Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 600
25 896
113
Szerencsére a Betelgeuze 548 fényév távolságban van. A felrobbanásnak közeli idején már régebb óta rágódnak a szakemberek. Nincs "gyakorlati tapasztalat" ebben a témakörben, bár kevés eredmény, megfigyelés - úgy tudom - rendelkezésre áll.

A lazább, közérthetőbb nyelvezetű első cikk, szerint már volt kb. 2,5 millió éve szupernóva robbanás, amit az előemberek már láthattak, de nagyobb baj nélkül átvészeltük.

A második cikket 1990-ben publikálták, jól körbejárja a témát. Kiemelnék egyet a leírtakból:
"Ma úgy tűnik, hogy a Betelgeuze (Orion alfája) potenciális jelölt egy II-es típusú szupernóvára, de biztonságos távolságban lesz több tízmillió év múlva is a Naprendszertől." 150 millió fényév legalább kell.


"Fizikai Szemle 1999/2.
KÖZELI SZUPERNÓVA-ROBBANÁSOK FÖLDTÖRTÉNETI HATÁSAI"

A linkelt Fizikai szemle rendkívül jó anyag az egész folyamatnak az élővilágra való hatását bemutatja, az sem baj, hogy nem a legfrissebb. :)
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Szerencsére a Betelgeuze 548 fényév távolságban van. A felrobbanásnak közeli idején már régebb óta rágódnak a szakemberek. Nincs "gyakorlati tapasztalat" ebben a témakörben, bár kevés eredmény, megfigyelés - úgy tudom - rendelkezésre áll.

A lazább, közérthetőbb nyelvezetű első cikk, szerint már volt kb. 2,5 millió éve szupernóva robbanás, amit az előemberek már láthattak, de nagyobb baj nélkül átvészeltük.

A második cikket 1990-ben publikálták, jól körbejárja a témát. Kiemelnék egyet a leírtakból:
"Ma úgy tűnik, hogy a Betelgeuze (Orion alfája) potenciális jelölt egy II-es típusú szupernóvára, de biztonságos távolságban lesz több tízmillió év múlva is a Naprendszertől." 150 millió fényév legalább kell.


"Fizikai Szemle 1999/2.
KÖZELI SZUPERNÓVA-ROBBANÁSOK FÖLDTÖRTÉNETI HATÁSAI"

A Rák köd 1054ben volt.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 247
37 108
113

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 247
37 108
113
Boriszov elmondta, hogy az űrindítási programot megszakítás nélkül hajtják végre

Boriszov: az indítások zavartalanul folytatódnak, az orbitális csoport 225 műholdat tartalmaz
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
Amíg az Oroszok fontolgatnak, Kína már megépitette Egyiptomban az első műhold üzemét és az első űrkikötő is épül Afrikában Djibutiban.
Ráadásul az Orosz űrállomás tervek nagy inklanációs pályában gondolkoznak, Afrikának pedig az alacsonyabb sokkal jobb-nagyobb lefedettseget adna. Nem lessz ebből semmi szerintem, bár tény, hogy Algeria műholdas fronton jobban kötődik az Oroszokhoz.
Az elnök megvitatta a hazai alacsony pályán keringő műholdas konstelláció létrehozását a Roscosmos vezetőjével
Az alacsony pályájú műholdak egyik jellemzője, hogy speciális motorok segítségével a Föld felszíne felett körülbelül 200 km-es pályán kell tartani őket. Ezek viszonylag kis plazma hajtóművek
Ennek mi értelme?! Már 300kg alatt is de pláne 200km-en tartani műholdat rohadt energiaigényes. A plazma hajtóművek ráadásul alacsony tolóerőt adnak jó hatásfok mellett. +Ugye az alacsonyabb pálya kisebb lefedettseget is jelent.
IMG-20230613-210345.jpg
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
Közben kibogarásztam a majd 200 JWST pályázatból a Magyart!

A projekt a Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézethez kapcsolódik
És Kóspál Ágnes vezető kutató jegyzi.
Az Asztrofizikus hölgy egy korábbi TED előadása;

A JWST pályázat;
Screenshot-2023-06-30-02-25-33.png

Röviden a bolygókepződest kutatják.
Bovebben; A terv a fiatal napunkhoz hasonló csillagok körüli akrécios porkorongok megfigyelését celozza, mert ez az terület ahol a földi közet-bolygók képződnek.
Új módszerkènt, a "porreverberációs" technikát javasolják a belső porkorong sugarának mérésére a T Tauri csillag DR Tauban a teleszkop NIRISS eszközét használva. Az első megfigyeles során megszakítás nélkül 2 órán keresztül gyűjtik az adatot, majd néhány hónappal később megismételve a megfigyelést.

