Mai kis színes:
"
exoatmospheric kill vehicle" - a Boeing (GBI) és Raytheon (EKV) fejlesztésében a közép és hosszútávú ballisztikus rakéták ellen. A rendszer földi telepítésű, nem mobil, jelenleg Fort Greely (Alaska) és Vandenburg Air Force Base (California) rendelkezik 30 db egységgel, amit 2017-re 44 darabosra akarnak bővíteni. Indoklás: az észak-koreai fenyegetés.
Sikeresen fellőtte a NASA az egyetemisták és közösségi főiskolások szuborbitális (95 mérföldre / 153 km-re ment fel) kísérleteit tartalmazó rakétát a <b>
RockSat-X program</b> keretében. A kísérletek adatait is sikerült venni, de a tudományos egységet nem sikerült a várt formában begyűjteni az Atlanti óceánból. Mindenféle hasznos mütyűr ment fel: hogyan működik fent az RFID, használható-e az aerogél burkolati anyagként, software defined radio (ez miez?), kinyitható rúd (deployable boom), sugárzás, légkör-összetétel mérés. A résztvevő felsőoktatási intézmények többségéről még csak nem is hallottam: University of Puerto Rico, University of Colorado Boulder, Carthage College, Virginia Tech, Northwest Nazarene University, Capitol Technology University, University of Nebraska Lincoln, University of Hawaii Community Colleges. Jó látni, hogy nem csak MIT és Caltech létezik, hanem hagyják a kisebb intézményeket is lélegezni. Ha meggondolom, hogy egyik fizikus barátom PhD védésén azon csorgattam a nyálam, hogy az általa épített bigyót ide-oda röptették Európa fölött, akkor külön méltányolható, egy ezek az egyetemisták meg már az első 1-3, 4-5 évükben valami olyat berheltek össze, ami átlépte a Kármán-vonalat.