Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 247
37 108
113
Oroszország kifejlesztette a legerősebb rakétahajtómű mintáját
A Roskosmos kifejlesztette az első RD-171MV motort az új Szojuz-5 hordozórakétához
Várhatóan még ebben az évben befejeződik az RD-171MV összeszerelése a második Szojuz-5 rakéta repüléséhez majd ezt követően készül el a harmadik rakéta hajtóműve.
A "Tsargrad" szerint a motor tolóereje meghaladja a 800 tonnát, ami a világon a legerősebbé teszi.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 169
113
Starship

Biztos nem én vagyok az a szakértő, akinek oda kéne figyelni a véleményére, de újra beigazolódni látom, hogy Musk sem az. Megépítjük a teljesen újra felhasználható rakétát majd még el sem készült, de a booster kidobjuk 10% hasznos teher növelés érdekében?

2 nagy baja látszik eddig a rakétának: a Raptorok meg az indítóállás (a küldetésmegszakító rendszer valószínűleg könnyen orvosolható). Ezeket kéne normálisan megcsinálni, utána lehetne reszelni a működőképes rendszert szerintem.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
Starship

Biztos nem én vagyok az a szakértő, akinek oda kéne figyelni a véleményére, de újra beigazolódni látom, hogy Musk sem az.
Attól tartok a Fórum híjján van a képzett raketa-technikusból mérnökből, és amíg ez fennál, nyugodtan lehet véleményed a dologról. Egyébként Musk sem képzett szakember.
Megépítjük a teljesen újra felhasználható rakétát majd még el sem készült, de a booster kidobjuk 10% hasznos teher növelés érdekében?
Itt valami félreértés lehet.
Jár a pont a cikkért, mert eddig erről a beszélgetesről csak rövid tweetben hallottam. A lényege a "Hot staging" egy valltozata (ennek nincs értelemes Magyaritása).
1681808.jpg

A Hot staging nem egy új valami a Szojuzoknál, Protonnál, a N1 holdrakétánál, Zenitnél legtöbb kínai hordozónál is alkalmazzák. Az ilyen rakétákat onnan ismerni fel, hogy a fokozatok elválasztó rész rácsos szerkezetű.
IMG-20230625-170149.jpg

A gyakorlatban erre azért van szükség mert az első fokozat leállítása előtt másodpercekkel indítják a másodikat, és a gázok így tudnak távozni. Ezt azért alkalmazzák mert egyszerűbb dizájn, lévén az alsó fokozat még termeli a tolóerőt, vagyis az üzemanyag a tank aljába van préselve. Egy hagyományos szeparációnál a leállt fokozat miatt hirtelen súlytalanság lép fel ami az üzemanyag és oxidálószerre is hat, buborékok keletkezhetnek, ami komoly probléma az indításnál.

A Musk felé Hot stage úgy néz ki, hogy szinte az összes Booster Raptort leallitják, csak párat hagynak meg, hogy ne essen nulla alá a gyorsulás, majd inditanák a hajót, ez adná a +10%-ot?!
Ez persze jelentős súlynövekedéshez vezethet a boosteren. Extra strukturális megerősítés a bulkhead-on, extra szigeteles/hővedelem, lángterelő csatornák. Illetve az is kérdéses, hogy ez valóban ekkora hatásfok növekedést jelent-e!?
2 nagy baja látszik eddig a rakétának: a Raptorok meg az indítóállás (a küldetésmegszakító rendszer valószínűleg könnyen orvosolható). Ezeket kéne normálisan megcsinálni, utána lehetne reszelni a működőképes rendszert szerintem.
Vagy 1000 modositást végeznek el Musk szerint a következő példányon, szóval van ott bőven min reszelni.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 169
113
Attól tartok a Fórum híjján van a képzett raketa-technikusból mérnökből, és amíg ez fennál, nyugodtan lehet véleményed a dologról. Egyébként Musk sem képzett szakember.

