Spekuláció folyt köv.
Ha végleges koncepciót még nem is látunk, az irány, hogy merre szeretnének elindulni, az megvan az ESA és JAXAnál is. ~10 éven belül ujrahasználható orbitális első fokozatú rakéta kell. Itt mindkét ügynökség megy majd a maga utján, ami a fejlesztéseket illeti, de szerintem nem tévedek nagyot, ha egy kb. a SpaceX F9 képességeivel számolo hordozórakétára számítok.
Önmagában ez se lessz kis feladat, jó eséllyel le is köti majd az erőforrások egy jelentős részét, de nem is megugorhatatlan a két ügynökségnek.
Ha komolyan gondolják az újrahasznosítást, akkor tényleg kelleni fog, egy mini Starships, vagy Spaceplane. Mert remek, hogy itt lesz a szuper hatékony Vinchi második fokozat, ami a tetejébe még többszöri indításra is lett tervezve, de nem hinném, hogy használható lehet vertikális leszálláshoz, az expander-cycle megoldás miatt, ha csak nem kis űrsiklóra esne a választás. És ugye ilyen tervek már korábban is voltak. Továbbá, ha tényleg berobban az űrturizmis, vagy csak az olcsóbb indítások miatt több asztronautára lesz szükség, sem ártana az önálló személyszállító űrhajó képesség. Jelenleg Oroszoknál vagy Amerikaiaknál kell kilincselni egy ülésért.
Ezekből kiindulva el tudnék képzelni egy ESA-JAXA közös projektet ami ezt célozza meg! Megoszlanának a költségek, fejleszteni való így is bőven jutna mindkét félnek, a célok is kb ugyanazok. Presztízsnek se lenne utolsó a Japánoknak, és nekünk se egy saját 'DreamChaser'!
Kérdés, hogy létre jöhet-e egy ilyen megállapodás!?