Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 789
113
Segtek a lelkes fialoknak, akik egész jó dolgokat csinálnak űrkutatás témakörben!
Nézegesd meg a lapjukat: www.spacejunkie.hu , a csatornán is rengeteg anyag van fenn élő rakétaindításokról, a JWebb-ről, Hold és Mars bázisról, stb. stb....
:)
másfél órákat agonizalnak egy egy ilyen live adasnal pár fényképen, hogy hova került egy új cső felszerelésre... Vagy mi volt a videóban az a érdemi információ amiről lenne értelme itt is beszélni? Ez nekem inkább a megélhetési Youtube kategória. De nézzétek csak, ajánlanám a YT feliratozás gombot amivel nem maradsz le egy videóról sem! Szerintem elég hülyén nézne ki a fórum ha mindenki elkezdené a kedvenc csatornája összes videóját bedobálni, kommentár és kontextus nélkül.

Nem akarom egy sznob fasz benyomását kellteni, aki megmondja a frankót mit lehet posztolni, szóval csak hajrá, de ez a fajta flood szerintem (és ez más topikokra is igaz) inkább rombolja az érdemi eszmecserét és egyszerű tartalom-feedre redukalja a Fórumot.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 169
113
másfél órákat agonizalnak egy egy ilyen live adasnal pár fényképen, hogy hova került egy új cső felszerelésre... Vagy mi volt a videóban az a érdemi információ amiről lenne értelme itt is beszélni? Ez nekem inkább a megélhetési Youtube kategória. De nézzétek csak, ajánlanám a YT feliratozás gombot amivel nem maradsz le egy videóról sem! Szerintem elég hülyén nézne ki a fórum ha mindenki elkezdené a kedvenc csatornája összes videóját bedobálni, kommentár és kontextus nélkül.

Nem akarom egy sznob fasz benyomását kellteni, aki megmondja a frankót mit lehet posztolni, szóval csak hajrá, de ez a fajta flood szerintem (és ez más topikokra is igaz) inkább rombolja az érdemi eszmecserét és egyszerű tartalom-feedre redukalja a Fórumot.
Gyakorlatilag az RGV Aerial Fotography csatornát fordítják magyarra ilyenkor.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 789
113
Gyakorlatilag az RGV Aerial Fotography csatornát fordítják magyarra ilyenkor.
+ a NASASpaceflight videóit.
De megnéztem a legutóbb posztolt Viasat3 műhold cikket is ami két nappal később jelent meg náluk mint itt posztoltam. A cikormanyos fogalmazáson kivűl semmi új információ nem volt benne.

Én egyébként az NSF csatornát követem Starship vonalon, ők a legfrisebbek, és @10percben szerkesztve elmondanak minden érdemi infót.

És a Twitterük is messze a legjobb. Lásd már posztolták az első vizes tesztet;


Nem vagyok nagy rajongója a BlueOrigin-nak de a SpaceX árnyékában méltatlanul kevés figyelem jut nekik, pedig nagy ütemben építkeznek ők is..
BlueOrigin az Cape;
https://twitter.com/StingerNSW/status/1646568316989833239?t=gCpyqKhDX1plo85BwmpAcw&s=19
Most pedig napvilágot látott a NewGlenn második fokozatának terve, ami mérőben más mint a korábbi verzió. Leginkább a StokeSpace "Aerospike/plug" megoldását követi.
Annak minden előnyével..
IMG-20230718-184832.png
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 247
37 107
113
Kína kidolgozza az előzetes emberes holdraszállási tervet
A küldetés egy legénységgel felszerelt űrhajót és leszállóegységet külön-külön indít el egy pár fejlesztés alatt álló Long March 10 rakétával. A legénység űrrepülőgépe és a leszálló egység találkozni fog, és a Hold körüli pályán összekapcsolódik a holdraszállási kísérlet előtt
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 206
113
Kína kidolgozza az előzetes emberes holdraszállási tervet
A küldetés egy legénységgel felszerelt űrhajót és leszállóegységet külön-külön indít el egy pár fejlesztés alatt álló Long March 10 rakétával. A legénység űrrepülőgépe és a leszálló egység találkozni fog, és a Hold körüli pályán összekapcsolódik a holdraszállási kísérlet előtt

A több --jelenleg is rendelkezésre álló, bevált-- hordozó által fennt össze-LEGO-zott űreszköz mégis jobb, mint az "egy-mindent-(fel)visz" ötlet giga-hordozós építés, giga-összegekből, giga-csúszásokkal!

