Azért azt elmúlt 15 évben talpra állt az orosz üripar, a Roskosmos alá tartozó vállalatok katonai müholdak építésével is foglalkoznak. Kiépítették a Glonass globális müholdas navigációs rendszert . elkezdték a LIana telepítését, Gonyec müholdak stb. megszaporodtak a hordozórakéta indítások -benne kommerciális- nem csak Proton-M, hanem Szojuz-2.1a/2.1b/TM, Rokot, Zenit , Sea Launch, Hatalmas invesztíció Vosztocsnij építése, Angara 5, Mindez 80%-os import "space" elektronika mellett.Ami a szovjet űripart illeti. Annak idén lesz harminc éve, hogy vége, míg te az első tizenöt évet kárhoztatod csak. És a másik fele? Azzal mi a helyzet? Putyinnak volt 2002 után, két évnyi bemelegítést követően, 2013-ig 11 jó éve. Ezalatt a Szojuzokat vagy kétszer is le akarták váltani. 2005-ben Moszkvában láttam a Klipper-t, a leendő többször felhasználható űrhajójukat. Az is nyom nélkül eltűnt.
Emlékezzünk vissza a 2002-2013-as időszakra. Akkor se volt egy konkrét, világos terv se. Persze, az USA-nak se, ez nem is vitás. Ők ezalatt annyit tettek (teszem hozzá, nagyon helyesen) hogy a Space Shuttle-t leállították 2011 októberével.
De emiatt az oroszok elaludtak. Az orosz űripar annyit tudott fizikailag kiizzadni, hogy bérfuvart biztosított a fizetős vendégeknek, hogy ennek farvizén egy-két orosz is feljuthasson az ISS-re, meg változatosságképp felbocsátottak pár műholdat a Protonokkal. Amikor azok épp nem fordultak nyílegyenesen vissza a föld felé.
Nem, ennek a perspektíva nélküli káosznak már nem a Szovjetúnióhoz van köze.
Nem tudom mit kellett volna még az oroszoknak 15 év alatt elérni 15 év kieses mellett, hiszen korlátozottak az erőforrások. Nagyon eltörpülnek a kínai és amerikai források mellett.
A SZU-s rész mondanivalója nem ment át ahogy látom...