Itt valami félreértés lehet.
Jár a pont a cikkért, mert eddig erről a beszélgetesről csak rövid tweetben hallottam. A lényege a "Hot staging" egy valltozata (ennek nincs értelemes Magyaritása).
1681808.jpg

A Hot staging nem egy új valami a Szojuzoknál, Protonnál, a N1 holdrakétánál, Zenitnél legtöbb kínai hordozónál is alkalmazzák. Az ilyen rakétákat onnan ismerni fel, hogy a fokozatok elválasztó rész rácsos szerkezetű.
IMG-20230625-170149.jpg

A gyakorlatban erre azért van szükség mert az első fokozat leállítása előtt másodpercekkel indítják a másodikat, és a gázok így tudnak távozni. Ezt azért alkalmazzák mert egyszerűbb dizájn, lévén az alsó fokozat még termeli a tolóerőt, vagyis az üzemanyag a tank aljába van préselve. Egy hagyományos szeparációnál a leállt fokozat miatt hirtelen súlytalanság lép fel ami az üzemanyag és oxidálószerre is hat, buborékok keletkezhetnek, ami komoly probléma az indításnál.

A Musk felé Hot stage úgy néz ki, hogy szinte az összes Booster Raptort leallitják, csak párat hagynak meg, hogy ne essen nulla alá a gyorsulás, majd inditanák a hajót, ez adná a +10%-ot?!
Ez persze jelentős súlynövekedéshez vezethet a boosteren. Extra strukturális megerősítés a bulkhead-on, extra szigeteles/hővedelem, lángterelő csatornák. Illetve az is kérdéses, hogy ez valóban ekkora hatásfok növekedést jelent-e!?

Vagy 1000 modositást végeznek el Musk szerint a következő példányon, szóval van ott bőven min reszelni.
Mondjuk mindenképp életszerűbb ahhoz képest, hogy meg akarták forgatni a rakétát a szétváláshoz :)
Lehet nem jól ferdített a Google, de mintha azt olvatam volna, hogy ilyenkor az alsó fokozat megsemmisül.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
Mondjuk mindenképp életszerűbb ahhoz képest, hogy meg akarták forgatni a rakétát a szétváláshoz :)
Lehet nem jól ferdített a Google, de mintha azt olvatam volna, hogy ilyenkor az alsó fokozat megsemmisül.
Azért kellenek az extra módosítások, megerősített Bulkhead szerkezet, az is kap majd gondolom hővédő csempéket, meg úgy alakítják ki hogy oldalra távozzanak a lángok valami csatorna szerű rendszerrel. Hasonló rácsos köztes részre számítok mint a N1-en alkalmaztak..
IMG-20220726-164702.jpg
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 169
113
Azért kellenek az extra módosítások, megerősített Bulkhead szerkezet, az is kap majd gondolom hővédő csempéket, meg úgy alakítják ki hogy oldalra távozzanak a lángok valami csatorna szerű rendszerrel. Hasonló rácsos köztes részre számítok mint a N1-en alkalmaztak..
IMG-20220726-164702.jpg
Értem. Akkor egy új hibaforrást építenek a rakétába úgy, hogy még a régiek is lehet ott vannak. Lehet rosszul látom, de mintha ez a szerkezet kissé bonyolultabb lenne annál, hogy így gyorsíthassák a tervezést... Mint ahogy az előző indításnál megakadályozta az 1 fokozat lerohadása a második próbáját. És már a következő indításkor így tervezik a szétválasztást 6 hét múlva?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
Értem. Akkor egy új hibaforrást építenek a rakétába úgy, hogy még a régiek is lehet ott vannak. Lehet rosszul látom, de mintha ez a szerkezet kissé bonyolultabb lenne annál, hogy így gyorsíthassák a tervezést... Mint ahogy az előző indításnál megakadályozta az 1 fokozat lerohadása a második próbáját.
Nem feltétlen!
Önmagában a koncepciót pont azért alkalmazzák nagyon sok rakétánál, mert egyszerűbb.
cz-2d_launching_vrss-1.jpg