...nem-memmomtam' ;)


U.I.: Pedig ha valakinek van pénze presztízs-beruházásra, akkor az Kína! :oops:
... és mégis! Inkább a "kis-lépésekkel", mint ismét egy "Nagy Ugrás"-sal?

.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 789
113
A több --jelenleg is rendelkezésre álló, bevált-- hordozó által fennt össze-LEGO-zott űreszköz mégis jobb, mint az "egy-mindent-(fel)visz" ötlet giga-hordozós építés, giga-összegekből, giga-csúszásokkal!

...nem-memmomtam' ;)


U.I.: Pedig ha valakinek van pénze presztízs-beruházásra, akkor az Kína! :oops:
... és mégis! Inkább a "kis-lépésekkel", mint ismét egy "Nagy Ugrás"-sal?

.
Lényegében a NASA is ezt csinálja az Artemisz programmal. Ugye az SLS viszi a személyzetet és hasonlóan Hold pályán találkoznak majd a Landoló egységgel később a Gateway állomással.

Ez a moduláritás ne tévesszen meg, így is benga nagy rakétának igèrkezik a Kínai Starship. Azaz ez így is nagy ugrás még nekik is.
Számomra úgy tűnik, hogy az aktív "abort" rendszer miatt ragaszkodik a NASA és Kína is az ilyentén külön személyzeti hajókhoz.

CZ-10 emberes

+ CZ-9
IMG-20230424-173738.jpg



Egész új érdekes részletek látszódnak a legújabb SpaceX booster 9-en:
Javított önmegsemmisitő rendszer, gyakorlatilag hosszában telepakolták robbanó töltetekkel..
Az alján lévő 4 hosszúkás de relatíve kicsi szárny lenne ha jól tévedek.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 789
113
A lassított felvételen jól látszik, hogy a víz a hajtóművek elhelyezésének megfelelően jön.
Akárhogy nézem nekem mindig az ugrik be elsőre, hogy mennyire sikerült elbaszniuk egy olyan alap dolgot amit nem kellett kitaláni se...
Nehéz elhinni, hogy ez hosszútávon is elégséges megoldás lessz, látva az ennél kisebb rakétához tervezett állásokat.
Pont nemrég posztoltak videót a Kínaiak az új épülő bázisról is. Valamiért ők is nagy tűzvezető árkot alkalmaznak a vizes rendszerrel párhuzamban.
És valamiért a Franciák is az Ariane6-hoz..
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 169
113
Akárhogy nézem nekem mindig az ugrik be elsőre, hogy mennyire sikerült elbaszniuk egy olyan alap dolgot amit nem kellett kitaláni se...
Nehéz elhinni, hogy ez hosszútávon is elégséges megoldás lessz, látva az ennél kisebb rakétához tervezett állásokat.
Pont nemrég posztoltak videót a Kínaiak az új épülő bázisról is. Valamiért ők is nagy tűzvezető árkot alkalmaznak a vizes rendszerrel párhuzamban.
És valamiért a Franciák is az Ariane6-hoz..
És mindenhol lefelé eresztik a vizet az indítóállásból, de itt pont fordítva. A zajcsillapító hatás gondolom így kb. nulla.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 789
113
És mindenhol lefelé eresztik a vizet az indítóállásból, de itt pont fordítva. A zajcsillapító hatás gondolom így kb. nulla.
Meg ugye, hogy a terület feleslegesen ne usszon a vízben.. kapcsolók, konnektorok, elektronika, kriogen vezetékeknek se jó a víz..

Deflerctor-ként (el-terelő) hivatkoznak erre, de ez inkább csak "tompító". Úgy nézem a lángok ugyanúgy mennek majd minden irányba az oszlopok lábai közt.. sőt, a hajtóművek alatti rész most még kisebb ezzel a szerkezet beépítéssel. De legalább a beton már védve van.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 169
113
Meg ugye, hogy a terület feleslegesen ne usszon a vízben.. kapcsolók, konnektorok, elektronika, kriogen vezetékeknek se jó a víz..

Deflerctor-ként (el-terelő) hivatkoznak erre, de ez inkább csak "tompító". Úgy nézem a lángok ugyanúgy mennek majd minden irányba az oszlopok lábai közt.. sőt, a hajtóművek alatti rész most még kisebb ezzel a szerkezet beépítéssel. De legalább a beton már védve van.
Bezzeg a túlbonyolított NASA. Van egy víztorony, a többit intézi a gravitáció bevált, mindenhol alkalmazo9ött módon. :)