A másik "integetetős oxfordi csajtól" tudható, hogy a tavcső időt nyert pályázatoknál a kutatók miután meg kapják az adatokat egy évig kizárólagosan dolgozhatnak vele, az egy év letelte után azonban minden megfigyelési palázati adatot publikussá tesznek. Azaz legkorábban kb 2025 körül várható eredmény... De majd @jani22 ugyis linkel pár 20-30 éves anyagot amiből mindez már most magyarul is olvasható!
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 247
37 108
113

A Rostec jelentősen megnövelte a Kondor-FKA műhold élettartamát​

"Jelenleg több mint 70 műhold van pályán, amelyek a Rostec termékei, köztük a Kondor-FKA-. A műholdház olyan technikával készült, amely páratlan mind Oroszországban, mind külföldön. Az űrhajó háza nem túlnyomásos, ami lehetővé tette az élettartam 3-5-ről 10-12 évre történő növelését és rekordidő alatt történő gyártását - kevesebb, mint három hónap alatt. Ráadásul ennek a technikának köszönhetően a műhold súlya jelentősen csökkent, míg a belső térfogat 15%-kal nőtt" – mondta Andrey Silkin, az ORPE Technologiya vezérigazgatója.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113

A Rostec jelentősen megnövelte a Kondor-FKA műhold élettartamát​

"Jelenleg több mint 70 műhold van pályán, amelyek a Rostec termékei, köztük a Kondor-FKA-. A műholdház olyan technikával készült, amely páratlan mind Oroszországban, mind külföldön. Az űrhajó háza nem túlnyomásos, ami lehetővé tette az élettartam 3-5-ről 10-12 évre történő növelését és rekordidő alatt történő gyártását - kevesebb, mint három hónap alatt. Ráadásul ennek a technikának köszönhetően a műhold súlya jelentősen csökkent, míg a belső térfogat 15%-kal nőtt" – mondta Andrey Silkin, az ORPE Technologiya vezérigazgatója.

Ennyiből technikailag nem tudom megítélni, de ha az ilyen típusú --mindegyik "oldal" hasonló marketing-jközeli forrására alkalmazandó-- korrekciót megteszem, akkor is figyelemre méltó műszaki/technológiai eredmény lehet a háttérben.

Kíváncsian várom @Zaphod Beeblebrox észrevételeit majd. :hadonaszos:

.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113

A Rostec jelentősen megnövelte a Kondor-FKA műhold élettartamát​

"Jelenleg több mint 70 műhold van pályán, amelyek a Rostec termékei, köztük a Kondor-FKA-. A műholdház olyan technikával készült, amely páratlan mind Oroszországban, mind külföldön. Az űrhajó háza nem túlnyomásos, ami lehetővé tette az élettartam 3-5-ről 10-12 évre történő növelését és rekordidő alatt történő gyártását - kevesebb, mint három hónap alatt. Ráadásul ennek a technikának köszönhetően a műhold súlya jelentősen csökkent, míg a belső térfogat 15%-kal nőtt" – mondta Andrey Silkin, az ORPE Technologiya vezérigazgatója.

Ennyiből technikailag nem tudom megítélni, de ha az ilyen típusú --mindegyik "oldal" hasonló marketing-jközeli forrására alkalmazandó-- korrekciót megteszem, akkor is figyelemre méltó műszaki/technológiai eredmény lehet a háttérben.

Kíváncsian várom @Zaphod Beeblebrox észrevételeit majd. :hadonaszos:

.
Ez egy ismert gyártási technológia megoldás amit vagy 20+ éve alkalmaznak nyugaton. Már volt szó a Kondorok ilyentén súlycsökkentèsèről a kémműholdas topikban >>
Post in thread 'Felderítő- / Kémműholdak' https://forum.htka.hu/threads/felderito-kemmuholdak.414/post-1370880

Ezeknek az újgenerációs Orosz műholdak élettartamát én nem feszegetném, mert egy részüknek komolyabb gondjaik is vannak, lásd a manőverezes nélkül elégő új holdakat...
Polish-20230623-173259819.jpg

Ugyancsak volt szó már az Egyiptomi-Orosz műholdas együttműködés kudarcáról is ami szintén a megbízhatatlan Orosz technikára vezethető vissza >>
Post in thread 'Felderítő- / Kémműholdak' https://forum.htka.hu/threads/felderito-kemmuholdak.414/post-1422266

Ugye ők dobták is az Oroszokat ezen a vonalon és inkabb Kínával dolgoznak össze.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
Az ISS-ről megint kidobták a szemetet..
Ezúttal a robotkarral engedték útjára a Dragonnal CRS-28 felvitt IRosa 1A és 1B napelemhenger rögzítő részt.
Ezzel most egy darabig vége is az ISS napelemeinek "felujitasa".
9da82ba5gy1hezsk0sq1sj21k112stka.jpg

Az utolsó kettőre 2A és 3B csak valamikor 2025-ben kerül sor..

