Az Orosz Korrupciót nem vitatom, de a Proton szerintem nem szimplán amiatt esik ki a buliból, hanem simán elavult. A Protonon kivül már csak India (reszben) es Kína használ hiverbolikus üzemanyaggal működő rakétákat, és már ők is tervezik a kivezetésüket, kb úgy egy evtizéden belül.
A videóban levő Proton meghibásodás is inkább a minősegbiztositás, és az alkalmazott munkaerő miatt veszett oda. Konkrétan egy szenzort fordítva erővel nyomott be a muki a foglalatba.
Az olcsóbb anyagokkal való próbálkozás nem csak az Oroszoknál fordult ám elő. Az amerikaiak
700M dolláros Taurus XL rakéta küldetés 2011-ből is azért veszett oda, mert a beszállító nem az előírt összetetelű anyagot használta fel a Fairinghez.
(Valamint könnyen lehet hogy a mostani Vega-C második fokozatának eldurranása is az alkalmazott Carbon-Carbon beszállítói anyag hiba miatt veszett oda)
A Proton emelett egy nagy "Heavy" hordozó, és az elekronika miniatűrizálodása és fejlődésével egyre kevésbé volt igény erre a kategóriára.
Kína és India is kiépítette a saját kapacitását. Az Ariane rakéták pedig az alacsony inklanácios indító állás miatt vitték a GEO piac javát.
Vagyis a korrupció csak egy szög volt a sok másik mellett a Proton koporsójában.
Az Orosz űr iparnak sok baja van, de szerintem pont mérnöki vonalon még ma is jók és potensek, csak két évtized alatt nagyot fordult ez a szektor, és a burokratikus állami vizfej okán nem tudtak időben és kellő rugalmassággal reagálni.
Önmagában még a forráshiany se lehet mentseg, elég csak megnézni az indiai programokat. A kisebb keretből szépen haladnak előre. Versenyképes áron van hordozójuk, fut a Hold program, fejlesztik az emberes kapszulát,
Ejtőernyős teszt;
Vizes teszt;
és emellett vannak tudományos programok is mint a készülő Nap Obszervatórium;
Kínát meg ne is említsük mert köröket vernek rájuk.
Eltitkolni egy esetleges kudarcot ma már lehetetlen. 2 aktív nagy felbontású műhold is dolgozik Hold pályán. De ma már az amatőr rádió technika is annyira fejlett a szamitogepes/szoftveres feldolgozás okán, hogy azok is nagy pontossággal képesek meghatározni egy ennél sokkal kisebb szonda helyzetet is a jeladás alapján. -Mint legutóbb a Japán szonda esetén is a rádiós jel doppler eltolodásábol már a hivatalos jelentések előtt volt adat az eszköz elvesztését illetően.