Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 789
113
Csodálatos lehet időmilliomosnak lenni :)
Van aki számítógépes játekot tol, van aki makettet épít, van aki kocsmázik, van aki Pecázik vagy könyvet olvas. Ez is egy hobbi.. méghozzá elég vagány szerintem!
Bekövettem pár hasonló rádiós-"amatőr" figurát tweeteren, és elképesztő mit tudnak! Korábban volt, hogy kikódolták a SpaceX induló rakéták videó anyagát amit egyébként nem szoktak közvetíteni. De rendszeresen posztolnak képeket a meteorológiai műholdak elkapott jeleiből is..
IMG-20230711-191133.jpg

És ezek a képek lenyűgözőek, de kicsit félrevezetőek is ugyanis jellemzően multispektrális felvételek. Azaz szélesebb tartományban dolgoznak mint a látható fény.

Megfeleő hardver birtokában van aki még ennél is "messzebbre jut" és képes akár fogni egyes Deep Space műhold jelet is mint pl a NASA Stereo-A napfigyelő műholdat...

A tweetben is szereplő Scott Tilley például pár éve egy elveszett NASA műholdat is megtalált;
A figurát érdemes bekövetni tweeteren! Nagyon aktív, és sok èrdekes anyagot posztol mindenféle USA, Orosz, Kínai, stb. műholdról.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 600
25 892
113

 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 711
113
Meeeekkoraaaaaa!!!
Mikorra tervezik a következő fellövést?
Még nincs időpont, de iszonyatos tempóban építkeznek!
Beemelték az OLM alá a vízhűtésű acélpajzs legnagyobb elemét, és most teszik hozzá a 3 külső modult. Nyomás próbázzák az új tartályparkot, kötik a csöveket, kábeleket fektetnek, stb.!
Bővítik a gyártó telepet, most egy kicsit lelassították a Boosterek, Shipek gyártását, mert már nem tudják hova tenni! :) 4-6 garnitura van előkészületben, ha kész az OLM, és beválik, akkor felgyorsulnak a tesztrepülések!
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 789
113
Meeeekkoraaaaaa!!!

Még nincs időpont, de iszonyatos tempóban építkeznek!
Beemelték az OLM alá a vízhűtésű acélpajzs legnagyobb elemét, és most teszik hozzá a 3 külső modult. Nyomás próbázzák az új tartályparkot, kötik a csöveket, kábeleket fektetnek, stb.!
Bővítik a gyártó telepet, most egy kicsit lelassították a Boosterek, Shipek gyártását, mert már nem tudják hova tenni! :) 4-6 garnitura van előkészületben, ha kész az OLM, és beválik, akkor felgyorsulnak a tesztrepülések!
Én nem követem annyira szorosan a fejleményeket, de nem az van, hogy átépítik a Hot-stage-re a meglévő hardvert, ahogy Musk utalt rá, vagy az már csak az újabb építésű verzióknál lessz alkalmazva? Illetve kaptak engedélyt az újabb tesztre? -csak mert legutóbb több vizsgálat is indult meg fel is jelentették őket...
IMG-20230713-190645.jpg

Kíváncsi leszek, beválik-e majd ez a látszólag összetákolt utólagos kényszer megoldás.


Egyébként csak SpaceX vonalon kapcsolódó, de érdekes körülmény, hogy a még Február 27-én indított új szériás Starlink V2Mini műholdak valami komolyabb hibával találhatták szembe magukat, mert egy részük már elégett a légkörben, egy részükkel ugyan végrehajtották a üzemi pályára állást, de úgy tűnik onnan is irányítottan kivonják azokat.. (bad batch?)
IMG-20230713-191135.jpg



És ha már Fail..
Hivatalos közleményben jelezte a Viasat, hogy az utobbi évek legnagyobb és legdrágább $420M Viasat3 GEO kommunikációs műhold reflektor antennát egy hónapja sikertelenül próbálják megfeleően kinyitni.. Ez indult az eldobható Falcon Heavy konfigurációban.
A képen a henger alakú izé lenne az antenna;
IMG_3133-768x512.jpeg

