezt. :D

Régen a Balatonnál voltak ilyen stílusú, külső gangos üdölők, kb. a legrosszabb elrendezés ami létezik.

De emelett tényleg az problémája, hogy brutálisan be van építve, egymást árnyékolják le a hatalmas toronyházak, a belső részre kb. semmi fény nem jut, viszont kiülhetsz az erkélyedre (nappaliban úgysem fértek el) és nézheted a tőled 10 méterre lévő másik erkélyt.

Abba már bele se megyek, hogy mindegyik okádék, fantáziátlan, össze-vissza stílusú betondoboz.
Csekély 1,5-2 milliós négyzetméterárért. :D

 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 128
15 746
113
A kb. Józsefvárosig tartó XIX. és kora XX. századi épültek semmiféle gátat nem jelentenek annak, amit említesz.
Bőven van hely, csak helyén a múlt vagy a nagy semmi rohad. Ami teljesen érthetetlen, közben meg az 6-os út mellett 5 méterre épül "lakópark"
Hát az is nagy marha, aki odaköltözik...

Ez pl. Gyárdűlő.
Az üres terület és ipari szarok ledózerolása után egy hatalmas belső kertes park lett ottan. Teli van a város olyan helyekkel, ahol elférne ilyen...

vnxICYl.png

Gondolom az alsó az újabb, de az tűnik a kevésbé zöldnek....
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 128
15 746
113
Ez most majdnem milagros lesz, de pont azért amiért Bécs és Prága is a múlt század végén ragadva tengődik. Egy halott birodalom halott szívei, amik kétségbeesetten ragaszkodnak a múlt árnyaihoz. A hajdan volt dicsőség viszfényéhez. És a lassú rothadás szépen elsorvaszt itt mindent.

Ezt remélem viccből írtad.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger