Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 788
113
Eddig ez a rekord (először 1+1 majd 3 (igaz, utána még vagy 5) most 4). Pedig esküszöm szeretnék még az életemben Marsra szállást látni, ha már az első 2 Holdra szállásról lemaradtam a többi meg a fiziológiás amnézia idejére esett. :)
Úgy kalkulálj, hogy az emberes Holdra szállás úgy 2030 körül várható, a Mars jó esetben 2040 szerintem.
És ez is ha minden úgy nagyjából jól alakul, nem jön közbe semmi, és jól sikerűl a Hold program.

Elon ugye áprilisban 6-8 hetet adott a pad javítására és a következőt repülési tesztre, és most már az augusztust tapossuk.
Meg ugye nemrég dicsekedtek, hogy +15% tolóerőt találtak a Raptorokban..
Nem tudom mit vagytok úgy fennakadva, hogy pár minden alkalommal megnyekken.. :)
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 599
25 882
113
Igen, fontos, hogy a Hold nem zavar be. Tavaly nagyon gátolta a nézelődést.

"A Perseida meteorraj minden évben augusztus 12-én vagy 13-án éjjel produkálja a legtöbb hullócsillagot. Idén sincs ez másképp, 12-ről 13-ra virradó éjjel várható a legtöbb meteor. Ugyan már július második felében elkezdtek hullani, de hazánkban

a legtöbb csillaghullást szombat éjjel, vasárnap hajnalban figyelhetjük meg."

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 788
113
Még 84 perc az indításig!

Azèrt nagy trollok ezek a Ruszkik! A már vagy 100x elhalasztott Luna25 csak elinditották, és bár az indiaiak már Hold pályán vannak, a nagyobb energiájú direkt Hold pályával így is beelőzik majd őket ha minden igaz, és két nappal korábban szálhatnak le a sarkon... "Augusztus 21"

Egyébként ehhez kapcsolódóan Scott összeállitotta a korábbi szerencsetlenűl járt Chandrayaan 2 miszió lezuhanásának forgatókönyvét.
Érdekes, és hiánypotló elemzés, aminek konkluziója, hogy a leszállás során a Lander Camera Coast fázisa -amikor a hardver az oldalára döntve figyeli a terepet, a vártnál magasabbra sikerült, ezért sokkal nagyobb korrekciós manőverbe kezdett a rendszer. Igen ám, csak ekkora fokú korrekcióra nem volt a hardver előkészítve. A forgási sebessége túl alacsony volt, így nem tudta visszaforditnai magát időben a szerkezet. Lényegében a repülés irányító szoftver miatt zuhant le, de nem direkben annak hibás működése miatt, hanem, hogy ragaszkodnia kellett az előre beprogramozott landolási területhez.
Vagyis ha nagyobb szabadsága lett volna, nem kellett volna ilyen radikális korrekciós manőver, és jó eséllyel, ugyan nem a tervezett helyen, de leszállhatott volna a lander. Elvileg a mostani Chandrayaan 3-nál már figyeltek erre is.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
Szilárd tüzelőanyagú és folyékony üzemanyagú rakétahajtómű a Roketsan által kifejlesztett Şimşek SLV-ben való használatra.

spsk75s.jpg

Az SR-1,0-et a bolgár határ közelében lévő Igneadából tesztelték.


F3-AM9-Qd-Xc-AAdgg-M.jpg
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 599
25 882
113
"Az 1750 kg induló tömegű Luna-25 leszálló űrszonda a Roszkoszmosz új holdkutató programjának (Luna-Glob) első fázisát jelenti. Feladata égi kísérőnk déli pólusvidékének helyszíni kutatása lesz. Vizsgálja többek között a felszíni kőzettakaró (regolit) anyagát, a Hold exoszférájának (vékony és ritka légkörének) plazma- és porösszetételét. Tudományos műszereinek összes tömege 31 kg. Elhelyeztek rajta egy robotkart, amelynek segítségével akár 15 cm-rel a felszín alá fúrhatnak és anyagmintákat gyűjthetnek. A Luna-25-öt – a szintén a Holdra tartó, és nagyjából egy időben megérkező indiai Csándráján-3 (Chandrayaan-3) leszállóegységgel ellentétben – hosszú időtartamú működésre tervezték, vagyis át kell vészelnie a 14 napos holdi éjszakák sötétjét és hidegét is. A remények szerint legalább egy éven át szolgálhat majd adatokkal."

 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 718
13 956
113
Hát így szivárog be a [Biztpol] egy "szakmai" topicba...
Azzal, hogy jöttél ezzel a provokációval? Bocs, hogy nem linkeltem cikket hozzá.. a szakmai topikodba.

Hátha valaki számára újdonság
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 174
14 788
113

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Igen, fontos, hogy a Hold nem zavar be. Tavaly nagyon gátolta a nézelődést.

"A Perseida meteorraj minden évben augusztus 12-én vagy 13-án éjjel produkálja a legtöbb hullócsillagot. Idén sincs ez másképp, 12-ről 13-ra virradó éjjel várható a legtöbb meteor. Ugyan már július második felében elkezdtek hullani, de hazánkban

a legtöbb csillaghullást szombat éjjel, vasárnap hajnalban figyelhetjük meg."

Lehetett szépen látni végül?
Én kint ültem a tornácon, de leginkább -minimum- kettőket láttam.
Vagy egyet se. Aztán meg mindenhol.
Itt mentem el inkább aludni.
 
  • Tetszik
Reactions: jani22