Az utolsó Ariane5 inditasának legjobb pillanatai;


+A román Arca a jelek szerint megint valami furcsaságon dolgozik...
IMG-20230704-184530.jpg

Ugye ígértek ők már 2021-re gőzhajtású tengerből indított rakétát, de ez a mostani valami tényleg új!
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 600
25 896
113
Annyira kiszámíthatóan ostoba vagy az már teljesítmény! Pont most reagálsz azzal, hogy a lelkivilagomra teszel utalást!

Így van! Az ominózus videó pontosan ezt a célt szolgálja, hogy az aktualitásokat ismerteti, azok számára akik nem olvasnak rendszeresen csillagászati publikációkat!

Domináns? Jó hát persze a te igenytelensegedhez nyilván nem tartozik minőségi követelmény, ezért is hozol Femina cikkeket, meg más gagyi a jóég tudja ki által összerakott YT videókat!
Ha asztrofizikárol van szó a végzettség szerintem igenis fontos! nyilván nem neked, ezt nem győződ hangsúlyozni!
Ekkora blődseget sikerült megint önerőből kijelentened- Bravó! Kb minta azt mondanád a szívsebészet kapcsán a végzettség nem domináns!

Így van, ez meg egy új tanulmány, amire egyébként Milagro hívta fel a figyelmet èn meg vettem a fáradságot kikerestem, majd hozzá a YT videót, hogy érthető legyen pontosan miről van szó!
+ Az is elkerülhette figyelmedet, hogy említettem a tanulmány kapcsán megjelent Magyar vonatkozású cafolatot is!

Azért ahhoz is csak neked van arcod, hogy ezt a tanulmanyt jóslásnak nevezd! Ezzel mondjuk pont a kedvenc csillagaszati temakörödet degradálod le, De te ezt is megengedheted, mert nyilván számodra ez a szintű fizika nem tétel a kisujjadban van, számodra ez csak jóslás! Te vagy itt a tévedhetetlen mindent tudó jani!

Lehetseges, hogy Hideyuki Saio a 11 oldalas tanulmanyával csak a ismertségre hajt.. Ezt speciel nem tudom megítélni, mert hozzá se tudok szagolni az ilyen szintű fizikához! - Pont ezért linkeltem az integető salátavideós oxfordi csajt aki ezt pár percben érthetően elmagyarazza.
Polish-20230703-194121903.jpg



Megint bizonyítottad, hogy egy okoskodó pojáca vagy, az önkritika képességének hiányával!

Folytathatjuk még ezt ha gondolod, elég csak válaszolnod hasonló ostobaságokat, mint amit most is sikerült! - de persze téged nem érdekel a véleményem.
Álljon csak meg a hegyimenet, nagyon eltávolodtál az általad problémásnak ítélt hozzászólásomtól. Már ott jársz, hogy Kolumbusz újra felfedezte Amerikát éspedig furcsa stílusodban.

Számomra teljesen érthetetlen okból bedühödtél a többlet információt adó naturális hozzászólásomon.
Hogy emlékeztesselek:


Nekem ebből elegem van, már eddig is túl sok időt szántam az egód javítására.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 553
32 041
113
Putyinnak már Ukrajna nem elég ... :D
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
A kis MRC100-ról több anyag telemetria + képek a linken;



+ kevésbé ismert dolog de szinte az összes meteorológiai műhold adást/képeit titkosítatlanúl lehet fogni.
Persze ettől még kell követő antenna, + megfelelő szoftveres kódolás, de ha ez megvan egy amatőr is kikódolhatja a lesugárzott jelet.
Itt van például mindjárt a nemrég inditott orosz Meteor-M készített pár civil által közölt jó minőségű képe;
IMG-20230705-195740.jpg

IMG-20230705-195805.jpg


Első felvételek az ESA villámlás derektorral szerelt műholdjárol;