Ennek implementációját a Starship-hez is valószínűleg ezen okok miatt választották. Hogy ez tervezési időben mit jelent, azt a jóég tudja. Technikailag itt is ugyanúgy meg kell oldani a szeparációt, de az indítás egyszerűbbnek igérkezik.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
808
1 575
93
Ugye az ugyancsak tehetetlen Hubble már bőven az ISS alatt kering de az ugye Igen masszív darab, így még vígan elkering egy darabig...
- Megtudnád mondani hogy a Hubble-t miért engedték az ISS keringése alá? Miért nem blokkolták az ISS-hez? Azaz miért nem használták tovább a Hubble távcsövet mint egy földi távcsövet az ISS-n.
Nem követtem a Hubble eseményeit, bocs. Nem volt dokkolható felület? Szóval nem értem hogy mi az oka egy ilyen nagy volumenű berendezés elégetésének, mikor fellehetne használni még kutatásra.
Esetleg a kihasználási időt feldarabolva szétosztani csillagászok között vagy egyéb területeken pénzt keresni vele.
- Ha hozzá "patentólták" volna az ISS-hez, ugye megnő a tömege s nehezebben csökken a földtávja!
Pont itt a linkedben említed, s mutatod az ábrát hogy a paplan milyen gyorsan leér a légtérbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
- Megtudnád mondani hogy a Hubble-t miért engedték az ISS keringése alá?
Köszönöm a kérdést, mert rávilágit, hogy én is írok néha zöldséget!
Nem tudom már mi vitt félre pontosan, de valahol a mérföld/km átvaltasnal mehettem el a vadvilágba, mert a Hubble még nincs az ISS alatt!
Nincs is erre mentség, de ezt, hogy nem tette szóvá senki az is árulkodó!
IMG-20230625-200501.jpg

Jelenleg 525km-en kering. Live Orbit data
Elnézést, nagyon benéztem!
Miért nem blokkolták az ISS-hez? Azaz miért nem használták tovább a Hubble távcsövet mint egy földi távcsövet az ISS-n.
Nagyon más inklanációs/dőlésszögű pályán keringenek. Hubble 28.5° ISS 51.6° vagyis csak nagy energiájú manőverekkel lehetne hozzáigazítani, azt az energiát meg inkább pályaemelés re érdemes majd fordítani.
Egyébkent a Kínai Tiangong állomásához tartozó Hubble osztályú távcsővel pont az a terv, hogy hasonló pályan tartják majd a szervizelés végett.
Nem követtem a Hubble eseményeit, bocs. Nem volt dokkolható felület? Szóval nem értem hogy mi az oka egy ilyen nagy volumenű berendezés elégetésének, mikor fellehetne használni még kutatásra.
Esetleg a kihasználási időt feldarabolva szétosztani csillagászok között vagy egyéb területeken pénzt keresni vele.
Minden idejét ahogy a Webbnek is pályázatokon osszák el csillagászok között.
Dokkolási lehetőség elméletileg van, egy korai verziós soft dokkoló port installáltak annó. Hasonlót használ a SpaceX és a Boeing is de már egy modernebb verziót.
Screenshot-2023-06-25-20-21-02.png

Screenshot-2023-06-25-20-23-12.png

A probléma nem is ez, hanem, hogy jelenleg nincs alkalmas jármű! A Dragonnak útban van a dokkoló port kupola borítás, + a fúvókák is pont az orrában a port körül vannak
Screenshot-2023-06-25-20-27-55.png

