Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Lehet, 3 raptor helyett 6 Merlinnel kéne reptetni, azok már megbízhatóak...

6x 845kN = 5070 kN
3x ~2210kN = 6630 kN (csak Musk tweetjeiből vannak adatok)

Szóval inkább 7-8 Merlin kéne, hogy kiváltsd azt a három Raptort...
A nagyobb gond a Super Heavy esetén lenne, ott 74db Merlin kellene a 28db Raptor helyett...
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and Wilson

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
6x 845kN = 5070 kN
3x ~2210kN = 6630 kN (csak Musk tweetjeiből vannak adatok)

Szóval inkább 7-8 Merlin kéne, hogy kiváltsd azt a három Raptort...
A nagyobb gond a Super Heavy esetén lenne, ott 74db Merlin kellene a 28db Raptor helyett...
Legfeljebb csak 6000 m-ről szállna le és csak addig, míg a leszállást kidolgozzák, na meg a Raptor megbízható lesz. BN-2-t is ha jól tudom 3 Raptorral akarják reptetni.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 179
14 817
113
Pár hete kezdtem blogolni amolyan hobbiként, űrtechnika témában +érdekesebb cikkek fordításai, stb témában. Ezúttal had ajánljam magam a Komsomolskaya Pravda cikkének fordítását a Zvezda modul szivárgásáról.

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 179
14 817
113
Szia,

Vajon miert kell egy 0.25 mm szeles repedeshez eletromikroszkop?
Az optikai mikroszkopok kozul a gyerekeknek szant szokott 600-1200x koruli max nagyitast tudni.
A képet látva én is vakartam a fejem, a szerző viszont ezt írja...

De Próbálj felületet vizsgálni a gyerek mikroszkópjával. Itt nincs tárgylemez amin a mintát átvilágítod!
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Wilson

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
A képet látva én is vakartam a fejem, a szerző viszont ezt írja...

De Próbálj felületet vizsgálni a gyerek mikroszkópjával. Itt nincs tárgylemez amin a mintát átvilágítod!
Szerintem többszörös félreértés. Valóban felment 2020. februárjában egy japán, ultrakompakt elektronmikroszkóp (Mochii), de nem Progresszel, hanem Cygnus-szal.

A képeken viszont látszik, hogy felső megvilágítású (optikai) mikroszkóppal készültek. Eleve nem is lehetne berakni a Zvezda burkolatát csak úgy egy elektronmikroszkópba. Nonszensz.

(Szerk.: a Mochii 2020. februárjában ment fel...)
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 191
10 722
113
Pár hete kezdtem blogolni amolyan hobbiként, űrtechnika témában +érdekesebb cikkek fordításai, stb témában. Ezúttal had ajánljam magam a Komsomolskaya Pravda cikkének fordítását a Zvezda modul szivárgásáról.

Köszi!
Már osztottam is tovább! :)
 
W

Wilson

Guest
Az amerikai űrhivatal mérlegelte a jelenlegi helyzetet, a jövőbe tekintett, és elhatározta, hogy a Nemzetközi Űrállomás folyamatos javítgatása helyett inkább újabb szerkezetekkel vennék célba az univerzumot.

liner.hu

Az amerikai űrhivatal mérlegelte a jelenlegi helyzetet, a jövőbe tekintett, és elhatározta, hogy a Nemzetközi Űrállomás folyamatos javítgatása helyett inkább újabb szerkezetekkel vennék célba az univerzumot.

A projekt megvalósításához 400 millió amerikai dollárt különítettek el azoknak a magáncégeknek, akik LEO-k, vagyis alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomásokkifejlesztését céloznák meg.

A NASA a projektet múlt héten jelentette be, melynek apropóján 2021 negyedik negyedévéig a program résztvevőinek egy biztonságos, egyben kifogástalanul működő űrállomás terveit kell letenniük az asztalra – olvasható a CNBC tudósításában.

Mivel az ISS idén már huszonkettedik évét kezdte meg az univerzumban, ezért a NASA-nak új alternatíva után kellett nézelődnie, hiszen az állandó karbantartás helyett jobb megoldásnak tartják egy új állomás létrehozását.

“Az ISS egy lenyűgöző rendszer, ám sajnos nem tarthat ki mindörökké. Visszafordíthatatlan sérüléseket szenvedhet, amelyek katasztrofális következményekkel járhatnak” – magyarázta Phil McAlister, a NASA LEO részlegének vezérigazgatója.

A NASA abban bízik, hogy az új programnak köszönhetően lassan, de biztosan eltávolodhat a 22 éves Nemzetközi Űrállomástól, és az új LEO-knak hála az elkövetkező évtizedekben végleg felfüggeszthetik az addigra már jócskán elavult ISS működését – pont úgy, mint ahogyan az korábban a MIR-rel történt.
Furcsa nap lesz, amikor végül beszüntetik az ISS-t, azt viszont nem szabad elfelednünk, hogy mindezt a fejlődő technológia és az asztronauták biztonságának megőrzése érdekében fogják tenni, ezáltal sokkal veszélytelenebb körülmények között végezhetik el az univerzum tanulmányozását.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
A képet látva én is vakartam a fejem, a szerző viszont ezt írja...

De Próbálj felületet vizsgálni a gyerek mikroszkópjával. Itt nincs tárgylemez amin a mintát átvilágítod!

Szerintem beugrottatok keményen egy Április elsejének: ;) ;) ;)

Zapp meg' ügyes volt
cl.gif
cl.gif
cl.gif


...vagy ha nem:
yk.gif
yk.gif
yk.gif


...nem ???
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 936
7 814
113

Beni

Well-Known Member
2019. október 18.
78
263
53
Lehet, hogy mótvá, de nekem nagyon tetszett:
V2 rakéta történelme: V2 rockethistory.com
Csak a turboszivattyúról szóló (első) rész majdnem két órás! V2 turbószivattyú első rész
Tetszik, ahogyan egyik oldalról a kor technikai megoldásait magyarázza, kísérletekkel, modellekkel mutatja be a működési elvet, majd az implementációt, viszont a másik oldalán a spektrumnak a gyártásról, a beszállítói háttérről, a különféle verziókról is kimerítő információkkal bíró anyag. Amennyire meg tudtam mérnökként ítélni nincsen benne hiba.
Ui: Ha nem idevaló, akkor szóljatok hova tegyem.