És így nézne ki üzemi allapotban;
IMG-20230713-191832.jpg
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 711
113
Amennyire én látom, a már kész boosterekre kerül védőkupola, és egy közdarab a két fokozat közé, nyílásokkal, hogy ki tudjon lépni a második fokozat hajtóműveinek gázsugara, amikor lerúgja magát a boosterről. +10% hasznos teher növekedést várnak ettől.
Közben valamit még tunningoltak a Raptorokon, lesz kb. 6000 t tolóerő!
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 247
37 107
113
Amennyire én látom, a már kész boosterekre kerül védőkupola, és egy közdarab a két fokozat közé, nyílásokkal, hogy ki tudjon lépni a második fokozat hajtóműveinek gázsugara, amikor lerúgja magát a boosterről. +10% hasznos teher növekedést várnak ettől.
Közben valamit még tunningoltak a Raptorokon, lesz kb. 6000 t tolóerő!
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 169
113
Amennyire én látom, a már kész boosterekre kerül védőkupola, és egy közdarab a két fokozat közé, nyílásokkal, hogy ki tudjon lépni a második fokozat hajtóműveinek gázsugara, amikor lerúgja magát a boosterről. +10% hasznos teher növekedést várnak ettől.
Közben valamit még tunningoltak a Raptorokon, lesz kb. 6000 t tolóerő!
Ha gonosz akarok lenni: kell a tolóerő a lerohadó hajtóművek kieső tolóerejének kompenzálására. Vagy csak hogy szimplán ne kelljen őket 100%on járatni, hátha úgy tovább bírják.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 711
113
Amennyire én látom, a már kész boosterekre kerül védőkupola, és egy közdarab a két fokozat közé, nyílásokkal, hogy ki tudjon lépni a második fokozat hajtóműveinek gázsugara, amikor lerúgja magát a boosterről. +10% hasznos teher növekedést várnak ettől.
Közben valamit még tunningoltak a Raptorokon, lesz kb. 6000 t tolóerő!


Szegény N1...

A fokozatok közötti rácsszerkezet hasonló repülőrajtos fokozatszétválasztásra utal.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 789
113
Ami a SpaceX Starship-et illeti, én egyre kevésbé tudok hitelt adni Musk bemondásainak. Hopp nyertünk hirtelen +10% tehert csak a fokozatváltásnál.. később hirtelen +20% tolóerő a Raptoroknál, így már 200T mehet majd LEO-ra.. aha.
Persze lehet rámcáfolnak majd.
Mondjuk kontextusba helyezi a SpaceX próbálkozásait és a raketa technológia nehézségeit az alábbi pár hír is;


Eldurrant a Japán Epsilon rakéta második fokozata teszt közben. Ugye a legutóbbi inditaskor ez a fokozat okozta hiba miatt lett oda a küldetés..

Egyébként hasonló cipőben az ESA is a Vega rakétával. Ott is a második Zafiro40 fokozattal volt gubanc, és a hivatalos közlemény szerint a legutóbbi statikus teszt során újabb anomália merült fel.. Ezzel tovább csúszik a Vega újbóli szolgálatba állása.


És ugye a Vulcan is a Centaur fokozat miatt csúszik. Akkor a nem várt magasabb nyomás miatt pukkan el a fokozat üzemanyag tartálya. Ha minden jól megy az év vége előtt sor kerülhet az első teszt indításra.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 711
113
u
Én nem követem annyira szorosan a fejleményeket, de nem az van, hogy átépítik a Hot-stage-re a meglévő hardvert, ahogy Musk utalt rá, vagy az már csak az újabb építésű verzióknál lessz alkalmazva? Illetve kaptak engedélyt az újabb tesztre? -csak mert legutóbb több vizsgálat is indult meg fel is jelentették őket...
IMG-20230713-190645.jpg

Kíváncsi leszek, beválik-e majd ez a látszólag összetákolt utólagos kényszer megoldás.


Egyébként csak SpaceX vonalon kapcsolódó, de érdekes körülmény, hogy a még Február 27-én indított új szériás Starlink V2Mini műholdak valami komolyabb hibával találhatták szembe magukat, mert egy részük már elégett a légkörben, egy részükkel ugyan végrehajtották a üzemi pályára állást, de úgy tűnik onnan is irányítottan kivonják azokat.. (bad batch?)
IMG-20230713-191135.jpg



És ha már Fail..
Hivatalos közleményben jelezte a Viasat, hogy az utobbi évek legnagyobb és legdrágább $420M Viasat3 GEO kommunikációs műhold reflektor antennát egy hónapja sikertelenül próbálják megfeleően kinyitni.. Ez indult az eldobható Falcon Heavy konfigurációban.
A képen a henger alakú izé lenne az antenna;
IMG_3133-768x512.jpeg

És így nézne ki üzemi allapotban;
IMG-20230713-191832.jpg
A Viasat antennájáról:
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 188
10 711
113
Te bedolgozol ennek a csatornának, vagy mire ez az állandó promó?
Segtek a lelkes fialoknak, akik egész jó dolgokat csinálnak űrkutatás témakörben!
Nézegesd meg a lapjukat: www.spacejunkie.hu , a csatornán is rengeteg anyag van fenn élő rakétaindításokról, a JWebb-ről, Hold és Mars bázisról, stb. stb....
:)
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 553
32 040
113
India holdprogram...