Ráadásul nem lenne elég megemelni a pályát, komoly szervizelésre is szorul már a távcső. Szinte az összes Giroszkopot cserélni kellene, meg a vezérlés egy részét is ez mind meg manuális két emberes meló.
- Ha hozzá "patentólták" volna az ISS-hez, ugye megnő a tömege s nehezebben csökken a földtávja!
Pont itt a linkedben említed, s mutatod az ábrát hogy a paplan milyen gyorsan leér a légtérbe.
Azt a ballisztikus együttható miatt mutattam, ami a sebesség mellett a méret és a tömeg függvénye.
Jelenlegi korrekció nélküli pálya számítások szerint 50% az esély, hogy 2030-ra ég el a légkörben ha nem nyúlnak hozzá. A Nasa már foglalkozik a dologgal a SpaceX is önállóan, de egyenlőre nem látszik igazán jó megoldás.
Megemelni megtudnák egy autonóm műholdal is akár, de a többi problémát az sem oldaná meg, anélkül meg csak idő kérdése és ígyis-úgyis beadja a kulcsot az öregedő Hubble.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 247
37 108
113
Oroszország előállt egy többfeladatú motorral az űreszközök számára
A kis űrhajók (ICA) súlya 1-500 kg lehet. Számos tudományos és alkalmazott feladatra használják őket, különösen a Föld távérzékelésére, az űrmegfigyelésre és másokra, mondta az Omsk Polytechnic University
"Az alkohol-víz keverék az üzemanyagtartályból az automatizálási elemekbe áramlik, és belép a mikromotorba. Számos gázcsatornából és fűtőberendezésből áll. Feszültség alkalmazásakor a mikromotor felmelegszik, az üzemanyag elpárolog, a keletkező gőz túlmelegszik és tolóerőt hoz létre" - mondta Lukyanchyk
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 169
113
Oroszország előállt egy többfeladatú motorral az űreszközök számára
A kis űrhajók (ICA) súlya 1-500 kg lehet. Számos tudományos és alkalmazott feladatra használják őket, különösen a Föld távérzékelésére, az űrmegfigyelésre és másokra, mondta az Omsk Polytechnic University
"Az alkohol-víz keverék az üzemanyagtartályból az automatizálási elemekbe áramlik, és belép a mikromotorba. Számos gázcsatornából és fűtőberendezésből áll. Feszültség alkalmazásakor a mikromotor felmelegszik, az üzemanyag elpárolog, a keletkező gőz túlmelegszik és tolóerőt hoz létre" - mondta Lukyanchyk
Ezt már kitalálták a "the Expanse"-ban is csak ott sima vízzel.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
Oroszország előállt egy többfeladatú motorral az űreszközök számára
A kis űrhajók (ICA) súlya 1-500 kg lehet. Számos tudományos és alkalmazott feladatra használják őket, különösen a Föld távérzékelésére, az űrmegfigyelésre és másokra, mondta az Omsk Polytechnic University
"Az alkohol-víz keverék az üzemanyagtartályból az automatizálási elemekbe áramlik, és belép a mikromotorba. Számos gázcsatornából és fűtőberendezésből áll. Feszültség alkalmazásakor a mikromotor felmelegszik, az üzemanyag elpárolog, a keletkező gőz túlmelegszik és tolóerőt hoz létre" - mondta Lukyanchyk
Érdekes, bár nem teljesen világos a pontos működésí elv.
A Momentus Space aki egyébként a Magyar VIREO műholdat is indította már teszteli-alkalmazza víz-gőz plazma meghajtású rendszert, pályán. Relatív egyszerűem a napelemek termelte energiával forraljákel a vizet és a gőzt vezetik ki a fúvókákon. Az orosz verzióban nem értem az alkoholos viz szerepét.. mikro motort ír, mintha lenne gyújtás, aztán meg alkohol párolgást... Lehet valamivel hatékonyabb mint a sima víz..
Persze még jó is lehet, de az ion hajtóművek lSP-vel így sem rúg labdába, max ha nagyon olcsó lesz lehet rá igény.. De ugye még csak teszt fázisban a dolog az amerikaiak meg már pályán...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
A Magyar MRC-100 zsebműholdról készített felvétel. (A kép jobb felső részén az az antenna)
Polish-20230628-165930627.jpg




Megidézem @milagro szellemét, és hozzászolását, mert ahogy egy álló óra is egy nap kétszer is pontos időt mutat, ezúttal ő is érdemi/érdekes Űrkutatás hoz kapcsolódó cikket/hírt hozott!------

Nos a Bételgaosz tényleg fényesebb mint szokott!

Kikerestem az egyik hivatkozott tanulmányt, érdemes belekukkantani, már csak azért is hogy felérjük mennyire fingunk nincs a dolog fizikájához/matematikájához!
A PDF-ben lévő magas szintű asztrofizika azt hiszem messze meghaladja mindannyiunk képességeit.
Érdekesség, hogy a dologra egy Magyar asztrofizikus Molnár László nevével is jegyzett válasz is készült amiben megkérdőjelezik a tanulmányt! (Link a második tweetben)

Aki ezen irások értekezések után érdemben hozzá tud szólni a témához, azt csak bátorítom! De, hogy mikor robban a Bételgaosz vitát én meghagynám inkább a szakembereknek.
A Bételgaosz fényesség változása nyomán szültett tanulmány érthetőbben elmagyarázva asztrofizikus tolmácsolásában. (Ez az ami szerint a robbanás már csak pár évtized távlatban)
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 600
25 895
113
"Ha a magyar idő szerint délután ötre tervezett első fellövés sikerrel jár, augusztustól havonta küldenek turistákat az űrbe.
A Galactic 01 névre keresztelt első járaton még nem ülnek fizetős utasok, kutatómunkát végző tudósokat utaztatnak rajta: fedélzetén az Olasz Légierő és az Olasz Nemzeti Kutatási Tanács három tagja, valamint a Virgin Galactic egy űrhajós oktatója ül majd"

skynews-virgin-galactic-richard-branson_5498982.jpg



 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 600
25 895
113
A Magyar MRC-100 zsebműholdról készített felvétel. (A kép jobb felső részén az az antenna)
Polish-20230628-165930627.jpg





A Bételgaosz fényesség változása nyomán szültett tanulmány érthetőbben elmagyarázva asztrofizikus tolmácsolásában. (Ez az ami szerint a robbanás már csak pár évtized távlatban)
Szerencsére a Betelgeuze 548 fényév távolságban van. A felrobbanásnak közeli idején már régebb óta rágódnak a szakemberek. Nincs "gyakorlati tapasztalat" ebben a témakörben, bár kevés eredmény, megfigyelés - úgy tudom - rendelkezésre áll.

A lazább, közérthetőbb nyelvezetű első cikk, szerint már volt kb. 2,5 millió éve szupernóva robbanás, amit az előemberek már láthattak, de nagyobb baj nélkül átvészeltük.

A második cikket 1990-ben publikálták, jól körbejárja a témát. Kiemelnék egyet a leírtakból:
"Ma úgy tűnik, hogy a Betelgeuze (Orion alfája) potenciális jelölt egy II-es típusú szupernóvára, de biztonságos távolságban lesz több tízmillió év múlva is a Naprendszertől." 150 millió fényév legalább kell.


"Fizikai Szemle 1999/2.
KÖZELI SZUPERNÓVA-ROBBANÁSOK FÖLDTÖRTÉNETI HATÁSAI"

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 175
14 791
113
Szerencsére a Betelgeuze 548 fényév távolságban van. A felrobbanásnak közeli idején már régebb óta rágódnak a szakemberek. Nincs "gyakorlati tapasztalat" ebben a témakörben, bár kevés eredmény, megfigyelés - úgy tudom - rendelkezésre áll.

A lazább, közérthetőbb nyelvezetű első cikk, szerint már volt kb. 2,5 millió éve szupernóva robbanás, amit az előemberek már láthattak, de nagyobb baj nélkül átvészeltük.

A második cikket 1990-ben publikálták, jól körbejárja a témát. Kiemelnék egyet a leírtakból:
"Ma úgy tűnik, hogy a Betelgeuze (Orion alfája) potenciális jelölt egy II-es típusú szupernóvára, de biztonságos távolságban lesz több tízmillió év múlva is a Naprendszertől." 150 millió fényév legalább kell.


"Fizikai Szemle 1999/2.
KÖZELI SZUPERNÓVA-ROBBANÁSOK FÖLDTÖRTÉNETI HATÁSAI"

Köszi, de nekem bőven elég, hogy egy PhD asztrofizikus 10percben érthetően elmondja a lényeget.
Föleg, hogy egy most született tanulmányról van szó, annak kapcsán pláne nem akarok 25+ éves cikkeket olvasni.
A hölgy valódi Oxfordban dolgozó asztrofizikus, érdemes bekövetni. Sok témával foglalkozik pl legutóbb, hogy működik a Webb idejének elosztasa, mit várhatunk az Euclid távcsőtől meg az aktuális csillagászati események, stb.

Pl. Az ő videójából tudtam meg, hogy egy Magyar vezetesű pályázat is távcső időt kapott a Webb második ciklusára 7x túljelentkezès mellett.
Screenshot-2023-06-29-18-14-14.png
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 600
25 895
113
Köszi, de nekem bőven elég, hogy egy PhD asztrofizikus 10percben érthetően elmondja a lényeget.
Föleg, hogy egy most született tanulmányról van szó, annak kapcsán pláne nem akarok 25+ éves cikkeket olvasni.
A hölgy valódi Oxfordban dolgozó asztrofizikus, érdemes bekövetni. Sok témával foglalkozik pl legutóbb, hogy működik a Webb idejének elosztasa, mit várhatunk az Euclid távcsőtől meg az aktuális csillagászati események, stb.

Pl. Az ő videójából tudtam meg, hogy egy Magyar vezetesű pályázat is távcső időt kapott a Webb második ciklusára 7x túljelentkezès mellett.
Screenshot-2023-06-29-18-14-14.png
Valójában nem neked írtam, hanem az általad felhozott témára, sajnos a neved ott volt, erről nem tehetek. Egyébként sem volt sejtésem se, hogy te ennyire tájékozott vagy.

Gondoltam van magyar nyelvű anyag és ha valaki végig akarja 1-2 percben tallózni, akkor nem kell sok mást is végig nézni.

Gyorsan többletinfóhoz jut.